Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

gudinde, ai respectat cantitatile precis? nu cumva ai avut pana de curent? altfel nu imi pot explica....
mai este o chestie: la manualul meu imi da reteta de baza chiar in carte, cea de inceput - ca sa iti faci mana la masina.
ai folosit drojdie uscata? nu era expirata?
ia scrie reteta folosita mai bine, sa vedem daca si ea e ok

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Am reusit!!!

Initial am incercat cu reteta de baza care este aceasta:
- apa: 245 ml
- ulei vegetal: 1 lingura
- faina alba pt paine: 350 g
- lapte praf degresat 1 lingura
- sare: 1 lingurita
- zahar: 2 lingurite
- drojdie proaspata dizolvat: 1 lingurita
*1 lingurita = 5 ml
*1 lingura = 15 ml

Aceasta reteta NU mi-a iesit. Am incercat si programul "rapid bake" si programul 1 - timp normal. Sunt sigura ca am pus cantitatile corecte, ca paletuta nu s-a impotmolit, ca nu am avut intreruperi de curent.

Asa ca azi m-am hotarat sa incerc alta reteta - Painea Frantuzeasca:

- apa: 310 ml
- faina alba pt paine: 400 g
- faina alba: 60 g
- sare: 1 lingurita si jumatate
- zahar: 2 lingurite
- drojdie (plic Dr Oetker) 1 lingurita si jumatate

Am folosit programul 1, nu "rapid bake" si a iesit o minune. Sunt incantata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

bravo, super ca ai reusit. eu marturisesc ca nu am folosit niciodata programul de paine rapida, ci doar cel clasic, pentru paine integrala si pentru cozonac. de acum .... arunca-te la variatiuni

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

S-ar putea sa fie si drojdia. Cu cea uscata iese mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Salut. Vad ca nu a scris nimeni de pectina. Asa ca am dat navala pe net si am gasit o reteta de marmelada de portocale fara pectina. In seara asta o incerc. Daca nu iese nu zic nimic. Daca iese va dau de veste.
Voi stiti cat va consuma masina voastra la o paine? A mea este Moulinex XXL si am verificat si ar fi consumul de aprox. 700W. E foarte putin. Inainte sa o cumpar mi-a zis cineva ca masina asta consuma f. mult si nu se merita. Este a opta luna de cand am masina si nu am vazut sa imi sara in aer ceasul de la curent. Asa ca azinoapte am facut un experiment( am scos toate din priza si am programat masina sa faca paine spre dimineata) si uite ca am reusit sa aflu cat consuma.
In legatura cu drojdia...eu iau pachet mare de 500 de gr. de la pakmaya, rup folii de aluminiu mici si pun cate 5-6-9 gr. de drojdie, in functie de ce paine fac de 1 kg. sau de 1.5 kg. impachetez in folia de aluminiu fiecare bucatica de drojdie si le pun in punga la congelator. Cand imi trebuie drojdia pt. paine iau de la congelator, trag folia de pe ea si o pun in cuva. Atat. Si iese painea f. bine si f. buna. Am folosit si drojdie uscata dar rezultatul e acelasi.Asa ca nu are rost sa iau un plic de drojdie uscata cu 80 de bani cand pot sa iau un pachet mare de drojdie proaspata. Asa imi iese drojdia pt. o paine de 1 kg. la 3 banuti(sau 300 de lei vechi). drojdia o iau de la o brutarie cu 2.5 pachetul.
Astea fiind spuse va doresc painica buna buna foc.

www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

paine cu programul rapid nu mi-a iesit nici mie...eu cred ca e prea putin o ora si jumatate cat are masina mea la programul acesta sa o si framante,dospesca,coaca..
in schimb cu cel normal si french imi ies niste bunatati...
cozonacul nu mi-a iesit deloc..cel din reteta masinii a iesit crescut aspectuos insa la gust era un fel de paine cu stafide,am ncercat si 2 retete gasite prin topic-urile mai vechi dar..nu
spor la painici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nu s-a mai scris demult la acest subiect. Mai coaceti piine si cozonaci la masina, fetelor gospodinelor? Mi-a venit si mie aseara masinuta, cadou anticipat de ziua mea! E un moulinex ow3000. Inca n-am incercat-o, dar intentionez chiar azi sa o fac. Recunosc ca am o frica si mari retineri, daca nu-mi iese. Prima itnrebare: tot s-a vorbit in subiect despre faina de tip 550, si in manualul masinii mele scrie despre ea. Ei bine, am in casa doar faina alba de la dobrogea 000. Credeti ca imi iese ceva cu ea sau mai bine nici nu ma apuc si sa merg sa-mi cumpar faina regulamentara?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu nu fac piine la masina de piine decit cu programul rapid (o ora) si iese absolut minunata de fiecare data (la programul rapid e mai multa drojdie). Pe programul lung, de 3 ore jumatate nu mi-a iesit bine. De aproape 6 luni nu am mai cumparat piine in casa (exceptie daca am avut musafiri, ca nu am cind sa fac atita piine), mincam doar piinea facuta la breadmaker.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am facut piine cu faina de care aveam. A iesit o minune: moale, pufoasa, cu coaja rumena si subtire, taman pe gustul meu. Le-a placut si sotului si baiatului. Miine vreau sa incerc o reteta de cozonac din cartea cu retete a masinii.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

unde gasesc in Bucuresti faina ca sa fac la masina paine neagra sau graham?

am cumparat un de loghi, moulinex e mare criza si nu am mai gasit. painea iese ok, cam tare coaja dar e buna. reau sa incerc sa fac si graham sau paine neagra. aveti ceva retete?

Mergi la inceput