Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Buna fetelor !
am ramas uimita cate persoane au mai scris la acest subiect , nici nu stiu de unde sa incep, referitor la cazul meu eu de la varsta de 14 ani ma trezesc in fiecare dimineata in jurul orei 5-6 , deci organismul meu era treaz la ora 7 stiu ca m-am uitat la ceas , fiind intr-o casa straina nu m-am trezit din pat sa ma plimb asa prin casa , stateam cu ochii deschisi fiind lumina afara , nici in casa nu era intuneric si si colega mea a auzit cand s-a inchis usa , in fine nu este nici o suparare e doar un caz REAL din viata mea , nu e usor sa credem ca lumea de dincolo poate uneori sa i-a legatura cu noi fara sa ne dam seama , au mai fost cazuri cand m-am simtit ocrotita , dar nu am dat prea mare importanta acelei intamplari viata continua mai departe , ......
referitor la copii au o relatie speciala cu "ingerasii" la fiul meu nu am observat dar am citit ca unii copii chiar vorbeau pe la varsta de 2-3 ani cu ocrotitorii lor si ii vedeau , iar parintii lor deloc
eu oricum am un fel de al saselea simt , pur si simplu simt unele lucruri si nu stiu cum sa le iau de ex eu sunt vanzatoare si in aceste zile am simtit pe la ora 12 ca o anumita clienta va veni la magazin , ok trece timpul si pe la ora 3 apare respectiva clienta si ii spun cum de ati veni azi ?si zice ca de pe la ora 12 se tot pregateste deci cam de cand am simtit eu , si am zambit si m-a intrebat de ce ? si ii spun si zice ca o fii ceva telepatie , o fii ce stiu eu ce ,lucruri nesemnificative lucruri ce au putut fii evitate , odata asa mi-am salvat viata , coincidenta ? sau pur si simplu intamplare ? nu stiu si nici nu pot sa raspund la acesta intrebare cert ca cineva totusi are grija de noi , ca noi le simtim sau le vedem
sper ca nu v-am plictisit prea mult pa si numai bine

evi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

eu cred!!!!!!!!!
(se observa si din nick-ul meu)

eu fac ccc colectie de ingerashi de ceramica, de pus in brad, etc

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmmaT spune:

da cred... sau vreau sa cred... vreau macar sa traiesc cu impresia ca exista ....si ca sunt acolo sus..si cand avem nevoie de ei...vin langa noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Pana acum un an jumatate as fi raspuns clar ca NU, nu cred ca exista ingeri, cel putin nu aceeasi dimensiune pamanteana cu noi.
Acum un an jumatate ne-am mutat in apartament nou. Inca din prima zi am ramas acasa singura cu bebe de 4 luni, pentru ca sotul mergea la serviciu. Si tot din prima zi i-am spus sotului ca in casa cu noi mai sta cineva. Simteam foarte acut prezenta unei persoane, dar, curios, fara sa-mi fie frica de acea prezenta. In nenumarate randuri s-au intamplat cateva lucruri care mi-au intarit aceasta convingere: de ex. spalam vase si cadea o cutie din dulap, sau se auzea un zgomot puternic in spatele meu... si de fiecare data opream apa si constatam ca bebe se trezise si plangea iar eu nu-l auzeam din cauza zgomotului apei; deci acel CINEVA imi atragea atentia sa ma duc la bebe. Sotul meu bineinteles ca a zambit intelegator, si-a inchipuit probabil ca am luat-o putin razna, dar nu a comentat prea mult. Pana cand intr-o seara cand spala cu foc podeaua din camera de zi iar eu dormeam cu bebe in dormitor. A venit sa stea si el 10 minute cu noi si imediat s-a auzit cum cineva s-a impiedicat de galeata cu apa lasata in mijlocul camerei. Atunci a inceput sa-i cam dispara zambetul ironic. A doua seara sprijinise niste bucati lungi de lemn de un perete din balcon. Conform legilor fizicii, acele lemne ar fi putut aluneca fie la stanga, fie la dreapta. Insa ele au cazut in fata, intr-un mod cu totul inexplicabil. Bineinteles fara sa loveasca pe nimeni.
Iar punctul culminant a fost intr-o dimineata, pe la 8, trebuia sa vina bona sa stea cu bebe, iar eu i-am spus ca ma duc in cealalta camera sa mai dorm o ora ca mi-era f. rau. El a mai ramas in pat cam 5 minute cand a vazut in usa dormitorului meu o umbra care nu stia ce sa faca, sa iasa din camera sau nu. In prima faza a crezut ca sunt eu, si ca m-am razgandit. Pana si-a dat seama ca de fapt era o silueta de fetita, cu codite. A venit imediat la mine dar eu dormeam bustean, deci era f. clar ca nu fusesem eu. De atunci este si el convins ca in casa cu noi mai e cineva, dar ca acel cineva ne protejeaza si nicidecum nu ne face rau.

Vlad

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Da, cred ca exista ingeri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

oare cred... ca exista ingeri? ca exista minuni? ca exista lacrimi?

daca vreti sa discutam despre dovezi, mai bine vorbim despre altceva... nu stiu daca trebuie sau daca merit sa vad unul, nu stiu daca l-as putea recunoaste sau confunda... nu stiu prea bine cine sunt eu si de ce, cum as putea spune daca eu cred in ingeri, cand nu stiu prea bine ce sunt ingerii...

cred ca am inceput sa ma gandesc ceva mai mult la ingeri de cand sunt mama... privindu-mi in fiecare zi fetita si fiind convinsa ca daca exista ingeri, ea ar trebui sa fie unul dintre ei, un inger, o minune, lacrima mea...

si nu pot sa nu ma intreb mereu de ce, daca toti copiii sunt ingeri, ce ii face (si de ce) sa devina oameni... sa recunoastem, cine ar vrea sa devina om, cand este deja inger???

dar poate copiii nu sunt ingeri, sau poate ingerii sunt doar o stare a unei deveniri

si daca ingerii sunt altceva, de tip stafii/fantome/umbre/fiinte supranaturale, intangibile si greu de definit si ne protejeaza, atunci dragii mei si dragele mele...

E TREABA LOR SA SE STRESEZE CU EXISTENTA NOASTRA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Foarte frumos!!

quote:
Originally posted by danis

oare cred... ca exista ingeri? ca exista minuni? ca exista lacrimi?

daca vreti sa discutam despre dovezi, mai bine vorbim despre altceva... nu stiu daca trebuie sau daca merit sa vad unul, nu stiu daca l-as putea recunoaste sau confunda... nu stiu prea bine cine sunt eu si de ce, cum as putea spune daca eu cred in ingeri, cand nu stiu prea bine ce sunt ingerii...

cred ca am inceput sa ma gandesc ceva mai mult la ingeri de cand sunt mama... privindu-mi in fiecare zi fetita si fiind convinsa ca daca exista ingeri, ea ar trebui sa fie unul dintre ei, un inger, o minune, lacrima mea...

si nu pot sa nu ma intreb mereu de ce, daca toti copiii sunt ingeri, ce ii face (si de ce) sa devina oameni... sa recunoastem, cine ar vrea sa devina om, cand este deja inger???

dar poate copiii nu sunt ingeri, sau poate ingerii sunt doar o stare a unei deveniri

si daca ingerii sunt altceva, de tip stafii/fantome/umbre/fiinte supranaturale, intangibile si greu de definit si ne protejeaza, atunci dragii mei si dragele mele...

E TREABA LOR SA SE STRESEZE CU EXISTENTA NOASTRA!!



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizy spune:

eu i-am simtit prezenta, intr-o zi, cand traversam strada.La un moment dat am simtit ca ma trage cineva inapoi.In spatele meu nu era imeni,cand ma uit in stanga mea, venea un tramvai, era la 2 m de mine, pe care nu-l auzisem si care nu dadea nici un semn ca ar vrea sa franeze sau sa " claxoneze ."
Atunci am realizat ca acel cineva era ingerasul meu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Da, cred ca exista (de aceea este si rugaciunea "Inger, ingerasul meu"), cred ca fiecare om isi are ingerul sau pazitor si, mai ales, cred ca acestia pot fi vazuti numai de copilasi. Fetita mea se uita prin camera pe sus si incepe si rade, iar eu ii zic ca vorbeste cu ingerasii.

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Foarte interesant subiectul!
Eu VREAU sa cred ca exista! De fapt eu vreau sa cred ca exista orice lucru bun care ne da mai multa incredere si siguranta... Eu cred in Dumnezeu si in iubirea Lui pentru noi si sunt convinsa ca exista si intruchipari ale energiilor pozitive ale unor persoane care nu mai sunt printre noi, care ar putea fi numite "ingeri"...


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;19/st/20060606/k/f170/preg.png



www.webshots.com/search?new=1&source=homesearch&query=maria muntean" target="_blank">ziua nuntii mele

Mergi la inceput