Parinti cu copii de SD 4

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by FELIS

Am mai completat cu poze albumul ianuarie 2006 din semnatura... Sunt si poze facute la kinetotereapie la sala...



Am admirat si eu pozele, si pe Mihai bineinteles.

Vroiam sa povestesc legat de kinetoterapie, ca poate face adevarate minuni.

Matei nu s-a ridicat in picioare decat pe la vreo 15 luni, nu a mers in patru labe decat dupa 13-14 luni, iar de mers in picioare a inceput sa mearga decat pe la 17 luni. (rahitism puternic+o hiperlaxitate ligamentara).

Pe la vreo 12 luni a inceput kinetoterapia, de 2 ori/saptamana.
Si in cateva saptamani au inceput sa se vada rezultatele.

Multa putere!

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

e un paradox! stiam ca rasul e un semn de sanatate, o fi pentru cei clinic sanatosi... nu?
oricum , e super bine. asta va ajuta mult, va da putere si satisfactie in acelasi timp, pentru mai departe....cu siguranta.... ce cuvinte a mai invatat? cum mai merge? cred ca-ti cotrobaie peste tot....

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu prea am ca sa va mai spun, am vazut aseara multi copii de varsta Alexei si m-am intristat. Ei merg, vorbesc, se inteleg parintii cu ei....si eu cu a mea de nici o culoare, tipa si trebuie sa o intreb rar si sa insist ce vrea si poate am noroc sa si ghicesc.
Am sa pun poze cu Paul ca sa vedeti si voi cum a mai evoluat.





Paula cu Paul & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by disperata

e un paradox! stiam ca rasul e un semn de sanatate, o fi pentru cei clinic sanatosi... nu?
oricum , e super bine. asta va ajuta mult, va da putere si satisfactie in acelasi timp, pentru mai departe....cu siguranta.... ce cuvinte a mai invatat? cum mai merge? cred ca-ti cotrobaie peste tot....

s-auzim numai de bine! si



Daca despre Mihai e vorba, nu cotrobaie pe nicaieri... Nu sta singur in funduletz, nu se taraste, nu sta in 4 labe decta ocazional si pt cateva secunde. In picioare sta doar daca are un cat de mic punct de sprijin... In pozele pe care le-ai vazut era sprijinit putin de mine... Se ridca in picioare daca ii dai ceva de care sa se tina (eu ii dau 2 degete sa se prinda cu manutele de ele, dar nu il trag, doar i le dau de sprijin... Nici macar in premergator nu are voie inca...

Ruxandra... multumim mult de incurajari... sper sa faca si pt noi minuni... Uneori am impresia ca progresele se lasa cam greu asteptate...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

quote:
Originally posted by FELIS

quote:
Originally posted by disperata

e un paradox! stiam ca rasul e un semn de sanatate, o fi pentru cei clinic sanatosi... nu?
oricum , e super bine. asta va ajuta mult, va da putere si satisfactie in acelasi timp, pentru mai departe....cu siguranta.... ce cuvinte a mai invatat? cum mai merge? cred ca-ti cotrobaie peste tot....

s-auzim numai de bine! si



Daca despre Mihai e vorba, nu cotrobaie pe nicaieri... Nu sta singur in funduletz, nu se taraste, nu sta in 4 labe decta ocazional si pt cateva secunde. In picioare sta doar daca are un cat de mic punct de sprijin... In pozele pe care le-ai vazut era sprijinit putin de mine... Se ridca in picioare daca ii dai ceva de care sa se tina (eu ii dau 2 degete sa se prinda cu manutele de ele, dar nu il trag, doar i le dau de sprijin... Nici macar in premergator nu are voie inca...

Ruxandra... multumim mult de incurajari... sper sa faca si pt noi minuni... Uneori am impresia ca progresele se lasa cam greu asteptate...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero


L-am vazut si eu pe Mihaita in poze si mi-a placut foarte mult ,are o moaca de smecher ,stai sa vezi ce de trazanai o sa faca .Si apoi chiar a facut progrese ,sunt mici dar or sa fie si mai mari ,tu ai avut parte de un an foarte ,foarte greu dar acum o sa rasara soarele si pe strada ta .

Paula l-am vazut si pe micul print ,si e tare ,tare mititel si dragalas si vad ca ai un mare ajutor de la Alexa ,ce atenta e la fratiorul ei si pune si ea manuta .
Sa va traiasca puii si sa fie sanatosi !
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

felis: pai, da , despre el era vorba... insa eu intelesesem cu putin timp in urma ca a inceput sa mearga in picioare... am inteles gresit? ai rabdare, o sa faca si toate astea... si-atunci sa te tii!!!

paula: ce mai faceti?

cum mai e vremea prin romania? e frig rau, am auzit....


aveti grija de puisori sa nu raceasca... al meu are diaree. de fapt are si-i revine... sper sa scapam de ea de data asta... asteptam si analizele ,insa suntem optimisti ca e doar un deranj la stomacel....




s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am pus poze cu ambii copii. Am probleme cu calculatorul si nu stiu cand pot sa mai intru. Mai pun ceva poze si zilele astea.



Paula cu Paul & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by paula2003

Nu prea am ca sa va mai spun, am vazut aseara multi copii de varsta Alexei si m-am intristat. Ei merg, vorbesc, se inteleg parintii cu ei....si eu cu a mea de nici o culoare, tipa si trebuie sa o intreb rar si sa insist ce vrea si poate am noroc sa si ghicesc.
Am sa pun poze cu Paul ca sa vedeti si voi cum a mai evoluat.



steagul sus paula! nu te lasa doborata! si , doar stii ca nu e rost de comparatii... asta tine si de personalitatea copilului, nu de boala! unde-ti e rabdarea caracteristica? trebuie sa ne multumim cu ce avem. daca intelege cand i se vorbeste rar... atunci vorbeste-i rar... si tot e bine ca intelege, nu?

noi am avut crize de isterie , doar stii , toata toamna trecuta . de ziceai ca nu a fost educat niciodata in viata lui. se tavalea pe jos si urla de te rascolea o luna.... nu-ti mai trebuia nimic. imi venea sa-l bat in fiecare secunda... dar acum a trecut, cred ca a vazut la ceilalti copii, de aici, pt ca niciodata nu a mai facut ca atunci. si acum suntem bine, a fost greu, dar , slava Domnului, a trecut..

rabdare , putere si sanatate!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by paula2003

Am pus poze cu ambii copii. Am probleme cu calculatorul si nu stiu cand pot sa mai intru. Mai pun ceva poze si zilele astea.



super frumoase pozele! sa-ti traiasca ingerasii sanatosi si voinici!

am revazut si unele poze. cele de la mare... caci mi-e dor de mare... sunt asa de frumoase!! imi place in mod special vedeta... ar merge publicata intr-o revista , pe coperta!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am dat de stire ca am poze si nu am mai intrat, mi-a luat foc calculatorul...acum il scot din priza definitiv, imi e frica sa nu dau foc la casa...
E foarte dulce Alexa, e inteleapta, cuminte dar trebuie sa doarma mai mult ca sa ai cu cine sa te intelegi. Il iubeste foarte mult si ea imi cere sa il dau pe Paul sa-l pupe, sa se joace....si bietul copil nici nu o baga in seama si ea tot il misca....Acum parca este mai frumoasa si mai desteapta dar nu poate, nu vrea????sa vorbeasca. Nu mai spun de mers....acum i-am luat un carut de copii si il umplu ce jucarii si-l plimba prin toata casa, dar trebuie sa stau de fundul ei ca nu poate sa-l intarca, sau cade jos si nu vreau sa se loveasca, mai ales ca nu stie sa se fereasca sau sa se ridice. O iubim foarte mult, dar nu mai putem sa plecam nicaieri de acasa fara ea, cel putin ambii, face un circ si plange ore intregi dupa noi. De cand il am si pe print o vad asa de mare si de frumoasa, parca a inflorit si mai ales de cand am tot invatat-o ce sa faca si cum prin casa (sa traga de seratre, sa scoata din ele, sa deschida dulapuri sa scoata tot afara....acum sa o invat sa duca ceva intr-un loc si sa-l puna undeva). Sa vedeti cum sata dupa mine daca ma vede ca ma imbrac si face ce fac eu sau cere sa o dau cu ruj, rimel, crema...si sta nemiscata pana o termin de aranjat si face ce-i spun pe urma, e o dulce, am sa incerc sa o filmez la fazele astea ca sunt niste clipe superbe.
Eu sunt multumita de ea si ma bucur zilnic ca nu am abandonat-o, nu am parasit-o sau nu i-am lasat pe cei rai sa se apropie de ea...Nici nu m-am gandit vreodata sa o abandonez, dar ma gandesc la cei ce au facut acest gest.
Ma rog zilnic sa vorbeasca si sa nu mai tipe.
Nu stiu cand mai intru ca am de umblat dupa dosar de H si acum daca ma simt mai bine poate ma mai plimb si eu prin magazine, ma mai rasfat si eu pe la cumparaturi....in limita timpului si a mamei daca poate sa stea cu ambii. Inca cu alex nu pot sa plec singura ca nu pot sa o ridic in brate si ce fac cu operatia mea?
Am sa pun niste poze acum sa va uitati la Paul.

Va pupic si sa mai scrieti ca vad ca se doarme putin pe aici.







Paula cu Paul & Alexandra

Mergi la inceput