Pete albe pe mobila!

Pete albe pe mobila! | Autor: kit

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi!
Am calcat cu aburi pe o masa din pal, imitatie de lemn crud, si dupa ce am luat paturica am vazut ca au aparut niste pete albe, oribile
Ce sa fac, cu ce sa le scot, ca e compromisa masa
Exista vreun produs special in comert pt asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Grea problema.
Spune-mi putin, te rog, ce finisaj este masa ( ce culoare? ce imita) si cat de mari sunt "petele".
Ai idee ce PAL este ( ce producator? Pal Braila, sau altceva?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Este lisa sau poroasa suprafata?
Iti pare afectata folia ( adica s-a si tocit putin, sau are mici "ridicaturi"prin hartie/folie/melamina?)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kit spune:

Suprafata e lisa, folia nu pare afectata; arata ca petele facute de spirt pe orice tip de mobila. Nu stiu producatorul, dar , oricum, masa are vreo 10-15 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Daca esti sigura ca este PAL MELAMINAT ( si nimic altceva pus/aplicat pe folie/melamina) atunci poti sa incerci sa stergi cu o dischete demachianta imbibata in ACETONA ( de foarte buna calitate, recomand Farmec Cluj). Daca vrei, poti sa incerci intai unde nu se vede, ca sa fi sigura.

Daca crezi ca este o folie care "s-a albit ", ca pare tratata cu lac sau alte cele, este mai complicat.
Trebuie sa indepartezi pelicula albita ( daca este lac ), cu o hartie abraziva f. fina si refaci suprafata cu un polish ( merge Pronto clasic).



Mergi la inceput