Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

al meu Paul, avea in jur de o luna jumate (vreo 32 de saptamani) si statea pe burtica in isoleta si isi ridica capul la 45 de grade si-si muta capul dintr-o parte in alta.
si incepuse sa schiteze zambete voite, dar nu-i ieseau prea bine.
si-si tinea manutele la piept.
try asta e semn ca totul merge bine neurologic.
sper din tot sufletul sa depasiti problemele si sa fie totul foarte bine cu Adrian.

dana_oprea, Paul al nostru nu a avut hernie, insa in spital marea majoritatea a prematurilor aveau si au fost toti operati. din ce am citit, operatia e extrem de simpla si de rutina, se face o mica incizie si totul dureaza o jumate de ora si copilul poate pleca acasa.
asa se face aici.

bun venit Mi_ka si multa sanatate la bb, sa manance bine sa se faca repede mare

am si eu o intrebare, e vreo mamica care a avut preeclampsie severa timpuriu si care a avut si al doilea copil, sau care se gandeste sa-l faca si pe al doilea?
eu cochetez cu ideea unui al doilea, dar numai gandul sa fiu iar insarcinata ma panicheaza la maxim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Felicity, iti raspund eu care am avut exact ce intrebi tu, preeclampsie severa timpuriu in sarcina. Nu am al doilea copil insa trebuie sa iti spun ca experienta mea in spital mi-a demonstrat ca erau destule mamici la a doua sarcina cu o forma de preeclampsie (mai putin severa dar tot preeclampsie) si la a doua sarcina. Mie ginecologul mi-a spus la controlul de 6 saptamini de la cezariana ca in momentul in care ma hotarasc pentru un al doilea copil sa iau legatura cu el pentru o supraveghere atenta. Eu una m-am hotarit astfel: la virsta mea e fine si de ajuns cu nazdravanul meu super sanatos si activ care a recuperat complet in primele trei luni de viata faptul ca a fost nascut prematur.
Dar sunt sigura ca sunt si situatii cind preeclampsia nu se mai repeta la o a doua sarcina, nu se poate compara o sarcina cu alta daramite o gravida cu alta, nu?
Multa bafta si curaj!

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Numai medicul ginecolog te poate lamuri pe deplin care-ti sunt riscurile legate de o a doua sarcina. In orice caz, daca va doriti al doilea copil eu zic ca asta nu e motiv sa nu-l faceti pe-al doilea.

Adrian a luat in 10-11 zile dupa iesirea din spital 300g. De la 2138g (fara pampers) la 2455 (cu pampers curat). E multumitor? Ar fi trebuit sa ia mai multicel? Eu sunt oarecum multumita avand in vedere anemia lui, dar marturisesc ca mi-as fi dorit sa fi luat mai mult. Offf, cand ma gandesc ca n-are nici macar 3 kg dupa 2 luni de la nastere (nascut cu aproape 1600g).

Vineri mergem sa-i verificam iar hemoglobina. Marti era 72, dar ii crescuse nr. de celule rosii produse de el la 40, asa ca dr. a sugerat sa-l mai lasam cateva zile sa vedem cum se descurca. Daca ii facem iar transfuzie, productia de celule rosii se duce iar la zero. Sunt cu doua fatzete si transfuziile astea: sunt necesare ca sa ridicam nivelul de hemoglobina, dar pe de alta parte ele suprima productia de celule rosii. Corpul lui incepe sa creasca productia doar cand scade hemoglobina mai mult, dar nu creste suficient cat sa nu mai avem nevoie de o noua transfuzie. Sper sa iesim odata din cercul asta vicios si sa se declanseze productia sta odata la nivelul la care are el nevoie.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

try Bianca mea s-a nascut cu 1600g. In spital, unde o cantarea zilnic lua de obicei 30g pe zi, dar avea si zile cand nu lua deloc in greutate sau doar 10 g. Deci 300g in 10 zile e bine, zic eu. Daca o tine asa, face aprope kilogramul pe luna. Nici Bianca la 2 luni nu avea 3kg. Important e sa fie sanatos, sa manance si sa nu scada in greutate. Sper sa se rezolve si cu globulele rosii, sa nu aiba nevoie mititelul de transfuzii.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

felicity, multumesc de raspuns. Se pare ca aici nu se incumenta sa opereze asa devreme hernia ombilicala, sau poate nu aici in Ploiesti unde stau eu. Daca o sa vad ca nu se va retrage voi cauta alti medici ca sa aud si alte pareri. Dar, am speranta ca se va rezolva pt ca am observat ca nu mai este asa iesit in afara buricutul.
Dana si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Ma bucur sa vad ca si mamicile veterane nu uita acest topic si ca le ajuta cu incurajari si sfaturi pe cele mai noi.

As avea si eu o intrebare care necesita un raspuns destul de urgent (pana maine) mai ales din partea mamicilor de prematuri de pe alte continente. A facut cineva vaccin profilactic pentru virusul sincitial respirator cu Palivizumab (Synagis este denumirea comerciala). Si daca da a fost vreo problema? o sa incerc sa pun intrebarea asta si la parintii intreaba, parintii raspund da aici mi se pare ca este locul cel mai potrivit pentru aceasta intrebare.
Multumesc anticipat!

Acum ma scuzati dar e ora de masa. revin cu continuarea mesajului
Pupici!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

try, asa ia un bb in greutate in medie 30g/zi. eu zic ca e foarte bine.

sheannamp, Paul al meu a facut synagis in fiecare luna intre oct-aprilie. nu a facut nici o reactie de la el. in primele minute a fost monitorizat sa nu ii afecteze respiratia, sa devina mai rapida. el va face si iarna asta. mie mi se pare super, daca poti sa-l faci nu ezita.
pe el l-a ferit de RSV. aici costa de te rupe $2000/vaccin si e vaccinat lunar.

pt un al doilea bb, am consultat doctorul, am 70% sa se repete, dar nu asa devreme si nu asa rapid. si voi fi pe lovenox (clexane) toata sarcina. asta pt ca la 25 de saptamani aveam HELLP deja, iar la 26 de saptamani Paul era afara.

dana_oprea si eu tot din Ploiesti la origine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

try, tu ai putut dona sange pt Adrian? ca noi pt Paul nu, pe motiv ca am trait in Europa in nush' ce perioada. mi s-a parut hilar motivul.
eram curioasa daca e la fel in Canada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Felicity, Adrian nu e transfuzat cu sange de la noi, ci din banca de sange si primeste din start sange grupa 0 (el are A+ ca si mine si Alex, tati are 0). Dar el nu primeste sange brut, asa cum e scos din venele donatorului, ci un produs de sange. Adica sangele brut e supus unor filtrari, procesari, e radiat de diverse chestii. El primeste un sange imbogatit cu celule rosii. Exista si alte produse de sange spre ex, bogate in celule albe sau altfel de celule.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

try, si Paul a primit de vreo 3 ori transfuzie de sange ca avea anemie severa.
cred ca toti micro-preemies ca el sufera de asta.
dar tu ca parinte poti dona sange pt copilul tau, sangele este prelucrat si apoi trasfuzat.
noi nu am putut dona pe motiv ca am locuit in Europa (Romania).
ca romani nu putem dona sange in America.
eram curioasa daca in Canada e la fel.

Mergi la inceput