Biblia (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Dragilor,interesant ,foarte interesant.
Ingrid,am sa revin si eu cu o interpretare
Anghel,eu cind aud ca a fost necesar ca o parte a Dumnezeirii sa se intrupeze ca sa ne arate nu stiu ce,imi vine sa-mi dau palme.
Pai pt. ce au mai fost trimisi profetii,daca nu sa ne invete tot ce trebuia sa stim?
Dezvolt mai tirziu.

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghel1111 spune:

as intreba,de ce ar fi facut Dumnezeu o exceptie de la regula ,regula fiind ca el a trimis mereu profeti,mesageri,ce au i
ndrumat oamenii la dreapta credinta,deci de ce ar trimite EL un fiu
-------------------------------------------------------------------
-Scuze am uitat sa-ti raspund la aceasta intrebare .
-
- Iisus a venit in lume ca un punct de final al jertfelor animale ritualice . El nu a fost profet sau mesager (purtatorii de mesaj erau ingerii)(Vezi instiintarea lui Iosif despre nasterea Sfinta sau a lui Zaharia despre nasterea lui Ioan etc.)
-El, nu a profetit eveniment ce aveau sa vina ca urmare a caderii omului in pacat.El, a trasat linii directoare ale vietii omului spre Mintuire. El ,a aratat ca, ori ce om poate spera la mintuire daca are Credinta, iar faptele sale sunt un corolar al acesteia . Spune Pavel ,,Prin credinta ati fost mintuiti si nu prin fapte ;ca sa nu se laude nimeni" asa cum si Avraam a fost considerat neprihanit pentru credinta sa si pentru ascultare fata de Dumnezeu si nu pentru faptele sale.

-




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghel1111 spune:

Uite vezi asta imi place mie le tine ;ca sti sa fi insistenta fara sa faci rabat de la buna cuviinta.

- Stiu ca iti vine sa-ti dai palme cind auzi de intrupare ,dar sunt unele fapte care depasesc logica umana.
- Intraga credinta crestina are la baza Nasterea si Invierea Domnului Iisus. Daca scoatem acesti,, doi piloni de baza" tot edificiul se darima . Si mai rau ,nu se darima doar credinta crestina ci si celelalte credinte, care isi au radacina in cei care au purtat faclia ei de-a lungul timpului.Si credinta ta, care isi are radacina intr-un om care a fost un precrestin, s-ar prabusii.

Stiu ce vrei sa spui :ca Iisus a fost doar un om intelept ,un Profet al Domnului si atit. Asta spun si evreii .Dar daca te uiti mai atent El, parca a avut,, ceva in plus" fata de ceilalti. Si eu am crezut ca si tine si am inghitit greu aceasta afirmatie a ,,Fiului lui Dumnezeu" pina am descoperit acel,,ceva in plus" si atunci m-am linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Anghel, am deschis partea a 3-a a subiectului www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67291" target="_blank">aici





_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput