Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Alina, eu ma gindesc sa folosesc pe post de spray o sticluta de la spray-ul Tantum verde, ca tot am pastrat-o (ma gindeam eu ca va fi buna la ceva ). Daca merge, iti spun.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

[quote]Originally posted by Karina

Alina, eu ma gindesc sa folosesc pe post de spray o sticluta de la spray-ul Tantum verde, ca tot am pastrat-o (ma gindeam eu ca va fi buna la ceva ). Daca merge, iti spun.

Da de veste daca merge. Sper sa mai ajung si pe la carrefur.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

quote:
Originally posted by kid2003
pentru tigaia de teflon (o spreyez un pic inainte sa fac omleta sau legume sau carnita etc)


Mai mult pentru asta ma intere si pe mine.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

quote:
Originally posted by Carmenbr

Fetele, dar eu gasesc in State masina de paine? Stie careva?

)


Carmenbr eu mai intai am citit multe comentarii pe net si bazat pe ceea ce am citit mi-am cumparat masina de la www.target.com. Marca masinii mele este BREADMAN si are o cuva mare. A costat 80$ dar sunt extrem de multumita de ea. Am vazut si la walmart mai ieftine dar mi s-au parut prea mici cuvele


Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157600993936181/" target="_blank">Eva 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Buna!
mi-ati facut pofta cu painicile voastre.eu nu fac decat paine cu faina alba.as vrea sa incerc si cu faina integrala sau cu faina graham.alinabojuc, kid2003 voi de unde cumparati faina integrala?

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by mcrissa

Buna!
mi-ati facut pofta cu painicile voastre.eu nu fac decat paine cu faina alba.as vrea sa incerc si cu faina integrala sau cu faina graham.alinabojuc, kid2003 voi de unde cumparati faina integrala?

Faina integrala gasesti la plafar, de secara, de cereale gasesti si la Cora.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Da, faina integrala gasesti la plafar, dar mai gasesti si la moara.Acum nu stiu daca ai moara pe acolo prin zona. eu am si iau cu 1.5 lei/kg. la plafar la noi e 4 lei. e totusi f. mare diferenta. de la moara mai iau si faina graham, faina alba si germeni de grau.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Karina, alinabojuc multumesc pentru raspunsuri.in weekend voi merge si in Cora si la plafar.d'abia astept sa coc o painica cu altfel de faina.

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Dispozitiv de facut paine acasa
Dorsilia

buna!

sa-mi iertati ignoranta, dar sa-mi laudati macar intentia de a evolua la gradul de brutareasa sefa :),

vreau sa fac pt copilasi paine in casa, cu faina de pe la magazinele naturiste, vreau sa pot face si
paine de mai multe feluri, si cozonaci, aluat de pizza, chifle, cornulete, deci mai multe asa
, sa dospeasca, sa framante, sa faca tot ce trebuie sa fac eu, numai sa n-o si manance....si ca sa nu fiu nevoita sa merg la voia intamplarii, daca tot exista acest forum, as vrea sa-mi impartasiti din experienta voastra,

anume ce marca de aparat trebuie sa cumpar ca sa intruneasca doleantele de mai sus si sa se preteze la cineva fara experienta in domeniu, adica la mine.

E rentabil sa ai un asemenea dispozitiv acasa sau nu ? Isi merita banii si locul in bucatarie sau e un moft? Intreb pt ca deja la noi, desi acum avem o bucatarie mare, cred ca ne trebuie o camara numai pt electrocasnice mici, de cand avem copiii am tot luat diverse aparate: roboti, mixere, toastere si sandwichmakere, microwelle, cafetiera (pt noptile albe) de acusi nu mai incap in dulapul lor.

Balbina
La o simpla cautare, am gasit rapid 3 subiecte (erau mai multe, dar le-am ales pe cele cu mai multe raspunsuri):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68934&SearchTerms=masina,de,paine
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68330&SearchTerms=masina,de,paine
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61828&SearchTerms=masina,de,paine

Sper sa te ajute informatiile din ele.

monica-elizabet
merita...painea iese nemaipomenita...(rentabil dpdv material...nu este...fiindca "papa" curent) dar dpdv sanatate nu mai sta pe ganduri


monica-elizabet
Dorsilia, trimis pm cu referinte despre masinutza mea de paine si comparativ cu altele(cu care am mai intrat in contact)
Natalia, f bine ai procedat acolo Dorsilia gaseste multe informatii utile chiar si dupa ce-si cumpara masinutza de paine
bafta la cumparaturi!
Un an nou fericit
LA MULTI ANI!


kita
Dorsilia eu mi-am cumparat pe 21 decembrie un Moulinex, cu doua framantatoare (este varianta cu capacitate de max1500g)Vreo doua zile am inconjurat-o prin bucatarie caci nu mi-am facut timp sa citesc instructiunile (nu erau asa complicate dar era vorba de argintul viu de fiu'meu)Am facut prima data paine (era cel cu paine cu lapte)respectand instructiunile din carte si a iesit grozava; mi-am luat inima in dinti si am facut si cozonac -unul singur si a iesit excelent, a tria oara am dat-o in bara caci am facut eu inventii de ale mele si a fost un rateu (paine mancabila dar cu miros puternic de drojdie), a patra reteta a fost iarasi OK; important este sa ai sustinerea in famile, caci al meu sot zice ca decat sa stea sa astepte 32-4 ore o paine se duce jos si vine cu o lada de paine in 10 minute;
Si relax caci sui noi suntem catine cu tot felul de lectrocasnice, care mai de care mai ciudate , insa mai toate le folosesc cel putin odata pe luna;
Succes

martie
Ce chestie, eu am un aparat de facut paine de vreo doi ani, sau trei? Mi l-a cumparat sotul meu, nici nu stiu ce marca e, ca am zis ca numai paine nu mai faceam in casa, el a tinut-o in promisiuni ca face el, ce sa zic... dadea bine in bucatarie.. pentru musafiri, cred. Si acum, cu ocazia Craciunului..curatenie... chestii, am decis sa-l duc in pod ca sa nu-l tot sterg de praf asa aiurea. L-am pus in cutie si l-am dus in pod. Dar am auzit multa lume ca painea iese super. Ce-ar fi sa-l dau jos din pod?


monica-elizabet
kita, dar de ce sa o astepti
o poti programa sa fie gata oricand vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Azi am scos si eu masina de la "naftalina".
N-am stat la coada sa cumparam paine si am hotarat s-o "producem" in casa.
Desi am masina de 2 ani,recunosc nici o data nu a iesit ca azi.
Uneori puneam ulei sau unt prea mult,alteori drojdie,etc.
Azi,spre surprinderea mea(eram speriata ca-mi las sotul ne mancat)a iesit foarte buna.

Pupici

Ionela siDora
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobucket.com/albums/z166/ionela_r/

Mergi la inceput