Vesti despre Mihaita Hogas (2)

Vesti despre Mihaita Hogas (2) | Autor: gabriela hogas

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=61403" target="_blank">Salvati-l pe Mihaita (7)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62914" target="_blank">Vesti (1)



Dragii nostri,

Multumim pt urarile de bine si pentru ca ne sunteti alaturi.
De cand am iesit din spital pe Mihaita l-a apucat iar greata si varsaturile au reinceput. De data asta nu ne-am mai dus la doctor ca era plin de vanatai pe maini si numai la gandul ca il baga iar in perfuzii ne-am ingrozit. I-am dat rehidratare orala cumparata de noi dupa modelul din spital si cam asta a mancat si a baut tanarul in ultimele doua zile. Ieri a mancat 100 ml de lapte din care cred ca a varsat 200 ml. Ii dam medicamentele cu mare decalaj intre ele si uite-asa stam cate 3 ore pana ce ii dam o tura de medicament in speranta ca nu le va voma. Scaunele nu mai sunt foarte diareice, insa face extrem de des si iritatiei de la fundulet nu ii prieste chestia sata. Asa ca il schimbam cam de doua ori pe ora si deja s-a saturat sa fie intors pe spate, dati pantalonii jos si iar dat cu crema etc. Avem distractie non stop in camera.

Azi am fost la consultatie si iar i-au luat sange. I-am multumit de o mie de ori asistentei ca i-a prins vena din prima si nici bebe nu a plans, am fost super super fericita ca nu a suferit de data asta. Doctorul de cum l-a vazut a spus ca nu ii place cum arata. Nu v-am spus dar frumosul nostru de Mihaita a fost foarte apatic, trist, nu avea putere sa mai mearga de unul singur fara sa fie in dezechilibru aproape tot timpul, ne dadeau lacrimile cand ii vedeam coastele si pisiorusele alea care s-au subtiat atat de vizibil. Greu de tot reuseam sa il facem sa rada si mai tot timpul statea agatat de gatul nostru strans strans si nu ne lasa inima sa il punem jos. Ii tot ziceam sa ia putere de la mine sau de Dan ca trebuie sa se faca bine. Nici o jucarie nu i-a placut desi are o multime de jucarii frumoase si care ne atrag pe noi daramite pe el.

In fine, doctorul a privit rezultatele analizelor facute de cand am fost internati si ne-a dat in sfarsit o veste buna: gastroenterita nu are ca si acuza nici un microb si nici un virus. Au ajuns la concluzia ca medicamentele sunt mult prea multe si prea puternice pt el si au hotarat sa ii taie 3 dintre ele si unul doar temporar sa vedem cum reactioneaza. Cu Dumnezeu inainte. Ficatul este in limite normale si asta e bine. Ne bucuram ca nu ii trebuie antibiotice sau alte tratamente pentru gastroenterita asta. Ne-au recomandat sa ii mai dam rehidratare orala si astazi si de maine sa incepem cu apa simpla.

O sa o luam de la capat cu mancarea si cu ingrasarea, chiar daca am facut un salt urias inapoi, de la 8.700 am ajuns astazi la 8.100. M-am rugat continuu sa nu vad acul cantarului sub 8 kile ca o luam razna. Speram sa accepte mancare, putin cate putin. El nu vrea deloc sa manance, doar apa. Lapte bea max 30 ml si dupa aceea da biberonul inapoi foarte hotarat. El s-a saturat. Ne utam prostiti la el si il lasam in pace sperand ca macar aia 30 ml sa ramana in organism.

Acuma inainte de somnul de amiaza ni s-a parut putin mai prezent, mai vioi. Am vorbit iar cu dieteticiana si ne-a zis sa o luam treptat cu mancarea, putin cate putin, cantitati mici si dese. Mai greu este cu desimea ca ne trebuie 3 pauze a cate 2-3 ore sa ii dam medicatia corect. Important este sa termine cu varsaturile, altfel va scadea in continuare in greutate.

A fost si o faza nostima astazi cu dr care incerca sa ne faca sa intelegem ce e ala un mucilagiu de orez. Eu ii spuneam ca inteleg, el tot explica si pana la urma a cedat. I-am spus cuvantul in romana, s-a strambat si banuiesc ca a inteles ca stim despre ce vorbim. Oare de unde cred astia ca venim noi?

Va imbratisez pe toti cu drag si va multumesc pentru gandurile voastre bune.

Doamne ajuta !
Gabriela


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62914&whichpage=1" target="_blank">Noutati despre Mihaita Hogas ! poze www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2121876935" target="_blank">aici poze transplant www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2116943636" target="_blank">aici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Draga Gabriela, pe fetita mea a tinut-o gastroenetrita o saptamana intreaga, in care in primele cinci zile nu a mancat nimic si mai rau am facut ca am incercat sa ii dau cu forta cateva firimituri de paine, mai rau o faceam sa vomeze.

Nu a avut diaree, dar voma foarte des. Importante sunt lichidele, date in cantitati foarte mici ca sa le retina, si solutia aceea cu minerale. La sfarsit, era foarte slabita de atat voma si nemancare si abea se tinea pe picioare, a durat vreo doua saptamani pana sa isi revina si sa manance cum trebuie.

Din cate stiu eu, laptele nu este bun in aceasta perioada, probabil de aceeea il si refuza Mihaita.

Incercati cu ce stiti de acasa, intr-adevar mucilagiul de orez, orez gatit ca atare (adica alb, fara legume), paine prajita, crackeri simpli, mai incolo putin supa cu orez si pui, putina banana etc. Putin ceai de menta, daca are voie... Incercati, dar nu il fortati, este mai rau sa dea afara... Important este sa retina acum in organism si putinul pe care il inghite

Este bine sa dezinfecati in jur, gastroenterita are ca poarta de intrare in organism calea “mana-gura”, adica nu se ia prin aer.

Doamne ajuta!
Eliza

Eliza
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">
Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Gabriela, nu stiu daca poti sa intri pe internet in timp util si sa citesti ce-ti scriu...
Eliza are dreptate, laptele nu-i face bine, e printre ultimele alimente care se reintroduc in dieta. Exista in farmacii MILUPA HN sau HUMANA HN - lapte praf special pentru bolile diareice.
HUMANA are gust de banana si e mai placut la gust. Poti sa-i faci din praful acela si "lapte" lichid, dar si un pireut mai consistent. Cind Andrei a avut probleme (si-am trecut si noi de citeva ori prin cosmarul acesta), citeva zile numai asta ii dadeam.
Abia dupa vreo 8-10 zile reintroduceam laptele, amestecat in lichidul HN, intai o reime, apoi jumatate de cantitate, s.a.m.d., pina ajungeam la 100% lapte.
Incearca! Sanatate multa si putere piticului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Ba chiar ,in disperare de cauza ,ca facea si febra pe langa diaree ,si inca una urata care iesea pe langa pampers ,i-am facut HN 25 cu ceai de menta si am tinut-o asa vreo 10 zile .Nici acum nu bea ceai de menta si nu mananca mucilagiu de orez.
Multa sanatate lui Mihaita si voua rabdare si vointa de fier .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Doamne ajuta sa-si revina micutzul Mihaita si sa vina cat mai curand sanatos si voios acasa
Gabriela, suntem cu tot sufletul alaturi de voi si ne rugam impreuna la Dumnezeu pentru puiutz. Lasa c-o sa se faca bine, ai sa vezi. Multa putere si sanatate va dorim din toata inima

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

sanatate multa, multa va dorim! suntti in gandurile noastre.

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:


La multi ani Mihaita!

Sa-ti dea Domnul sanatate multa, sa cresti mare si voinic si sa aduci multe bucurii familiei si prietenilor!
Te asteptam cu drag.

Larisa&Mihnea

Life is a journey, not a guided tour. Bryan Rehard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

LA MULTI ANI!!!
SA FII SANATOS SI CUMINTE
SI SA-I FACI FERICITI PE PARINTII TAI
!



Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung
www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

La Multi Ani Mihaita,sa-ti dea Dumnezeu multa,multa sanatate,sa fii fericit caci iubit esti de toata lumea!
Multa putere si sanatate parintilor,sa auzim numai vesti bune!


Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Mihaita LA MULTI - MULTI - MULTI ANI!!!!!!!!!!!. Sa fii sanatos, fericit si voi, Gabi si Dan, sa va bucurati de el. Bafta mare la recuperarea greutatii si a poftei de mancare.

Noi suntem bine, multumim lui D-zeu. Ne-am obisnuit unii cu altii, e super bine ca avem doar o trezire pe noapte pe la 3/4/5 sau uneori chiar dupa 6.

Toate bune de la noi si va pupam cu drag. Sa dea Domnul sa evolueze Mihaita bine-bine si intr-o luna-doua sa ne revedem.

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

La multi si sanatosi ani, Mihaita!
Sa-ti ajute Dumnezeu toata viata!



Mergi la inceput