Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Fetelor, si eu va mai citesc trebuie sa recunosc doar asa, din cand in cand. Va multumesc vad ca suntem si noi pe listuta, chair daca n-am mai scris aici deo vesnicie.
Daria s-a nascut pe 20 nov.....are aprope 2 ani, nici nu-mi vien sa cred, noi nu am avut probleme la nastere, doar ca s-a grabit sa vina, stiu ca si a mea a scazut mult in primele zile,de la 2.165 pana la 1.890, deci mai bine de 250gr. A10-a zi cand am plecat acasa avea 1.910. A stat 2 zile la terapie intensiva a fost hranita 3 zile numai cu furtunasul apoi biberon si san, dar a facut icter si a trebuit sa-i dau numai biberon.
Cu toate ca eu am inceput sa ma mulg imediat dupa ce am nascut si aveam si pompa electrica buna, laptele nu a venit apoape deloc, Daria nici dupa ce a ramas numai cu sanul nu se prea stresa sa suga, parerea mea e ca se obisnuise cu sticla, si cum nici prea mult lapte nu iesea....la 3 luni a ramas numai pe lapte praf. eu sunt convinsa ca din cauza ca nu a supt ea din prima nu mi-a venit laptele......acum la cea mica la aprope 8 luni, dintr-un san suge ea din celelalt curge.

nici acum nu stam prea bine cu kg, la 22 luni avea numai ceva peste 9.100 dar cum toata iarna mi-a fost bulnava n-a pus mai numic. In rest s-a dezvoltat normal,
am o singura nedumerire, nu ca m-as stresa prea tare....nu prea vorbeste, adica vorbeste doar pe limba ei, spune de toate doar ca n-o intelege nimeni . are binenteles si cateva cuvinte pe care le spune, mama, apa, ati (asta-i tatasu) ala (alo), dar in rest numai bolboroseli. Care aveti prematuri mai maricei, cum au vorbit ai vostri???
David la varta ei vorbea de toate, plus ca nu mai avea nici scutec. Daria in schimb nu spune nimic, olita parca o frige, se pune, spune tztztz, si se ridica, adica e gata


Mexxa, nu-ti fa probleme, o sa creasca si cu lapte praf, eu m-am stresat rau ca nu aveam lapte si era asa mica, dar pana la urma a trebuit sa accept ca asta e si gata.

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Franta aug-sept 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Mira, alex al meu nu a fost prematur si tot nu vorbeste mult. Are cateva cuvinte inteligibile, in rest, daca l-ai vedea cum vorbeste pe limba lui, juri ca el stie deja limbi straine. Nu-ti fa probleme (alex are 22 luni acum), de-abia dupa 3 ani trebuie sa-ti faci probleme, copiii nu-si dau drumul la vorba in acelasi fel, in acelasi timp. E absolut normal. Unii fac salturi dintr-o data si in 2 luni te trezesti ca de la vorbit aproape deloc ajunge sa faca propozitii.

Mexxa, cresc si cu lapte praf, acum laptele praf e cu mult peste ce era acum 20 de ani. Cred ca singurul defect al laptelui praf e lipsa anticorpilor, in rest, cred ca are tot ce trebuie. Nu trebuie sa te astepti sa fie mai bolnavicios numai pt. ca a fost prematur si n-a supt lapte de la mami. Parerea mea e ca robustetea unui organism tine mai mult de constructia genetica, de datul naturii. Sunt copii foarte sanatosi crescuti numai cu lapte praf si sunt si copii crescuti la san care dau din boala in boala.
Sunt adepta alaptatului, chiar una infocata, dar unde nu e, nu e. E inutil sa-ti faci procese de constiinta pentru ceva ce nu ai cum sa repari, indrepti (adica daca ai pierdut laptele, bun pierdut ramane). Cauta sa te preocupi de cum or sa decurga lucrurile de-acum incolo, nu de ce a fost.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

mira ...catrina are 2 ani siiiiiiiii aproape 4 luni si vorbeste "din lumea celor care nu cuvanta":))) da azi sa nu-i fie de deoki mi-a vorbit cate-o pagina la fiecare intrebare. am inteles cele cinci cuvinte de le stie mama, kaka, miau, vau vau si nani:))) aaa si face pipi pe linga olita...in olita face papusa. dupa care o cearta tot pe papusa ca e pipi pe covor "Vaaaaaaaaaaai":))) ce sa zic pina o mere la discoteca o vb ea si-o scapa si de pampersi.

try tu pune bb mik cu consecventa la san pentru ca daca o sa ai lapte gramada si-i vine de-a gata uita si de mama tetinei.

o sa completez listuta oleaca mai incolo acu ma duc sa beau o cafea ca am niste insomnii crunte si is cam zombi.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

try stiu ca ti-e greu, pt ca noi, mamicile, vrem ca totul sa fie bine repede pt puiuti, dar sunt si ei sufletele si au nevoie de timp, o sa fie bine cel mic, ai sa vezi,...dar numai gandeste-te la tine cand ai o simpla raceala cat de incet trece cateodata, si esti om mare, dar ei care sunt niste pui mici...rabdarea asta bat-o vina de termina pe toti, dar daca stai sa te gandesti el face progrese doar. Il pup pe puiul tau si tie nervi de otel

miti, mamica de
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Il pun eu, papadic, dar tot mai trebuie sa stau un pic pe bara. De-abia de azi reincepem cu cateva picaturi de laptic (si tot cateva o sa mentinem in urmatoarele 24h) pt. ca dr. a vazut ca e "very unhappy" - mititelul vrea sa suga mereu si el de 6 zile e pe intravenoasa.
Pana atunci ma mulg cu spor... cred ca am pe putin 10 kg de lapte stocate in congelatorul spitalului.
Iar i-a scazut hemoglobina, iar facem transfuzie diseara. Sper din tot sufletul sa inceapa sa-si produca singurel celule rosii cat trebuie. Nr. de celule rosii noi produse e mai bun acum (era la valaorea 8) decat era acum 2 sapt. (cand era 0 si la o sapt. era 2), dar tot nu-i multumitor.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Try sunt sigura ca nu e NEC pt ca e o chestie foarte serioasa si te gaseau ei oriunde daca era vreo banuiala.
Cat despre san/biberon....pe mine m-au lasat sa-mi aduc biberon Avent (asta este cat mai aproape de ce este sanul), cu tetina din care curge mai greu, sa nu se obisnuiasca lenes.
poti sa incerci si varianta asta pt cand nu esti acolo.

la noi cu statul pe burtica a fost adevarata nebunie, noi beneficiem de Early Intervention (terapie gratuita) si il evaluau mereu si ma certau ca nu il pun pe burta... el plangea, eu ma panicam ca are ceva de nu vrea sa stea....si usor usor a inceput sa stea si acum daca il pui pe spate sa-l schimbi urla, se intoarce instantaneu si pleaca cu kk dupa el.
eu mai faceam in felul urmator, ii puneam la laptop inceputul unui film cu muzica si culori multe, el era pe burtica si ridica capul sa se uite, era fascinat de cum se schimba imaginile colorate si ramanea ridicat, uita ca e pe burtica.

noi facem in curand 12 luni ajustate (15 reale), si am inceput "speech therapy".
in ideea sa nu ramanem in urma.
acum nu mi se pare deloc util.
persoana vine si denumeste toate obiectele cu care se joaca el, in engleza, si vrea sa ma forteze sa ii vorrbesc engleza sa nu il confuzez punand presiune ca pana la urma engleza ii va fi necesara.
iar eu ii vorbesc romaneste.
oare sa ii vorbesc in engleza?????
rog mamicile de copii bilingvi sa-si dea cu parerea.

nu ma pricep deloc la ce ar trebui sa spuna, dar mi se pare OK ca blabaie toata ziua. zice ta-ta iar ma-ma doar cand plange sau il doare ceva.
si eu am o mare teama cu vorbitul.
de fapt de cand s-a nascut traiesc o teama continua ca ceva nu va mai merge bine dat fiind nasterea lui extrem de prematura.

pe scurt istoricul nostru: Paul, nascut la 26 de saptamani, 740 g. preeclampsie severa.
data nasterii: 27 iunie 2005. vrem si noi in lista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Uffff Try, prin cate ati mai trecut si voi si inca mai treceti!!. sper sa se faca cat mai repede bine si sa mearga si micutul acasa!.....nu-mi fac griji cu vorbitul, doar intrebam asa vroiam sa stiu daca e din cauza ca s-a nascut mai devreme.....pai copilasii nostri sunt de o varsta, al tau Alex e 2 saptamani doar mai mare decat a mea bubulina......asa cum spuen si papa, pana o merge la disco o vorbii si ea mai pe intelesul nostru!!
miti, oaaau, a pus 2 kg pe luna!!! a mea cea mica la 7 luni avea 7 kg, si s-a nascut de 3kg!!!

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Franta aug-sept 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

mirakluker pai am zis ca a avut 6 kg la 2 luni si 3 saptamani, deci ar fi aproape 3 luni, adica a luat 4 kg in 3 luni nu in 2, dar oicum e super bine.

miti, mamica de
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

felicity, gandeste-te ca paul tocmai pentru ca e un copil bilingv va vorbi mai tarziu, dar va sti doua limbi! bine ca vorbeste ceva, doar asta e primul pas, nu?
mexxa, nu-ti mai face atatea problema pt lapte. nu cred ca se stie exact in ce masura creste incidenta anumitor boli in cazul laptelui artificial, si apoi mai conteaza in mare masura si alimentatia ulterioara.
try, multa sanatate lui adrian! bag seama ca-ti deschizi laptarie?!
miti, nici lui serban nu-i placea pe burtica. se trantea cu nasul in cearceaf si urla de mama-mama. destul de tarziu a inceput sa vrea pe burta, cred ca pe la 5-6 luni.
eu am fost ieri la sedinta cu parintii la gradi si mi-a spus educatoarea ca nu se astepta sa aiba serban cunostintele pe care le are, respectiv culorile, formele geometrice, denumiri de flori asociate cu imagini. noroc ca pana luni stam acasa, asa ca de luni probabil ca o luam de la capat cu plansul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Buna seara tuturor si bine ca v-am gast in sfarsit! Sunt si eu o (relativ) proaspata mamica de gemeni prematuri care a cautat indelung o comunitate ca aceasta pe care o aveti aici. Am descoperit deabea azi acest loc si am citit cu aviditate tot ce s-a postat de la inceput pana acum. VA MULTUMESC DIN SUFLET! Nici nu stiti ce bine mi-ati facut si ce optimism si incredere mi-ati insuflat.
In primul rand sa dea Dumnezeu sa fiti sanatoase si voi dar mai ales minunatii copii pe care ii aveti. Nu cred ca exista prea multe incercari mai grele ca cele prin care am trecut noi.
In al doilea rand as vrea sa ne adaugati si pe noi pe lista acelor mari luptatori si mamicile lor curajoase. Deci, am nascut pe 3 iunie 2006, la 27 saptamani, pe Gabriel de 980 gr si 34 cm si pe Ioan de 1150 gr si tot 34 cm, prin cezariana, la maternitatea Polizu.
Am stat 2 luni cu ei in spital, am iesit cu 1800gr respectiv 2000gr iar acum, dupa 2 luni, au 3500 respectiv 4000gr. Au primit de la inceput (adica atunci cand s-a putut) lapticul meu, initial prin gavaj continuu, apoi intermitent, ulterior cu seringa si in ultima saptamana, cu ajutorul minunatei Dne Dr. Stoicescu, cea care le-a salvat viata, si a asistentelor de acolo, au supt direct de la san.
Am vrut sa va spun acestea ca un preambul la ceea ce vreau sa subliniez in continuare:
1. Am nascut prin cezariana. In a 2-a zi mama a chemat asistenta de la lactarium care mi-a extras cativa ml de lapte (va spun cu toata sinceritatea ca nici nu-mi treca prin cap ca dupa cezariana, la 27 saptamani voi avea lapte). Am inceput imediat sa ma mulg in acel regim draconic, din 3 in 3 ore, si foarte important PANA LA GOLIREA TOTALA A SANILOR. Astfel cantitatea de lapte a crescut rapid si am trecut extrem de usor peste febra laptelui. In paranteza fie spus copii mei au inceput sa manince laptic dupa aproximativ 6 zile si evident o cantitate minima (initial cam 1 ml la 3 ore in conditiile in care eu faceam aproape 100ml). A fost foarte dureros pentru mine ca a trebuit sa arunc laptele (la noi nu mai exista din pacate conceptul de donator de lapte, vai ce fericita as fi fost sa pot ajuta pe celalte mame mai putin norocoase ca mine). Si am continuat sa ma mulg cu inversunare chiar si in perioada in care copilasii mei erau la repaus digestiv, chiar si atunci cand mi se rupea sufletul de durere si neputinta. Si repet pana la golirea completa. Era ca la maraton, in fiecare zi incercam sa scot mai mult decat in ziua precedenta. Si am reusit sa-mi pastrez o secretie lactata buna pana cand i-am pus la san.
2. Am inceput, tot la spital sa colectez laptele. In fiecare dimineata, ca ma gandeam eu ca laptele era mai bun dupa somnul de noapte, ma mulgeam cam 100-140ml in plus si ii puneam in pungute sterile speciale in congelatorul spitalului, cu data si semnatura asistentei de la lactarium. Am strans 38 de pungute. La plecare le-am luat si nu va spun cat de bune s-au dovedit ulterior, noaptea, ca sa pot prinde si eu cateva ore de somn neintrerupt dezgheta punguta si ii hranea pe bebiti cu biberonul. Sau cand vroiam sa evadez nitel de acasa, o chemam pe mama ii puneam in brate punguta si aveam si eu 3 ore pentru o escapada in doi. Asa ca Try, foarte bine faci ca il pastrezi, sa-l iei cu tine cand pleci si nu uita ca are 3 luni valabilitate daca este pastrat in compartimentul cu usa separata al congelatorului.
3. Dupa cum spuneam am plecat din spital cu 2 bebiti infometati care se agatau cu o pofta nebuna de sanul meu. Evident ca la inceput ei nu aveau forta si energia sa goleasca sanul iar cantitatea era prea mare pentru ei asa ca ei erau nervosii, se inecau usor, se agitau, scuipau sfarcul iar dupa supt sanii mei erau angorjati si curgeau. Initial ma mulgeam ca sa ma eliberez dar apoi am citit pe site-ul organizatiei LA LECHE despre situatia mea si m-am luminat. Secretia lactata se supune legii cerere si oferta: astfel ea se adapteaza la nevoia bebelusului, de aceea el trebuie pus la san oridecate ori e nevoie si oricat vrea. Daca este prea mult lapte atunci ei te sfatuiau sa nu ii ui sa suga la ambii sani la o masa ci sa alternezi, odata un san apoi celalalt san pana cand se regleaza secretia lactata. La mine nu a fost cazul ca oricum fiecare era cu sanul lui pe care cu timpul au reusit sa-l goleasca. Din pacate acum numai pot sa mai pun deoparte ca ei maninca tot dar asta sa fe ghinionul.
4. Din cunostiintele mele toate mamele care au preferat sa se mulga si sa dea la biberon micutilor au pierdut in cele din urma secretia lactata. Motivul e legat evident tot de particularitatile suptului.
Pe urma nu exista nici o concordanta intre cantitatea de lapte pe care o obtii prin muls si cea pe care o suge copilasul la o masa.
In sfarsit mai as avea eu multe sa va scriu numai spun de numeroasele intrebari pe care am sa le spun dar micutii mei s-au trezit si vor sa manince asa ca ma opresc aici.
Cu drag, Anna

Mergi la inceput