Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Buna mamici,

Vin si eu cu o intrebare. Performantele copiilor nostri trebuie sa le judecam in functie de varsta reala sau de cea ajustata? De exemplu, daca bebelusul meu de 3 luni ( 2 luni varsta ajustata), nu sustine bine capul cand sta pe burtica sau cand il tin in sus, ar trebui sa ma ingrijorez?

Nu gasesc nici un articol pe aceasta tema, m-am gandit ca voi m-ati putea ajuta.

Va multumesc,

Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Ignatica, nu stiu daca te ajuta ceea ce-ti spun eu dar totusi vreau sa stii ca nu esti singura cu semne de intrebare: baietelul meu are 4 luni(trei luni varsta corectata) si nu isi sustine bine capul. Mai mult decat atat daca il pun pe burtica ramane cu caputul in canapea si uneori f putin il ridica. Si eu imi pun fel de fel de intrebari, dar apoi sper ca lucrurile vor evolua de sine si, poate, asa sunt reflexele lor mai intarziate avand in vedere prematuritatea cu care s-au nascut.
In schimb, baietelul meu gangureste, rade, e f vioi, are peste 7kg si 63cm. S-a facut un adevarat omulet.
Va pup pe toate.

Dana si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Multumesc mult dana, poate sunt mamici cu mai multa experienta care ne pot lamuri.

Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ignatica, asa este. Prematurii trebuie judecati in functie de varsta corectata astfel: in ceea ce priveste greutatea pana la 1 an iar in ceea ce priveste dezvoltarea psiho-motorie pana la 2 ani.
Baietii mei au 2 luni corectate si tot asa se comporta. Ii pun in fiecare zi cam 10 min pe burtica ca sa isi dezvolte musculatura gatului.
Oricum ar trebui ca medicul pediatru care te urmareste sa fie avizat si la cel mai mic semn ca nu se dezvolta asa cum trebuie sa te trimita la un neurolog pediatru.

Flori de cires, din pacate in medicina nu exista certitudini. Si mai ales cand e vorba de prematuri. Nimenii nu-ti poate spune cum va fi sau ce va fi. Si e adevarat ca atunci cand copilasul tau e acolo, in spatele usii pe care scrie Terapie Intensiva Nou-nascuti esti foarte sensibil la orice ti se spune sau nu ti se spune. Tu roaga-te la Dumnezeu sa va dea sanatate si ai incredere in El.
Crizele de apnee-bradicardie sunt relativ frecvente la prematuri mai ales din cauza ca nu sunt maturizate inca mecanismele neurologice care regleaza activitatea cardiaca si respiratia. De obicei (dar nu intotdeauna) acest lucru se intampla dupa saptamana 32 de varsta gestationala (uneori chiar 34).




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

ignatica, dana_oprea, pina la 2 ani pt prematuri se considera virsta corectata. eu sint de parere ca nu toti copiii sint la fel. daca al meu face ceva si al tau nu, asata nu inseamna ca e ceva in neregula cu copilul tau. isi vor tine capul cind sint ei pregatiti.

eu am avut aceleasi temeri ca si voi. am activat la mamici de martie-aprilie 2005 (fetele au avut DPN in martie 2005). la un moment dat fetele mele erau mai "inapoiate" decit bebelusii nascuti cu 2-3 luni in urma lor. m-am cam panicat la vremea aia, dar acum imi dau seama ca fara rost.

nu uitati ca prematurii sint speciali si ca fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare. eu le vad pe ale mele care nu se dezvolta la fel. au avut aceesi greutate la nastere dar acum una are 1kg mai mult (maninca m,ai bine si doarme mai bine), cealalta are 5cm mai mult (seamana cu tata-sau). una vorbeste toata ziua si cealalta abia scoate 2-3 cuvinte, una a mers in 4 labe si cealalta deloc, una s-a rostogolit la 3-4 luni in urma sora-si etc.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Va multumesc foarte mult Sheannamp si Lorelai pentru raspunsurile voastre, m-am mai linistit.
Motive de ingrijorare nu cred ca ar trebui sa am, pentru ca David se dezvolta foarte bine si e un bebe activ. Voi avea rabdare si sper sa ii prindem din urma pe toti bebicii nascuti la termen.


Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

ignatica nici al meu nu-si tine capul f bine, iar daca-l pun pe burtica il ridica de 2 ori cate 2-3 secunde dupa care ramane cu el in cerceaf si dupa 5 minute incepe sa planga. E nascut pe 20 iunie la 33s4z...

miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

quote:
Originally posted by miti2004

ignatica nici al meu nu-si tine capul f bine, iar daca-l pun pe burtica il ridica de 2 ori cate 2-3 secunde dupa care ramane cu el in cerceaf si dupa 5 minute incepe sa planga. E nascut pe 20 iunie la 33s4z...

miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu



si noi cu kg stam f bine, la 4 luni ( fara 3 zile ) avea 7300 gr.

miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

nu cred ca trebuie sa va ingrijorati ca nu isi tine capul inca.
trebuie insa incurajati sa stea pe burtica si sa isi ridice capsorul.
mai intai cateva secunde si apoi mai mult. dupa cum tolereaza fiecare.
niciunui bebelush nu ii place pe burtica in lunile asa de mici.
exercitii care se pot face cu ei, o paturica facuta rulou si pozitionata sub piept, in asa fel sa nu stea cu nasul direct in pat. sa fie un pic ridicati.
apoi incercata o perna...pusi cu burtica pe perna si cu capsorul in afara pernei.
apoi asezati pe pieptul nostru, si noi stam intinsi jos.
si vorbim cu ei.
sau cand ii asezam pe pernutza, sa le punem o oglinda in fatza, sau o jucarie, sa ii obligam sa se uite. sa fie ceva interesant pt ei.
un alt exercitiu ar fi acela stand pe spate, il ridicam usor de manute in funduletz (poate nu chiar la 90 de grade, mai putin). si capul lui va atarna in spate, dar in timp muschii gatului se vor intari.
exercitiile trebuiesc repetate zilnic, in limita tolerantei copilului.
daca plange, nu trebuie insistat, doar repetat.
pana la urma va fi totul bine.
si bineinteles trebuie ajustata varsta.
multa sanatate la esente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

multumim tuturor pt raspunsuri! sunteti f prompte si ne dati putere de a merge mai departe.
sa ne tina Dumnezeu bebelusii sanatosi si pe noi sa avem grija de ei.
va pupam pe toate mamicile de esente si bb-ei lor.

Dana si Sebastian

Mergi la inceput