copil de 8 ani care ignora orice ii spui

copil de 8 ani care ignora orice ii spui | Autor: viorina

Link direct la acest mesaj

am un baiat de 8 ani care de vreo 2 luni se poarta ciudat. invata numai impins de la spate,daca nu-i verific ghiozdanul sigur uita ceva acasa,ignora orice i-ai spune desi stie exact ce sarcini are si nu a fost asa.cred ca prin comportamentul lui incearca sa-mi transmita ceva dar nu reusesc sa-l inteleg.l-am si certat,l-am batut,l-am ademenit cu orice stiam ca functioneaza,am incercat sa vorbesc cu el dar nu recunoaste ca ar avea vreun motiv
sfatuiti-ma ce mai pot face.sigur ati mai trecut prin asemenea crize

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Viorina,daca te ajuta cu ceva si crezi ca te incurajeaza,sa sti ca nu esti singura mamicuta cu astfel de probleme...
Si eu am incercat tot ce scri tu,dar fara succes.Sunt momente cand pe fiul meu l-as pupa intr-una de drag ce imi e fiind cuminte si facand ce i se spune,ascultand si mecomentand la tot ce i se spune.Insa de cele mai multe ori e invers,acele momente,nenumarate,cand imi vine sa il fac afis,sa il strang in pumn ca pe o foaie de hartie si sa il azvarl pe geam...Si pe deasupra mai face si pe mortul in papusoi,ca si cand el e nevinovat si nestiutor si o ia pe coaja nevinovat...
Nu-i leac la tot ce scri tu,asa cum nu exista baba frumoasa si copil cuminte.Pe mine una ma mai incurajeaza si imi da rabdare si calm sa imi amintesc de mine la varsta lui,cand faceam mult mai multe tampenii ca el si ai mei,saracii,oftau si inghiteau prostiile mele,doar certandu-ma ,satui de cate batalii mi-au dat fara nici un rezultat.
Gandeste-te ca si tu ai fost copil si,chiar daca tie nu ti se mai pare acum,si tu ai facut grozavii si prostii si poate ai tai parinti se intrebau la vremea aceea asa cum te intrebi tu acum...Incearca sa vorbesti cu parintii tai,daca tu ai uitat,sa iti povesteasca despre cum ai fost tu la varsta fiului tau...poate te va ajuta,poate ca felul lor de a proceda cumva fata de tine atunci,iti va sugera vreo metoda de a iti aborda fiul si de a gasi solutia in educarea lui,de a ajunge la un compromis,ca sa zic asa...
Daca vrei si crezi ca te poate ajuta,hai in subiectul "Copii din 1996".Sa vezi acolo mamici "disperate" de comportamentul scolareilor...
Multa rabdare iti doresc ,draga mea si succese multe fiului tau!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput