M-am hotarat ........... adoptie (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

Desi am citit si pana acum legea de pe internet, acum am printat-o si pot sa o am oricand in fata. Intr-adevar cand pleci la batalie trebuie sa ai si armele la tine.
Am citi capitolul IX - Dispozitii finale, tranzitorii si sanctiuni
si nu apare nimic despre posibilitatea de retragere a atestatului si nici despre pierderea locului de munca.
La art. 70 (2) apare pedeapsa cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea unor drepturi pentru "persoana care, fara drept, intermediaza sau inlesneste adoptarea unui copil, in scopul obtinerii de foloase materiale sau de alta natura." , ceea ce nu cred ca are vreo legatura cu cel care iti permite sa intri in spital.
Hai ca acum interpretam si legile. Cine mai are vreo parere ?

daphnyie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Danatim felicitari pentru reusita sa fiti fericiti.

pana acum chiar nu am auzit de vreo interzicere in ati cauta tu sufletelul mult dorit.cred ca fiecare sector isi face pana la urma propria lege. Art. 70 se refera (asa cum si spune),,inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea unor drepturi pentru persoana care, fara drept, intermediaza sau inlesneste adoptarea unui copil, in scopul obtinerii de foloase materiale sau de alta natura." deci care iti inlesneste adoptia in scopul obtinerii de foloase materiale. nu are legatura cu faptul ca vrei sa iti cauti si tu copilasul.
parerea mea este sa te faci ,,frate cu dracul pana treci puntea" in sensul ca (eu una asa as face)poti vorbi cu asistenta ta maternala sa ii explici cat de mult iti doresti sa devi mama, ca intelegi care sunt regulile dar tinand cont ca nu prea sunt copii adoptabili ai vrea sa incerci si tu sa cauti. sau nu ii spui nimic cauti, gasesti si le pui in fata faptului implinit. nu are rost sa incepi sa te certi cu ea pe tema asta pana la urma ele cunosc situatia foarte bine si nu vad de ce nu ti-ar ingadui sa incerci sa iti cauti si tu sufletelul. pana acum nu am mai auzit de asa o interdictie iar cele mai multe fete chiar spuneau ca au o legatura foarte buna cu cei de la DPC.

Lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Ariela, am si eu o curiozitate - daca nu vrei sa-mi zici, nu-mi zice - apartii cumva de DPC sector 4?

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

LA MULTI ANI DINU!





Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

LA MULTI ANI DINU !!!
Petrcere frumoasa !


daphnyie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

LA MULTI ANI DINU!!!!!!!!
Astazi am avut proces de incredintare si gata am reusittttttttttttt.
Suntem f fericiti.Am incercat sa pun si eu niste poze.Sper sa fii reusit.Va pup.

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

La multi ani, DINU!!!!
Felicitari, Corina!

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Buna ziua

Patri,mii de scuze,pt moment am uitat de batalia ta si,cu toate ca realizam ca acum totul e OK,am uitat sa-ti transmit felicitarile mele pt mindretea pe care o ai.Inca o data scuze,de obicei nu sint asa nesimtita.
Danatim la fel si tie.Sa va dea Cel de sus numai bucurii.Astept si eu povestea ta.
Cu noi treaba sta cam asa:a fost sotul meu la djpc,a vorbit acolo cu cine trebuie si singura varianta in ceea ce priveste copilasul din familie este sa se declare tatal lui.Eu acum ma simt pe muchie de cutit pt ca-mi argumenteaza cum poate el mai bine motivele contra adoptiei acelui bb.Am uitat sa va spun ca a venit acasa pt citeva zile pt ca a simtit ca-i bai cu mine.Argumentul suprem este genetic.El zice sa vb cu cineva care se pricepe la asa ceva sa vad ce zice despre mostenirea genetica.Sint usor nedumerita pt ca nu pot intelege de ce este asa important,mai ales ca stim la ce sa ne asteptam avind in vedere ca facem parte din aceeasi familie.
Ce nu poate el intelege este ca pe mine,la ora actuala ma intereseaza COPILUL,soarta lui.Nu-mi pasa mie de fam atita timp cit vom fi lasati in pace sa-l crestem.Si aici este,de fapt buba cea mare.De asta imi este mie cel mai frica.Oricum discutia de duminica va fi edificatoare pt noi.Va voi tine la curent.
Cit despre ce povestiti voi despre cautare de bb mi se pare absurd.Chiar imi povestea al meu ca,la noi in oras,totul este f bine organizat in sensul ca ti se da sprijin neconditionat pt a putea adopta cit mai repede,ca se marseaza mult pe rezolvarea rapida a cazurilor pt a se evita traumatizarea inutila a copiilor.Iar in cazul in care l-ai gasit trebuie doar sa dai de veste ce si cum si ti se ofera sprijin 100%!Nici nu se pune pb sa-ti anuleze atestatul sau sa-si piarda cineva job-ul!
Parerea mea este ca respectiva astepta probabil ceva si vazind ca nu primeste a lansat zvonul.Ia incercati sa mergeti acolo cu un avocat de mina sa vedeti ce se-ntimpla.Cum toate piedicile dispar sau nici n-au existat,a fost doar o neintelegere.

Va doresc o dupa-amiaza placuta Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corina_urziceanu/album?.dir=37cd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/corina_urziceanu/my_photos
Am reusit?

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

La multi ani Dinu!

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput