@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Si noi ne plimbam prin oras sa vizualizam obiecte sanitare, gresie, faianta, hidrofor.... Am ochit o cada pe colt, dar si una dreapta!
Ne mai gandim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

cat costa o cada pe colt CRIXIA? da' una dreapta?
pt ca io mi-am terminat baile, c-o singura exceptie, cada.
mi-am pus doar dus in baia mica.

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

in martie va fi targ de constructii la constanta.
azi m-au sunat de la o firma de termopane ca dau si ei in rate!
asta e o veste buna ptr noi.

pupici

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Salut fetelor!
Eu stiu ca ce construiti voi e de o natura mai eleganta, dar vreau sa va arat site-ul asta:
http://www.casa-verde.ro/casa-verde_r/casa-verde_r.htm
Mie-mi place la nebunie ideea...pentru o casuta de vacanta la munte!
Ei, ce spuneti?
Spor la treaba!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

adusca, noi am dat pe cada pe colt, mare 1,60/1,60 , 8 mil lei, dar simpla fara hidromasaj, am cumparat separat accesoriile de montaj adica masca care vine in fata, niste suporti pe care se aseaza, si partea de scurgere, astea au mai facut vreun milion cred, si daca mai pui si bateria pe care am dat 2 mil, ca e mai bunicica si de firma...cam astea au fost costurile la romstal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nicol - si incap 2 persoane?

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Acu' am vazut si eu subiectul asta. Tare m-am bucurat...Banuiesc ca majoritatea au casele deja construite si au multe informatii pentru cei care de-abia acum se pregatesc sa o faca.
Intrebarea mea: si-a facut cineva casa cu multa sticla la exterior? Adica pereti de sticla de sus si pina jos? Eu tin neaparat sa am multa sticla si sotul meu spune ca e greu de incalzit o astfel de casa ( evident) si costurile vor fi mult mai mari in timp..Ceea ce eu inteleg dar speram sa existe si alte metode neconventionale de incalzire ( panouri solare....etc...) Stie cineva ceva?
Si inca o chestie:in martie trebuie sa facem proiectul...ce ma sfatuiti sa NU fac in directia asta. Ce lucruri sa ocolesc...Ce ati facut si n-ati mai face, acum ca stiti cum sta treaba? Tineti cont ca eu doresc o casa simpla, fara brizbrizuri in exterior, adica un paralelipiped cu un acoperis si atit...Design minimalist.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna seara fetelor,

Seara asta am recitit citeva din capitolele anterioare. Si am reinceput sa fac planuri si sa ma gindesc la casa.

Uitati care sunt problemele mele poate ma ajutati un pic cu niste idei.

Pentru cele care nu mai isi aduc aminte: casa noastra e la rosu, am terminat de lucrat la ea in iunie. Anul asta vom reincepe dar problema e ca nu are cine sa se ocupe pina in octombrie cind revenim noi in tara.

Eu m-am gindit sa incepem cu exteriorul. Sa inchiriem o schela. Apropo cum credeti ca iesim mai bine inchiriat sau facut din lemn?

Sa punem polistirenul , sa tencuim si apoi sa punem ferestrele si sa incepem in interior. In interior cred ca trebuie sa incepem cu instalatia electrica si peretii din gips-carton. De fapt cred ca ar trebui facuti cam in acelasi timp ca daca nu sunt pereti cum trag firele? (gindesc io, da nu ma luati in seama). Apoi mai e instalatia termica, etc.
Offf, as vrea sa o vad odata locuibila. Deocamdata nu visez sa o vad cu gresie faianta, parchet, doar sa vad cimentul pe jos si sa stiu ca se poate sta in ea.

Acum vin intrebarile mele. Mai va amintiti cam la cit ma ajunge exteriorul pe m2? materiale si manopera?
In cit timp se pate face exteriorul. Dupa mine eu ma gindesc ca ar putea sa il faca in 2 saptamini voi ce ziceti? Casa e de 10x12 si inalta P+E+pod

Ma framinta problema cu pretul exteriorului fiindca eu merg in martie 6 sapt in tara. Si tare as vrea sa vorbesc cu mesterii sa faca acum exteriorul si sa continuam apoi in octombrie restul.

nu stiu daca s-o potrivi planul meu dar pot sa incerc .

Unu ca nu am vorbit cu mesterii si probabil au deja luata lucrare pentru martie. Doi ca nu stiu la cit sa ma astept iar eu acum voi merge cam cu buzunarele goale spre casa dar poate poate, daca mesterii pot voi putea si eu s-adun... un graunte cit de mic. 3, voi fi singura fara sotior in tara si cu servici dar cred ca la faza asta m-as descurca.

Voi ce ziceti? Sa ma incurc? Sa nu ma incurc?



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna fetelor
in asteptarea vremurilor bune de construit haideti sa ne mai conversam, poate mai invatam unii de la altii, ne mai vin idei

pt. daniela...da e o idee foarte indrazneata executia unei locuinte cu multa caramida de sticla, e si foarte aspectuos...acum depinde in ce parte a globului vrei tu sa construiesti, fiindca la noi in tara cu clima asta...nu stiu daca se preteaza, caramida de sticla e destul de subtire nu se tencuieste, nu se izoleaza...si e fantastic de scumpa...oricum consulta si un arhitect...am recitit acuma depinde ce intelegi tu prin sticla, geamuri mari sau caramida din sticla cum ti-am spus mai sus?
pt. dia, nu cred ca vei putea realiza in luna martie partea de exterior a casei fiindca e inca frig, spun astea de la meteo ca va ninge chiar in martie, cam din 15 aprilie te-ai putea apuca...
despre costuri nu stiu nici eu...si noi tot anul acesta facem izolatia exterioara( dar noi am tencuit peretii intii) si inca nu stiu un pret, se vehiculeaza pe la noi pe aici ceva in jur de 150.000 pe m3(manopera) cu lavabil cu tot, mie mi se pare cam mult si inca mai intreb.
ai putea pune ferestrele in martie, ca vad ca nu le-ai pus, ca fatada exterioara nu o poti face daca nu ai ferestre, fiindca trebuie sa faca glafurile la geamuri
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

brr, si zici ca nu vine primavara nici in martie? Nasol ca eu speram sa scap anul asta de zapada (am vazut doar o sapt pe munte zapada ca la noi aici nu ninge)

Si zici ca trebuie sa pun geamurile prima data? Pai atunci poate pun geamurile si ramine restul pe octombrie. Daca e inchisa cu geamuri si usi atunci putem sa incepem in interior prima data si sa facem exteriorul la sfirsit.
Cam asa am vazut prin zona ca au facut dar eu ma gindeam ca fac exteriorul fiindca nefiind geamuri nu pot sa ma apuc de instalatii electrice de ex , ca risc sa fure ceva de prin ea. Au patit vecinii ca le-au furat nu stiu ce prize sau mai stiu eu ce.

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput