Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

cristina, minunat... si eu care speram ca se mai potoleste cu varsta... asta ma tinea in viata, dar mi-ai spulberat sperantele... noi am zis ca-l facem explorator, ca prea isi baga nasul peste tot, cu mesajul: imba contoieze... si controleaza tot, inclusiv cand stam pe buda tre' sa stie el ce e acolo!! intr-un final rupe juma' de sul de hartie, il arunca in toaleta si declara: imba hanicu! sau imba munchiete! cand il auzim ca munceste e clar ca face o tampenie mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina74 spune:

Buna sint si eu o mamica de prematur si am nevoie de sfaturi.
Am nascut la 31 de saptamini doi baietoi frumosi Tudor si Gabriel. Din pacate atunci am aflat cuvintul prematuritate si cite implicatii dure are.Am trait clipe de cosmar in timpul cind ei erau la terapie intensiva.Dupa 10 zile cel mare a fost transferat la sectia de nou nascuti cu risc crescut, cel mic raminind la terapie intensiva.Nu pot sa va spun decit ca doctorii nu ne spuneau decit sa ne rugam la Dumnezeu sa supravietuiasca inca 3 saptamini si apoi ies din pericol.In a 3 a saptamina Gabriel a facut multiple hemoragii si l-am pierdut.
Dupa 6 saptamini am plecat acasa cu cel mare sperind ca viata va merge inainte dar nu a fost asa.In a 7 a saptamina am fost la control la ochi.De altfel un control foarte important care trebuia facut din a 4a saptamina la maternitate dar ptr. ca d-na doctor a venit cu o zi inainte sa implineasca o luna nu a vrut sa-l controleze.Apoi a fost plecata 2 saptamini si asa am ajuns sa-l controlam foarte tirziu.
Va povestesc pe scurt ce a urmat deoarece povestea ne rascoleste si acum.Au stabilit ca cel mic are RETINOPATIE gr 3+.Dupa 3 interventii cu laser in IOMC au urmat doua interventii urgente in Germania. In urma acestor interventii profesorul care l-a operat si care trebui sa va spun ca a fost singurul doctor in aceasta perioada caruia ia pasat efectiv, ne-a dat trista veste ca Tudor nu va vedea.
Acum dupa 4 luni de umblari si controale ne-am "linistit" cit de cit ca stam si noi acasa si avem un program normal.
Tragic este faptul ca nu mai putem sa facem nimic si sintem disperati ca parinti.
Rugamintea mea din inima este daca cineva ne poate indruma cum sa-l ajutam, sa-l stimulam pe Tudorel. A m inteles ca perioada care urmeaza este cea mai importanta.
Daca puteti sa-mi spuneti cind ati inceput diversificarea mincarii in cazul alimentatiei artificiale pentru ca am consultat medicul de familie, pediatru si neonatologul si parerile sint total diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiena spune:

Cristina74-eu am un baietel care s-a nascut la 30 saptamani cu 1,5 kg , nu am avut probleme deosebite cu el , nu l-am alaptat natural de loc si am inceput diversificarea din luna a 4-a , intai cu supa numai din morcov si albitura , apoi adaugam la fiecare saptamana inca o leguma , si dupa o vreme i-am dat si mar ras cu diverse fainuri de orez .

Numai bine micutului si sa fie un luptator.

Mamicul lui Elian
poze elian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Bine ai venit cristina74 cu Tudorel !!Trebuie sa fii foarte atenta cu diversificarea , nu te grabi , nu te lua dupa alte persoane ce-ti dau diverse sfaturi despre asta , diversificarea se incepe si in functie de copil , de greutatea lui , trebuie sa ai o schema adaptata lui mai cu seama ca-i prematur. Eu am inceput dupa schema Dr Culcer pentru ca d-ei il vede pe Dragos si i-a mers bine pina cind am inceput eu sa-i bag diverse si sistemul lui digestiv nu era pregatit , astfel incit o perioada am avut probleme cu kaka . Acum as fi mai atenta daca as lua-o de la capat...daca eram mai precauta lua mai bine in greutate !...ce pot sa-ti spun ca a fost alaptat exclusiv pina la 4 luni , apoi formula ,iar diversificarea am inceput-o la 7 luni , pentru ca el atunci avea 6 kg. Trebuie sa tinem cont si de kg lui !! Te mai asteptam cu intrebari ca intre noi mamicile cu prematuri....sa cresteti mari !! Va pupam si pe restu'...ca nu v-am uitat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina74 spune:

buna,
Simiena si Lidiadanaila
Va multumesc pentru raspunsuri,Tudor are acum 4 luni si 3 saptamini de la nastere si 5800gr.Problema mea este ca doctorul neonatolog imi spune sa il iau de baza cum ar fi trebuit le sa se nasca adica 2 luni si 3 saptamini si sa nu incep diversificarea iar dr. pediatru se ia dupa greutate si mi-a spus sa diversific asa:
la masa de 6 dim sa-i dau 150ml lapte cu o lingurita faina de orez
la 9.30 lapte
la 13 supa de legume(dar mi s-a parut cam repede ca in fiecare zi ii pasam cita o leguma si ii schimbam gustul foarte repede ).Intr-o saptamina deja el imi minca pasta dar foarte greu.Am decis sa- diversific mai in cet.
la16.30 lapte
la20 lapte cu faina de orez.
Acum dr. pediatru vrea sa-i bag la o masa si cereale si in supa brinza dulce.
Nu stiu mi-e mi se pare ca se cam grabeste, eu zic sa-i urmez schema dar mai lent, voi cum ati procedat dupa supa.
Ii pup dulce pe piticei vostri si sa le de-a Dumnezeu numai sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Cristina sa-ti traiasca minunea!!! O sa vezi cate bucurii iti va aduce! Multa sanatate si sa fii o mamica puternica!

In ceea ce priveste diversificarea pot sa-ti spun ca eu l-am diversificat pe Victor la 7 luni (tinand cont de luna de diferenta fata de termen). Eu l-am alaptat natural. Dar stiu ca doctorita (Ana Culcer) m-a sfatuit asa pentru ca sistemul lor digestiv e destul de imatur si o diversificare precoce poate sa nu dea rezultate prea bune.

Daca vrei iti putem trimite schema de diversificare a doctoritei Culcer care e destul de bine structurata.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buna seara fetelor!
Ma alatur voua cu o fetitza nascuta pe 31 ian, la 36 sapt si 6 zile, a avut 2530gr si 47 cm, dupa o sapt a iesit din spital cu 2400, acuma are 3750gr si 54 cm. Problema e ca s-a nascut cu circulara de cordon si a avut niste hematoame la ventriculi, stang si drept, s-au retras dar nu de tot si mi s-a recomandat sa-i dat Tanakan in doza mica (0,2ml/zi) si vit B complex 2ml/zi. In rest fetitza e ok, gangure toata ziua, papa (mai cu eforturi) lapte Nan si are nelipsitele colici. A mai luat vreun copilash tratamentul acesta pt stimularea creierului, ca mi se pare cam mult?
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Bine ai venit Ingrid!! Nu stiu sa raspund la intrebarea ta dar poate sunt fete care te pot ajuta!! Sa-ti traiasca minunea si sa fie sanatoasa!

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Cristina sa iti traiasca Tudorel si sa va aduca multe multe bucurii! Are sa o faca cu siguranta!

Ideile mele despre cum il poti stimula: Cred ca bebelusilor le place muzica, sint CD-uri cu muzica clasica. Si le place sa fie tot timpul cineva cu ei, sa simta prezenta, sa ii vorbesti. Si sa pipaie tot felul de materiale ciudate, sint curiosi foc. Sint jucarii in forma de sarpe de material, zdranganitori, au sa ii placa cu siguranta. Dar trebuie sa ii vorbesti mult.

Despre diversificare, eu cred ca daca ai inceput sa ii dai supa poti sa continui incet incet, iar daca nu maninca bine o leguma atunci poate nu ii place si trebuie sa o scoti. Daca ii dai deja cereale de orez in lapte inseamna ca ai inceput sa ii dai cereale. Eu nu ii dadeam lui Vladut pentru ca ii dadeam fier si era tot timpul constipat

Doctorul meu ne-a dat fier Haussman de la 2 luni, la inceput cite 4 picaturi, in functie de greutate. Asta pentru ca un copil isi face rezerva de fier in ultimele luni si daca e prematur se naste inainte sa si-o faca.

Mai scrie despre Tudorel, despre cum maninca. Asteptam vesti.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ingrid sa iti traiasca fetita!

Eu nu stiu sa raspund despre tratament, dar iti spun ce as face eu: as intreba un al doilea medic. Desi din experienta iti spun ca medicii sint rar de acord unul cu altul dar mai bine sa afli cit mai multe.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput