Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Vreau si eu o reteta de cozonac, va rog, dar pt o cuva de 500g faina.
Merci!
Apropo, fac paine!(adica masina face;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

nadine, eu iti dau reteta dupa care fac eu cozonac ( e tot de pe forum) - tu poti sa injumatatesti cantitatile:

200 ml lapte
2 oua
1 lg cacao ( se poate si fara)
sare
100 gr unt
4 lg zahar (eu pun 6 lg)
1 sticluta esenta vanilie ( eu pun 2 pliculete zahar vanilat)
600 gr faina
1 pachet drojdie
cand piuie masina eu pun rahat/nuca/stafide - 120 gr

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ruxi, eu pun zahar, uneori o lingura, alteori doua...cica ajuta sa creasca drojdia mai bine. Incearca pe un program de rumenire mai mare, daca nu ti-a placut cum iese. Si cumpara-i faina de secara piticului, daca asta ii place. Ii faci tu painica de secara acasa (totusi trebuie sa pui si faina alba ca sa iasa totusi pufoasa si crescuta, proportia poate fi 1-1 sau chiar mai putin pentru faina alba)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Am o masina de paine veche de cand lumea si nu o folosesc, pentru ca nu imi place ca painea iese cu tot cu lopatele alea care amesteca aluatul si trebuie sa gauresc painea ca sa le scot... Toate masinile functioneaza pe sistemul asta? Ma gandesc ca astea mai noi or fi mai destepte, mi-as lua si eu una noua...

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (19+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Salutare

Va multumesc pt. raspunsuri. Inca nu am pus zahar, pe urmatoarea o voi incerca si cu zahar sa vad cat de mult i se schimba gustul.

Am incercat zilele trecute reteta cu lapte in loc de apa. A iesit clar mult mai buna, dar a crescut mai putin. Ieri mi-am dat seama ca trebuia sa fie mai cald laptele (desi aia in carticica insistau ca lichidul sa fie la temperatura camerei) ca sa creasca mai mult.

Kid poate pun intrebari idioate, dar nu stiu de unde se poate cumpara faina de secara. La cora nu am vazut. Ai vreun pont prin cartier? Nici faina 550 nu prea am vazut, asa ca va rog frumos, scoteti-ma si pe mine la lumina

Medeea, a mea are o singura lopatica si da, cam ramane acolo. O singura data (din 4 incercari) a ramas in cuva. Dar nu ma deranjeaza, iese foarte usor din paine.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by Medeea76

Am o masina de paine veche de cand lumea si nu o folosesc, pentru ca nu imi place ca painea iese cu tot cu lopatele alea care amesteca aluatul si trebuie sa gauresc painea ca sa le scot... Toate masinile functioneaza pe sistemul asta? Ma gandesc ca astea mai noi or fi mai destepte, mi-as lua si eu una noua...

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (19+)



Eu scot paletele cand se termina de framantat.Nu mai ies gaurile alea mari in paine si asa nu am pb cu scosul painicii din cuva.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Locca, ce masinuta ai cu o singura lopatica?
Tumpi, adica scoti luatul din masina, apoi paletele, apoi pui aluatul la loc? Si daca vrei sa pleci de acasa si sa gasesti painea gata cand te intorci, cum faci?

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (19+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Medeea, nu , nu scot aluatul din masina, ci doar cand se termina de framantat, cu mana umezita scot paletele din aluat.Daca e sa fac painea cand nu-s acasa, asta e, raman paletele acolo.Dar mi s-a intamplat odata sa le uit inauntru si tot a iesit painea repede din cuva si la fel de repede si paletele.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am ca un carlig (face parte din dotarea masinii) si cu el scot paletele din paine dupa ce se coace...nu raman niste gauri chiar asa inestetice

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Aha, dar ce masini aveti?

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (19+)

Mergi la inceput