Biblia (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anghel1111 spune:

Nu inteleg ? Am intrat pe un topic interzis pentru mine ?!? Nu am stiut . Pardon. Am crezut ca toti avem drepturi egale .

Ce a vrut sa spuna Conchita cu ,,. stai calm sau continua-ti discursurile unde le-ai inceput, daca numai asta vrei",sa inteleg ca acesta este un forum personal si eu sunt doar tolerat de mila ?

-Eu am incercat doar sa mai anim un pic discutia care mi se parea ca treneaza .Atit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by anghel1111

Nu inteleg ? Am intrat pe un topic interzis pentru mine ?!? Nu am stiut . Pardon. Am crezut ca toti avem drepturi egale .

Ce a vrut sa spuna Conchita cu ,,. stai calm sau continua-ti discursurile unde le-ai inceput, daca numai asta vrei",sa inteleg ca acesta este un forum personal si eu sunt doar tolerat de mila ?

-Eu am incercat doar sa mai anim un pic discutia care mi se parea ca treneaza .Atit

anghel



ce faci, draga, intrebi publicul ce am vrut eu sa spun? intreaba-ma pe mine, vorba aia! :-)) nu ti-am interzis eu nimic, ti-am recomandat, la cererea ta sa ne spunem parerea, sa nu aduci " baricadele, armele si bagajele" de-acolo de unde le-ai initiat, nu aici. ca aici nu se bate nimeni, nici pentru puncte, nici sa aiba dreptate cu orice pret, nici sa demonstreze IQ-uri avansate - deci "joaca" ta de-a pretinsul ca esti ceea ce nu esti nu are nici un sens.

prin raspunsul tau tafnos dovedesti ca am avut dreptate - ceri parerea, ti se ofera, si dupa aia te dai de victima daca nu ti se raspunde cu .

semeni prea mult cu un postant de pe IslamulAzi, chestie care ma face sa cred ca jocul de-a toma necredinciosul va fi putut sa se termine cu o mare revelatie cum ca islamul e de fapt religia dreapta pentru tine. ce zici, am intuit corect? ca prea vezi aceleasi conspiratii ca si Hannen privindu-i pe evreii care au "aranjat" Biblia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by anghel1111
-Eu am incercat doar sa mai anim un pic discutia care mi se parea ca treneaza .Atit
anghel






"discutia" treneaza la topicul deschis de tine, ca nu se inghesuie nimeni (oare de ce?!:-)), nu aici, hai sa fim seriosi :-)) aici discutia chiar e efervescenta, cu respect fata de opinia celorlalti si chiar nu mi-as dori sa se transforme si topicul asta in monologuri pe care, daca indrazneste cineva sa le dispute, iese cu aruncat okii peste cap, lacrimi pe obrajori de melodrame ieftine si paraciuni la badigarzi sa sara pe nemernicul care a indraznit sa contrazica maestrul.

stiu ce va urma si cine va posta in continuare, plus ce va posta, asa ca io va voi revedea peste 3 pagini - cam atat dureaza in medie furtuna in paharul cu apa caracteristica distinselor si distinsilor doamne, respectiv domni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Un preot(uitai care) zicea ca din moment ce profetiile sunt cuvinte-imagini a ceva ce urmeaza sa se petreaca in viitor,aceste imagini il descriu perfect pe Iisus,cuvintele cheie ale acestei profetii fiind asemeni tie,adica asemeni lui Moise -si Iisus era asemeni lui Moise(zice crestinul)
Si daca intrebi pe oricine in ce fel se aseamana Iisus cu Moise o sa zica ca Moise era evreu si Iisus de asemeni era evreu,ca Moise a fost profet si Iisus era tot Profet.
---------------------------------------------------------------------

Hannen,hai mai,ca io nu-s nici macar "oricine" in materie de religie vreau sa zic,si tot ti-am dat mai multe argumente.Cre'ca ti-era prea somn,de nu le-ai citit!In rest,perfect de acord cu preotul ala de nu stiai tu cum il cheama.Si mai e ceva,ori imi scapa mie ceva,ori tu dai copy/paste de pe undeva,ca prea multe "chinezarii"din alea de care vorbesti tu iti apar in text.Daca-i asa,trimite-ne la sursa,citim si comentam mai apoi,ce zici?

Elena,multam frumos!Parca ti-am mai zis ca ma topesc dupa semnatura ta,nu?

Denizel,imi pare rau,dar cred ca m-ai inteles gresit!Sa ma explic:eu nu am prea multe cunostinte de teologie protestanta,deci nu-mi pot permite a avea pretentia sa emit judecati de valoare de gen "ceva vs ceva".Intrebarea mea a venit consecutiv citatului dat de Hannen,care
nu corespundea cu Biblia mea.Asta m-a facut sa ma intreb din ce Biblie este luat,atat!

Anghel,tu cum ai dedus ca ar fi vorba de Isaia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

Irina, multumesc pt. raspunsuri!

legat de ce am intrebat anterior (daca toti oamenii dinainte de El s-au dus in iad), am vazut ca se discuta deja (Doina-Elena), dar tot nu m-am lamurit, adicatelea tu mi-ai raspuns ca "da", insa mi se pare... unfair :)) doar ca s-au nascut inainte de Cristos? sa fie cumva din cauza ca oamenii, inaintea de moartea si invierea lui Iisus, nu stiau diferenta dintre bine si rau si pacatuiau bine mersi? dar de ce nu li s-a spus de la bun inceput? ca mi se pare iar unfair sa le dai acces nelimitat la liberul arbitru:), dar cumva fara sa stie de unde si ce sa aleaga, ca apoi sa-i pedepsesti (vezi potopul) si ei sa nu stie de ce. ori ei stiau foarte bine, li s-a dat o sansa (sau mai multe), n-au stiut sa "profite" de ea si, astfel, Dumnezeu a fost cumva nevoit sa faca sacrificiul suprem?

eu, repet, am carente mari la subiect, poate daca as citi Biblia (momentan o am doar in engleza si parca nu m-as incumeta), as intreba cu un nivel mai sus :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Originally posted by anghel1111

Fetelor, stiti la ce m-am gindit eu? Vazind ca Hannen a ramas singura de ceaalalta parte a baricadei si noi suntem prea multi pe partea opusa ,riscind sa ne calcam pe bataturi(sa ne luptam cu umbra) ,m-am gindit sa trec (cu permisunea dumneavoastra) alaturi de ea si sa joc rolul lui Toma Necredinciosul . Ei ce ziceti ? Imi permiteti?

anghel



parerea mea: subiectul de fata este unul "tehnic" (sau cel putin asa il vreau eu :)) nu se pune problema daca (desi cam toti participantii sunt credinciosi) si in ce/cine credem, nici unul din participanti nu urmareste sa-si impuna religia sau sa se converteasca etc. deci nu cred ca e cazul sa jucam pe roluri :) bineinteles ca accesul la acest subiect nu se face pe baza de membership :), esti liber si binevenit sa participi, dar nu as vrea sa ne abatem de la scopul initial. iar discutia nu mi se pare ca treneaza, suntem deja la capitolul 3 (deci aproximativ 20 si ceva de pagini) si uite ca inca n-am ajuns la ZZ :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Iubiiubi, incerc eu sa-ti prezint pdv ortodox, ca vad ca Irina e momentan plecata, ea stie sa spuna mai frumos ca mine
Nu e vorba de nedreptate, ca omul a fost creat din dragoste...Ca sa incerc o explicatie tampita, daca tu ai face un robotel istet si i-ai da libertatea sa faca lucruri care-l pot defecta, o data defect, nu s-ar mai putea repara singur...ar trebui sa-l repari tu

Daca ai sa citesti Vietile Sfintilor, sau Patericul, o sa fii uimita cat de mult muncesc altii pentru mantuire, fara ca asta sa insemne neaparat ca se mantuiesc...Pe mine ma sperie cand vad reclamele astea la moda, care fac din Dumnezeu un fel de bunic simpatic, care tine cu "aia buni". Noi toti consideram ca suntem "din aia buni", mai gresim si noi, dar...sunt altii cu mult mai rai, nu?

Ei, omul a ajuns la starea asta de autoiluzionare , pe care Sf Parinti o numesc "inselare", in urma pacatului adamic...De la Adam pana la Hristos, omul a rabdat "stricaciunea", fara sa se poata ridica. Iar Hristos a restaurat firea omeneasca, "in vremurile de pe urma", pentru a putea sa-l aduca iar pe om la rostul pentru care a fost creat...

Apropo, v-ati gandit vreodata ce e mantuirea? Daca o fi sa ne mantuiasca , ce o sa facem "acolo" vesnic? ca noi ne plictisim daca stam o ora fara sa avem ceva de facut...Astept raspuns la intrebarea asta...Ca sunt fete care nu stiu ce sunt Sfintii...Ei sunt oameni care ne-ar putea vorbi despre lumea de dincolo

Conchita, s-ar parea ca scapi nesapunita... Dar ce ai, mama, cu Anghel... ca i-ar fi stat ca o manusa rolul pe care vroia sa-l interpreteze?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu m-am cam pierdut in amanunte...ce inseamna exact mantuirea? De ce este atat de greu sa ajungi pana aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

Irina, presupun ca in corectarea a ce-am postat eu de la mine, ai scris tu apoi

quote:
Cel mai mare pacat e mandria,si cea mai mare virtute e smerenia.

si multzumesc daca-i asha, caci imi pare mandria tot o forma de ura fatza de ceilaltzi oameni!
Totushi,eu am expus o judecata globala, o statistica daca vrei sau un 'clasament' prin prisma rezultatelor, nu am pus problema individual si nu ma refer la cineva anume, ca in privinta asta fiecare trebuie de sine sa se ingrijeasca cum iese la socoteala!
Adica pentru cineva, desigur, se poate ca mandria sa fie cel mai mare pacat, dar asa o fi pentru totzi oamenii in mod egal? Nu cumva fiecare are "Everestul" sau personal? Nu cumva cineva se poate sa nu aiba nici o problema cu pacatul mandriei, dar la alt capitol sa o/il pasca repetentzia?
La fel si cu virtutea cea mai mare: se poate ca pentru care e mandra, smerenia sa fie cea mai greu lucru de atins, dar o alta persoana poate sa nu aiba nici o problema a se smeri deplin, insa poate sa ii vie mult mai greu a implini desavarsit "datoria-virtutea" marturisirii LUI = caci asta cui a biruit se cuvine a o face,iar nu cine abia se taraie pe burta sa proclame pe CEL ATOTPUTERNIC drept Dumnezeul ei sau al lui...ca vine ca si cum ar fi o "anti-reclama"...
Nu-i asha?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

Conchita mai incurca fiecare cate ceva, io nu-s vreo exceptzie, mai ales ca vorbim despre Biblie pana la urma, dar daca tu zici ca am nimerit una din doua...deja sunt in ascensiune, ca stau foarte slab cu nimeritu la tzinta .... shi iarashi ceva, o intrebare personala: cum reusesti tu sa atragi atatea critici asupra ta, cata vreme potzi fi o tipa de-a dreptul simpatica si nicidecum rautacioasa !?

Mergi la inceput