Impresii despre insula Thassos

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ma bucur ca-ti plac pozele. Eu cel putin m-am indragostit de plaja Aliki. Imi aducea aminte de Skiathos: nisipul fin, apa limpede-limpede, nici nu se adancea brusc ca in Potos, dar nici nu era enervant de mica cum era in Paradise Beach...
Da, am platit suplimentul pentru camera dubla. Daca vreti sa mergeti, sfatul meu este sa rezervati din timp. Noi am platit un avans in ianuarie, si in martie cand am fost sa platim diferenta erau unii care vroiau sa cumpere tot pentru 14 iunie si nu mai aveau locuri.
Initial si noi am vrut sa inchiriem masina pentru 3 zile, dar ne-am dat seama ca n-aveam ce sa facem 3 zile cu ea. Intr-o zi am facut tot turul. La Aliki am stat de la 8 dimineata la 17.30 seara si am preferat sa mergem cu autobuzul, pentru ca ne-a costat mai ieftin decat daca inchiriam masina. Uite aici un link cu progamul si tarifele autobuzelor: http://thassos-schedules.go-thassos.gr/all-scedules/allbus.htm

La masina, Hermes erau cei mai convenabili, si mai erau Smart (cu 1-2 euro mai scumpi). N-ai cum sa nu-i vezi, ca Potosul nu e chiar asa mare. Ambii sunt pe o straduta paralela cu plaja. Prima straduta este cu taverne si baruri si urmatoarea este cu magazine (aici ii gasesti pe cei 2 cu masinile).
Te mai astept cu intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Merci de info; citisem pe un site ca se pot inchiria barcutze pentru a te duce pe insulitze pustii pentru o zi, la preturi modice; stii ceva de asta??? Suna tare interesant sa mergi in pustietate pentru cateva ore, cu plaja aproape si apa limpede . Hai ca deja visez prea mult...
Mai pune poze daca mai ai...
Noi suntem din Galati; am trimis azi mail sa-mi trimita mai multe detalii; voi ati platit direct in Bucuresti sau in cont ati virat banii???? sunt parolisti la plecare??? ca noi va trebui sa venim in Bucuresti..ai gasit ceva interesant la dutty free-urile din Bulgaria, Grecia??
O sa te mai intreb una alta...sper sa nu te superi..

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Faza cu barcutele o citisem si eu, si adevarul e ca in Potos erau destule barci ancorate la dig, deci cred ca e posibil. Noi nu am mers pentru ca nu am avut timp. Mi-a parut foarte rau la plecare cand am vazut ca erau unii in autocar care statusera 2 sejururi. Mai bine ne luam si noi....Asta e!

Noi am platit direct la ei la agentie. La plecare ni s-a spus ca la 17.30 se pleaca si au avut 3 autocare: intr-adevar 2 au plecat la 17.30. Noi am nimerit intr-al treilea si am plecat la 18.00. Nu ne-a deranjat... La duty-free-ruile din Romania si Bulgaria noi nici n-am mai coborat, ca le mai vazusem si am preferat sa luam de la greci la intoarcere (parfumurile mi s-au parut asa si asa la preturi, dar ce e foarte avantajos: au undeva pe mijloc promotii cu pachete care sunt mai ieftine decat parfumul singur!
Stai linistita, poti sa ma mai intrebi ce vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut!

Sambata (08.07) plecam si noi (eu + fratelo) in Thassos , cu agentia Europa travel. Sunt destul de nelinistita pt ca nu am mai fost niciodata pana acum cu o agentie romaneasca, dar am citit ce ati scris voi si sper din tot sufletul sa nu avem surprize neplacute si sa ne bucuram de o vacanta la fel de frumoasa ca a voastra.

Am vazut ca pe noi or sa ne cazeze la vila Ioanis. Stie cineva ceva despre aceasta vila? Cum sunt autocarele? Dureaza mult drumul, e obositor? ( in programul pe care mi l-au trimis ei am vazut ca se pleaca de pe la 5 seara din Buc si se ajunge in jur de 10, 11 dimineata, asta insemnand in jur de 17 ore !!!) La vama se da ceva- daca da ,cat? (asta insemnand sa avem pregatiti bani marunti). Ceva taverne/baruri puteti sa ne recomandati? ( am vazut Olivette ca tu ai fost ff multumita de taverna Irene, dar una la care sa mancam produse traditionale grecesti ne poti recomanda? )

Sunt destul de stresata pt ca nu vreau sa imi ratez vacanta asta. Am avut un an greu si chiar imi doresc sa ma relaxez putin!

Multumesc anticipat pt raspunsuri .

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Tot eu! ( v-am zis ca sunt "tanara si nelinistita")

Cam cat se cheltuie in sejurul asta? Avand cazarea si transportul asigurate noua ne mai ramane sa ne ocupam de mese, fun, inchiriere masina( eventual), plata excursiilor. Asa, o suma aproximativa imi poate spune cineva?

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salut!
Vila Ioanis nu o stiu, dar din cate am vazut toate vilutele din Potos arata foarte bine (zugravite, termopane...). Drumul depinde foarte mult de vama. Noi am plecat la 17.30 si la 12.30 a doua zi eram in vila (am prins schimbul de tura la greci si am stat 2 ore acolo!). La intoarcere, la 19.30 am plecat din Kavala si la 7.30 eram la Giurgiu.
La vama nu am dar absolut nimic! Ghida avea bani pusi de-o parte si dadea unde era nevoie (la bulgari se da ceva mai mult!). Chiar zicea la un moment dat un turist sa facem cheta si ghida a zis ca ea nu are voie sa faca cheta (deci nu ne-a ceut absolut nici un ban). Doar la greci am dat fiecare 3 euro pt feribot.

De alte taverne nu stiu ce sa-ti zic, ca noi doar la Irene am mancat, dar aveau si produse traditionale: gyros, souvlaki, musaka, tzatzichi, etc...

Nu trebuie sa fii stresata, ca insulita e super! Plaja din Potos cam are pietre la mal si la intrarea in apa, daca vrei nisip fin, poti merge la Aliki, Golden Beach, Paradise Beach...

De bani nu stiu ce sa-ti zic... Fiecare cu stilul lui... Noi am cheltuit cam 500 Euro (pranzul si cina in oras, frappe-uri si cockteiuluri pe plaja toata ziua, sucuri, apa, fructe, suveniruri, masina inchiriata... Toale nu ne-am luat. Ti-am zis, cred ca depinde de fiecare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Multumesc Olivette!

Ieri le-am trimis si ordinele de plata si copiile de pe pasapoarte, ne-am facut si asigurarile medicale, o sa ii sun mai tarziu sa vad daca le-au primit si mai au nevoie de altceva. Acum mai avem de asteptat doua zile si gata!

Ghida a fost OK? Adica s-a ocupat cat de cat de grupul vostru? Am vazut ca au o "seara greceasca" la optionale. Se merita? (citisem pe un alt forum si cineva spunea ca seara greceasca nu prea se merita caci dureaza 2-3 ore - de la 19:00 pana pe la 22:00 cica- si se ofera mai multa bautura )Voi ati mers?

Merci inca odata!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Noi pe ghida nu am vazut-o decat la dus si la plecare, dar ne-a placut tare mult de ea! Ea a ramas in Limenas cu grupul de turisti de acolo. Din Limenas ne-a preluat o alta ghida pana in Potos (30-45 min). In Potos era dl. Barbulescu "The big Cheef" care dupa conferinta de a doua zi cand ne-a explicat ce si cum.... era de gasit in fiecare dimineata la terasa Anonymus savurandu-si cafeaua
La seara greceasca nu am mers, de fapt nu am mers in nici o excursie organizata de agentie... Seara greceasca costa 20 de Euro, se pleca sambata seara la 8-9 in Teologos, se intorceau pe la 11-12 (nu stiu exact, asta e din prezentare ce-mi aduc aminte!). Se manca la greu tot ce puteai si se bea apa si vin la discretie. Si am zis ca sa dau 20 euro/pers pentru mancare e cam mult (vin nu bem nici unul....) si mai era si seara, cand nu prea mai intra mancarea dupa ce luam un pranz copios.

Mai aveau o excursie cu vaporasul si oprire la plaja Aliki...parca tot in jur de 20 Euro. La fel, nu ne-a incantat, pentru ca am zis mai bine sa dam 3.80 euro pe biletul de autobuz dus-intors pana la Aliki si sa stam toata ziua pe plaja aceea superba, decat sa vin cu vaporasul si sa stau 1-2 ore (si noi cum eram 4 persoane...e o diferenta de la 80 Euro la 15.20 Euro). Acum depinde de fiecare: noi am mai fost cu vaporul si nu ma incanta in mod deosebit sa mai merg si am vrut sa stam cat mai mult la plaja... si fara sa depindem de altii (de genul, hai imbracarea si imbarcarea repede ca pleaca vaporul!)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna!

ne-am hotarat sa mergem si noi in insula thassos. Am ales Vila Elsa care cred ca e in Potos. Ati fost cumva la aceasta vila si daca da as dori si eu mai multe detalii. De asemenea pe unde ne sfatuiti sa mergem cat timp suntem pe acolo, ce sa mancam bun si ce nu, ce sa vizitam fara sa pierdem vremea de pomana, ca si asa e timp putin.

orice alte detalii sunt de folos.

merci!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ralucami, te-ai intors? Ti-a placut? Asteptam si impresiile tale...

Mergi la inceput