Desprecopii.com: Va ajuta? Cum si de ce?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Da, ma ajuta Cum? Mai sint inca intreaga la cap! La partea cu "de ce" poate raspundeti voi!

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu tre' sa recunosc ca pe site-ul propriu-zis nu prea citesc (articolele de specialitate adica). Mi-am mai aruncatcate un ochi, dar prefer sa discut cu medicul pentru probleme medicale sau cu o persoana anume pentru problemele de alta natura.

Dar forumul, da, ma ajuta foarte mult. Mai ales subiectele de la "mamici..." si "copilasi...", pentru ca teoria e usoara, dar in practica este mult mai bine sa discuti cu cineva care a avut aceleasi probleme ca si tine, a trait aceleasi senzatii. Restul activitatii pe forum a venit ulterior...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Da. Am gasit aici multa informatie, am aflat multe lucruri noi despre "cum se face" - despre ingrijirea copiilor, sfaturi practice, retete la bucatarie. Am primit de la cineva de pe forum o "carticica" cu scheme de diversificare, de care aveam eu nevoie cind am inceput diversificarea bebelusului meu. Am descoperit site-ul cind bb avea vreo 3 luni, si daca pina atunci aveam o multime de dileme despre cum trebuie sa il ingrijesc, dupa asta nu mi s-a mai intimplat niciodata.

Si in continuare invat in fiecare zi cite ceva nou de aici..

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Am descoperit forumul cand bb era abia un samburash mic in burtica.
Da,m-a ajutat mult.Pt ca mi-am facut prietene virtuale(chiar am cunoscut pe cineva cand am mers in Ro) cu care stau si acum la taifas printre picaturi.Cand eram datorita seviciului nu prea aveam cu cine vorbi si acum cu bb mic de crescut fara ajutor decat de la sot care e al serviciu si pot sa zic ca sunt zdravana la minte datorita prietenelor de pe DC cu care vb despre bb nostrii.
Nu pot spune ca ma bazez pe Dc in leg cu probleme medicale si existentiale,merg la dr sau consult o pers in carne si oase.Dar daca vrei info de tot felul si contact cu Romania e un f. mijloc bun.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

O, ma ajuta cum nu. Am vreo 5 ani de cand bantui pe aici, si daca nu era DC-ul probabil ca as fi fost manager:)
Dar cum, in loc sa invat cate ceva din ale meseriei in putinul timp liber, eu tup pe DC, sa vad ce mai zic ceilalti. Mai scriu si eu cand mai apuc.
M-a ajutat foarte mult in meseria de mamica, desi uneori uit la nervi, sfaturile citite pe aici:)
Oricum, multumim ca existati.

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

In primul rand tin sa precizez ca am vazut aceasta intrebare de ceva timp, dar am tot amanat sa raspund pt ca stiam care va fi marea mea slabiciune -> necesita un raspuns prea complex pe care nu ma pricep sa-l sintetizez si sa-i scot esenta.
Dar am considerat ca va datorez acest raspuns, asa ca imi cer scuze anticipat pt romanul care va urma

Nici eu nu citesc pe site-ul propriu zis, ci intru mai mult pe forumuri.

Am descoperit DC-ul tocmai cand ma mutasem la Viena si ma simteam cam singura si n-aveam mare habar despre calculatoare si Internet.
Imi era dor de casa si gateam cat mai multe feluri de mancare cu care eram obisnuita de la noi. Asa ca, atunci cand nu stiam o reteta, o cautam pe Google...si astfel am descoperit ca cele mai cele retete sunt pe acest site.

Mai tarziu am descoperit si celelalte forumuri, precum si listele de discutii.
M-a frapat atitudinea deosebit de prietenoasa si deschisa cu care am fost intampinata ca membru nou al DC-ului.

Nu as putea sa spun ca mi-am facut prieteni, mai degraba cunostinte, iar asta este singurul lucru pe care il regret. Cumva va invidiez pe cei care ati reusit sa fiti mai mult decat niste prieteni virtuali.
Din pacate, timpul nu mi-a oferit o alta alternativa, dar am ras cu voi, am plans cu voi, si nu m-am mai simtit singura.
Prin intermediul DC-ului am invatat in fiecare zi cate un lucru bun si practic, fie el, o reteta de mancare sau o solutie la problemele care ma framantau.
A devenit micul meu Univers, mica mea societate, cu bune si rele, care ma ajuta sa invat lucruri despre mine insami si despre viata.

Aici am gasit intelegere si suport. Ma refer in special la un subiect de la "Cabinetul de psihologie" unde, am gasit multa alinare si incurajare din partea unor persoane care au trecut/trec prin aceleasi greutati prin care am trecut si eu.

Va sunt deosebit de recunoscatoare ca existati
Tin sa multumesc pe aceasta cale si tuturor cadrelor specializate de la cabinetele virtuale, care, din dragoste de oameni si DC, aduc o contributie atat de scumpa intregii comunitati.
De asemenea vreau sa multumesc si tuturor membrilor cu inimi mari care, tot din dragoste de semeni, au contribuit cu bani si suport psihic in campaniile de ajutorare.

Complimentele mele celor care au infiintat acest loc minunat in care, se unesc romanii de pretutindeni pentru a-si impartasi trairile!

Nu-mi imaginez ce s-ar intampla daca DC nu ar mai exista.....este singurul site al caruia sunt membra si caruia ii sunt fidela.

P.S.: Nu mai este nevoie sa mentionez ca si eu sunt "contaminata". Prietenul meu, care nu stie romaneste, dar care m-a vazut deseori stand cu orele pe DC, a invatat singur sa spuna "Despre Copii" si ma intreaba mereu ce-am mai citit nou pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Angelina, esti sigura ca n-ai postat si in numele meu?
Pentru ca simt exact la fel.
Iubesc acest forum, cu mamici, cu pitici, am descoperit simpatii virtuale, am gasit raspunsuri la multe intrebari. La randul meu, sunt incantata sa-i ajut pe altii.
te iubesc!si iti multumesc ca existi, ai devenit parte din viata mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Mona B pai, la cat de lunga e postarea mea, trebuia sa si coincida cel putin cu una dintre parerile celorlalti...m-am tot straduit eu sa o fac scurta si concisa, da' de unde!
Am scris ca de obicei cat pt tot forumul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Despre copii m-a ajutat enorm si inca ma mai ajuta. L-am descoperit demult, cred ca acum vreo trei sau patru ani cand eram insarcinata cu cel de-al doilea copil. Atunci am urmarit informatiile despre fiecare luna de viata intrauterina a lui BB mic, am gasit multe informatii de cate ori am avut probleme de sanatate cu cel mic sau nevoie de sfaturi in toate domeniile.
Am invatat sa am curaj, mi-am cunoscut mai multe drepturi pentru ca am fost informata, am legat multe prietenii si virtuale si reale, am participat impreuna la actiuni umanitare sau nu...intr-un cuvant a devenit parte din viata mea si sunt dependenta. DEschid forumul de 2-3 ore pe zi si citesc ceea ce ma intereseaza.Recunosc ca nu mai am la fel de mult tmp, dat tot dependenta sunt.

Pupici si la mai mare,
Gabriela si baietii (Octavian, 7 ani si 9 luni, Matei, 3 ani si jumatate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Am descpterit de mult acest site dar am inceput sa citesc zilnic ariticolele din el cand am aflat ca sunt insarcinata.
Apoi dupa 2 luni dupa ce am nascut am intrat pe forum si m-am inscris ca membru. Nu m-am asteptat sa primesc un feed-back atat de repede.
Am sa fiu f. succinta si schematica.
La ce ma ajuta:
- sa vad ca si altii trec prin aceleasi probleme e f. relaxant
- sa cunosc bb-ul mai bine
- sa iau o decizie in cunostinta de cauza
- sa ma socializez, lucrul care imi lipseste cel mai mult de cand nu mai frecventez serviciul
- sa ma cert cu sotul ca nu-i mai dau atentie
- sa ma distrez

Multe aniversari va ureaza,

Vera, mama Iuliei Maria


POZE IULIA
http://community.webshots.com/user/godzila_sobolozaurul


Mergi la inceput