Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

un lucru important este ca drojdia sa nu atinga apa ci sa fie pusa intr-o gaurica facuta in faina si atunci totul iese ok
sau mai lucreaza la cantitatea de sare...si asta poate sa fie o problema pentru care se lasa...asa citisem eu la prima mea masina de paine.
bafta!


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

carmenbr gasesti sigur masina de paine in america...incearca la walmart, de exemplu....eu am de vreo 2-3 ani marca toastmaster, cumparata inca de la un magazin unde se vind produse noi dar returnate la alte magazine din motive de culoare, plictiseala, etc...se poarta la americani, mai ales ca orice cumperi se poate returna in termen de 3 luni, ( ma rog difera usor de la magazin la magazin) am auzit de cazuri de americani care si-au cumparat ditamai TV cu plasma doar ca sa urmareasca citeva meciuri de fotbal si apoi le-au returnat...am povestit astea in ideea ca exista un astfel de magazin si unde esti tu ....cumparata asa eu am dat doar 10$ pe masina...cred ca in mod normal costa intre 50-100 $

eu am inceput sa fac paine la masina, chiar dupa primele luni de cind am ajuns din cauza gustului dulce al painii de aici...plus ca e mai ieftin si stii sigur ce bagi

uta


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Buna!

De care masina de paine aveti si de unde a-ti luat-o? Ma tenteaza si pe mine, mai ales mirosul painii proaspete si calde facute in casa

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am reusit si eu sa gasesc faina 550 - ungureasca - la Cora. Faina 000 e de fapt faina 480. Mai exista 650 si 1380 - adica neagra.
Cu faina de secara inca n-am incercat.

Am masina Panasonic - la "indicatiile" voastre .

Noua ne-a iesit painea si nu s-a dezumflat - dupa. Ziceau fetele pe-aici ca trebuie sa mai scazi cateva picaturi de apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by Ad72
si cozonac - program paine cu fructe
ingredientele se adauga in ordinea in care le am scris

200ml lapte
2 oua intregi
2 galbenusuri
1 lg cacao
jumate lingurita sare
100 g unt topit
4 linguri zahar, lingura de supa
1 sticluta vanilie dr oetker
600 g faina ungureasca
1 pachet drojdie uscata dr oetker

la semnalul sonor al masinii de paine se adauga daca vrei nuci sau rahat insa numai 120 g!!!

evident cacao pui daca vrei

pofta buna


Dragutele, ce e aia faina ungureasca, mai buna sau are ceva aditivi?
Si-a liat barbatu-meu masina de paine ( facut doua paini pana acum, una cu seminte si ceapa si una alba) si m-ar tenta sa incerc si eu cozonacul asta azi...
Se coace in masina sau scoti aluatul si pui la cuptor? Cacao se pune in toata coca?
Multumesc tare mult.
Am si eu masina de paine, Black & Decker, cumparata week endul trecut, barbatu-meu face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu cred ca are aditivi - faina ungureasca. E doar singura tip 550 pe care am gasit-o. Am facut cozonac si a iesit ff. ok. Doar ca eu zic sa incerci cu reteta la jumatate, pt ca iti creste foarte mult si da pe-afara. Am pus zahar vanilat si esenta de rom, dar cred ca ar fi trebuit si coaja de lamaie si poate mai mult zahar- dupa gustul meu. Am pus stafide. Untul l-am pus netopit. Cacao nu - ca nu ne place.
L-am pus sa se si coaca in masina. Cand au venit musafirii au zis ca mirosea a cozonac de pe casa scarii. In curand se vor insira vecinii la usa dupa vre-o bucatica de cozonac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by capra cu trei iezi

aveti idee, de ce cand pun la paine si faina integrala (in combinatie cu faina alba) painea creste si descreste? la gust nu e rea, dar nu ma bucur deloc cand vad ca da inapoi!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!



ce masina ai ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenaA spune:

Am si eu o intrebare putin off-topic: Cat consuma masina de paine? (adica platiti mai mult la lumina la o folosire de 2-3 ori pe sapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu m-am uitat cat consuma! Tinand seama ca la mine merge masina de spalat zilnic, fierul de calcat se foloseste zilnic, televizorul caraie toata seara in concert cu radioul din bucatarie la care nu asculta nimeni, dar trebuie sa mearga (sotul meu e autorul), iar luminile ard in toata casa iar calculatorul este si el butonat...o amarata de masina de paine nu se mai pune. Nu cred ca ar avea de ce sa consume prea mult, pt ca mai mult sta in timul programului de lucru. Coptul dureaza vre-o jumatate de ora iar in rest, probabil ca mai putin ca un mixer - in timpul "framantatului".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Morena,
eu o folosesc zilnic sau la 2 zile si nu am observat nici o crestere a facturii de curent

Mergi la inceput