Biblia (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RA spune:

In sfarsit am reusit sa termin de citit cele doua capitole!!!
Si fiindca am observat ca onorata adunare cuprinde cele trei mari religii monoteiste,m-as indrazni c-o tema de discutie(pe text,desigur):la cine credeti ca se refera acest pasaj din Deuteronom?

"15.Prooroc din mijlocul tău și din frații tăi, ca și mine, îți va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultați.
16. Că tu la Horeb, în ziua adunării, ai cerut de la Domnul Dumnezeul tău și ai zis: Să nu mai aud glasul Domnului Dumnezeului meu și focul acesta mare să nu-l mai văd, ca să nu mor.
17. Atunci mi-a zis Domnul: Bine este ceea ce ți-au spus ei.
18. Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraților lor, cum ești tu, și voi pune cuvintele Mele în gura Lui și El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu.
19. Iar cine nu va asculta cuvintele Mele, pe care Proorocul Acela le va grăi în numele Meu, aceluia îi voi cere socoteală.
20. Iar proorocul care va îndrăzni să grăiască în numele Meu ceea ce nu i-am poruncit Eu să grăiască, și care va grăi în numele altor dumnezei, pe un astfel de prooroc să-l dați morții.
21. De vei zice în inima ta: Cum vom cunoaște Cuvântul pe care nu-l grăiește Domnul?
22. Dacă proorocul vorbește în numele Domnului, dar Cuvântul acela nu se va împlini și nu se va adeveri, atunci nu grăiește Domnul Cuvântul acela, ci-l grăiește proorocul din îndrăzneala lui; nu te teme de el". "






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Sufletul Lui s-a coborat la iad (Efes. 4, 9; 1 Petru 3, 19), dar nu ca sa sufere chinurile de acolo, 1. ca toti oamenii dinainte de El, caci cu acest scop se duc numai cei care pleaca de aici cu 2. pacatul stramosesc, sau cu pacate personale, si cine se duce la iad spre a suferi pentru pacate nu mai poate iesi de acolo prin puterile sale.




1. nu inteleg, toti oamenii "dinainte de El" au ajuns in iad??

2. deci, pana la urma, platim sau nu pentru pacatele parintilor?

ori nu inteleg eu sensurile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by iubibubi

quote:
Originally posted by irina.c.Sufletul Lui s-a coborat la iad (Efes. 4, 9; 1 Petru 3, 19), dar nu ca sa sufere chinurile de acolo, 1. ca toti oamenii dinainte de El, caci cu acest scop se duc numai cei care pleaca de aici cu 2. pacatul stramosesc, sau cu pacate personale, si cine se duce la iad spre a suferi pentru pacate nu mai poate iesi de acolo prin puterile sale.
1. nu inteleg, toti oamenii "dinainte de El" au ajuns in iad??2. deci, pana la urma, platim sau nu pentru pacatele parintilor? ori nu inteleg eu sensurile?I.www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei&Mara

1.pana la moartea si invierea lui Iisus-da
2.e vorba de pacatul stramosesc,adica cel facut de Adam si Eva in Rai(au mancat din pomul oprit),pacat cu care se nasc toti oamenii si care se sterge la botezIrina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:


Vreau sa va supun atentziei o consideratzie extra-"Biblia".

(presupun ca daca mi-as da interesul, ca sa sustzin "regulamentar" ce vreau sa zic, as putea chiar si eu sa caut texte si versete in Biblie si sa vi le bag ca "argumente imbatabile" sub ochi...sa va toc marunt ca pe ceapa fidelutza pana va dau lacrimile ...visez!!!...dar CE ROST AR AVEA ? ca cine are ochi de vazut, intzelege singura si fara argumente ceea ce priveste, iar cine nu vrea sa se uite...degeaba ii pui dinainte etalate toate cartzile, ca n-are interes=nu se uita=respinge precis orice argument ca nevalabil!)

Asadar,pentru ca aici s-a pomenit de "parapanta" ...adica "parashuta", dar si de "cearta" (un cuvant mult prea putzin utilizat la cata se face in fapt ... parerea mea!) vreau sa afirm aceasta:



Mai mult pacatuiesc oamenii urand decat curvind.


Adica, cantitativ si "calitativ", mai multe pacate fac si aduna oamenii maniindu-se&urand, decat o fac prin imoralitate, iar dupa "rezultate" apare ca este mai grava ura decat "parashutismul" sau "umblarea din floare in floare".

Stiu ca apare a fi complet pe dos ceea ce am scris aici, stiu ca toata lumea tzinand de morala crestina considera pacatele curviei intre cele mai grele dintre toate pacatele adresate inspre om, iar a uri nu este chiar asa de mare chestie si nu se compara cu spartul unei case...etc.,dar poate tocmai de aia, din pricina noshalantzei cu care este admisa ura in multe forme disimulata si "subcutanata", poate ca tocmai de aia ea castiga pentru "leul inghitzitor de suflete" mai mult decat alta mai rea ca ea ... stiu asadar ca v-o parea complet pe dos sau poate ca eu va par complet pe dos spunand asa ceva...dar n-ar fi prima oara cand in loc de sa ma aleg cu ...asta e...ce-am spus am spus si gata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Cel mai mare pacat e mandria,si cea mai mare virtute e smerenia.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by denizel
Ia-l de exemplu pe unul ca Pavel, stii cum era! Crezi sincer, cu mana pe inima, ca isi doreste ca in fata icoanei care il infatiseaza sa faca lumea matanii si la sfarsit sa il pupe? Si, mai incolo, sa repete acelasi ritual la icoana Mantuitorului?


pai, ce, e dupa ei? :-)) glumesc inteleg ce zici tu si sunt perfect de acord. de aceea sunt sfinti, ca au cunoscut smerenia. dar, te indoiesti oare ca si-ar dori sa ne ajute prin ruga pe noi, pacatosii, de-acolo de unde sunt acum, asa cum ne-au ajutat cat au fost in viata?

si picturile lui michelangelo sunt intruchipari din lumea de dincolo, iar lumea se inghesuie sa le vada in muzee. si asta e inchinare la idoli? intrebarea mea e, de fapt, cat ne tinem strict de litera poruncii a doua si cat de consecventi suntem respectand-o? okay, sa presupunem prin absurd ca icoana e idol si gata, de maine nu ne mai inchinam la icoane. vrei sa spui ca, prin asta, am eliminat toti idolii din viata noastra? parerea mea e ca aia ramasi sunt mult mai periculosi decat faptul ca ne agatam pe pereti intruchipari de sfinti.

Many Hope, ai incurcat parasuta cu parapanta. cu parasuta aterizezi, cu parapanta zbori. :-)) iar daca m-as fi referit la curvarasie, fii sigura ca as fi scris cuvantul asta, ci nu altul. ntz ntz ntz ce imaginatie zburdalnica ai, biata parasuta. :-)))
altfel, ai dreptate tu cu pacatul urii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Elena
quote:
Ortodocsii nu fac yoga, nu se concentreaza pe minte, ca sa obtina mantuirea, ei se inchina Unui Dumnezeu Personal, fata catre fata..

Surpriiiiiizeeee !! toti crestinii se inchina Unui Dumnezeu Personal, nu numai ortodocsii . Si NU, nici catolicii, nici protestantii nu fac yoga si nu se concentreaza pe minte ! pentru ca nu se poate ajunge la El pe cale rationala, iar crestinii se ghideaza dupa conceptul : mintea in inima. Adica orice gand sa il treci prin inima.


Elena, stai oleaca, Doina a spus o chestie de mare profunzime aici. :-) si chiar mi se pare binevenita comparatia rugaciunii in fata icoanei cu meditatia transcedentala a yoghinilor. in ultimul caz, trebuie sa iti golesti mintea de orice gand, sa te rupi de Ego (esenta umana, in fond, dupa chipul si asemanarea Lui), si sa te contopesti cu ...nu mai zic ce, ca imi sare lumea in cap daca zic iar ca e Marele Nimic. bref, Energia Suprema/Spiritul Universal careia i se "roaga" yoghinii nu are chip, e depersonalizat, e golit de forma. asta cred ca voia sa spuna Doina, ca noi, spre deosebire de ei, ne inchinam unui chip aidoma noua, relatia cu divinitatea e personala ( de la persona. io asa am inteles, nu ca protestantii si catolicii s-ar ruga altui Dumnezeu.

apoi, tu iti dai seama ca, atunci cand zici ca nu se poate ajunge la El pe cale rationala, excluzi barbatii din ecuatia mantuirii? cica la ei functioneaza preponderent emisfera dreapta (ratiunea), iar la noi cea stanga (emotia). :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by RA

In sfarsit am reusit sa termin de citit cele doua capitole!!!
Si fiindca am observat ca onorata adunare cuprinde cele trei mari religii monoteiste,m-as indrazni c-o tema de discutie(pe text,desigur):la cine credeti ca se refera acest pasaj din Deuteronom?

"15.Prooroc din mijlocul tău și din frații tăi, ca și mine, Ei va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela sEL ascultați.
16. CEtu la Horeb, û‹ ziua adunării, ai cerut de la Domnul Dumnezeul tău și ai zis: SEnu mai aud glasul Domnului Dumnezeului meu și focul acesta mare sEnu-l mai văd, ca sEnu mor.
17. Atunci mi-a zis Domnul: Bine este ceea ce ți-au spus ei.
18. Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraților lor, cum ești tu, și voi pune cuvintele Mele û‹ gura Lui și El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu.
19. Iar cine nu va asculta cuvintele Mele, pe care Proorocul Acela le va grăi û‹ numele Meu, aceluia û† voi cere socotealE
20. Iar proorocul care va û‹drăzni sEgrăiascEû‹ numele Meu ceea ce nu i-am poruncit Eu sEgrăiascE și care va grăi û‹ numele altor dumnezei, pe un astfel de prooroc sEl dați morții.
21. De vei zice û‹ inima ta: Cum vom cunoaște Cuvântul pe care nu-l grăiește Domnul?
22. DacEproorocul vorbește û‹ numele Domnului, dar Cuvântul acela nu se va ûŠplini și nu se va adeveri, atunci nu grăiește Domnul Cuvântul acela, ci-l grăiește proorocul din û‹drăzneala lui; nu te teme de el". "






Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."



Pina raspunde cineva am sa mai adaug citeva citate.

Si el(Ioan Botezatorul)marturiseste si nu neaga;dar marturiseste nu sunt Christos.Si ei l-au intrebat,Cine atunci?Esti Elias?Si el a raspuns,Nu sunt!Esti acel Profet?Si el a raspuns Nu! Ioan 1:20-21

Si Eu voi ruga pe Tatal si El va v-a da un alt Mangietor care sa ramina cu voi in veac Ioan 14:16

Si cind va veni El,va dovedi lumea vinovata in ce priveste pacatul,neprihanirea si judecata Ioan 6:19

Cind va veni Mangietorul,Duhul adevarului,are sa va calauzeasca in tot adevarul;caci El nu va vorbi de la El,ci va vorbi tot ce va fi auzit,si va va descoperi lucrurile viitoare Ioan16:13

Comparati :"Caci El nu va vorbi de la El ,ci va vorbi tot ce va fi auzit..." cu "Deutoronom" (18-19)..."voi pune cuvintele Mele in gura Lui,si El le va spune tot ce-i voi porunci Eu"

Intreb si eu ,despre cine credeti ca era vorba?

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by hannen
Intreb si eu ,despre cine credeti ca era vorba?


parca era vorba despre un singur Mangaietor, nu doi, nu sapte, nu nouas'noua. deci numai unul singur poate sa fie, care sa ramana si in veac si care sa urmeze poruncile lui Dumnezeu, Dumnezeul unui singur popor ales, si anume al evreilor. mai exista vreun dubiu in ce priveste raspunsul la intrebarea ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da
Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca nu este vorba de Hristos ,ci de acel Profet.
Care?am intrebat eu!
Cine este cel care zice "Si Eu voi ruga pe Tatal si El va va da un alt Mangietor"?Moise in opinia ta?

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)

Mergi la inceput