Vorbirea: un joc in 2! - metoda Hanen

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

of, ce tarziu am descoperit subiectul!

nu stiam eu cum unii colegi (si colege) de generatie de-ai lui Vlad, de aici de pe DC, au facut asa niste progrese spectaculoase...

in timp ce noi suntem cam la stadiul 4 de comunicare...

a reusit totusi cineva sa comande cartea in Romania?

multumesc si eu Otiliei pentru efortul depus si pentru altruism!


Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Multumim Otilia pentru initiativa extraordinara si pentru efortul depus

"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia 32+ cu Thea si Ruty 5 ani

RUTY DOMNISOARA DE ONOARE

PETRECERE RUTY

POZE

JURNAL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalimana spune:

Otilia, esti fenomenala!
Asa altruism n-am mai vazut. bravo!
Fetita mea are doar 7 luni, dar e bine sa fim informati, asa ca subiectul cred ca intereseaza atat pe cei cu mici probleme in vorbire, cat si pe ceilalti. Mai bine sa prevenim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

otilia,te asteptam in continuare cu noi lectii....multumim mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Copilul nostru are nevoie permanent de incurajare in a-si exprima visele, dorintele, asteptarile.Dialogul este harana vie a spritului.
Parintii trebuie sa se ingrijoreze cand un copil in varsta de 4 ani nu reuseste sa comunice inteligibil, ci doar prin semne sau tipete.La 4 ani pot sa mai existe deformari ale unor sunete (se numeste dislalie fiziologica), dar de la 5 ani persistenta deformarilor de sunete creeaza deja semne de intrebare.Ca un copil sa vorbeasca corect trebuie sa-i oferim un model de limbaj.Daca noi vorbim corect si copilul va vorbi corect.Noi, parintii, trebuie sa-i fim copilului parteneri de discutie si de joc.Daca aveti probleme logopedice ma puteti contacta pe acest site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Otilia, asteptam continuarea!

Betiana, am o nepotica de 4 ani si 9 luni care nu poate pronunta corect toate sunetele si mai nou, se balbaie. Mi se rupe sufletul... Va incepe sa mearga la logoped in cel mult doua saptamani (parintii asteapta reinceperea gradinitei), insa as vrea sa stiu cum as putea s-o ajut chiar eu , as putea avea ocazia sa petrec timp cu ea destul de des.
Iti poti activa PM? ...Sau sa-mi dai o adresa de email, te rog!
Daca ar fi fost vorba de copilul meu, nu m-as fi sfiit sa vorbesc despre el in public, dar asa... consider ca este o situatie mai delicata! Multumesc pt ajutor si intelegere!

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Draga Mav, nu te ingrijora! Cu ajutorul logopedului vei rezolva problemele.In primul rand nu trebuie sa i se atraga atentia ca se balbaie sau sa i se faca mereu observatii cand nu vorbeste corect.Jucati-va de-a "zgomotele"(ex: Cine sunt eu? - tu imiti catelul sau greierele si ea ii va spune numele; dupa aceea o pui pe ea sa imite un animal si sa ghicesti tu...)Jucati-va "de-a strambatul" (ex: tu poti sa te lingi pe buze ca mine ? dar poti sa-ti atingi cu limba varful nasului?). Spune-ti impreuna numaratori ritmice cu batai din palme("un-doi,papusoi,Trei-patru,lapte acru")
Adresa mea de e-mail este _cioaca @ yahoo.com.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

OTILIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Betiana ar trebui sa ma ingrijorez daca baietelul meu de 1 an si 7 luni inca nu vorbeste decat pe limba lui....?
zice mama doar in joaca si il repeta de cateva ori...si cel mai des tica tica... pe diverse tonuri si intonatii..ca si cum ar purta o discutie... mai zice tisa la pisica si stie sa o strige ps, ps, zice da dar nu isi da seama ca aproba... si cam atat.. multe bolboroseli pe limba lui.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Otilia, in primul rind ma alatur celorlalte mamici si iti multumesc din suflet pentru efortul ce l-ai facut in a impartasi cu noi ce ai aflat din "It takes two to talk". Mii de multumiri!

Tocmai ce am rugat un prieten din Canada sa mi-o comande si sper ca in maxim o luna sa o am si eu si sper in acelasi timp sa ma ajute in recuperarea baietelului meu, dar pina atunci astept cu nerabdare ce vei posta tu in continuare...

Multumesc mult inca o data!

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput