Vorbirea: un joc in 2! - metoda Hanen

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Otilia,multumim frumos pentru traducerea cartii.

Multa sanatate feritei tale!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!



Draga Otilia,
Multumesc mult pentru continuarea acestei traduceri.
Ma bucur sincer ca nu te-ai oprit...Cred ca cheia succesului este... sa nu ne oprim niciodata din faptele bune si frumoase pe care le facem pentru noi si pentru cei care au nevoie de noi.




Cu respect,
Simina Diana si Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

Otilia draga esti un inger.
Un gest atat de altruist merita mai mult decat:
Pentru cine nu stie engleza esti o binecuvantare. Multumim mult.

Kiwwy fetita mea (1an si 8luni)se comporta identic. Abia astept sa facem progrese.

viermisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, va astept cu rezolvarea temei de mai sus!
Cu traducerea revin miine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Otilia, eu lucrez la tema data de tine
si multumim mult pentru straduinta, astept si eu cu mare interes continuarea.
Voi reveni si eu dupa ce ne facem temele si reusesc sa pun pe hartie rezultatul obtinut

Ana, amica lui Stefan, pui mic si frumos(19.08.2004)
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Stefan, are un an si 7 luni, de ceva vreme incoace este foarte atent la tot ceea ce vorbim cu el si incearca pe cat posibil sa spuna dupa noi mai toate cuvintele...dar ii ies stalcite si ciudate chiar, uneori departe cu mult de ceea ce ar trebui sa zica...un exemplu ar fi "shushu" care este ..."fumul, neputand probabil sa zica inca litera "f" dar ne arata peste tot "fumul" daca il vede la vreun horn de casa sau chiar si la televizor...a remarcat o reclama pe Animal planet unde sunt de fapt niste nori, dar el a vazut acolo "fum".Ei bine...dupa mintea mea, nu ar trebui sa-l fortez sa zica corect, nici nu are cum, eu repet intodeauna cuvantul corect, nici nu pot mereu sa zic cum zice el...intrebarea mea este: Toate astea, scoase de guritza lui, trebuie luate ca si cuvinte, nu? adica el chiar comunica...asa stalcit, si nu ar trebui de la varsta asta sa ma sperie stalceala...si sa continui al stimula sa le zica asa cum poate pe limba lui...ma gandesc ca nu va ramane asa mereu, pana la urma le va zice si corect....
Va intreb pentru ca zilele trecuta ma gandeam eu asa...cum o fi mai bine?sa nu zica nimic pana le zice corect, sau sa zica asa pe pasareasca lui...si cine stie cand va vrea sau va fi pregatit sa le zica corect...nu mi-ar place sa-l aud si pe la 3 ani glasuid pasareste

Ana, amica lui Stefan, pui mic si frumos(19.08.2004)
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!



Draga Otilia,
Asteptam cu nerabdare continuarea...Macar cate o pagina pe saptamana.
Ce s-a intamplat? Te putem ajuta cu ceva? Tu ne-ai ajutat mult pana in prezent.


Cu respect,
Simina Diana si Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!



Draga Otilia,
Te asigur eu ca lumea este destul de mult interesata de aceasta traducere..., priveste numai cate subiecte (in care mamicile sunt disperate de dificultatile verbale si comportamentale pe care le intampina cu copii lor) sunt pe forum.
Si eu o buna perioada de timp am citit si salvat in calculatorul meu tot ce ai tradus tu ,am listat la imprimanta si cat am stat in spital (probleme cu sarcina) am citit in liniste, au citit si celelalte mamici din salon dar mult mai tarziu ti-am scris, doar atunci cand am vazut ca nu m-ai traduci...
Eu nu stiu exact cum sa fac rost de carte (n-am mai dat comanda in strainatate, nu stiu cum sa platesc...desi nu este scumpa in comparatie cu cat bine face), in plus nu am incredere in traducerea mea...cred ca as plati sa mi-o traduca cineva...dar sunt constienta ca tot acest procedeu ar dura luni bune de zile in care copii nostrii sunt cei mai mult dezavantajati (au cel mai mult de pierdut)


Cu respect,
SiminaDiana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Cum putem accentua informatiile?

1. Prin gesturi.

Gesturile ne vin intotdeauna natural: un zimbet, un frison, o ridicare de umeri… Gesturile sunt un mijloc eficace si adesea neglijat de a ajuta copilul sa inteleaga ceea ce-i spunem. Gesturile atrag si concentreaza atentia copilului. Gestuile pot transmite informatii, pot comunica emotii, pot indica o atitudine, stimuleaza imaginatia si creativitatea copilului, doua calitati importante pentru achizitionarea limbajului.
Gesturile permit copiilor sa se exprime inainte de a vorbi. Cind intinde miinile inseamna "ia-ma in brate", cind da din mina inseamna "la revedere", cind da din cap inseamna "nu" sau "da", cind ne imbratiseaza ne arata dragostea…
Pentru a ne ajuta copilul sa asocieze un cuvint la o actiune trebuie sa:
- folosim mereu acelasi model
- sa fim fata in fata cu copilul
- sa pronuntam cuvintul si sa facem gestul corespunzator in acelasi timp

2. Insistind pe cuvinte-cheie

Exemplu: Tatal lui Lea foloseste expresii scurte si simple si ii face placere sa accentueze cuvintele si sunetele pentru a o ajuta pe Lea sa invete cuvintul "desert".
Tata: (aratind cu degetul desertul) Uite, Lea… DESERT.
Lea priveste.
Tata: E DESERTUL tau preferat.
Lea priveste, ochii ii stralucesc, ea se inclina putin in fata.
Tata: este DESERT cu capsuni! (el da o lingurita fetitei)
Lea maninca desertul, se uita la tata.
Tata: Mmmmmm!!! Ce DESERT bun!

Ca in acest exemplu putem ajuta copilul sa invete:
- marcind o pauza inaintea cuvintului-cheie ("vrei… DESERT?")
- prelungind cuvintul-cheie ("DEESEERT")
- soptind sau strigind cuvintul-cheie
- aratind cu degetul obiectul reprezentat de cuvintul-cheie

Insistind pe cuvinte le facem mai interesante si mai amuzante si punem in relief elemente de informatie pe care copilul incepe sa le invete.

3. Prin repetare

Un om adult intelege un cuvint in general daca-l aude o data sau de doua ori in context, insa nu la fel se intimpla cu copiii. Unii copii au nevoie sa auda un cuvint de 10 ori inainte de a incerca sa-l foloseasca, altii trebuie sa-l auda de 100 de ori. Nu exista nici o regula, nici un numar "normal" de repetitii. Actiunile, gesturile, apropourile copilului ne indica daca a asimilat ceea ce i-am spus. Cu cit gasim mai multe maniere diferite de a folosi acelasi cuvint, cu atit ne ajutam copilul sa invete mai bine.
De exemplu, dezbracind copilul putem gasi diferite maniere de a folosi verbul "scoate": "scoate pantofii, scoate sosetele, scoate pantalonii, scoate bluza" etc…
Repetind sistematic aceleasi cuvinte intr-o situatie data ajutam copilul sa inteleaga aceste cuvinte si , mai tirziu, sa le foloseasca.
La inceput, copilul nu este capabil intotdeauna sa inteleaga si sa pronunte cuvintele pe care le folosim. Totusi, cu cit aude mai des cuvintele asociate obiectelor si situatiilor cu atit va intelege mai repede ce ii zicem… ca intr-o zi sa foloseasca si el aceleasi cuvinte ca noi. Repetitia este esentiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Vad ca nimeni nu si-a facut tema data mai sus...

Acum urmeaza imbogatirea limbajului adaptata la stadiul de dezvoltare a fiecarui copil (nivelele de la 1 la 4 descrise la inceput) dar pe-asta nu o mai traduc decit daca sunt cereri speciale pentru un anumit nivel. Deci mamici, daca e vreuna interesata in special de un anumit nivel de dezvoltare si vrea sa-i traduc, sa zica!
Daca nu, miine poate trecem la capitolul IV: sa ne jucam de-a "cei 3 A".


"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput