Impresii despre insula Thassos

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moko spune:

ma inscriu si eu pe lista viitorilor turisti ai insulei Thassos.Am cumparat deja bilete pentru hotel Elektra, din Skala Prinos.A mai fost cineva acolo(macar in Skala Prinos, daca nu la hotel)?
Poate aveti ceva impresii de impartasit!....

nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)
au mai ramas...
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Bine v-am regasit!

Olivette eu personal m-am simtit minunat. Singura treaba care m-a cam dezamagit: neimplicarea si lipsa de organizare a lui Barbulescu- agentul din Thassos. Noi am stat la vila Yoannis, am fost singurii romani cazati acolo. (desi nu am vrut sa platim suplimentul acela pt a fi singuri in camera am stat doar noi doi in camera cu 2 paturi). Vila a fost super: ff curat, am avut si o bucatarioara micuta si baia proprie si o veranda enorma. Super bine pusa la punct: de exemplu in bucatarie am avut fel de fel de farfurii, pahare, furculite, o plita electrica chiar si un ibric de cafea. Proprietara vilei a fost fantastic de atenta: ne schimba pana si cuburile de gheatza din frigider. Amplasamentul vilei super: la 1 min de plaja, chiar langa hotelul din Potos (imi scapa numele acum). Noi ne-am inchiriat masina pe tot parcursul sejurului : am luat un Hyundai Atos -cam micut( dar am zis si "bogdaproste" ca am gasit-o si pe-asta caci multi din grupul nostru cu toate ca au mers si la alte agentii de inchiriere nu au gasit nici o masina disponibila). Am avut noroc sa gasim masinuta asta caci imediat ce am ajuns am mers la Hermes. Daca procedam ca ceilalti turisti ( in prima zi au dormit si abia a doua zi dupa "info" de la Taverna Irene s-au dus sa isi caute masina) sigur sigur nu gaseam. E cererea fantastic de mare si oferta limitata.

Noi plaja am facut in general la Aliki, ne imprietenisem cu individul care avea taverna langa "Beautiful Alice" si ne lasa sa parcam in fundul curtii lui. Mi s-a parut cea mai curata si cea mai faina plaja a insulei. Dar am mers si la Paradise Beach ( personal mie nu mi-a placut: valuri mari, sezlongurile se plateau, daca nu gaseai parcare jos , langa plaja trebuia sa parchezi sus, la mama naibii), la Golden Beach ( e fainutza plaja dar e prea ingusta si nisipul nu era asa de fin ca in Aliki) si bineinteles in Potos. Am avut o tentativa sa mergem in Limenaria,(plaja cam micuta, bine organizata, dar am vazut muulti arici de mare) asa ca am renuntat si ne-am intors in Potos. In Potos stateam pe sezlongurile de la Tutti Frutti si patronul de acolo era fff amabil cu fetele Eu am beneficiat mereu de cocktailuri / frapeuri gratis. Oricum un cocktail era in jur de 3-4 euro. Preturile mi s-au parut fantastic de mici: asa cum ziceam : sucurile naturale 3 euro, tequlla 5 euro, un cocktail alcoolic- 4 euro, vin 8 euro /sticla, cafea lunga- 1 euro, ice tea 1,8 euro etc. La mancare nu am ce sa le reprosez. Efectiv am ramas socata ce portii imense se serveau. Pe tot parcursul sejurului nu am reusit sa mananc mai mult de jumatate din platou. Chelnerii/ospatarii de o amabilitate extraordinara, la taverna Irene am vazut ca era un tip care vb chiar si romaneste. Eu fiind o iubitoare de fructe de mare numai de-astea am mancat: scoici, calamari, sepie. Doua persoane flamande cu salate, vin, sucuri si alte nebunii nu depasesc 20-25 de euro. Dar repet: nu poti sa manaci tot ce iti aduce !! Enorm de mult!! Cam peste tot am avut bonusuri la finalul mesei: ori frapeuri, ori inghetata, ori pepene rosu/galben . De multe ori refuzam bonusurile pt ca efectiv nu ne mai facea fatza stomacul. Aceiasi treaba se intampla si seara prin baruri: mereu am avut bonusuri de: cipsuri, alune, fructe, ba chiar la un moment dat primeam sticle cu bautura de la patroni ( am primit o sticla de tequilla, niste frapeuri, bere Mythos) Sunt fantastic de atenti si serviabili.

Acum ca program de divertisment: noi ne-am cuplat cu un grup mai mare din Bucuresti si ne-am distrat extraordinar. Am mers pana in Limenas ("capitala" insulei, unii locuitori ii spun chiar Thassos) ca sa facem cumparaturi, sa vedem magazinele cu bijuterii de aur, sa colindam prin taverne ( seara multe taverne au muzica live, e super fain). Am mers apoi intr-una din zile la o fabricutza si show room care face bijuterii din aur - Iris gold se numeste si se gaseste pe langa Limenaria. Tot prin zona aia se afla si o mina - in Metallia - dar nou nu am mai avut chef sa o vizitam. Am mers intr-o dimineatza si la manastirea aceea de maicute- "Arhanghelul Mihail" parca ( eu fiind din zona Moldovei si vizitand cam toate manastirile de aici nu am fost chiar ff impresionata de manastirea respectiva.) Intrarea a fost gratis, ne-au dat doar niste haine (femeile trebuiau sa aiba fusta si umerii acoperiti, si barbatii sa aiba pantaloni lungi si tricouri). In juma de ora am plecat de acolo ca nu aveam ce sa vizitam, plus ca era si in constructie una din anexele manastirii si era un zgomot infernal, muncitori care forfoteau pe acolo. In alta zi am mers la Lacul Marion si pe muntele Ipsario ( e cel mai inalt munte al insulei, are cica 1200 m ). Era si o manastire si pe acolo-"Sf Pantelimon" parca ( la vreo cativa km) dar nu am vrut sa mergem. In alta zi am avut in plan sa mergem la Kastro ( cu toate ca ghidul ne-a zis ca nu avem ce vedea acolo si e un drum super aiurea) dar, ca niste copii am facut total invers. ( de fapt cam tot sejurul am facut ceea ce NU voia sa ne permita d-nul Barbulescu: am inchiriat ATV-uri, am mers cu scuterele, am facut sporturi acvatice , gen saritura cu parapanta, ski-jet, aranjasera baietii cu un grec sa le inchirieze echipamente si sa faca scuba diving etc) Drumul catre Kastro s-a dovedit a fi cam fara succes ca la un moment dat ne-am speriat de hartoapele si santurile ca de dupa razboi de acolo ( e un drum de munte cu maslini pe dreapta si pe stanga, nu vezi picior de om!!!) si ne-am intors. Am mers si in Theologos si baietii cautau muzeul de oase ( cica e un muzeu cu oase umane, nu mi-a fost fff clar dar eu am refuzat sa mai merg) si mai gasiti un muzeu cu porturi populare. E 3 euro intrarea.

Noi nu am platit seara greceasca si nici croaziera pt ca am preferat sa ne distram pe cont propriu si ne-am inchiriat noi barci. Seara greceasca a costat 20 de euro( noi vazusem afise prin oras cu 17 euro) si cei care au mers cica s-au distrat, au avut mancare la discretie si bautura la fel. Dar mi se pare aiurea ca a durat doar cateva ore.

In ultima seara se deschisese si discoteca ( unica de pe insula aia) Bolero se numeste, dar cam golut. E la iesirea din Potos, in drum spre Limenaria.

Per total : a fost frumos, ne-am distrat super , pretul excursiei a fost super mic si super rentabil, eu ii recomand (EuropaTravel ) Ne-am cam enervat pe drum cu soferii si cu ghida caci ne opreau doar unde voiau ei si unde aveau combinatiile ( adica in duty free-ul romanesc, cu toate ca noi am zis ca vrem sa mergem ori la cel bulgaresc ori la al grecilor, la o bomba cu pretentii de restaurant de prin Bulgaria, cu toate ca noi am vazut si locatii mai misto pe drum, mereu ne zicea ca nu pot sa opreasca sa mergem si noi pe la baie sau sa fumam dar am avut "program de voie" timp de 3 h (!!!!!)la o taverna din Grecia care nici macar nu era in drumul nostru. ) Daca trecem peste aceste mici aspecte totul a fost minunat!

Vacanta placuta celor care se pregatesc sa mearga!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by moko

ma inscriu si eu pe lista viitorilor turisti ai insulei Thassos.Am cumparat deja bilete pentru hotel Elektra, din Skala Prinos.A mai fost cineva acolo(macar in Skala Prinos, daca nu la hotel)?
Poate aveti ceva impresii de impartasit!....

nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)
au mai ramas...
poze



Eu am fost si in Prinos si in Skala Prinou . Nu stiu hotelul de care spui tu dar statiunea e fff mica. Nu multi se duc acolo, centrul insulei este in Potos . Plajele sunt destul de micute si au nisipul cam ...bolovanos. in Prinos lunea se organizeaza un targ ( voiau cei din autocarul meu sa mearga, dar i-a lamurit d-nul Barbulescu : " daca vreti sa va luati 1 tona de cartofi, vreo 100kg de castraveti, rosii si alte chestii de-astea duceti-va!")

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

de targul de lunea cred ca am scapat, pentru ca nu o sa fiu acolo...
asta e, raul cu alegerea destinatiei e deja facut..o sa ne consolam cu explorarea celorlalte statiuni ale insulei.
multzumesc mult!

nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)
au mai ramas...
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

A nuu, stai asa, nu te gandi ca o sa fie urat. Daca o sa aveti mijloc de transport (ori inchiriati ceva, ori mergeti cu bus-ul) o sa aveti libertate de miscare si o sa puteti sa mergeti pe mai multe plaje si la final sa faceti comparatie. Dar e frumos si acolo!

Vacanta frumoasa si distractie multa!!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ralucami, cum este plaja din Thasos, cea de lanha vila vostra, cu nicip sau pietre?? Apa e mare sau mica?? E potrivita si pentru copii si pentru cine nu stie sa innoate???
Si cum se ajunge pe insula?? Cat e taxa de trecere cu masina persoanala, daca ai vazut cumva???

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

multzumesc!!!

nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)
au mai ramas...
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Raluca, imi pare asa bine ca ti-a placut! Nu-i asa ca plaja Aliki e de vis? Dupa cum am mai zis, eu m-am indragostit de ea!
La targul din Prinos am fost si noi, dar in 10 minute am plecat...Nu erau decat fructe, legume si niste toale care pareau aduse din pietele noastre! Pierdere de timp, dupa parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by anda141

Ralucami, cum este plaja din Thasos, cea de lanha vila vostra, cu nicip sau pietre?? Apa e mare sau mica?? E potrivita si pentru copii si pentru cine nu stie sa innoate???
Si cum se ajunge pe insula?? Cat e taxa de trecere cu masina persoanala, daca ai vazut cumva???

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert




Monica scuze, abia acum am vazut intrebarile tale. Eu , asa cum am spus, am stat in Potos, si plaja de acolo e Ok, in sensul ca nisipul nu e f fin dar e super curat, fara pietre , scoici etc si sunt sezlonguri cu umbrelute( pe care poti sa stai toata ziua facand doar o singura consumatie in jur de 3-4 euro), nu sunt valuri mari dar apa e destul de adanca pt un copilas de 2-3 anisori. In schimb iti pot recomanda din tot sufletul (daca as avea bebe acolo m-as duce cu el) plaja din Aliki . Acolo am vazut o gramada e pitici , nisipul e super fin (zici ca e grish), plaja e micuta (deci nu exista riscul sa il pierzi din ochi pe cel mic), apa e super curata ( zici ca e apa de la robinet)- erau persoane care adunau pietricele si pestisori de-aia mici de acvariu stand in picioare, cu apa pana deasupra genunchilor (asta ca sa iti faci o impresie despre cat de curata putea sa fie)-, valuri nu sunt deloc (paja se afla intr-un golfulet ). Singurul incovenient: trebuie sa ai tu umbreluta si sezlongul tau caci sunt fff putine si se ocupa imediat (in general de cei care sunt cazati la una din casele de pe plaja). Sunt vreo 5-6 taverne pe plaja care au de toate ( mancare, sucuri, inghetata etc) plus ca in unele curti ale tavernelor gasesti si dus cu apa dulce si daca iei ceva de la taverna respectiva proprietarul iti da voie sa il folosesti. (multi faceau dus cand veneau sa cumpere inghetata/sucuri) . Eu zic ca e ideal pt familii cu pitici. Plus ca peste tot se inchiriaza camere/studiouri , si sunt vile pe plaja cu locuri disponibile. Poti sa inchiriezi la fata locului (fiind o insula mica, fara pretentii si abia deschisa turismului sigur gasiti ceva acceptabil).

Pe insula am vazut multe masini romanesti (cu nr de HD,SM, B, GL ) si se ajunge cu feribotul. (noi cu autocarul am trecut prin 2 porturi: unul de la Kavala-la plecare- si unul de la Keramoti-la venire-). De persoana s-a platit 3 euro pt ferry, si am impresia ca pt un autocar 25-30 euro. Nu sunt sigura cat ar putea ajunge pt o masina personala, dar sigur sigur nu depasiti 10-15 euro. Ca sa ajungeti de pe continent pe insula cu ferry va ia 30-40 de minute.



Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Si eu tot Aliki o recomand pentru copii. Noi cand am fost in iunie, am ajuns pe plaja pe la 8-9 dimineata si nu era nimeni, chiar ne-a placut ca eram singuri! Ne-am asezat la niste sezlonguri, am comandat niste frappe-uri si nu ne-a deranjat nimeni. Mai tarziu, intr-adevar, se aglomerase destul de mult, deci daca vrei sezlonguri si umbrela trebuie sa vii mai devreme pe plaja (si tine cont ca atunci cand am fost noi era d-abia inceput de sezon).

Mergi la inceput