Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Fiecare dintre noi avem un inger pazitor...care ne vegheaza din momentul in care am fost botezati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadav spune:

Da,exista ingeri.Sunt fiinte spirituale create de Dumnezeu,intru slava Sa.Cuvantul "inger" inseamna "vestitor".La iceput toti ingerii au fost buni,fiind duhuri slujitoare,insa nu toti au ramas in lumina divina unii vrand sa devina mai mari decat Dumnezeu,astfel s-au rupt de iubirea Lui,incat s-au pietrificat in rau in felul acesta au devenit diavoli.Ingerii ramasi in lumina divina comunica oamenilor voia si poruncile divine,sunt prezenti in activitatea mantuitoare a Domnului,incepand cu Bunavestire. Ingerii sunt mijlocitori intre Dumnezeu si oameni,deaceea exista "cultul ingerilor" astfel fiecare zi de luni este dedicata cinstirii ingerilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

wow: ce multa lume crede ca sunt ingeri!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu nu stiu ce sa spun despre ingeri, sincer n-am intalnit nici unul pana acum, dar am avut de a face in schimb cu opusul lor. Aveam 14 ani si stateam in pat seara, toata ziua fusesem nelinistita parca cineva ar fi fost pe urmele mele, incercam sa adorm dar mereu simteam o spaima ce nu ma lasa sa atipesc. Atunci m-am gandit: nu exista Satana...si in secunda urmatoare ceva greu si moale mi-a cazut peste picioare, nu mai stiu cum am sarit sa aprind lumina, tremuram toata si natural ca nu era nimeni in camera. Am luat Biblia si am pus-o pe pervazul ferestrei, dupa nici un minut a cazut de acolo, nici acum nu stiu de ce, nu era vant si pervazul era suficient de lat. Mai stiu ca multe nopti am dormit cu lumina aprinsa...
Am primit un lant cu chipul lui Isus pe el, de cand il am, pot spune ca toate necazurile s-au rezolvat, cand eram trista vorbeam cu el si in ziua aceea sau urmatoare problemele se rezolvau ca prin farmec.
Dar senzatia aceea de groaza nu a disparut total decat atunci cand mi-am luat pisica. Dormeam cu ea in camera, pot spune ca m-am simtit eliberata de orice apasare sau prezenta malefica. Poate pisica indeparteaza aceste entitati...asa citisem in multe carti. Poate era in mintea mea.
Oricum, ceva exista, si bun si rau, ideal ar fi sa nu ai parte de ultimul.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Exista ingeri pazitori dati noua de la Sfantul Botez pentru a ne proteja in timpul vietii. Deja am simtit prezenta ingerului pazitor al fetitei mele de nenumarate ori: cind am fost inspirata sa ma intorc brusc spre ea chiar in momentul in care era sa cada de pe pat, cind am gasit-o cu o bucata de ciob de pahar in gurita si mi s-a taiat respiratia ca ar fi putut sa il inghitasi alte asemenea ....Slava Domnului ca ni l-a dat!

Tatiana siMariuca (02.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by ardeiash

wow: ce multa lume crede ca sunt ingeri!


eu cred ca sunt ceva mai multi decat ceea ce tu ai putut vedea doar ca nu vor sa se complice, ori nu au timp sa scrie cateva randuri....oare???
Eu cred in primul rand in Dumnezeu in sfinti,in Isus Cristos; si in ingeri de ce nu; cred ca copilasii pot fi ei insasi ingeri, cred ca voi avea si eu un ingeras cat de curand...
cred ca am un ingerul protector trimis de Dumnezeu, dar in acelasi timp am momente cand simt chiar prezenta LUI langa mine eu ma simt protejata mereu;
eu IL simt simt ca are grija de mine daca pierd un autobuz,(trebuie sa fie un motiv putea sa se intample ceva), daca ceva ma impinge sa i-au o alta strada pe care deobicei nu merg si care ma face sa ocolesc mult mai mult (e ceva care ma impinge de la spate.. ceva bun... nu-mi pot explica)dar eu ma simt ocrotita ca in palma Lui Doamne-Doamne; exact ca copii care cand sunt in brate mamei sunt linistiti,fara frica pt. ca mama e cu el..
am nevoie sa cred in asa ceva; ca e ceva bun ;
nu puteti spune ca ca e doar in mintea mea sau ca o i-au razna... ca-mi inventez am nevoie sa cred ca Dumnezeu e cu mine si ma pazeste de cele rele si in fiecare zi sentimentul devine din ce in ce mai puternic.
Incercati va rog!! la inceput vi se va parea ceva absurd ca e oprostie ca va luati in ras, dar dupa un timp veti ajunge la concluzia mea
eu cateodata ma trezesc vorbind cu El, bineinteles ca nu am un raspun ca un dialog ciun fel de monolog iar pe parcurs ganduri ca raspusuri
e o senzatie minunata; nu zic ca nu uit ca doar sunt om si nu e musai sa ma gandesc mereu, dar daca ma preocupa ceva si incepe sa-mi fie frica ca nu pot iesi din greutatea care ma apasami se intampla ca dupa sa-mi amintesc ca am uitat de Dumnezeu si daca se intampla ceva nu trebuie sa-mi pierd speranta ,El stie ce face si toate de ce se intampla mi-e rusine si ma mustra constiinta ca uit dar scuza: ca sunt om....
In concluzie (am deviat de la subiect) dar eu asta simt si mai ales simteam nevoia sa o impartasesc cu voi:daca nu era ceva care ma proteja eu poate acum nu maiexistam cu toate problemele care am trecut demult puteam sa ma sinucid ca nu le mai suport sau sa mor de inima rea sau...
totusi orice rau care se intampla parca ma intareste si am mult mai multa forta sa merg inainte si nu ma las deloc...
iubesc viata

stefania
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Da! Si eu cred ca exista ingeri! Ce ne-am face fara ei....?


Alina si Maximilian
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

ce tristi si neajutorati trebuie sa fie cei care nu simt prezentaa ingerilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

ce subiect frumos...DA, si eu am simtit de multe ori in viata o prezenta divina, care a stiut intotdeauna la timp sa ma faca atenta, astfel incat sa fiu capabila sa iau decizii bune, si sa ma protejeze cu o mana invizibila in diferite ipostaze in care era sa o patesc destul de rau...
de exemplu, intr-o noapte de iarna friguroasa, cand eram pe la inceputul casatoriei, si aveam decat o garsoniera, undeva unde nu aveam caldura, foloseam un reseu mic pe post de calorifer am adormit si plapuma a cazut peste reseu, a inceput sa mocneasca usor si sa ia foc. in acest timp, tatal meu care era la 500 de km de mine, a visat cum incerca cu niste oameni sa salveze alti oameni, intr-un bloc in flacari si acolo intr-o camera m-a gasit pe mine.
s-a trezit inspaimantat in mijlocul noptii, era ora 1.30, si m-a sunat sa vada cum ma simt. m-a trezit telefonul, moment in care am sarit ca nebuna cand am vazut ce fum era in casa si cum coltzul plapumei, era in flacari deja pe reseu. am deschis geamurile repede, sotul a scos din priza reseul si a aruncat apa pe plapuma. dupa aceea am raspuns la telefon, iar la celalalt capat al firului, tata ma intreba cu o voce nelinistita:
- Cum te simti? puiu tati?

eu cred ca ingerul meu pazitor i-a trimis visul acela tatalui meu, sau pur si simplu, telepatie...oricum, orice a fost... daca tata nu ar fi sunat in noaptea aceea poate azi, nu ma bucuram sa fiu aici cu voi pe forum si sa vorbesc despre minunile din viata mea, cei 2 copii Edy si Erik

Marybell si Erik (23 dec 2006)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

sigur ca exista ingeri.

Mergi la inceput