Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc mult roxana

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

monica,
si noua ne place painea cu usturoi..sau casabele cu usturoi si patrunjel(painea de manioca)
si aici se mananca paine fie cu usturoi,fie cu ceapa ,oregano,comino sau alte specii de mirodenii,sunt tare bune.inainte faceam si eu ...dar cand a inceput sa creasca burta nu ne-am mai permis sa mancam atata paine

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Eu fac foarte des paine ,cu faina vollkorn ca are graul toate vitaminele in el.Reteta nu o stiu dar cumpar punga cu faina gata preparata ,si numai o bag in masinuta si mai adaug apa.Mi-ar place totusi sa stiu cum se face painea cu masline negre?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

principe manioca este mandioca sau altceva?
daca da...se poate face paine cu faina de mandioca...cam in ce cantitate?...

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu am facut duminica seara
paine cu tarate:
460ml apa, 420 g faina alba 550, 210g tarate fine, 2 lingurite sare, 0,5 lingurita ulei, 2,5 lingurite drojdie.
nu a crescut enorm dupa cum era si de asteptat dar e pufoasa si tare gustoasa. seamana mult cu graham-ul.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

roxana, da in general astea cu faina integrala, tarate nu cresc tot la fel de mult ca cele cu faina alba...dar sunt super sanatoase si bune la gust.
mie cel mai mult imi place cea cu faina de secara

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Eu fac o reteta de paine cu morcovi. Reteta nu-i a mea, am gasit-o pe forum la culinar.ro, daca dati caurate dupa "baguette cu morcovi" o gasiti. Imi iese super buna si n-am dat niciodata gres cu ea. O fac de vreo trei ani deja. Ingredientele sunt mai mult sau mai putin ochiometrice. Masina mea e Moulinex si folosesc programul 1, cam o ora, cat framanta si dospeste prima data. Apoi o scot din masina de paine, o pun intr-o tava de chec si o mai las la dospit in cuptorul cu microunde cam juma de ora.

Ingredientele:
o cana lapte (aprox 250 ml)
4 linguri ulei (eu folosesc de masline de obicei, dar a iesit bine si cu floarea soarelui sau nuci)
400 gr faina
1 lingurita sare
1 lingurita zahar
1 plic drojdie uscata (aprox 7 gr)
1 morcov mare ras pe razatoarea mica.

Ordinea in masina: lapte, ulei, juma' din faina, morcov, sare, zahar, restul de faina, apoi drojdia.

De copt o coc in cuptor, la 200 grade, cam 20-25 minute.


Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

[quote]Originally posted by monica-elizabet
vezi sa le zici ca exista doua tipuri de moulinex, una cu cuva pe verticala(mai ieftinutza) si una pe orizontala(asta de care tot ziceam eu...in jur de 3 sau 3,5 mil lei vechi)...cea pe orizontala este mai buna




Eu oare de care am???, este cea cu capacitate de max 1500 g, si cu doua palete care sunt infipte in josul vasului de framantat;


Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

kita, eu cred ca-i cea pe orizontala


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy1969 spune:

Monica iti ptrimit reteta pentru paine cu cartofi din cartea de instructiuni de la aparat.Eu am alaska BM 2600.
marime paine 750g
apa sau lapte 170ml
margarina sau unt 1 1/2 lingura
cartofi copti presati 120g
sare 1 lingurita
zahar 2 linguri
faina de paine 380g
drojdie uscata 1 lingurita
program : 1
Aceasta este ordinea . Succes

Mergi la inceput