Credeti ca exista ingeri?

Credeti ca exista ingeri? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Sa vedem deci:
Credeti ca exista ingeri? Ce raspuns ti se potriveste cel mai bine?



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Intrebare sondaj:


Rezultate:
Da, cred ca exista ingeri.   [84%] 618 voturi
Nu cred in ingeri. Sunt doar o inchipuire.   [6%] 41 voturi
Am intilnit unul.   [5%] 36 voturi
Trebuie sa ma mai gandesc.   [6%] 45 voturi


Status sondaj: Inchis  »»   Total Voturi: 740 numarate  »»   Ultimul vot: 23/02/2009 22:41:10 

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Salut !
Imi e teama sa vorbesc de experienta mea ca unii sa nu creada ca am probleme , dar acum ca a venit vorba despre ingeri o spun fara sa ma gandesc la consecincte >
In vara anului 1988 pe cand eram liceana am fost in vizita la o fosta colega de clasa in loc. Tinca , am ajuns la ea era singura acasa mi-a zis ca ai ei erau plecati pt cateva zile din localitate ,bine a venit seara am incheiat toate usile , geamurile tot si am adormit ma trezesc eu prima pe la 7 dimineata vad ca ea doarme , nu m-am trzit din pat am m-ai lenevit si dintr-o data cineva o femeie in alb deschide usa de la camera unde dormeam noi ,imi zambeste si inchide usa inapoi ,nici una dintre noi zacand ceva , Ok mie absolut deloc nu imi trecea nimic rau prin cap stiti la ce m-am gandit?
ca au revenit ai ei si ca persoana respectiva era mama ei.
O trezesc si ii spun si ei l-a ce m-am gandit , se uita la mine cu ochi mari si imi spune ca nu se poate sa fie ai ei ,ne uitam toate usile inchise , cheie dupa cum mi-a zis ea nu avea nimeni la casa lor si totusi cine era femeia in alb care imi zambea?????
Mai tarziu am aflat ca era ingerul meu pazitor de unde stiu ? e poveste lunga dar oricum stiu ca m-a ocrotit in greul vietii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Da,cred ca exista,dar nu cred ca se arata si ca iau forme umane...un inger este ceva ceres,ceva sfant.Nu vad de ce acesti ingeri s-ar arata,daca exista cu adevarat ,cred ca rolul lor este sa ne protejeze de undeva de sus.Mai cred ca Dumnezeu interzice acestor ingeri sa se arate noua...de ce ar incalac un inger cuvantul Domnului?
Nu vreau sa contrazic ceea ce a spus sileriki,dar pur si simplu cred ca a fost doar in inchipurea sa...s-a trezit si a atipt la loc si a visat acest inger,stim cu totii cat de reale sunt uneori visele.Si eu am avut multe experiemnte ca cel descris de sileriki...dar sunt sigura ca au fost numai in inchipuirea mea.
Asta este parerea mea si sper sa nu supar pe nimeni.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/erin_rux/album?.dir=/37ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyababau spune:

Buna!
Interesant subiect.
Eu nu am fost asa de norocoasa incat sa intalnesc un ingeras in adevaratul sens al cuvantului.
SILERIKI,nu stiu ce sa-ti spun.Cand eram mica ai mei mi-au spus ca ingerii sunt fiinte cu sufletul pur care ajung in RAI.Nu o spun cu rautate si nici in ras,dar uneori din cauza emotiilor puternice poti avea halucinatii vizuale.Nu conteraza ce spun eu.Cred ca este o experiente placuta.Iar daca ai vazut cu adevarat un ingeras gandeste-te ca esti speciala.
Mie imi plac foarte mult ingerasii din ceramica.Dar voua?
Aveti grija de ingerasii vostrii da acasa,si eu am unul mic de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

nu ma supar deloc , vezi de ce imi era asa sa vb despre asa ceva ,la mine nu a fost inchipuire a fost REAL , deci nu am visat imi pare rau ca nu sunt crezuta stiu si eu cand visez si cand nu, dar mai bine nu dezvolt subiectul Pa si numai bine la toti

evi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Sileriki,eu cred in ingeri si mai cred ca uneori ii poti vedea.Nu stiu de ce unii ii pot si altii nu,nu exista o logica,dar asta nu inseamna ca nu e real.Nu numai tot ce e tangibil e real!Poti sa dezvolti subiectul cu incredere,cel putin o persoana de pe aici te va crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

si eu cred in ingeri si am simtit de multe ori ajutorul lui Dumnezeu trimis prin ei!
nu mi-am dat seama decat dupa ce-am trecut prin multe!!!n-are sens sa incep sa le povestesc ca m-as intinde prea mult!
cea mai grozava a fost o cazatura de la et 1 pe ciment cand aveam numai 3ani fara 3zile!!!si nu am nimic!n-am avut absolut nimic nici macar o picatura de sange!sau mai stiu eu ce....Doamne-fereste!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Sileriki, nu te supara ca multi din jurul tau nu te cred ...eu, si NU numai eu, stiu ca este asa cum spui tu! Astfel de intalniri nu au nimic de a face cu halucinatiile sau visele, ele sunt de multe ori ATAT de reale incat ne raman in suflet si ne impregneaza o viata intreaga! Fiecare dintre noi stie, si a trait , in schimb, fel de fel de halucinatii sau vise, de exemplu cand ne trezim brusc din somn, sau chiar inainte de a adormi, multi dintr noi vad sau isi imagineaza tot felul de minuni! Spre deosebire de asta, ADEVARATE intalniri cu ingerii, cu "fiinte de lumina", cu "zane", oricum le-am spune, sunt niste momente minunate, unice, si pe care nu toti avem privilegiul de a le trai...Eu cred ca asa cum unii dintre noi pot canta minunat, unii au darul desenatului, altii stiu sa dansezeze , ma rog , fiecare dintre noi are "CEVA" al lui, talentul si darul sau...tot asa unii au capacitati extrasenzoriale, si pot percepe mai bine aceasta lume a... poate, nu stiu cum sa o numesc...paralela cu a noastra, lumea spirituala, poate? In TOATE culturile acestui pamant exista povesti cu si despre ingeri, in FIECARE religie exista istorii despre aceste fiinte de lumina ce, se pare, ne ocrotesc pasii s ne lumineaza existenta....cu conditia ca NOI sa avem sufletul deschis catre ele...caci, eu cred ca asa cum un radio inchis nu poate capta si trimite mai departe sunetele unei minunate sinfonii ...tot asa un suflet ce neaga din start existenta unei alte lumi decat acea a materiei, nu poate ajunge sa o cunoasca...exceptiile confirma regula...

Si, pentru a ma reintoarce la povestea ta, eu cred ca acea femeie ti s-a aratat atunci in vis pentru ca tu sa CREZI , sa iti deschizi sufletul spre ea, si in momentele grele ale existentei tale sa ti-o reamintesti...NU FII SUPARATA pe cei ce nu cred , fiecare suflet are ritmul sau si CALEA sa, iar cei ce CRED, au o cale muuult mai usoara decat cei ce NU cred ...

Poate, odata, o sa va povestesc si eu experietele mele cu aceasta minunata lume, mi-e greu asa, caci sunt lucruri foarte intime...Oricum, de atat de multe ori am simtit-o, si de ATAT DE MULTE ORI le-am simtit aripa ocrotindu-ma, si pe masura ce trece timpul invat sa nu ma mai intreb "oare asa o fi sau am ...halucinat?" si sa spun "multumesc" incercand sa transmit mesajul mai departe...

Cu drag,
Mirunda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Ingerii exista impreuna cu divinitatea, ingerul pazitor e gindul bun al omului si poate capata forme vizuale pe care creierul le da o forma cit mai reala spre a grabi corectarea unei greseli, apararea impotriva unui atac, tamaduirea unei suferinte, usurarea unei dureri provocate de disparitia oamenilor dragi.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cu siguranta.
Eu nu am vazut...dar cred ca bb al meu are relatii curente cu ei. Uneori, seara cand ii dau lapticul si-l culc, isi propteste ochisorii in cate un punct (in care eu nu vad nimic si unde nu e neaparat vreun tablou sau alt obiect) si incepe sa zambeasca exact asa cum face cand se intalneste pe strada cu cineva care-i place!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Cu siguranta.
Eu nu am vazut...dar cred ca bb al meu are relatii curente cu ei. Uneori, seara cand ii dau lapticul si-l culc, isi propteste ochisorii in cate un punct (in care eu nu vad nimic si unde nu e neaparat vreun tablou sau alt obiect) si incepe sa zambeasca exact asa cum face cand se intalneste pe strada cu cineva care-i place!

Daniella, mama lu'Alexis



Daniela, exact asa facea si fetitza mea, dar asta s-a intamplat doar pana pe la 3 luni, 3 luni jumate ! se uita mereu undeva deasupra usii de la camera si zambea cu gura pana la urechi in directia aia. Eu sunt sigura ca vedea ingerasi .

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput