Dar noi, mamicile, ce vaccinuri am facut?

Dar noi, mamicile, ce vaccinuri am facut? | Autor: Otilia

Link direct la acest mesaj

Tot vorbim de vaccinurile pe care trebuie sa le facem celor mici... Dar eu nu stiu prea bine ce vaccinuri am facut eu cind eram mica. Ce era obligatoriu pe vremea aia? Anii 68-75? Eu am doua semne pe miini, unul spre umar, ca o moneda incrustata si unul mai jos, pe brat, ceva mai mic dar mai pigmentat si cu pielea ceva mai fina... Ce vaccinuri or fi astea??? Stie vreuna dintre voi? (Sigur stie cineva!)
O fi vreunul vaccinul contra variolei? Care? Dar celalalt ce o fi?...

Va multumesc pentru raspunsuri!



@+...
Otilia & La Adelita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papy spune:

nici eu nu mai tin minte ce vaccinuri am facut dar tin minte ca in casa I trebuia sa ne faca un vaccin iar eu cand aud de ac,mam dus la"tovarasa invatatoare"si iam spus ca am nevoie la toaleta ,doar doar sa scap de injectie,ca nici nu mai veneam inapoi,dar dansa:"adinuta fa prima vaccinul si apoi te duci la baie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Eu m-am dus la controlul anual si hop doctora mi-a facut un vaccin. Tetanus.
M-a durut bratul vreo cateva zile.

Mi-a spus ca anumite vaccine se fac din 10 in 10 ani. Habar n-am! Eu una sunt pro-vaccine. Riscuri sunt oricum, asa ca .....

ps. Mamici din Canada, aveti grija cu S.A.R.S! Toronto, mai ales!

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papy spune:

Garo,de ce sa avem grija cu S.A.R.S?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Pai eu una (n. 1970) stiu sigur ca am facut DTP , BCG si anti-variolicul (acela care lasa cicatricea rotunda). Anti-polio nu stiu daca am facut (nu stiu daca intra in schema de vaccinare pe vremea aceea). Anti-tetanosul trebuie refacut la fiecare 10 ani. BCG-ul ar trebui si el refacut, dar dupa IDR (testarea la tuberculina), in caz ca acesta iese negativ.
Ar mai fi vaccinarea antigripala (n-am facut niciodata).

Cu siguranta nu intrau in schema de vaccinare din anii '70 vaccinurile impotriva pojarului (rujeolei), varsatului de vant (varicelei), rubeolei, oreionului (parotiditei epidemice) si a hepatitei B - boli pe care (in afara hepatitei) eu personal le-am avut in schimb in copilarie. Imunitatea lasata de aceste boli se presupune ca e pe viata (dar nu e certitudine),iar durata imunitatii data de vaccinari (cele enumerate mai sus) nu se cunoaste cu precizie inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Eu stiu de la mama ca semnul ala mare e de la BCG, dar dupa 1975 parca au schimbat ceva in el ca nu mai ramane asa cicatrice mare cat moneda. Cat despre mine (n. 1978) am facut BCG, DPT, anti-polio,proba mantu si nu mai stiu. Recent, mai exact octombrie (24 ani) am facut ROR in cadrul unei campanii de vaccinare gratuita a copiilor si femeilor cu varsta de 20-27/30 parca(??)

Cu drag,
Danza, mami fericita a lui Danuz

paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Aha, va multumesc!
Si eu imi amintesc acum ca semnul ala mai mare era contra variolei!
Oare protejeaza toata viata???
Cel mai mic trebuie sa fie BCG-ul. Cred ca am facut si DTP-ul, dar ala nu lasa semne.
Eu m-am imunizat natural contra rubeolei, rujeolei, varicelei si a hepatitei B. Mi-a prins bine cind am fost gravida...

Pupici!



@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Papy, ma gandesc la voi si la tot ceea ce este in Canada cu S.A.R.S.-ul. Sper sa se descopere mai repede antidot. Eu una sunt ingrijorata!
La asta m-am referit, Papy. Sunt ingrijorata!

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papy spune:

Garo,aseara pe moment nu am realizat ce inseamna S.A.R.S.....si eu sper din tot sufletul sa se gaseasca antidotul......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by Garofitza

Papy, ma gandesc la voi si la tot ceea ce este in Canada cu S.A.R.S.-ul. Sper sa se descopere mai repede antidot. Eu una sunt ingrijorata!
La asta m-am referit, Papy. Sunt ingrijorata!

Garo




Eu nici nu mai stiu ce sa cred cu pneumonia asta atipica (SARS). Aveam joia trecuta programare pt colposcopie la Scarborough General Hospital si m-au amanat din cauza virusului. Au zis ca iau numai cazurile f.f. urgente.

Si tare mi-e teama, fiindca pe 16 aprilie am o alta programare, pt bebe de asta data. N-as vrea sa-mi asum vreun risc, cat de mic. Ei zic ca se ia doar prin contact prelungit, direct cu bolnavul, insa mai nou se vehiculeaza ca s-a dezvoltat o tulpina care se transmite prin aer:-(((((((((( Cred ca mai bine ii sun si aman programarea, le zic ca plec din tara pt o perioada nedeterminata :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Stiu ca a trecut ceva timp de la postarea acestui subiect, dar eu ieri am facut un vaccin impotriva difteriei DT si am vrut sa-l adaug la lista vaccinurilor facute de noi, mamicile si sa va intreb daca a mai facut cineva asa ceva la 24 ani????
Sarbatori fericite!!!

Cu drag,
Danza, mami fericita a lui Danuz

paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput