va place borges...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, nu am timp acuma, tre sa culc puradeii, vreau sa va spun ca asa o coincidetzie de nu se poa': in seara asta am baut pentru prima oara in viata MATE desi habarnaveam ce ma asteapta cand am deschis subiectul asta... si mi-a placut la nebunie

revin domano

Sabina, maine te invit la ceainaria unde se bea mateeeeeeeee


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

am inceput de curind Paradisul de dupa colt de Mario Vargas Llosa - si e o carte care m-a enervat si am aruncat-o cit colo dupa ce am ajus pe la mijloc.
Nu stiu de ce am avut asa o senzatie de descompunere, de umilinta a femeii = este genul de carte care te face sa vomiti si sa iti doresti sa citesti mai bine o revista de scandal sau mai bine sa faci rebus.



"Paradisul de dupa colt" e "The way to paradise"??? Ca daca da, mie mi-a plaaaacut!!!! N-am avut senzatia pe care o descrii; dimpotriva, Flora Tristan mi s-a parut o femeie puternica, omagiata pentru curajul ei!!! Uite acum, imi vine in minte, un pasaj din "Sarbatoarea Tapului", in care avocata Urania se intoarce din New York in St. Domingo si este efectiv jenata de privirile evaluatoare ale barbatilor dominicani (imi amintesc cccc ca pasajul este descris cu o ironie fina, din care strabate dispretul pentru macho si respectul pentru femeia desteapa!!!) BTW, a cititi cineva "Casa verde"???
gindaco, io m-am pregatit la bac, la fizica, cu Borges ..il citeam pe furis, acu' vreo 20 de ani!!! Mi-a mai ramas din el respectul pentru puterea de a evoca un personaj in doua-trei scene si pesimisul din "Istoria Universala a Infamiei" (tot asa eram si io prin preajama admiterii la facultate!!! :-)). Da' mi-am incarcat operele (de pe siteul "ala" :-)) si in vacanta de Paste imi fac timp sa-l reiau...te mai tine memoria pina atunci ??

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, viiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!


faci cinste?

LOl



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Initial creeata de gandacelu

haideti la o palavra si la o cana cioanta cu mate... ca tot citesc acuma "carti scrise in doi" si n-am cu cine



mami de ileana si ioachim




Hihi, si io citesc acu "carti scrise in doi", dar sunt de abia pe la inceput, asa ca inca nu poci ca sa ma pronunt.
Noroc cu indicele tematic de la sfarsit, ca asa am aflat si eu ce e cu infuzia asta de mate.

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Marquez
cartea mea preferata scrisa de el: DRAGOSTEA IN VREMEA HOLEREI

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by ElenaNoroc cu indicele tematic de la sfarsit, ca asa am aflat si eu ce e cu infuzia asta de mate. _"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)


Vezi daca nu te uiti la telenovele?Nimic nu stii! Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandaceluSabina, maine te invit la ceainaria unde se bea mateeeeeeeee

mami de ileana si ioachim


Gandac,ceainaria are o librarie la parter cumva?Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

da sabina, fac cinste, da irina, ceainaria e cu librarie la parter am descoperit-o si eu aseara si mi-am luat si Viata Pr. Seraphim Rose cu ocazia infuziei de mate

nu pot sa va spun decat ca eram intr-o stare ingrozitoare cand am intrat acolo si am iesit alt om... iar mate l-am baut din tartacuta traditionala cu pai de alama cu strecuratoare la capat, ca la mama lui

quote:

la 18 ani erau nemtii.Mann si Hesse.


ihiii corect! dupa ce m-am maritat a trebuit sa aleg, si l-am ales pe mann, iar sotul l-a ales pe hesse, de atunci a inceput si conflictul cultural-matrimonial, ca al cui e mai cu miam?

quote:
de ce ti-ai scos linkurile de la semnatura?ca doar nu-s poze cu bb:)):)

mi-am dat seama ca sunt cel mai cretin dintre pretinsii fotografi, sper ca nu ne batem pentru titlu
quote:

Povestirea lui Borges care mi-a placut cel mai mult, se numea Zahirul parca

ptiu ca asta e ala cheloo a lui borges e aleph

sincera sa fiu, eu am citit toate astea in facultate, dupa care am facut o lungaaaaaaaa pauza si nici nu mai tin minte ce am citit, pe cine si ce, mai ales ca ce citeam eu erau alte editii, alte nume, alte poze pe coperta, deci daca dau o cautare, google nu-mi serveste madlena perdue
dar intrand saptamana trecuta intr-o librarie, am vazut borges si casares si pentru ca ma pretind atotdetinatoare si atotcunoascatoare de borges am luat-o, si chiar am deschis-o

am citit prima poveste si am avut creierii varza ca am priceput greu ceva (cu mare rusine marturisesc ca m-am prostitara), la a doua am inceput sa deschid un ochi iar la a treia am inceput sa si vad cate ceva dar cred ca si din cauza limbajului argotic, ma gandesc ca traducatorul a slabit 20 de kile cand a tradus, fara gluma

quote:
pe primul loc este Blasco Ibanez dintre latini

mate (mate, auzi, pe tine de ce te cheama mate?:)) spune mai mult despre nenea asta, de ce, care, cum si pe unde, sa stim si noi

quote:
Au fost totusi si romane pe care nu le-am putut citi, Toamna Patriarhului, de exemplu.

si eu am patit la fel cu Toamna, mi s-a parut plicticoasa si am lasat-o balta, dar Generalului nu are cine sa-i scrie ati citit-o? nu stiu daca s-a reeditat, eu am citit-o intr-o editie jerpelita, format mic, cu un desen alb-negru pe coprta... si farmecul cel mai mare era sa stai cateva ore intr-un anticariat si sa cotrobai dupa sudamericanii astia, altfel daca ii luai de la librarie nu mai aveau acelasi farmec, nu?

quote:
Borges imi place mult, din pacate unele povestiri sunt mult prea complexe si cer unele cunostinte de filozofie si politica pe care eu nu le am, din pacate


da, e foarte profund, noi l-am studiat la hermeneutica, am strecurat toata literatura lumii prin alephul lui si toata istoria picturii prin ochii lui blainzi
de fapt, in facultate l-am si descoperit, dar povestea este lunga si fabuloasa, demna de inusi protagonistul ei



mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Da' mi-am incarcat operele (de pe siteul "ala" :-)) si in vacanta de Paste imi fac timp sa-l reiau...te mai tine memoria pina atunci ??

lil, memoria mea e dusa de mult, unde? am uitat! dar putem palavragi asa in nestire ca poate nimerim ceva, dupa teoria probabilitatilor

dar sa stii ca nu recomand borges in format electronic... de fapt, incep sa cred ca de la asta mi se trage si elipsa intelighentiei, mai ales ca am citit de curand o carte despre efectele tv (si pc) asupra creierului si la mine deja se vede... serios!


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Hihi, si io citesc acu "carti scrise in doi", dar sunt de abia pe la inceput, asa ca inca nu poci ca sa ma pronunt.

ai nu manebuni! ce bine! abia astept sa vad tu cum ramai cu creierii frenfenita pentru ca n-ai copilarit in ferentari... sau ma insel?

ce imi place mie cel mai mult e ca iti da o pofta nebuna sa te-apuci si tu de scris, iti da impresia ca ai cu ce dar n-ai cu cine lol

adeca, cu cine sa scriu eu o carte in 2?
sabina, da, stiu... dar cu tine as scrie un mann-hesse, nu un borges-casares lol


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput