Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Diana bine ai venit!! Si sa iti traisca puisorii!!

Ai ajuns la doctor pana la urma? Ce ti-a spus?

Imi pare rau ca nici acolo sistemul medical nu e satisfacator!!

Nu ai spus ce varsta au gemenii taii. Baietelu' meu la 6 luni avea vreo 6 kile si ceva dar a fost putin mai mare la nastere. Dar a crescut bine si de atunci incolo...

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

diana, bine ai venit. sa-ti traiasca flacaii, sa se faca mari si frumosi.

fetele mele au fost nascute la 31+1 si au avut probleme de genul pe care il descrii tu. Livia, la fel ca Oli al tau, de pe la 3-4 luni voma si pe nas si pe gura. a avut acid reflux. am rezolvat problema cu Prevacid pe care il lua in sos de mere, o data pe zi. a durat o luna tratamentul ca sa scape total de varsaturi. intreaba si tu doctorul, sau chiar o asistenta, vezi ce zice. mai poti incerca sa ii dai formula care are inclusa pulbere de orez in ea (cred ca Enfamil a fost). la noi asta nu a mers.

mai e posibil sa nu fie reflux ci sa fie alergic la lactoza sau la altceva din formula din lapte de vaca. incearca cu formula de soya.

in ce priveste refuzul laptelui/formula, Maya a avut o perioada, pe la 6 luni, cind nici nu vroia sa il vada, am rezolvat problema cu formula de soya. vezi ca exista speciala pt prematuri. dupa o vreme am inceput sa o amestec cu formula normala (Similac au baut ele) si a revenit la normal.

Maya a mai avut inca o faza de refuz a laptelui pe la vreo 11 luni si atunci am decis sa le trec pe lapte de vaca pe care l-au primit ok.

ce virsta au baietii acum? le dai mincare pe linga lapte? in perioadele cind ale mele nu beau lapte, le mai puneam laptele praf in piureurile de legume, chiar si de fructe. faceam socoteala ca isi scoteau cam 200 ml din praful de lapte din mincare.

nu ai doctor de familie daca nu ai pediatru? mi-e greu sa cred ca te-au trimis acasa cu copii prematuri, cu probleme, fara sa iti dea recomandare la un doctor. sau macar sa stii unde sa suni in caz de ceva. nu te panica si cu rabdare multa se rezolva toate. si daca chiar esti disperata, mergi la urgenta.

inca ceva, virstele pe care le pomenesc mai sus nu sint corectate.

aveti grija de voi si mai scrie-ne dac ai intrebari. eu am rezolvat multe probleme cu fetele urmind sfaturi de pe forum. stim toate ca uneori experienta altor mamici iti rezolva problema mai repede decit un doctor.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Lorelai ai niste fete superbe Sa-ti traiasca!!! Nu sunt identice nu? Eu am botezat doua gemene identice tot premature si imi sunt tare dragi! Acum au aprope trei ani si sunt mortale! dar si tare nazdravane!

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Hai ca am deschis subiectul de doua sute de ori sa va scriu si tot in aer a ramas. N-am timp nici sa merg la buda... Sofia e bine. E acasa de vreo doua saptamini. La controlul de la o luna avea 2.220 kg si crecuse 6 cm. Nu cred ca "sufar" de nasteri premature acum mi s-a administrat o medicatie gresita in spital si am ramas fara apa..in fine multe peripetii.
Va pup si va urez sa cresteti mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dea0277 spune:

Salutare fetelor ...
ne primiti si pe noi?
Am nascut pe 23 ianuarie o fetita dulce de 1,700 gr. 45 cm. A fost nascuta la 32 de saptamani, dar nu am avut probleme cu ea pana acum. Acum, la 3 luni si 3 saptamani are 5,700 si cam 60 cm, eu cred ca a luat destul de bine si in greutate si in lungime. Singura problema care o avem este cu burtica, iesim foarte rar la 2-3 chiar 4 zile si asta ajutata cu suc de mere, cam 60 ml pe zi, date in 2 doze. Ea este numai pe lapte praf de la Nestle Good Start care zice ca este usor de digerat. Ea este pregatita de mancare, de cereale ca tare isi mesteca limbuta si se uita intens la noi cand mancam. Ne scoala o data pe noapte pe la 3 si apoi dimineata la 6, asta de curand ca inainte ne trezea de 2 ori. I-am dat si san dar numai muls ca nu a invatat sa suga de la inceput. Cat au tinut-o in spital, i-au dat bibe si de atunci s-a obisnuit asa, am incercat si nu am reusit. Am preferat sa i-a in greutate decat sa suga de la san. va pup deocamdata ca ma chiama la datorie.
multa sanatate .... andreea si mia

Andreea
http://pg.photos.yahoo.com/ph/dea0277/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

Buna!
Multzumesc pt incurajari!
Baietii au 6 luni acum(virsta lor biologica 4)
Am inceput diversificarea de la 4luni si jumatate,Oli maninca cu placere absolut tot,dar se mentzine ,,criza laptelui,,.Am fost cu el la urgentza mai demult,i-au dat Ranitidina,dar nu a mers.Problema cu laptele a inceput din spital.Eu i-am inscris intr-un studiu,care le-a permis sa aiba parte de lapte matern,da la mine ,dar nu prea mult(pt ca l-am pierdut destul de repede),dar si de la donator.Toate bune,pina cind am avut nesansa de a fi transferatzi la alt spital,in care pina si personalul daca inchideai ochii ,ziceai ca e ,,made in RO,,,si de aici au inceput problemele.Daca o sa am timp o sa va scriu povestea mai pe larg,pt ca numai de clipe neplacute m-am lipit de ceva vreme.
Deci,spitalul era unul gen ,,comunal,,personalul nu era pregatit absolut deloc,iar eu m-am trezit cu bebeii acasa ,in 4 ianuarie2006,cind ei trebuiau sa se nasca pe 21 ian 2006.Inainte sa vina acasa ,am primit un tel,de la o asistenta,care m-a intrebat ce formula vreau sa aleg,ea enumerind 3,marci,iar eu una am ales APTAMIL.
De aici au inceput problemele.Amindoi aveau ,,reflux,,dar la Oliver era ceva de nedescris,voma absolut dupa fiecare masa,pe gura si pe nas,eram cu nervii la pamint,am plins cred pt o 100 de ani.
Disperata m-am dus cu el la urgentza,unde ia dat Ranitidina,tratament urmat dar nu cu mult succes.Am mers din nou,am dat peste un pediatru chinez,care mi-a schimbat laptele lui,cu Enfamil AR,care a mers ceva mai mult,pina cind a fost refuzat.Intre timp ,am incercat si pt Felix alt lapte,Cow&Gate,care mi s-a parut mai bun,si pe care l-au primit cu placere pina cind Oli a inceput ,,greva laptelui,,.Acum am trecut din nou pe Enfamil,se pare ca-l primeste dar nu total.Le dau si mincare,este primita cu placere de amindoi.Eu nu am nici o schema de diversificare,le dau cereale,mar ras cu biscuitzi,piersica coapta,banana,piure de legume ,si cam atit,plus carne de pui si vaca,bineinteles totul pasat.Le-am dat si ou,un sfert dar cu prudentza,cred ca o sa mai amin.In ceea ce priveste diversificarea ,aici e o harababura.NIMENI,nu te lamureste,desi e greu de crezut.TOTZI ,incearca sa arunce ,,pisica dupa un gard pe altul.,,Am fost sa-i cintaresc,deci Oli avea acum o sapt,5.880,si Felix 6.550.La intrebarea mea ce e de facut,tipa s-a eschivat,si deodata ma intraba,,and how are you ?,,.
In momentul ala imi venea sa-i crap capul,eu intrebam de Oliver,iar ea ma intreba pe mine,ca si cum problema cu al meu copil era rezolvata.
La GP(MEDICUL DE FAMILIE),nu pot sa ajung pt ca e ocupat pina in iunie,o sa incercam din nou la urgentza,simbata asta,poate o sa-l vada cineva.Am programare cu ei la pediatrie dar in august,nu pot astepta pina atunci.
Astazi de exemplu, mi-a vomat mincare,lucru nou pt ca voma dupa ce minca lapte dar nu mincare.Am continuat masa,si a primit cu placere,restul.
Cred ca are intolerantza la lapte,pt ca are niste bubitze pe barbie,care i-au disparut si acum au aparut din nou.La inceput am crezut ca a facut de la servetzelele umede,pe care le folosesc pt ai sterge,dar dupa ce le-am oprit ,bubitzele persista,asa ca o sa ma duc sa cer si un test pt alergie,poate o sa-i dea formula bazata pe soya.
O sa revin,sper sa reusesc sa-l prind pe al meu sotz,sa-mi puna ceva poze,pt ca el si-a facut ordine in fisiere,si nu stiu unde sunt.
Va pup,si va multzumesc pt sfaturi,sper sa auzim de bine
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

diana,

sorry ca aveti probleme. as vrea sa va ajut cumva, scrie-mi daca am cu ce.

parerea mea e ca ati inceput mult prea devreme diversificarea. pt bebelusi nascuti la termen se recomanda sa se inceapa nu mai devreme de 4 luni (caz in care bebe bea formula) si 6 luni, daca bea lapte de mama. ai tai au 4 luni (corectate) si deja maninca de toate. s-ar putea ca chiar asta sa fie problema, stomacelul lor nu e pregatit pt atitea alimente. sint mult prea mici. mai merge acolo cu un morcovel, o cereala, dar sa le dai carne si ou, e totusi mult prea devreme.

cind incepi diversificarea, introduci cite un aliment pe sapt, incepind cu cereale fara gluten si apoi legume (morcovi, cartofi dulci si dovlecel pt inceput ) si apoi fructe (mar, banana, para, afine etc). du-te pe site-ul lui Heinz sa iti faci idee ce legume/fructe se introduc, la fiecare virsta. ideea cu 1 aliment pe sapt e pt a face stomacul sa se obisnuiasca. plus, cerealele sint esentiale pt ca, mai ales la prematuri, ajuta la dezvoltarea florei stomacale.

pe forum circula o carticica cu idei de diversificare, daca-mi scrii emailul ti-o trimit. e un file word si nu e mare. te mai poti inspira de acolo in ce priveste retete dar si sa vezi cind trebuie inceputa diversificarea.

daca vrei sfatul meu, las-o mai usor cu mincarea solida. bebe are nevoie de lapte la virsta asta. nu stiu daca ai observat la kk dar majoritatea alimetelor trec nedigerate. nu au cum sa le digere, sint prea mici.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Andreea, bine ai venit. sa-ti traiasca fetita. stiu ce spui de chinurile de facut kk. eu le gidilam cu supozitorul in fiecare dimineata si faceau imediat. daca era sa le las sa faca singure, faceau la 2-3 zile si se chinuiau rau. am scapat de supozitor cind am incept diversificarea.

eu zic sa mai astepti cu diversificarea, vezi ce i-am scris dianei mai sus. stiu ca va fi mai usor pt tine dar eu cred ca ea nu e inca pregatita. vrei si tu carticica cu diversificarea? scrie-mi emailul si ti-o trimit.

eu am inceput cind fetele aveau 5 luni corectate si am introdus alimentele ca la carte, adica treptat, fara sa ma grabesc. acum maninca de toate si nu au refuzat nici un aliment.

papadie, bine ai revenit. te asteptam cu vesti si poze,cind gasesti timp.

ana maria, merci. intr-adevar, fetele nu sint identice, dar seamana amindou cu tatal lor. parca eu nici nu am fost pe acolo.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Papadie, ma bucur ca sunteti bine, chiar a luat bine fata in greutate. Si inseamna ca a fost foarte bine daca a venit asa repede acasa. Poate conta si experienta ta. Precis e o luptatoare ca si mamica ei. Iar in legatura cu nasterea, dupa mine nu mai are nici o importanta bine ca sunteti bine. Totul e bine cand se termina cu bine, nu-i asa?

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

ana maria
wow deea la 32 de sapt si 1.700kg a fost marisoara la nastere! sa-ti traiasca!

fetelor Catrina mea a regurgitat in delir pina la 9-10 luni....doar pt ca minca mai mult decat putea duce (in special lapte). Asta mika vad ca e ok regurgiteaza rar si putin. E drept ca ragaie ca un birjar beat.

La Catrina am inceput diversficarea la 6 luni (pina la cinci luni a fost alaptat exclusiv cu lapte matern) cu suc de morcov si ...supa de legume in primele 3 zile si apoi bagata carnita de pui.
pup u

Mergi la inceput