Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulai spune:

Madalina, iti multumesc pentru raspuns.
Sa stii ca nu fac(neaparat)legatura intre regurgitari si prematuritate.
In ceea ce priveste medicii.... ce sa spun? Suntem sub vizorul unui pediatru cu specializare in gastroenterologie pediatrica si ma gandesc ca intr-o clinica universitara n-ar trebui sa-ti faci griji in ceea ce priveste profesionalismul.Mi-a placut ca nu a mers direct la medicamente. La inceput am redus cantitatea de lapte(formula)/masa pt. ca manca prea mult pt. cat era de mica.NIMIC. Am inclinat patul,am introdus faina de orez....NIMIC De cca o saptamana suntem cu tratament cu eritromicina ( ceva doza super mica)si nu s-a schimbat in nici un fel situatia.
Am facut si ecografie si totul e absolut OK.Anda creste super bine in greutate,e mancacioasa dar eu sunt "cu nervii".
Nu ma ingrijoreaza regurgitarile de dupa masa ci mai mult cele care apar mult mai tarziu. De ex.: daca a dormit 3 ore dupa ce a mancat vomita lapte nedigerat cand e pe masa de infasat chiar daca nici n-am inceput s-o "manevrez". Daca e treaza.... nu mai vorbesc...!
Revin si spun ca sunt cantitati relativ mici,cateodata doar in coltul gurii...mi-am permis intr-o zi sa gust....brrrrrrrrr
Asa, ca in gluma,nu mai vorbesc de cate toalete pe zi trebuie sa schimbam.....
Cam asta e povestea cu anda si ... nervii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Paula, bine ai venit


As vrea sa pun o intrebare .... sa ma scoata cineva din ceata! Pediatra mi-a indicat sa tin tot timpul cont de varsta ajustata mai ales atunci cand vine vorba de diversificare.

Asa scrie si prin carti.
Eu am citit ca semnele ca bb e gata sa manince diversificat sint: stie sa tina capul si sta sprijinit in fundulet, ca sa poti sa il hranesti cu lingura, se uita la altii cum maninca, si nu mai stiu.

Eu am inceput la 4 luni si ceva si sincer ma felicit pentru asta. Am avut certuri cu bunicele lui bb pentru ca nu am vrut sa incep mai repede. Abia dupa 4 luni stomacul lui bb e suficient de matur si nu face alergii sau diaree de la alimentele noi, a mers mult mai usor.

Vladut al meu s-a nascut tot la 35 de saptamini, cu 2280g si 47 cm.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:


Avem probleme destul de mari cu regurgitarile care n-au cedat pana acum la nici un tratament.Cred ca daca as incepe incet-incet cu diversificarea sa ajungem mai repede la cata o masa solida as face o prostie? Mi-e mila sa o vad tot varsand ( nu mult dar des) si cred ca are un acid de mama focului!


Si noi am avut. Parca dadea tot afara . Doctorul nostru ne-a spus ca se intimpla des, pentru ca nu e inchis nu stiu ce la stomac, si ne-a dat urmatoarele recomandari:
- dupa ce maninca, sa il tinem 30 de minute ridicat, in brate, sa aiba timp sa digere
- sa facem lapte cu mucilagiu de orez (dar numai daca nu e constipat, or Vladut era ca ii dadeam fier)
- sa facem laptele mai concentrat decit scrie pe cutie (dar trebuie sa iti dea doctorul tau voie)
- Debridat, 2 ml cu 30 min inainte de masa
- pauza in timpul mesei, pe la jumatatea mesei de lapte sa ii scoti biberonul si sa il lasi sa rigiie. La noi asta nu prea a mers pentru ca dupa ce ii scoteam biberonul nu mai vroia sa il ia

Trece de la sine o data cu virsta. Eu am citit ca chiar daca ti se pare ca varsa tot ce maninca, de fapt nu e adevarat pentru ca tot ramine in stomac cit ii trebuie.

Multa sanatate voua!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulai spune:

Multumesc SIMONA pt. raspuns si detalii.
Din pacate am aplicat tot ce ai scris tu (mai putin faza cu laptele mai concentrat) si Nika - nimicuta
Ce sa mai zic?.... Tocmai m-am trezit de dimineata cu depresia pe mine pe tema regurgitat.Am bocit bine o tura.... si hai sa incepem o preafrumoasa zi de sambata ca mai avem un copil ... si biata Irina chiar nu are nici o vina!!!
Pupici la mamici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

paula, asa cum spunea simona, la versta asta muschiul care inchide stomacelul nu e suficient de matur, iar distanta dintre gurita si stomac e mica-mica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

paula, si una din fetele mele a avut probleme cu regurgitatul (gemenele mele au fost nascute la 31 sapt). e posibil, cum spuneu fetele, sa fie o problema cu muschiul care inchide stomacelul, se dezvolta mai tirziu la unii copii. pe de alta parte, e posibil sa aiba acid reflux. Livia mea asta avut.

am incercat tot ce a scris Simona si nu a avut succes. apoi am fost la medic si i-a prescris medicamente pt reflux (intii Zantac, pe care nu l-a suportat si apoi Prevacid pe care l-a luat ok. bineinteles dozat pt greutatea ei). avea cam 2-3 luni cind am facut tratamentul. i-a trecut dupa 10 zile de tratament. ai putea discuta cu un doctor posibilitatea asta.

la toate mamicile si esentele. scriu mai rar pe aici dar va citesc mereu.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Lorelai, am vazut pozele fetitelor si sint teribile, foarte foarte simpatice si scumpe! Am ris cupios la poza asta "http://ca.geocities.com/bbuduru@rogers.com/imagepages/image45.html" e scumpa foc!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulai spune:

LORELAI,vazut bubulinele tale, placut foc.Sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii.
noi, ce sa zic... am fost ieri la medic care mi-a zis sa stau mai "flexata" ca nu-i nimic grav.Anda creste super-bine in greutate, e voioasa si... ce-mi mai trebuie.Cum s-a manifestat la voi de v-ati dat seama de acid? Cica daca nu refuza alimentarea inseamna ca nu o deranjeaza. Eu insa am gustat ce a dat afara si....brrrrrr....
Nu pot sa cred ca nu are acid;sa-mi vina mie inapoi tot ce mananc ca as fi fost in spital de mult.Ma rog...om vedea!
intrebare la mamici de sticlute mici:Anda mea s-a nascut cu 47cm(cred ca la inceput am scris 46 nu stiu de ce) si e in continuare mai "scurtutza".O sa fie mai mignona? N-are cu cine semana sa fie asa dar... ma intreb?
pupici la tot poporu'


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

paula, ce inseamna "scurtuta"? si serban a avut 46 cm la nastere, pe la 4-5 luni sigur nu era nici el mare lungan dar acuma la 2 ani si 3 luni are vreo 94 cm... toata lumea il crede de peste 3 ani. mai stiu de un baietel care a avut 55 cm la nastere, iar la un an nu mai era peste medie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulai spune:

"scurtutza" adica n'are 60cm la aproape 4 luni.Din cate stiu eu cresterea de 13cm e OK.....dar totusi ma intrebam pentru mai incolo cand o fi domnisorica.Dar daca-mi zici ca Serban e ditamai flacaul.... sa stii ca m-ai linistit.Nici nu stii ce bine pica niscaiva consolari de la "sticlute" mai mari.O va mai intreb una-alta daca nu va e cu suparare.Irina a fost un pic peste medie la multe capitole....deci n-are rost s-o iau pe ea ca etalon.Nici nu stiu daca-i prea bine sa tot fac comparatii ...
pupici la toata trupa

Mergi la inceput