carucioare...

carucioare... | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,
Matei al meu va implini in curand 1 an. Pana acum nu i-am cumparat carucior sport si as dori sa stiu daca mai are sens sa-i iau unul acum, la aceasta varsta. Am auzit ca sunt unii copii care nu mai vor sa stea in acest carucior dupa varsta de 1,5 ani. Matei e f activ si nu stiu daca va sta in carucior sport. Pana la ce varsta maxima se poate folosi?
Multumesc

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Matei Yoghinul!

Professional pics

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi avem un singur carucior, sport.
Nu prea il mai folosim, avem 1 an juma`, iar fi`mea este rezistenta si ne plimbam cate 2 ore pe jos


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Alexandru are deja 2 ani si noi inca mai folosim cu succes caruciorul sport. Atunci cand ne grabim, cand vrem sa ajungem mai repede dintr-un loc in altul sau pur si simplu cand mergem in parc, pana la parc ne deplasam cu caruciorul si acolo incepe zbenguiala.
Deseori cere sa se dea jos din carucior si sa mearga singur, dar inca nu ne-am hotarat sa renuntam la el.

Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Alex a stat in carut pana spre 2 ani. Eu zic ca iti va folosi.

Magda si Alex(2 anisori si jumatate)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu il folosesc si acum la 3 ani!!!!
Imi este foarte util, toata vara am stat numai pe afara, pe plaja si in parc, si caram casolete cu mancare, jucarii, hainute de schimb, si multe alte chestii...Iar cand copilul obosea, tzup in carucior...
Cand am piata de facut, sau cand ma grabesc sa il duc la gradinita il folosesc....

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Va multumesc pt raspunsuri, fetele!
Sincer vorbind tot mi se pare dificil sa decid. Personal il plimb pe Matei in parc numai in weekend, caci in rest il scoate bona. Pt ea n-ar fi o problema caci si-asa il tine doar in fata blocului (nu avem parc pe aproape). La cat de activ e Matei, taaare ma indoiesc ca va sta cumintzel in carucior, mai ales ca nici acum nu mai sta in cel clasic care are si pozitie de stat in funduletz...
Of...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Matei Yoghinul!

Professional pics

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

noi inca il mai folosim si mariuca are 3 ani si 5 luni.Imi este de mare ajutor.

Mariuca si mami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Cristina are 1 an si 7 luni si nu mai vrea in carucior de prin toamna, adica de vreo 3-4 luni.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297
Poze noi si Poze Craciun
Vacanta Antalya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

caruciorul: de la ce varsta?
---------------------------------------------------------------------


Autor: adelapop
Subiect: caruciorul: de la ce varsta?
Trimis la: 29/01/2006 19:47:55
Mesaj:


as dori sa ma lamuriti si pe mine de la cate luni vom avea nevoie de carucior?
in prima luna nu e prea mic bebe sa iesim cu el in carut? si daca da in ce il scoatem afara? in brate?
sa nu radeti dar sunt la primul bebe si habar nu am
14+

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg
Raspuns la: 29/01/2006 20:06:01
Mesaj:

Il poti scoate si la 10 zile afara, putin cate putin. Si in casa iti poate fi util caruciorul. Dar sa fie un carucior perfect plan.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Natasa
Raspuns la: 29/01/2006 20:09:00
Mesaj:

Ai nevoie de carucior din prima zi, dar nu e indispensabil. Pentru primele 5-6 luni ai nevoie de un carucior in care sa stea culcat, sa nu-si forteze spatele. Dupa, un carucior cu spatar reglabil, pe care il vei ridica pe masura ce creste. Noi nu am avut landou pentru ca am cautat un carucior foarte usor- e foarte important daca il scoti singura din casa si stai la bloc si cele mari nu erau asa usoare. La inceput-nascut fiind iarna- l-am scos in brate, pe urma, l-am pus in carucior, unde putea sa doarma in voie. Acum, la un an si 2 luni, folosim acelasi carucior, evident, altfel reglat.
Am vazut mame care s-au repezit si au cumparat cele mai mari carucioare-limuzine :) si dupa o luna-doua le-au schimbat, pentru ca nu mai faceau fata sa le care. Cauta un carucior solid, dar usor, cu cit mai multe trepte de inclinare- ca sa nu fii nevoita sa cumperi doua.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anacami
Raspuns la: 29/01/2006 21:36:51
Mesaj:

din primele zile...
chiar daca ai impresia ca este f. usor, ca nu se misca prea mult in toate directiile (asta cred ca este partea cea mai obositoare..) si ca nu stai prea mult afara, in cateva minute o sa ai impresia ca duci un "pietroi".
Plus ca este mai bine si pentru el sa stea perfect intins la orizontala (recomandabil pana spre 6 luni) si sa fie ferit de vant/frig...
---------------------------------------------------------------------


Autor: koalitza
Raspuns la: 29/01/2006 22:16:55
Mesaj:

Noi am iesit prima oara in lume la 13 zile. Am avut un carucior cu un cosulet de copii in interior(un fel de landou) in care Martin s-a simtit foarte bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: crig72
Raspuns la: 29/01/2006 22:57:27
Mesaj:

parerea mea e ca de la inceput poti sa-l scoti afara in carut indiferent de anotimp.Acolo se simte bebe cel mai bine.Noi am folosit un carut de care am fost foarte multumita este si landou si sport,cu 3 trepte la spatar si la care puteam modifica pozitia manerului in functie de cum batea vantul sau de cum avea mariuca dispozitie sa priveasca lumea din jurA fost folosit zilnic si tot e bun.Atat ca in ultimul timp am apelat la unul sport mai usor ca mariuca a crescut si nu mai fac fata la carat.
Sarcina usoara iti doresc!
---------------------------------------------------------------------


Autor: tomecica
Raspuns la: 29/01/2006 23:01:12
Mesaj:

Fetitele mele au fost plimbate in prima luna cu "geanta".Le-am nascut iarna si frig fiind, ieseam doar pt 10-15 min si le scoteam intre-un cosulet mai mic cu minere. Multe carucioare au asa ceva , dar se gasesc si separat.Eu puneam " geanta" pe banuta in parc.Mai ales ca de cele mai multe ori nu fucntiona liftul si pe scari e greu cu caruciorul
---------------------------------------------------------------------


Autor: andora
Raspuns la: 30/01/2006 09:34:01
Mesaj:

Si noi am folosit carutul din primele zile. Chiar daca venea iarna, plimbarile fac bine puiutului, am avut un landou in care-l infofoleam pe bebe si nu a racit deloc... Sarcina si nastere usoare... si plimbari placute!
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 30/01/2006 09:38:03
Mesaj:

Noi am folosit caruciorul de la inceput, cred ca kl-am scos prima data pe la 2 sapatamani. Nu l-am scos niciodata in brate, in primul rand pentru ca era iarna si e destul de greu sa tii un bebe imbracat in brate cand esti si tu gros imbracata, si in al 2-lea rand pt. ca in carucior puteam sa-l tin si 2 ore, dormea bine, nu mi-era teama ca alunec cu el pe gheata/zapada. Asa ca votez pentru carucior.
Numai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz
Raspuns la: 30/01/2006 10:05:47
Mesaj:

e cel mai usor sa il folosesti de prima data cand iesi cu piticul afara. tie iti e mai comod, el poate dormi linistit (oricum asta va face in 80% din cazuri), te poti plimba linistita, sta in parc, citi o carte, sau chiar sa mergi la cumparaturi. acum e adevarat ca trotuarele din romania sunt o nenorocire....dar poti privi partea buna: o sa ai mare antrenament cand te intorci la sofat
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 30/01/2006 10:15:34
Mesaj:

Eu l-am nascut vara pe Mihnea dar l-am scos in ziua 10 afara in carucior. Este bine ca pana la 5-6 luni sa stea in landou apoi in carut cu spatarul reglabil. Este important asa cum au zis si fetele sa fie usor(asta ptyr tine) si sa aiba manerul reversibil ca sa il muti dupa cum bate vantul sau soarele pe bebe. Nu sunt adepta carucioarelor super scumpe dar nici ieftine important este sa alegi ce crezi tu ca iti este cel mai comod si tie si lui bebe.
De la inceput am vut carutul si scaunul de masina cumparat ptr ca din spital l-am scos in scaunul de masina gen cosulet.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 30/01/2006 10:15:51
Mesaj:

Noi am folosit caruciorul de cand avea Giulia vreo 3 saptamani. Prima saptamana am fost in maternitate, a doua saptamana ne acomodam si ieseam in brate cate 15-20 minute, iar apoi am pus-o in carucior si am inceput sa facem kilometri .
Avem unul sport si inca`l folosim si acum, e foarte usor de manevrat si de carat Este foarte util si poti cara si copilul si cumparaturile
Sarcina usoara si bb sanatos !
---------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 30/01/2006 10:52:57
Mesaj:

Chiar de la inceput. Noi l-am folosit cu succes la adormit bb cu colici. Vezi ca exista unele care au posibilitatea sa le folosesti si ca leagan, eu le-am vazut dupa ce am cumparat carut.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ellarot
Raspuns la: 30/01/2006 13:12:44
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de adelapop

as dori sa ma lamuriti si pe mine de la cate luni vom avea nevoie de carucior?
in prima luna nu e prea mic bebe sa iesim cu el in carut? si daca da in ce il scoatem afara? in brate?
sa nu radeti dar sunt la primul bebe si habar nu am
---------------------------------------------------------------------



Din momentul in care vrei sa iesi afara, parerea mea!Am nascut in august si la o saptamana l-am scos pe bb afara in carucior, landoul l-am folosit mai des cand mergeam cu masina.
Sarcina usoara in continuare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 30/01/2006 13:13:34
Mesaj:

Pentru inceput il poti lua in brate 10-20 min.,apoi bininteles poti folosi caruciorul ca nu se intampla nimic.
Cand bb va ajunge sa-si tina bine capul il poti lua si in marsupiu cate putin,sa nu fortezi coloana;este un pic mai comod pt. tine ca nu mai ridici si cari caruciorul,mai ales daca stai la bloc si la un etaj mai mare.
Iti doresc sa-ti traiasca si sa creasca mare si sanatos.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 30/01/2006 15:07:18
Mesaj:

Exceptand primele doua dati cand am scos-o afara in brate, in rest numai in carutz am scos-o. Si asta desi avea numai putin peste 2 saptamani si era deja decembrie.
---------------------------------------------------------------------


Autor: andre_ea
Raspuns la: 30/01/2006 18:53:58
Mesaj:

Daca nasti vara poti scoate copilul din prima zi. Carucioare mi se par bune alea 3 in 1. Au landou pentru primele 6 luni si apoi e sport si cred ca e usor. Numai ca e scump. Ce trebuie neaparat sa ai in vedere este ca acesta sa intre in lift. Pe noi ne-au sfatuit la un magazin sa masuram distanta dintre usile interioare ale liftului si nu intra caruciorul.

Mai poti scoate bb si in marsupiu 3in1, care are si pozitia de alaptat. E avantajos cand nu merge liftul, dar te poate omori pe tine spatele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: simona_filipas
Raspuns la: 30/01/2006 21:31:31
Mesaj:

Noi folosim caruciorul din primele zile. La 10 zile cred l-am scos in carut prima data. Ar fi util un carucior in care copilul poate sta si culcat dar si in funduletz(pozitia intermediara initial,apoi in funduletz).
---------------------------------------------------------------------


Autor: mirela alina
Raspuns la: 30/01/2006 23:16:17
Mesaj:

Si noi am folosit caruciorul din primele zile.In primul rand el se invata in carut si nu in brate si in al doilea rand iti este si tie bine.
Daca inca nu i-ai cumparat cumpara un carut 3 in 1(landou, sport, scaun de masina).Este mai scump dar crede-ma face toti bani.Matei are 2 ani si 5 luni si inca il mai avem si in conditii foarte bune(il mai folosesc cand marg la cumparaturi).
---------------------------------------------------------------------


Autor: adelapop
Raspuns la: 03/02/2006 10:59:44
Mesaj:

multumesc mult pentru urari.
si voua va doresc numai bine sa aveti bebi sanatosi si frumosi.
acum m-am lamurit...caruciorul trebuie sa il avem vand vine bebe.
nu stiu insa ce inseamna landou. este scaunul care se pune in masina?
acum sunt putin trista: ati auzit de problemele care apar cu irigarea proasta a placentei?
asa am eu si ce am citit pe net nu e incurajator deloc. o sa aflu astazi cum se numeste exact aceasta problema.
si va mu;ltumesc pentru descrieri - sfaturikle voastre sunt de mare ajutpr pentru noi viitoarele mamici de prim bebe.
---------------------------------------------------------------------


Autor: theo_2004
Raspuns la: 05/02/2006 20:49:29
Mesaj:

adela ai grija de burtica ta! sa ai o sarcina usoara si o nastere la fel.
landoul este ca o cutie mare, tare, captusita in care bb sta cel mai confortabil. vara nu se incinge, iarna e ferit de vant si frig. si eu am avut un carucior 3 in 1: landou, cosulet sau scoica (care este si scaun de masina) si baza, caruciorul sport. este ff util. poti lua ca accesorii husa de ploaie (daca te prinde ploia sau chiar un vant puternic) folosibila doar la varianta sport. scoica o poti folosi cu succes si in casa, cand e bb mai maricel si nu mai sta singur la el in camera, in patut, il cari dupa tine in bucatarie, in living. tot pt varianta sport mai gasesti ("afara" e adevarat)niste saci grosi cu posibilitate de a-i atasa la carut pt a-l feri pe bb de frig.
si ideea e ca iti trebuie cam de la inceput.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

urgent - s-a rupt caruciorul
---------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Subiect: urgent - s-a rupt caruciorul
Trimis la: 07/03/2006 16:08:58
Mesaj:


Am avut un carucior baby care, caruia nu i-am putut reprosa nimic decat faptul ca astazi s-a rupt, acum imi trebuie rapid un carucior si nu mai vreau sa dau banii aiurea. Dar nici 10 milioane nu am pentru un carucior mai destept.
Sfatuiti-ma va rog!!!!!
Trebuie sa fie si relativ usor fiindca stau la et. 4 fara lift sau garaj si il urc in brate pana la et. 1 unde-l leg de teava de gaz.
Multumesc!



Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: elyanne
Raspuns la: 07/03/2006 16:51:13
Mesaj:

Eu am un carucior de la chicco... Chicco Ponee. Am dat vreo 4,4 mil. acum 1 an. Exista si un pic mai ieftine... trebuie vazut la ei la magazin sau pe site-uri care vand produse de bb ce promotii mai au. Al meu are 5,5 kg si se strnge usor... are pe lateral o toarta de unde-l poti tine cand urci scarile... incerc sa gasesc poza sa vezi despre ce e vorba...
Il am de 1 an de zile... si e rezistent zic eu... care am umblat aproape zilnic cu el... inclusiv la mare in nisip sau iarna prin zapada sau la padure...

---------------------------------------------------------------------


Autor: Ela2001
Raspuns la: 07/03/2006 17:05:39
Mesaj:

Cati nu trebuie sa dai 10 mil pt un carucior bun; gasesti si la 3, 4-5 mil.
Nu stiu ce virsta are Maya.
Daca deja sta in fund f bine, poti lua un Brevi B-Light care nu se lasa total pe spate, dar e solid si f usor(are 4,8kg).
Daca vrei un carucior ceva mai mare, care se lasa pe spate pina la orizontala, dar care sa fie destul de usor(in jur de 6-7kg), atunci poti lua un Graco City, Graco Mirage. Mai sint si altele bune si usoare(vezi si ABC design).
Poti sa dai cautare pe net dupa ele.
Vad ca esti din Timisoara si am vazut ca o sa vina si la voi Baby Expo si acolo sigur gasesti preturi mai bune(desi probabil nu poti astepta pina atunci).

E f important sa iei un carucior usor, dar rezistent; eu cu primul carucior m-am pacalit: era solid, dar greu(12kg) si intra destul de greu in lift. Acum nu as mai cumpara un carucior mai greu de 7kg.

Sper sa nu se considere reclama, nu asta e intentia mea.
Sper sa te ajute ce ti-am scris.

---------------------------------------------------------------------


Autor: Briantis
Raspuns la: 07/03/2006 18:37:13
Mesaj:

Babycare am avut si noi si s-a rupt dupa nici 3 luni .
Am cumparat apoi unul Bertoni ,sport ,care nu se lasa de tot pe spate,dar are 2 pozitii ale spatarului .A costat doar un milion ,era oferta in Carrefour.ULterior am vazut tot acolo si unele ceva mai scumpe ,dar oricum sub 3 milioane ,la care se lasa spatarul pe spate pana la orizontala .Asta era acum un an de zile ,dar sunt convinsa ca gasesti si acum ceva convenabil.Nu stiu insa cat are bebelusul tau .
Editez ca acu am vazut ca esti din Timisoara ,dar cu siguranta ai unde sa gasesti .
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiwwy
Raspuns la: 07/03/2006 19:22:03
Mesaj:

Aceeiasi problema am patit-o eu cu caruciorul meu,s-a rupt roata dreapta.
Eu am dat pe el 8 mil.acum 2 ani(Graco quattro tour).
Copilasul meu are un an si 10 luni,deci oricum am fi scapat de carucior in cateva luni,dar ,totusi.....nu il pot vinde la nimeni.
Eu zic sa ii cumperi unul mai ieftin,ca toate sunt la fel,acelasi material,doar design diferit.
Perturi la Metro:de la 3 mil. in sus..
---------------------------------------------------------------------


Autor: neliana
Raspuns la: 07/03/2006 21:01:06
Mesaj:

Mai daca are peste 9-10 luni ia carut sport ce faci daca nu mai vrei un bebe dai banii pe el?Asta sport e vreo 700.000 lei vechi.Eu il am pe cel de la Oana este nou daca il vrei ti-l dau dar sa vi la craiova sa il iei.Eu am dat pe el 2500 000 acum 2 ani
---------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 07/03/2006 21:23:00
Mesaj:

Scuze ca nu am specificat, maya are 6 luni.
Multumesc Neliana, dar am sa iau unul din Timisoara.
---------------------------------------------------------------------


Autor: elyanne
Raspuns la: 08/03/2006 09:20:29
Mesaj:

Am uitat sa scriu in primul mesaj ... caruciorul nostru nu se intinde la orizontala... la 45 de grade... eu am pus-o in el de la 4-5 luni, cand mi-a spus dr. ca o pot tine ridicata la 45 de grade...

---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 08/03/2006 09:54:26
Mesaj:

Buna,si eu stau la 4 ....fara lift. Carucior sport marca TCM....f. multumita de el. Are 4,5 kg.
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Umbreluta de soare pt. carucior Graco
---------------------------------------------------------------------


Autor: mandyksch
Subiect: Umbreluta de soare pt. carucior Graco
Trimis la: 05/04/2006 22:31:12
Mesaj:


Am un carucior Graco care nu are maner reversibil asa ca atunci cand ies la plimbare trebuie sa merg in asa fel incat sa nu ii bata soarele in ochi la bb. Incerc sa ii trag sepcuta peste ochi, il dau cu crema de protectie solara dar ma gandesc daca nu cumva ar fi bine sa ii cumpar umbreluta de soare tot de la Graco. Are cineva? Merita sau nu? In sensul ca e suficient de rezistenta si cand e soare dar bate vantul?


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Flaflo
Raspuns la: 05/04/2006 22:54:07
Mesaj:

Nu trebuie sa fie originala Graco, exista umbrelute universale. Noi am folosit-o foarte mult si a fost ok si pe soare si pe vint!

---------------------------------------------------------------------


Autor: mandyksch
Raspuns la: 06/04/2006 12:59:19
Mesaj:

Multumesc de raspuns. O sa vad daca gasesc pe la noi in oras umbreluta, daca nu sa comand de pe Net.

---------------------------------------------------------------------


Autor: ema.nu.ela
Raspuns la: 06/04/2006 13:15:49
Mesaj:

eu am carucior graco quatro tour. capotina de soare merge sa se rabateze si in fata. asa ca atunci cand e soare sau vant eu o ajustez si mi se pare super practic si ok.
---------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg
Raspuns la: 06/04/2006 14:50:14
Mesaj:

Si eu vreau! Am carucior Graco Ultima si nu se trage in fata capotina ca si la quatro tur. Am vazut universale, dar nu se prea potriveste cu caruciorul nostru, ca si culoare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mandyksch
Raspuns la: 06/04/2006 15:01:21
Mesaj:

Codruta, si noi avem Ultima Plus si e aceeasi problema ca la voi, nu acopera suficient. Eu nu am gasit universala in magazine asa ca am studiat pe Net. La clip-trade.ro -importator Graco am vazut umbrelte la cc. 1 milion dar pe site scrie ca nu au pe stoc.

---------------------------------------------------------------------


Autor: ema.nu.ela
Raspuns la: 06/04/2006 16:27:46
Mesaj:

incercati si la magazinul de la et 3 din Unirea shopping center care are multe carucioare. am vazut mai demult acolo carucioare si umbreluta graco.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput