botez - mai multi copii deodata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

noi am botezat fata aici in Anglia la o bisrica ortodoxa romaneasca si au fost 2 fetite botezate in aceeasi apa care a fost incalzita (ne-a rugat dascalul pe mine mamica si pe tatal celeilalte fetite sa o verificam sa nu fie prea fierbinte sau prea rece ).
Fata mea a fost prima, nu stiu de ce, dar m-am bucurat pt ca am terminat primii, micutei mele pe la sfarsitul slujbei i s-a facut fomitza si a inceput sa urle de se leganau candelabrele chiar daca nana o legana de mai avea putin fetita mea si isi lua zborul!
A fost frumos, preotul a fost bland si milos, nu a bagat-o pe Maia cu capul in apa, a asezat-o in cristelnita in fundulet si i-a dat cu apa pe cap, nu a plans mititica deloc,tin sa precizez ca ne place la baitza si din asta cauza probabil
Botezul a fost cand avea fata o luna, cealalta fetita avea 4 luni. Stie cineva care e cea mai potrivita varsta pt botez?

Pupici si sanatate multa viitorilor crestini!

Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

la catolici nu am vazut niciodata sa se boteze mai multi copii deodata.
cand l-am botezat pe fiul meu, au mai fost inca 3 copii, mai maricei decat al meu, care avea 6 saptamani (asta cred ca e varsta de la care se boteaza copiii). nici eu nu am stiut ca vor fi mai multi copii, dar nici nu m-a deranjat, pentru ca nu i-a bagat in apa, ci doar i-a picurat pe capsor (exact ca la catolici) si toti 4 dormeau, n-aveau nici o treaba
cred ca varsta "potrivita" pentru botez nu exista, fiecare parinte decide pentru copilul sau in functie de mai multi factori.
noi am ales sa il botezam la 6 saptamani, desi eram in doliu (murise bunicul meu, Dzeu sa il odihneasca) pentru ca asa am vrut, chiar daca am renuntat la cheful de dupa...a fost doar o masa in familie, fara muzica.


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

noi am botezat fata aici in Anglia la o bisrica ortodoxa romaneasca si au fost 2 fetite botezate in aceeasi apa care a fost incalzita (ne-a rugat dascalul pe mine mamica si pe tatal celeilalte fetite sa o verificam sa nu fie prea fierbinte sau prea rece ).
Fata mea a fost prima, nu stiu de ce, dar m-am bucurat pt ca am terminat primii, micutei mele pe la sfarsitul slujbei i s-a facut fomitza si a inceput sa urle de se leganau candelabrele chiar daca nana o legana de mai avea putin fetita mea si isi lua zborul!
A fost frumos, preotul a fost bland si milos, nu a bagat-o pe Maia cu capul in apa, a asezat-o in cristelnita in fundulet si i-a dat cu apa pe cap, nu a plans mititica deloc,tin sa precizez ca ne place la baitza si din asta cauza probabil
Botezul a fost cand avea fata o luna, cealalta fetita avea 4 luni. Stie cineva care e cea mai potrivita varsta pt botez?

Pupici si sanatate multa viitorilor crestini!

Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau


6 saptamani este varsta ceruta de biserica, altfel se poate oricand nu te refuza preotul

poate a botezat-o prima pentru ca avea nume de sfant, eu asa stiu ca se practica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Nina,

Ai dreptate, fetita mea se numeste Maia Ilinca . Eu nu stiam de practica asta, ce e drept am fost catolica pana sa ma casatoresc.





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput