Impresii despre insula Thassos

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Luminita, depinde ce dorinte si asteptari avem.

Eu una chiar NU-mi doresc 5 stele all-inclusive in Turcia, sa stau intr-o "colivie de aur". Ambianta mi se pare cam artificiala.

Prefer natura, libertatea, salbaticia, pe care cred ca in Thassos le voi gasi. Daca am chef azi mananc la o taverna, maine la alta, poimaine acolo unde mi-a placut un fel de mancare, sau muzica, sau ambianta.

Daca vreau intr-o zi merg pe o plaja pustie, in alta zi sa vizitez un orasel samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Lavi02 - si toate cele care va doriti o vacanta linistita in miracolul naturii- poti sa fi convinsa ca in Thassos vei gasi exact tot ceea ce spuneai tu!
Daca vrei o vacanta la hotel cu ultra-super-all inclusive, du-te in Turcia la 5* si sparge 2000-3000 de euro pe o saptamana acolo. Eu una , daca as avea banii astia, pt o vacanta, m-as duce tot pe o insula si as sta nu 2 saptamanai (cat stau de obicei) ci o luna si nu m-as mai satura de farmecul naturii...
Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu e chiar asa... am fost si in Turcia la 3/4 si 5* si in Creta. Anul asta cochetez cu ideea de a merge in Thassos dar nu mi se pare mai ieftin decat in Turcia. Anul trecut pt 10 zile uai 2 adulti/2 copii am dat 2000 e cu tot cu 3 bilete de avion, taxe de viza, taxe de aeroport. Daca scad transportul, am dat sub 1000 e/ 10 zile uai. Am intrat pe unul din link-urile date mai sus si mi-am dat seama ca 1000 e abia imi ajung pt 10 zile in Thassos (masa si casa) - tot 4 persoane si nu la conditiile de 5*. Era dat un pret intr-un alt post:
"triple-bed including half-board: 93 euros per night" x 10 nopti + inchiriere pat bb + cealalta masa x 10 zile + inghetate, sucuri, bauturi...e clar ca sar bine de 1000. Plus ca ma va bazacani al meu sot ca trebuie mers cu masina (e satul de masina si in concediu nu prea vrea sa auda de ea).

Cat despre servicii...Turcia e mult deasupra. Mie cretanii nu mi s-au parut prea ospitalieri. Poate in Thassos o fi altfel.

Ce sa fac daca de anul asta am baieti mari si trebuie sa platesc 4 bilete de avion .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Da, sunt de acord cu Crinutz si cu Lavi in totalitate! Am fost in Turcia de doua ori: prima si ultima oara. Hotel de 5 stele UAI, ce mai, fitza. Nu contesc serviciile (desi si acolo as avea un pic de povestit despre nesimtirea chelnerilor), dar nu mi-a placut deloc diferenta uriasa dintre luxul dinauntrul complexului si pustietatea de langa el. Practic nu aveai ce sa vizitezi in imediata apropiere (am fost in Antalya), nu puteai sa iesi sa te plimbi, langa mega complexul nostru era un teren viran pe care se organiza un santier etc...

In Grecia, am inteles ca la cluburi UAI de genul celor din Turcia nu sunt ei prea celebri, nu am vazut sau auzit de chestii similare. Dar nu merita sa te inchizi undeva cand posibilitatile de plimbare si frumusetile naturale sunt nelimitate.

In Grecia, partea continentala (am fost pe coasta M. Egee, in Nei Pori) nu mi-a placut. Inghesuiala, plaja cu zeci de mii de cearsafuri, seara la promenada fix ca la Neptun (in vremurile de glorie) balamuc, muzica tare, restaurante, taverne, baruri, o nebunie... Ne-am jurat ca nu mai ajungem niciodata acolo (slava Domnului ca am stat doar o noapte pe drum de intoarcere spre Romania dintr-una din insule).

In schimb insulele...ah, insulele sunt de vis. Sunt convinsa ca Thassos nu face exceptie, am o pereche de prieteni care se duc vara de vara in Thassos, sunt indragostiti de peisaje si au si o prietenie frumoasa (ad hoc, stabilita in primul an de vacanta al lor) cu familia care detine vila de vacanta.

Noi am fost pe o insula mica, mica, mica, un pic mai jos de Lefkada. Meganissi se numeste, este una dintre insulele Ionice, in sud-vestul Greciei, abia se zareste pe harta. O minunatie: peisaje de vis, apa cristalina, salbaticie. Am strabatut insula cu piciorul, erau doar 3 orasele/satucuri, am mancat in fiecare zi in alt loc, apoi am luat insula cealalta la haladuit (Lefkada). Superb. In fiecare zi sa faci altceva, sa vezi alte locuri, sa mergi la baie pe alta plaja...Iar grecii asa cum i-am cunoscut in insulele astea doua sunt haiosi, joviali, curtenitori, ospitalieri si fac o mancare de senzatie (si la niste preturi fara concurenta in alta parte- nici macar in Romania).
A fost de vis si anul asta repetam experienta. O sa mergem in Corfu, dar nu intr-o statiune extrem de turistica, pe o plaja usor mai retrasa unde sunt cateva vilute cu apartamente si un singur hotel. Picioarele sa ne tina!
Numai zic ca eu o sa am cam 28 de saptamani la momentul plecarii, dar nu ma las! Cine stie cand mai ajung acolo? Singurul lucru neplacut este ca nu voi putea merge cu masina, asa ca ma sui in avion cu copilul cel mare si cu burta si sotul ma asteapta la destinatie. Spre deosebire de sotul Anyei al meu e legat de maini si de picioare fara masina, daca ar putea ar dormi in ea! Ma rog, pentru insule e f bine cu masina pentru ca ai ce face si nu merita sa inchiriezi cine stie ce jaf acolo...Iar avioanele sunt scumpe (aviz Anya), doar daca iei vacanta cu charter inclus te scoti.
Eu nu am reusit. Sunt chartere catre Corfu dar ma puneau sa cumpar si vacanta de la ei...asa ca am zis pas si fac escala la Atena, asta e...Dar Thassos e aproape, pleci devreme devreme sa prinzi feribotul seara si gata! Ajungi intr-o zi!

Va pup si mergeti cu incredere in orice insula greceasca.

PS: Si merge aventura si cu copii mici. Fetita mea avea 1 an si 9 luni anul trecut...Am facut 2 zile dus (cu masina), escala cu noapte la hotel langa Salonic la dus si la Nei Pori la intors.Puteam si mai repede, dar ne opream la 3 ore pentru dezmorteala. Acolo, pe insula, am plimbat-o peste tot. Cu parasolar la carut, crema cu factor mare, pantalonasi de panza lungi, am mers in fiecare zi numai cu ea... A mancat mult peste la gratar la taverne, s-a balacit, a fost super ok...O experienta interesanta!


bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Kid, foarte misto ai povestit vacanta de anul trecut! Si noi mergem cu fetitele care nu-s prea mari dar le-am obisnuit cu "haladuiala".

Concediu placut cu burtica cu tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si noi si noi. Tot in Thassos anul asta ca tot ne plac noua grecii. In Potos. Si vreau aa va spun ca pentru ce avem noi nevoie, adica 8 zile si transport propriu, nu autocar, am gasit pe net cea mai buna dintre oferte, nu la agentiile noastre.
Poate ca ne vedem p-acolo cu piticii, ar fi super simpatic.

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia, Crisa
Alex, Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Si noi vrem sa mergem, cred ca in septembrie, in Thassos. Oare cat facem din Cluj cu masina si unde sa innoptam?...
Kid, super tare....de 2 ori in Turcia....hihihi

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

ralcat, cand pleci?

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Crinutz, plecam pe 20 iunie si ne intoarcem pe 28.


Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia, Crisa
Alex, Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Si noi vrem anul acesta Grecia. Dupa 15 iunie...
ma gandisem sa stam 5-6 zile pe continent la Nei Pori si apoi Thassos, 7-8 zile.Mi-e foarte greu sa ma decid pentru statiunile din Thassos. Imi doresc liniste, pace, vedere la mare , fara mitocanie, aglomeratie, muzica mai ales noaptea... Intelegeti voi.
Aveti ceva recomandari???
Ralcat vad ca o sa fim in Thassos cam in acceasi perioada. Tu unde mergi?

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput