Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(16)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, se mananca peste??? vreau sa stiu si eu!

haideti sa va scriu 2 randuri ca sunt cu puradeii pe creier despre Viata Parintelui Serafim Rose - a mai citit-o cineva?

Eu am gasit-o la mine in cartier cu un pret enorm, vreo 700.000, apoi am gasit-o la Vasiliada (o librarie-ceainarie cu specific ortodox chiar la universitate) cu 450.000 (e drept ca nu avea copertele cartonate, dar deh:))

cred ca este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit! nu stiu ce sa faceti, nu mai mancati o saptamana, dar cumparati-o! Doamne, nu sunt acuma in stare sa scriu nimic, am citit vreo 100 de pagini, pur si simplu toata viata imi este in fatza ochilor, mi-am dat seama ca sunt moarta duhovniceste... cartea asta, atat de vie, despre un fel de Savatie american (cu o viata care trece de la desfrau la sublim;) - este si foarte bine scrisa, foarte cinematografic daca pot spune asa: chiar ma gandeam la A beautiful mind cand am inceput sa citesc, pentru ca este vorba tot de o minte geniala aflata in situatii limita - deci si ca roman este de exceptie... este buna si pentru atei (da raspunsuri la cele mai indraznete intrebari, pentru ca Parintele a trecut prin ateism, prin buddhism - dar nu asa, superficial, ci cu studierea textelor in original in chineza veche!) si pentru protestanti (este o analiza exceptionala, psihologic-sociologica a tuturor felurilor de viata prin care parintele a trecut) si pentru catolici, si bineinteles pentru ortodocsi - si mai vii, si mai morti sufleteste, si mai vamesi (asa ca mine), si mai cazuti in fariseism (asa ca mine) vreau neaparat sa scriu ceva despre cartea asta, chiar sa ma apuc si eu de un jurnal, PUR SI SIMPLU ESTE O CARTE CARE TREBUIE CITITA este o analiza a timpului in care traim de pe niste pozitii de exceptie, de o minte geniala si care a trecut prin toate cautarile posibile...

sunt curioasa daca a mai citit-o cineva?


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput