Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

carlig am si eu , dar e mai rapid cu mana, asa nu tin f mult capacul ridicat la masina.
Medeea , masina mea e un Bifinett.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adilushu1 spune:

masina de paine - probabil cel mai tare obiect electrocasnic mic din casa. De cand am luat-o...facem paine non-stop. A iesit super din prima si de atunci si mai buna, de fiecare data mai buna. Reteta - exact din instructiuni - s-a mai scris pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Locca, incearca la Plafar, acolo mai gasesti (e unul chiar langa Mega Image, pe 1 Mai).
Eu am avut noroc si am mai gasit si la Angst, la Pta Domenii (dar nu au mereu), la raionul ala din fata cu produse naturiste. Am mai gasit si la Mega Image. Nu 550 am gasit de secara si de grau integrala.

Daca nu vrei sa bajbai si vrei sa gasesti din prima, in Piata Amzei, chiar langa Nic )vizavi de fructe, acolo unde era Vox Maris, daca stii) e un super magazin cu produse naturiste: Ki Life se numeste. Au mereu, garantat, si tarate (si astea sunt f f bune in painica), si faina de secara, si de grau si tot felul de seminte care sunt f bune in paine (susan, dovleac, floarea soarelui, in)

Si eu am un Moulinex cu doar o lopatica. Lopatica minunata care a ramas infipta in cuva si nu o pot scoate deloc, un mare chin sa curat locul, trebuie sa o las la inmuiat bine. Ma enerveaza deja, va trebui sa imi comand o noua cuva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Faina de secara - eu gasesc al farmacie
Faina 550 am luat ultima data de la Cora - ungureasca, dar am vazut si in Salegros -scria ca e de patiserie si pe lateralul pungii, cu litere mici 550 sau in alta varianta 55.

Masina de paine am Panasonic. Are o lopatica mica care o scot din paine ff usor, dupa ce rastorn painea din cuva. Doar felia din mijloc are o "fanta" mica, dar nu e "stricata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

kid dar unde poti comanda o noua cuva?
acum nu am nevoie dar e bine de stiut...multumesc anticipat

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Anya, ce capacitate are Panasonicul tau? Eu am vazut doar unele mici, nu cred ca intra un kg de paine in ea... A mea e veche, dar mare.

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (20+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Ahaaa, la plafare gasesc faina de secara. Multam , o sa sondez naturistele din zona.

La cora am gasit si eu o data faina ungureasca, dar doar o data. Nu au tot timpul. E ok insa si cu faina romaneasca, a iesit buna.

Medeea, cred ca toate au capacitate de maxim 1 kg. Si eu mi-as dori ceva mai mare, la ce termite am acasa.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Monica, pai eu ma gandesc sa sun la service-ul autorizat Moulinex, ei ar trebui sa imi dea. NU mai e in garantie si oricum e vina mea ca am infipt gresit lopatica de nu mai vrea sa iasa...Vreau o cuva noua (pe asta am si zgariat-o tot incercand sa scot painea din ea, la un moment dat am taiat-o cu cutitul). Asta e buba la masina mea...folosind faina integrala, painea iese mai tare si mai compacta, e uneori lipita de cuva aia, ufff. De aceea trebuie sa fiu pe faza cand e gata sa o scot repede, ca daca apuca sa se raceasca acolo se intareste si fac muschi la maini de cat scutur cuva aia.
Urmatoarea masina va fi sigur aia Panasonic, nu mai iau produse frantuzesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

N-am cantarit painea . Painea cea mai mare iese cu 500 g faina si 1 lingurita de drojdie + restul ingredientelor. Am facut o reteta cu 600g faina si 1 pachet drojdie si a crescut prea mult. Noua ne e suficienta, dintr-o paine mancam 2 zile. Daca ar fi mai mare s-ar invechi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Kid,
Eu ung paletica aia cu niste ulei de masline inainte sa pun ingredientele. iese mai usor:)

Mergi la inceput