Biblia (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Elena

Irina, vroiam sa te intreb legat de ce a spus Doina ca ortodocsii cred ca toti credinciosii in afara de sfinti se vor duce intai in iad...poti sa-mi spui, daca stii, unde pot gasi scris chestia asta, ce Sfant Parinte a spus-o/scris-o, pentru ca m-a mirat, e prima oara cand aud aceasta teorie.
Eu am cautat putin pe net, dar nu am gasit nimic referitor la asta, in schimb am gasit ca BO considera ca pana la venirea Domnului Iisus, toti cei mantuiti au stat in iad si d-abia dupa aia au fost luati (?) in Rai. Ai cumva vreo referinta ortodoxa cu explicatii pentru asta, pentru ca eu am gasit informatia asta pe un site protestant si as vrea sa aflu direct de la "sursa" daca e asa sau ba.
Multumesc ! _"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Cred ca Doina facea referire la un anume aspect al invataturii ortodoxe si anume ca orice suflet,dupa moarte,va vizita si raiul si iadul,iar apoi va merge la Judecata Particulara.O lucrare deosebit de completa pe aceasta tema este cartea parintelui Serafim Rose,"Sufletul dupa moarte".O gasesti aici:http://www.sfaturiortodoxe.ro/sufletul-dupa-moarte/index.htmReferitor la a doua intrebare,iata raspunsul catehismului ortodox:
"205. Unde a fost sufletul Domnului in timpul cat trupul Lui a stat in mormant?
Sufletul Lui s-a coborat la iad (Efes. 4, 9; 1 Petru 3, 19), dar nu ca sa sufere chinurile de acolo, ca toti oamenii dinainte de El, caci cu acest scop se duc numai cei care pleaca de aici cu pacatul stramosesc, sau cu pacate personale, si cine se duce la iad spre a suferi pentru pacate nu mai poate iesi de acolo prin puterile sale. Sufletul lui Iisus nu s-a dus acolo nici ca sa intoarca prin propovaduirea Sa pe pacatosii din iad, caci acolo nu se mai pot schimba sufletele. Asadar, sufletul lui Iisus nu s-a dus acolo nici ca arhiereu, nici ca prooroc. El s-a dus acolo ca imparat, eliberand de acolo pe dreptii din Vechiul Testament, care murisera cu credinta in venirea Sa. Prin aceasta Hristos a sfaramat puterea iadului si a mortii vesnice, caci de atunci acestea nu mai au putere peste cei ce au crezut sau cred in Hristos. Desigur, Iisus coborand la iad a facut cunoscut tuturor celor de acolo biruinta Sa asupra pacatului si a mortii, deci nu numai celor ce se folosesc de ea pentru ca au crezut cat au fost pe pamant, ci si celor care nu se folosesc de ea din pricina ca nu au crezut in venirea Lui. in acest inteles trebuie explicat locul din 1 Petru 3, 18-20: „Coci si Hristos a suferit odata moartea pentru pacatele noastre, El, Cel drept pentru cei nedrepti, ca sa ne aduca, pe noi la Dumnezeu, omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a pogorat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare, care fusesera neascultatoare altadata, cand indelunga rabdare a lui Dumnezeu astepta, in zilele lui Noe, si se pregatea corabia in care putine suflete, adica opt, s-au mantuit prin apa”. Dintre Sf. Parinti vorbeste clar despre coborarea Domnului la iad, cu acest scop, Sf. Irineu, care zice: «Hristos S-a coborat in cele ce sunt sub pamant si le-a binevestit iertarea pacatelor celor ce au crezut in El. Si au crezut in El toti care au sperat in El, adica au prevestit venirea Lui si au indeplinit poruncile Lui: dreptii, patriarhii si proorocii, carora li s-au iertat pacatele ca si noua”190 (Aduersiis Haereses, IV, 15). Iar Sf. Ioan Damaschin spune: «Sufletul indumnezeit se coboara la iad, ca, precum a rasarit celor de pe pamant soarele dreptatii, tot astfel sa lumineze si celor ce stau sub pamant, in intunericul si umbra mortii; ca precum a predicat celor de pe pamant pace... devenind celor credinciosi cauza a mantuirii vesnice, iar celor neascultatori mustrare pentru necredinta, tot astfel si celor din iad»191 (Dogmatica, cartea III, cap. XXIX; trad. Pr. D. Fecioru, p. 231)."
Mai multe lamuriri la :http://biserica.org/Publicatii/1992/NoIV/09_index.html
Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Irina, ce explicatie s-ar putea da icoanelor care plang cu lacrimi de mir, sange...? De ce ar alege Dumnezeu acest "intermediu" de comunicare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Irina, eu iti multumesc foarte mult. Tu chiar vrei sa ma convingi de frumusetea ortodoxiei si chiar iti pasa de alegerea pe care o voi face.
Totusi, uiti ca eu provin dintr-o familie de ortodocsi, am trait numai printre ortodocsi si stiu foarte bine cu ce se mananca ortodoxia.
Spre deosebire de mine, tu ai mult mai multe cunostinte de teologie ortodoxa, dar pari ca nu observi ce se intampla in jurul tau.
Irina, nu degeaba a poruncit Dumnezeu sa nu facem nici o infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri. Stia ce se va intampla.
Stia ca oamenii nu se vor multumi sa priveasca la icoane ca la ferestrele cerului si stia ca nu toti vor fi scoliti religios. Tu chiar nu ai auzit niciodata de fete care umbla in geanta cu iconita norocoasa? Ai sa fii chiar asa mirata cand ai sa auzi ca fata respectiva considera icoana aia norocoasa, nicidecum ca Dumnezeu e Cel care o ajuta? Inseamna ca lumea in care traiesti tu este o lume paralela cu cea in care am trait eu pana acum.
Nu stiu de ce, inca o data, oamenii s-au trezit ca sunt mai intelepti decat Creatorul lor si nesocotesc aceasta porunca. In acest moment, nu ma mai intreseaza miile de argunente care se aduc pentru a fi justificat cultul icoanelor. Ca intotdeauna, omul va avea dreptate.



" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by denizel

Irina, eu iti multumesc foarte mult. Tu chiar vrei sa ma convingi de frumusetea ortodoxiei si chiar iti pasa de alegerea pe care o voi face.
Totusi, uiti ca eu provin dintr-o familie de ortodocsi, am trait numai printre ortodocsi si stiu foarte bine cu ce se mananca ortodoxia.
Spre deosebire de mine, tu ai mult mai multe cunostinte de teologie ortodoxa, dar pari ca nu observi ce se intampla in jurul tau.
Irina, nu degeaba a poruncit Dumnezeu sa nu facem nici o infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri. Stia ce se va intampla.
Stia ca oamenii nu se vor multumi sa priveasca la icoane ca la ferestrele cerului si stia ca nu toti vor fi scoliti religios. Tu chiar nu ai auzit niciodata de fete care umbla in geanta cu iconita norocoasa? Ai sa fii chiar asa mirata cand ai sa auzi ca fata respectiva considera icoana aia norocoasa, nicidecum ca Dumnezeu e Cel care o ajuta? Inseamna ca lumea in care traiesti tu este o lume paralela cu cea in care am trait eu pana acum.
Nu stiu de ce, inca o data, oamenii s-au trezit ca sunt mai intelepti decat Creatorul lor si nesocotesc aceasta porunca. In acest moment, nu ma mai intreseaza miile de argunente care se aduc pentru a fi justificat cultul icoanelor. Ca intotdeauna, omul va avea dreptate." Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Draga Denizel,poate ca deosebirea dintre noi doua este ca eu nu am crescut intr-un mediu ortodox ,ci in unul ateu,si cand am deschis ochii nu m-am uitat la babetisme,ci am cautat sursa.Adica adevarata invatatura ortodoxa.Pe mine asta ma intereseaza,fiindca aceasta a fost urmata de sfinti,practicarea ei i-a dus la indumnezeire,la unirea cu Dumnezeu.Sincer,nu ma intereseaza ce fac marea masa a ortodocsilor mai mult sau mai putin practicanti.Eu merg la Biserica,am duhovnic si citesc carti duhovnicesti.Am cautat sa imi fac prieteni de calitate,care merg la Biserica din convingere,nu din superstitie,si m-am aproipiat de oameni de la care am ce invata despre trairea ortodoxa.Am spus si mai sus,oamenii superstitiosi sau idolatri,isi vor gasi sursa superstitiei sau a idolatriei in orice,inclusiv in cele sfinte.Dar sincer,eu nu ma smintesc de chestiile astea,ci caut sa vad dincolo de ele.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

of, Irina! Cata dreptate ai! Ce binecuvantare este pentru tine faptul ca ai capacitatea de a vedea dincolo de "babetisme". Esti o femeie inteligenta, dornica sa se informeze si de aia nu esti intr-o deruta totala.
Cati insa sunt ca tine? Cati vad ce vezi tu intr-o icoana, cati se roaga cum te rogi tu unui sfant? iti spun eu, foarte putini.
De asta spun ca Dumnezeu stia la ce o sa se ajunga si de aceea a pus niste oprelisti nebuniei noastre. Noi am trecut peste ele, ne-am crezut intelepti si am ajuns sa ne blestemam unii pe altii ca nu ajungem mai repede sa atingem nu's ce sicriu cu nu's ce sfant. Trist!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Irina, mi-a placut ce-ai spus despre sfinti si icoane, asa vad si eu lucrurile.
Daca aveti timp si chef, aruncati o privire si www.ortho-logia.com/Romanian/Icoanele.htm" target="_blank">aici. Stiu, este un site ortodox, dar cine ar putea sa raspunda mai bine la intrebarile despre ortodoxie?


Claudia (10+) si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Irina, multumesc frumos pentru explicatii si linkuri !
M-am lamurit cu ambele chestiuni, cu a doua insa imi e foarte greu sa iu de acord, sa cred ca Moise, Isaia si toti Proorocii au stat in iad atitea mii de ani (doar ca au avut nenorocul sa se nasca inainte de Hristos ?), dar, ma rog, nu e asta o pricina de poticnire.....pana una-alta adevarul intreg si curat despre ce/cum este dincolo il vom afla de abia cand vom ajunge si noi pe acolo .....

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by denizel

of, Irina! Cata dreptate ai! Ce binecuvantare este pentru tine faptul ca ai capacitatea de a vedea dincolo de "babetisme". Esti o femeie inteligenta, dornica sa se informeze si de aia nu esti intr-o deruta totala.
Cati insa sunt ca tine? Cati vad ce vezi tu intr-o icoana, cati se roaga cum te rogi tu unui sfant? iti spun eu, foarte putini.
De asta spun ca Dumnezeu stia la ce o sa se ajunga si de aceea a pus niste oprelisti nebuniei noastre. Noi am trecut peste ele, ne-am crezut intelepti si am ajuns sa ne blestemam unii pe altii ca nu ajungem mai repede sa atingem nu's ce sicriu cu nu's ce sfant. Trist!" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Denizel,tocmai asta vreau sa spun ca atunci cand cunosti si traiesti invatatura ortodoxa curata nu ajungi la formele de manifestare amintite de tine.Deci nu este corect sa acuzi teologia Bisericii Ortodoxe de greseala,fiindca unii membri nu o aplica si deviaza astfel de la adevar.Daca vrem sa cautam adevarul,mergem la invatatura curata,corecta ,nu ne uitam la parerile babei Marioara.
Sunt destui credinciosi care vad lucrurile ca si mine,dar probabil ca fac parte din"noua generatie" de dupa revolutie.Pana in '89 nu oricine avea acces la carti de invatatura ortodoxa,nu oricine ajungea la mari duhovnici.Acum e mai usor,se organizeaza si cateheze,sunt carti,sunt multi duhovnici buni,slujbe frumoase,deci cine vrea cu adevarat sa cunoasca ortodoxia o poate face.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by iulia_b

Irina, ce explicatie s-ar putea da icoanelor care plang cu lacrimi de mir, sange...? De ce ar alege Dumnezeu acest "intermediu" de comunicare?

Nu stiu daca am inteles bine intrebarea,dar mi-am mintit ce a spus odata un parinte:icoanele plang nu fiindca am fi credinciosi,ci fiindca suntem necredinciosi.Cei care cred n-au nevoie de miracole care sa le demonstreze ceva.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Apropo de icoanele care "pling",parca povestea cineva pe aici cum sta treaba.Chiar n-a mai citit nimeni ca nu-mi aduc aminte exact,cum preotii din nu stiu ce biserica ungeau icoanele cu ulei si...nu stiu cum obtineau lacrimile.
A fost foarte interesant subiectul,am aflat cum sta treaba cu icoanele care pling.

Irina,denizel,tare frumos vorbiti.
Revin.

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)

Mergi la inceput