carucioare...

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndiS spune:

Eu una am avut patru caruciare la doi copii, recunosc ca primele trei le-am cumparat la primul copil.
1.Am avut unul foarte mare cu landoul, care a fost foarte bun fiinca copilul putea dormi in el si cand plecam undeva (pana la 3 luni)dar nu incapea in lift si era foarte greu aprox 11 kg.
2.Am avut unul care era foarte usor de manevrat si cantarea 5.5 kg dar nu se strangea umbrela si ocupa foarte mult spatiu in portbagaj.
3.Am avut unul sport ,se strangea tip umbrela dar banuiesc ca eu am avut ghinionul de a alege unul care se manevra foarte greu, si cand pleci cu doi copii la plimbare unul de 2-3 ani si celalat nou nascut este foarte important sa poti manevra caruciorul si cu o singura mana in anumite momente.
4.Dupa ce am dat o groaza de bani pe carucioare m-am hotarat sa aleg unul cu un pret mai rezonabil si am luat caruciorul EZE de la TIPPITOES , poate fi folosit de la nastere(nu este ca un landou dar bebe sta foarte confortabil in el)pana la patru ani (20 kg), se strange compact ,tip umbrela, greutate medie 7 kg,este bun si iarna si vara iar ca manevrabilitate este Ok undeva intre carucioarele 2 si 3.

Un singur lucru am invatat nu exista carucior perfect doar potrivit pentru necesitatile noastre.Alegerea unui carucior depinde de foarte multi factori - bani,locuinta (casa sau bloc), etajul (daca are loc in lift),masina (spatiul din portbagaj), obiceiurile noastre(daca plecati des de acasa la bunici sau in vizita).Asa ca alegeti in functie de posibilitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliyana spune:

http://www.neomax.ro/DHS_618D_Carucioare_sport-p23383s1624.html

Cel mai shmeker carucior EVER!!!
Eu am avut intai un 3in 1, cu care mi-am facut treaba pana la 3 luni, dar era foarte greoi de manevrat, mi-a prins bine scoica, in rest
Aveam nevoie de urmatoarele chestii:
- se fie incapator;
- sa-mi vad copilul, sa fie reversibil -nu manerul pt ca atunci cand intorci manerul te trezesti cu rotile pivotante in spate si gata manevrabilitate;
- sa-mi incapa in lift - rotile se scot doar printr-in clik, cand intru in lift scot roata, cand es o pun la loc;
- copilul sa poata dormi confortabil in carut - se face landou!!! MARE!! doar cu un clik;
- sa-l pot folosi un timp indelungat - are cadrul din aluminiu turnat, pot sa mai cresc 3 copii in conditiile in care eu in fiecare zi il scot pe al meu de 2 ori pe zi.
- sa fie usor de manevrat - il conduc cu un deget!!!
- sa aiba un pret BUN
- sa fie dragutz
- usor de strans, compact

Toate astea le-am gasit intr-un singur carucior, orice pretentie
aveti la un carucior acesta le indeplineste.

Vi-l recomand cu cea mai mare caldura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Propun pentru cine doreste un carucior ff bun. Uitati aici o mica descriere. Este f bun din toate punctele, in orice conditii il puteti folosi, are prelata de ploaie tot ce va trebuie pentru o plimbare linistita cu micutul in natura.
Caracteristici:
•Este un carucior adaptabil, reconfortant si compatibil cu sistemul de calatorie.
•Caruciorul copii Graco Spree Completo are spatarul reglabil in 3 pozitii (inclusiv pozitia complet orizontala pt nou nascut).
•Se pliaza usor: inchidere/deschidere din maner.
•Maner ajustabil pe inaltime.
•Suport pentru cap.
•Caruciorul Graco Spree Completo are tavita de joaca pentru copil cu suport de pahar lateral.
•Sistem de franare, suspensie pe rotile din fata.
•Sistem de pozitionare a rotilor din fata pentru directia de mers dorita
•Suport de picioare.
•Husa Boot pentru picioare din material textil.
•Tavita de joaca pentru copii cu suport de pahar lateral.
•Captuseala dubla pe lateral la nivelul umerilor / capului, detasabila.
•Captusala cu 2 fete.
•Roti EVA cauciucate.
•Pivot frontal, roti blocabile.
•Sistem de franare.
•Centura de siguranta cu inchidere in 5 puncte.
•Parasolar cu fereastra si buzunar.
•Spatar multipozitional.
•Cos pentru cumparaturi spatios si usor accesibil.
•Stabilitate proprie odata pliat.
•Cadru din otel.
•Rotile sunt din cauciuc.
Varsta recomandata de producator: 0 - 3 ani.
Dimensiuni: 100 x 55 x 102 cm
Dimensiuni pliat: 45 x 56.5 x 103 cm
Greutate: 9 kg.
Dimensiunea rotilor: 21 cm
Latimea scaunului: 31 cm
Inaltimea scaunului: 50 cm
Telefon contact 0721705453
DESCRIERE
Caracteristici:
•Este un carucior adaptabil, reconfortant si compatibil cu sistemul de calatorie.
•Caruciorul copii Graco Spree Completo are spatarul reglabil in 3 pozitii (inclusiv pozitia complet orizontala pt nou nascut).
•Se pliaza usor: inchidere/deschidere din maner.
•Maner ajustabil pe inaltime.
•Suport pentru cap.
•Caruciorul Graco Spree Completo are tavita de joaca pentru copil cu suport de pahar lateral.
•Sistem de franare, suspensie pe rotile din fata.
•Sistem de pozitionare a rotilor din fata pentru directia de mers dorita
•Suport de picioare.
•Husa Boot pentru picioare din material textil.
•Tavita de joaca pentru copii cu suport de pahar lateral.
•Captuseala dubla pe lateral la nivelul umerilor / capului, detasabila.
•Captusala cu 2 fete.
•Roti EVA cauciucate.
•Pivot frontal, roti blocabile.
•Sistem de franare.
•Centura de siguranta cu inchidere in 5 puncte.
•Parasolar cu fereastra si buzunar.
•Spatar multipozitional.
•Cos pentru cumparaturi spatios si usor accesibil.
•Stabilitate proprie odata pliat.
•Cadru din otel.
•Rotile sunt din cauciuc.
Varsta recomandata de producator: 0 - 3 ani.
Dimensiuni: 100 x 55 x 102 cm
Dimensiuni pliat: 45 x 56.5 x 103 cm
Greutate: 9 kg.
Dimensiunea rotilor: 21 cm
Latimea scaunului: 31 cm
Inaltimea scaunului : 50 cm
Telefon contact 0721705453
Pentru mai multe detalii puteti accesa link-ul http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=23557&n=Vand-Graco---Carucior-Spree. Aici veti vedea si imaginea caruciorului.
O zi buna va doresc mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amica_ spune:

Vreau sa cumpar de la cineva un maclaren triumph si am vazut in specificatii ca strans are lungimea de 104cm...voua va intra in portbagaj? eu as vrea sa il pun dar nu transversal sau pe diagonala..portbagajul nostru are 100cm pe 100cm deci teoretic nu ar intra dar vreau sa stiu voi cum v-ati descurcat...
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrast79 spune:

Buna, te rog spune-mi cum te-ai descurcat un an de zile cu tippitoes? esti singura pe care am auzit-o cu marca asta, care mi s-a parut si mie atragatoare ca pret si caracteristici. este intr-adevar usor de manevrat? Multumesc

Citat:
citat din mesajul lui AndiS

Eu una am avut patru caruciare la doi copii, recunosc ca primele trei le-am cumparat la primul copil.
1.Am avut unul foarte mare cu landoul, care a fost foarte bun fiinca copilul putea dormi in el si cand plecam undeva (pana la 3 luni)dar nu incapea in lift si era foarte greu aprox 11 kg.
2.Am avut unul care era foarte usor de manevrat si cantarea 5.5 kg dar nu se strangea umbrela si ocupa foarte mult spatiu in portbagaj.
3.Am avut unul sport ,se strangea tip umbrela dar banuiesc ca eu am avut ghinionul de a alege unul care se manevra foarte greu, si cand pleci cu doi copii la plimbare unul de 2-3 ani si celalat nou nascut este foarte important sa poti manevra caruciorul si cu o singura mana in anumite momente.
4.Dupa ce am dat o groaza de bani pe carucioare m-am hotarat sa aleg unul cu un pret mai rezonabil si am luat caruciorul EZE de la TIPPITOES , poate fi folosit de la nastere(nu este ca un landou dar bebe sta foarte confortabil in el)pana la patru ani (20 kg), se strange compact ,tip umbrela, greutate medie 7 kg,este bun si iarna si vara iar ca manevrabilitate este Ok undeva intre carucioarele 2 si 3.

Un singur lucru am invatat nu exista carucior perfect doar potrivit pentru necesitatile noastre.Alegerea unui carucior depinde de foarte multi factori - bani,locuinta (casa sau bloc), etajul (daca are loc in lift),masina (spatiul din portbagaj), obiceiurile noastre(daca plecati des de acasa la bunici sau in vizita).Asa ca alegeti in functie de posibilitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Cristina_ spune:

A incercat cinava caruciorul Pepp Nuna?
Pare foarte usor de folosit. Poate rotile sunt cam mici pt trotuarele bucurestene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

buna mamicilor vad ca discutati despre carucioare as avea si eu o intrebare la voi. de la ce varsta as putea folosi scoica.pt pitica mea care are deja 2luni am caruciorul de la chicco si este 3 in 1 si scoica nu am folosit.o cu toate ca pe ea specifica 0-18kg nu am folosit.o din teama sa nu.i afecteze in vre.in fel sau altul coloana cu toate ca am auzit mamici care si.au scos bebeii din maternitate cu astfel.de scoici. astept cu nerabdare sfaturile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

buna mamicilor vad ca discutati despre carucioare as avea si eu o intrebare la voi. de la ce varsta as putea folosi scoica.pt pitica mea care are deja 2luni am caruciorul de la chicco si este 3 in 1 si scoica nu am folosit.o cu toate ca pe ea specifica 0-18kg nu am folosit.o din teama sa nu.i afecteze in vre.in fel sau altul coloana cu toate ca am auzit mamici care si.au scos bebeii din maternitate cu astfel.de scoici. astept cu nerabdare sfaturile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsenia spune:

Eu stiu ca Scoica nu se foloseste mai devreme de 4 luni, deoarece ii poate afecta coloana.
Ideal ar fi sa-ti intrebi si pediatrul in functie de evolutia bebe-ului tau.

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

buna mamicilor vad ca discutati despre carucioare as avea si eu o intrebare la voi. de la ce varsta as putea folosi scoica.pt pitica mea care are deja 2luni am caruciorul de la chicco si este 3 in 1 si scoica nu am folosit.o cu toate ca pe ea specifica 0-18kg nu am folosit.o din teama sa nu.i afecteze in vre.in fel sau altul coloana cu toate ca am auzit mamici care si.au scos bebeii din maternitate cu astfel.de scoici. astept cu nerabdare sfaturile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsenia spune:

Cristina,
Am vazut ca ai intrebat si aici, asa ca voi copia si pentru altii parerea mea vizavi Nuna PEPP- poate ajuta mai multe persoane

Ce-mi place la el:
- este usor de manevrat - efectiv, aluneca la impins
- se pliaza repede & usor
- e usor de carat.
- are manerul bolta, desi se pliaza ft bine - de obicei cand se pliaza ft bine, manerul este din 2 bucati la carucioarele sport.
- manerul se poate ridica pentru orice inaltime; de exemplu eu il tin mai jos, sotul mai sus
- frana usor de manevrat
- se spala usor fetele, deoarece se scot ft usor.
- ah, e destul de usor, nu-mi dau seama acum cate kg, dar scrie pe site- cu siguranta.
* in linii mari, tot ce gasesti pe site-ul producatorului este intocmai (da un search pe google si o sa mai gasesti si alte pareri); clar ideal pentru calatorii

Ce nu-mi place:
- cosul de cumparaturi e cam micut (dar pt mine nu a contat ft mult, dar e bine de stiut pt cele care vor un carut cu spatiu generos pentru carat)
- nu merge pentru nou nascuti - cum il promoveaza ei- daca nasti in anotimp friguros.

Citat:
citat din mesajul lui _Cristina_

A incercat cinava caruciorul Pepp Nuna?
Pare foarte usor de folosit. Poate rotile sunt cam mici pt trotuarele bucurestene.

Mergi la inceput