Impresii despre insula Thassos

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Te asteptam Aissa!
Va trebui sa platesti 40% in avans sau daca stai mai multe nopti, minim 3 nopti in avans. Nu au cont bancar(sau nu-l folosesc) prefera Western Union care e cam scump pentru noi, dar sper sa merite!!!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Da, 40% mi-a cerut. Dar mi-a dat si un cont la banca greciei, insa stiind ca voi ati platit prin western union am zis ca fac si eu la fel:
BANK: NATIONAL BANK OF GREECE
NAMES:Zacharopoulou Elisabeth,Zacharopoulos George,Zacharopoulou
Georgia,
Zacharopoulos Apostolos
ADRESS:I,DRAGOUMI street
CITY:KAVALA
COUNTRY:GREECE
IBAN:GR0801102150000021592539718
BIC:ETHNGRAA

or through a western union agency:

NAME:ZACHAROPOULOS APOSTOLOS
ADRESS:POTOS THASSOS
TOWN:THASSOS ISLAND
COUNTRY:GREECE


Acum incerc sa ma impac cu gandul drumului pana acolo asa ca va rog pe cele ce ati mai fost sa imi spuneti, dar sincer, cat de serpuit e drumul. Pana acolo, prin Bulgaria, dar si acolo in insula. Nu sunt un sofer fff experimentat, merg aproape exclusiv in Bucuresti si am doar 2 drumuri mai lungute, la mare, unul loco si unul in Bulgaria. Deja pana in Thassos e dublu decat pana la bulgari si mai mult decat distanta ma sperie serpentinele. Sunt muuulte si rele? Abrupte, inguste, in ac de par? Trebuie sa ma decid singura pt ca sotul nu ma ajuta deloc, el merge unde decid eu, nu prea se implica (mai ales ca el nu conduce si de, e mai usor in partea dreapta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Drumul prin Bulgaria l-am fost cu ceva ani in urma si nu mi s-a parut chiar asa de greu. Au fost ceva serpentine prin zona StaraZagora -Nova Zagora, dar nu foarte dificile. Mi s-au parut asemanatoare cu cele de pe Valea Prahovei.
Dupa ce intri in GRecia am vazut ca avem autostrada pana la Kavala sau Keramoti. E recomandat sa iei ferry de la Keramoti(asta daca nu vrei sa vizitezi orasul Kavala sau daca timpul nu-ti permite) pentru ca din Keramoti este ferry-boat din 45 in 45 minute, iar traversarea dureaza cca 35-45 min, fata de cel din Kavala a carui traversare dureaza peste 1h si 30 min, fiind doar 4 sau 5 curse pe zi si tariful fiind corespunzator mai mare. Despre drumurile din Thassos nu stiu nimic caci n-am mai fost, dar poate ne vor spune fetele. Eu zic sa nu-ti faci prea mari probleme.
Eu consider ca drumurile din Bucuresti sunt cu mult mai dificile si necesita mult mai multa pricepere decat cele lungi, oriunde ar fui ele. Mergi in ritmul tau, astfel incat sa te simti confortabil si incearca sa faci si din drum o placere, chiar daca esti soferul. Mie imi place tare mult sa sofez si chiar daca sotul meu mai vrea si el cateodata nu prea are sanse!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mersi mult pt incurajari. Asa sunt eu, putin mai tematoare la inceput dar apoi ma montez si n-am probleme.
Oricum am vazut azi de vreo cateva ori pozele lui Crinutz si alea ma stimuleaza sa merg pe varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Din cele ce am mai citit, mai ales pe softpedia care are un forum despre Thassos am vazut ca este recomandat sa pleci din Bucuresti cel tarziu la 4 dimineata, pentru a nu prinde schimbarea de tura la vama romana si bulgara si pentru a ajunge in timp util si pe lumina la destinatie.
Apropo' voi in ce interval din iunie mergeti?

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am "rezervarea" in perioada 22 iunie-2 iulie. De plecat cam asa si am de gand, pe la 3-4 dimineata.

Intrebare: azi i-am zis sa "tina" camera pe care a zis ca o are pentru noi. Mi-a raspuns ca a introdus datele mele pt perioada respectiva si cand primeste banii imi trimite confirmarea "definitiva". Voi cam cat timp ati lasat sa treaca intre acest punct al discutiilor si plata efectiva a banilor? Ati depus imediat? Eu am de gand sa ii trimit saptamana viitoare dar nu stiu daca chiar luni, mai repede spre sfarsitul saptamanii. O fii vreo problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Eu i-am trimis a doua zi, dar cred ca daca ii spui ca ii trimiti banii in ziua x e mai sigur si nu risti sa-ti anuleze rezervarea in cazul in care are si alti clienti pentru acceasi perioada si n-ar mai avea camere. O sugestie, doar.
Se pare ca vom fi acolo in aceeasi perioada!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am citit ce ati scris, ( de anul trecut urmaresc subiectul), si anul trecut parca-mi spusese cineva de apartamentele Christin. Am trimis mail la Christin, Elsa , San Antonio Beach si Aegean Villas. Pana acum am primit raspuns de la ultima, dar mi se pare departe de plaja, iar cel mai mult mi-ar place la Christin.
M-am uitat si ptr cazare in Skala Potamia, si aici imi spusese cineva de niste bungalouri dar nu mai stiu numele si nu am dat de ele.

Stie cineva ce acte trebuie la iesirea din tara ptr copii? Pe fete le am trecute pe pasaport, dar pe cel mic nu si banuiesc ca trebuie sa-l trec si pe el. Anul trecut am trecut spre Turcia, iar la vama in Giurgiu nici nu s-au uitat la pasapoarte, nici la nr persoanelor din masina, de-abia la vama dintre Bulgaria si Turcia s-au uitat, am presupus noi ca ieseam din UE.

Vacanta placuta celor care s-au hotarat deja si au rezervarile facute. Cred ca de-abia asteptati!

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Roxana altceva in afara de pasaport nu cred ca trebuie. Noi am mai iesit doar anul trecut din tara, in Bg si am avut copilul in pasaport si asigurari medicale pt toti 3.
Cornelia multumesc de raspuns. Incerc maine sau marti sa ii trimit banii ca macar sa nu mai am decat sa ma montez ca va fi ok drumul. Insa, cum spunea cineva pe softpedia, e greu drumul dar uiti cand vezi peisajele de acolo.
Si pt ca tot am deschis iar discutia drumului: cum faceti la intoarcere? Ca asa, de acasa o sa plec la 3 dimineata dar din Thassos la ce ora plecati? Ne apuca noaptea in Bg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am gasit situl cu ceea ce-mi recomandase cineva anul trecut( cineva tot de aici, de pe forum). E vorba de www.pelago-thassos.com/english.htm" target="_blank">apartamentele Pelagos , in Scala Potamia.

Am trimis si aici mail, sa vad ce preturi au, vad ca arata foarte bine.

Aissa, cand am plecat din Grecia spre casa( din Paralia, mai exact) am plecat pe la 9 dimineata si nu mai tin minte, dar parca aproape de vama incepuse sa se intunece. Am fost pe drumul prin Sofia, nu stiam atunci de celalalt drum. Iar cand am plecat spre Grecia am plecat pe la ora 22 si am mers cateva ore pe intuneric, tin minte ca ploua si batea un vant....eram o singura masina si unde pana atunci nu ne temeam de povestile horror auzite, vremea aia ne-a bagat morcovul ...stiti voi unde.
Anul trecut cand am trecut spre Turcia am plecat tot noaptea, pe la miezul noptii, dar eram 3 masini , iar drumul era si mai pustiu( alesesem ruta prin Razgrad)

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput