Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Sheanna, Catrina a mincat bine de cand am adus-o de la maternitate (spre deosebire de Sofia care e bb manechin). Despre Catrina pot sa-ti spun ca la 1 an avea 8.240 kg (sau ceva pe-aci) si la 2 ani avea 12,300kg si 87 cm. Sofia la 6 luni crez sa aibe vreo 5,500kg cu indulgenta asa.
Cu mesele amandoua au venit "reglate nemteste" din maternitate ca acolo le dadeau la 3 ore sa manince, apoi la 4 ore. Dupa o luna de stat acasa amandoua mi-au mancat 4 mese pe zi toate in timpul zilei si amandoua imi dorm toata noaptea.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Sheanna, ai vrut sa spui invers: cei hraniti cu lapte de mama fac kk des si moale, apos, iar cei hraniti cu formula fac mai rar si mai consistent. La Adrian schimb 8-12 pampersi de kk pe zi, la fel era si la alex in prima luna. Dupa 1-1,5 luni, incep sa scada nr. de scaune pe zi. Acuma eu nu stiu daca la adrian trebuie sa contorizez aceasta 1-1,5 luni de la nastere sau de la varsta corectata!?!? Ma rog, nu are foarte mare importanta. Kk des nu e o dovada de diaree sau alte probleme, din contra, e un semn bun ca bebe papa suficient.
Sunt insa si bebelusi care fac kk mai rar fara insa a fi o problema cu ei in sensul asta.

Legat de frecventa alaptarii eu si la alex si la adrian am alaptat dupa cu mcer ei. Daca cere la 30 de minute dupa ce i-am dat ultima data, asa ii dau. N-am tinut niciodata cont ca a supt 40 de minute si dupa o juma de ora cere iarasi. neori nu vor numai sa suga de foame, ci e vorba si de confort (pe post de suzeta) si nu vad nimic rau in asta decat ca te priveaza pe tine ca mam de timp si liberate de miscare.Adrian tot asa a venit din spital, cu mesele reglate la 3 ore, dar acasa nu si-a mentinut ritmul pt ca la spital primea aceasi cant. masurata in biberon la fiecare 3h, era usor. Dar la tzitzi el acuma poate sa suga 70 ml, peste 3 ore suge doar 40 ml si normal ca cere iar dupa 1-2 ore, alteori doar morfoleste tzitzi vreo juma de ora si nu suge consistent deci nu avem nici noi program. Nu e nimic in neregula cu asta.
E adevarat ca la alex, in timp, cam dupa 2 luni, a inceput sa apara un program de hranire (stabilit de el, nu impus de mine). Cu cat a crescut mai mare, cu atat a devenit mai evident programul de masa. Banuiesc ca la fel va fi si cu Adrian. Dar deocamdata n-avem decat 5 zile (varsta corectat) si 7 zile de cand il alaptez la san (ma rog, ii mai cand si cand biberon cand ii dau vitaminele amestecate cu putin laptic si uneori ii mai dau supliment.
Cu alex, cand ieseam undeva (si am inceput sa iesim din casa cu el de cand avea 5 zile) ii dadeam sa suga unde apucam, adica unde-l prindea pe el foamea: in masina, in mall, in magazin. Aveam tot timpul cu mine un scutec sa ma acopar peste partea unde sugea, in rest, n-am vazut nici o problema si ma puteam bucura si eu de iesirile din afara casei.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Try incearca mylicon inainte de masa.
sau intreaba-ti doctorul ce parere are despre el.
e impotriva colicilor si a gazelor, poate ajuta.
nu e pt facut kk.
se gaseste in orice magazin.
uite un link: mylicon.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

salutare!

fetelor, vreau sa va intreb si eu daca vreuna dintre voi s-a confruntat cu o hernie ombilicala la bebelusii prematuri. baietelul meu a ramas cu ombilicul tare iesit in afara si vroiam sa vad cum ati procedat voi. Am fost cu el la chirurg si mi-a zis ca de regula aceste hernii ombilicale se trag dupa 6 luni, iar de operatii nu se pune problema pana la 3 ani. E adevarat ca parca s-a mai tras un pic innauntru buricutul, dar cand se incordeaza ii aud lapticul cu vajaie in burtica si mi-e tare teama. Doctora pediatra mi-a spus sa-i tin tot timpul un plasture lipit peste buricul impins peste care sa fac un pliu de piele(mi-a aratat ea cum).
Va rog daca ati avut asemenea probleme sa-mi spuneti si mie ce ati facut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

dana_oprea, Livia a avut hernie ombilicala. era destul de marisoara si m-am cam ingrijorat. pediatrul a zis ca se duce inapoi de la sine si asa a fost. plasturele sau altceva pus acolo nu ajuta pt ca problema e musculara. s-a corectat de la sine, treptat. pe la 6 luni (4 luni corectate) nu mai avea nimic.

try, si Maya a facut la fel. e posibil sa fie gaze si bebe sa asocieze deja papatul cu durerile de burtica. eu i-am dat Ovol (gasesti la farmacie, fara reteta) si a ajutat. ca sa nu-l confuzezi cu bibe/tzitzi, da-i trivisolul si fierul in siringa. daca ii bagi siringa (sau pipeta) in falcutza, nu pe limba, merge sa il ia fara lapte.

pe Maya, ca sa faca kk, o ajutam cu supozitorul in loc de termometru. supozitoarele canadiene pt bebelusi sint mai lungi si mai subtiri decit cele romanesti. il poti tine in mina si "gidila" pe Adrian cu el la fundulet; e mai placut decit termometrul.

in ce priveste frecventa la kk, Maya facea de doua ori mai rar decit Livia. amindoua papau la fel de mult si la fel de des. si acum, la un an si 9 luni, Livia face zilnic iar Maya la 2-3 zile.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

S-a rezolvat cu kk, l-am ajutat doar atunci, 2 zile, dar acum face singurel si nu mi-a mai plans nici noaptea.

Felicity, nu avem probleme cu gazutele, cel putin nu atat cat sa ii dau ceva. Merci de reteta, e bun de avut in casa pt orice eventualitate.

Eu nu stiu ce sa cred, daca Adrian incepe cumva sa ne zambeasca in mod constient. Are cam 2 momente peste zi cand e activ, cu ochii mari si avid sa "vorbeasca" cu noi. Si cand vorbim cu el pare ca ne zambeste usor, nu-i evident inca, dar pare ca in curand o sa zambeasca in toata regula. Eu ma asteptam sa faca progresul asta peste vreo luna. bblusii incep sa zambeasca pe la vreo 4-6 sapt, dar adrian are doar 10 zile varsta corectata. Ai vostri cum au fost?
Alex ne-a zambit prima data la 5 sapt.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Buna, mamici si bebici !!!
Ma numesc Alexia-Maria si am tinut mortis sa vin pe lume la 33/34 saptamani, in 12 septembrie, nemaiavand rabdare sa stau la mamica in burtica.
La nastere am avut 2000 gr si 43 cm, iar dupa fix o luna, in 12 octombrie am crescut cu inca 5 cm si fix un kilogram in plus. Mamica a stat cu mine in spital 3 saptamani si un pic si a fost foarte ingrijorata ca m-am adaptat cam greu la viata extrauterina, iar dr. neonatolog a fost foarte reticent in ceea ce ma priveste.
In fine, acum a trecut ce a fost mai greu, mancam binisor, 9 mese pe zi, vorba aia putin dar des, dar crestem noi si ne reglam si mesele.Si fiindca vorbeati de kk, eu fac numai cu jumatate de supozitor, o data la 2 zile; sper sa se regleze si "chestia" asta. De zambit, am zambit din a treia saptamana, mai ales la mama, atunci cand ma mangaie pe frunte.
Va pupicesc acum si sper sa ma primiti si pe mine in clubul esentelor tari .
Cand mami o sa se invete putin mai mult cu calculatorul, poate reusim sa va punem si niste pozici cu noi.



Mi-ka
www.snugglepie.com/tickers/tdb.php?tid=478145&ignore=1" target="_blank">bebelusul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Mi_ka si Alexia bine ati venit in randul esentelor tari.
Va dorim sa mancati cat mai bine ca sa va faceti mari si fortoase si sa ne mai dati vesti despre evolutia voastra.
Va pupam!
Dana si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

dana_oprea, multumim frumos de primire

http://pg.photos.yahoo.com/ph/mika_2702/album?.dir=/4894re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

mi-ka bine ai venit
ai vazut ce repede creste ? va doresc sa fiti papacioase si sanatoase ! ia sa vezi ce mare o sa se faca, astia mici cresc vazand cu ochii la propriu !

miti, mamica de
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput