Lista medicamentelor interzise/permise in sarcina

Lista medicamentelor interzise/permise in sarcina | Autor: Cod

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! Sunt Cod!
M-am gandit sa deschid un subiect care ne priveste pe toate cele care-si doresc copii si vor sa stie ce medicamente afecteaza sarcina/nu afecteaza sarcina,pentru ca, din experientele noastre sa impartasim si altora si cati mai multi bebei sa vina pe lume fara a fi afectati in vreun fel de o alegere gresita. Poate ca subiectul a mai fost abordat, dar si medicamentele se schimba mereu, isi schimba denumirile, apar noi combinatii, asa ca subiectul este mereu de actualitate. Ce antibiotice stiti voi ca nu afecteaza sarcina in primul trimestru?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

medicamente interzise sunt multe, cele permise mai putine.
daca intrebi de antibiotice - betalactamicele sunt antibioticele de electie in sarcina (Peniciline si cefalosporine)- aici singurul risc este cel de posibile alergii.
o alternativa sunt macrolidele, pentru persoanele alergice la peniciline (majoritatea sunt lipsite de risc, mai putin Claritromicina la administrare intravenoasa - are factor de risc C). in rest toate celelalte clase de antibiotice prezinta factor de risc C sau D pentru fat si sunt neindicate in sarcina.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cod spune:

Exista undeva vreo lista "oficiala" cu medicamentele permise?
Ce ne intereseaza pana la urma este, de fapt, sa nu luam ceva nasol care sa afecteze sarcina. Eu stiu ca pot lua vitamina C, ampicilina, pelicilina, amoxicilina, acc 200, chiar si in primul trimestru.Nu sunt bune antiinflamatoarele am impresia si alte antibiotice. Augumentinul e OK.
Va intreb pentru ca am racit puternic si nu vreau sa renunt la sarcina!
Cu drag, Cod!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

eu am gasit o lista pentru fetele din SUA si Canada: www.providence.org/Everett/Health_Resource_Centers/Pregnancy_Resource_Center/medication.htm" target="_blank">aici. in Romania nu stiu cite din aceste medicamente se gasesc, sau sub ce denumire se vind



31 fix

Mergi la inceput
Mergi la inceput