Impresii despre insula Thassos

Impresii despre insula Thassos | Autor: Olivette

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

As vrea in vara aceasta sa merg o saptamana in insula Thassos, "insula de smarald". Poate sa-mi spuna cineva cum este pe-acolo, ce locatii sunt mai frumoase (cazare, plaja, apa cristalina...etc), daca este ceva de vizitat, cu toate ca acum am chef doar sa merg si sa lenevesc pe un sezlong, la soare....ehe...pana la vara mai este destul, dar pot si eu sa visez, nu?
Revenind la subiect, ca deja m-a luat valul.... Astept si eu niste impresii, sa stiu daca merita, sau ma orientez spre altceva.

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Chiar nu stie nimeni nimic despre aceasta insula?!?
Stiu ca poate vi se pare ciudat ca intreb de acum de o vacanta pentru la vara, dar trebuie sa-mi programez concediul pana la sfarsitul lui ianuarie (politica firmei) si chiar trebuie sa ma hotarasc unde merg, ca sa stiu ce perioade imi aleg. Si mai am doar cateva zile pana sa predau zilele de concediu alese.

Multumesc inca o data si astept si eu niste sugestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Olivette ..
eu nu am fost in Thassos dar am prietene care au fost si au povestit numai lucruri frumoase . Uite ce am gasit eu pe net :"Vacanta in Thassos
Una dintre cele mai exotice insule ale Greciei este situata foarte aproape de continent, feriboturile asigurand legatura cu porturile continentale Keramoti (30 min.) si Kavala. Frumuset ea insulei este data de plajele impecabile, dar si de vestigiile istorice, in timp ce agitatia permanenta din statiunile care impanzesc litoralul o fac atragatoare si pentru cei mai tineri dintre turisti. Pentru cei ce doresc liniste, localnicii poseda barci si va pot transporta pana pe una dintre numeroasele insulite pustii din apropiere, in schimbul unei sume modice. ... mancarea este relativ ieftina, exceptie facand restaurantele de lux. "
si seamna cu povestile prietenelor mele .
Ele insa nu au venit in excursie di Romania asa ca nu iti pot recomanda vreo agentie.. Insa am inteles ca poti inchiria masina si intr.-o zi poti vizita toata insula care e micuta. Te opresti tu unde vrei .

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

http://www.thassos-island.com
Vara trecuta noi am stat in Sithonia si am facut o excursie de o zi in Thassos unde pot sa-ti spun ca natura este superba si mancarea excelenta. Ne-am propus sa facem o vacanta pe insula.
Am luat ferry din Keramoti (cursele sunt mai dese si mai acurte decat din Kavala), am mancat si am facut ceva shopping in capitala Thassos/Limenas, apoi am lenevit pe o plaja la umbra unor ... conifere si inainte de plecare am dat o tura cu masina pana la Aliki(cam jumatate din drumul ce face ocolul insulei). Era inceput de septembrie, destul de pustiu si nespus de frumos.
Despre agentii nu stiu ce sa-ti spun pentru ca noi mergem pe cont propriu.




_
Take me home, country roads

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

multumesc din suflet pentru raspunsuri. Mai citisem eu cate ceva si pe niste pagini din strainatate, dar altfel este cand afli niste pareri personale. Am vazut ca preturile pentru inchirieri masini nu sunt prea mari, si vorba ta crista-s, putem sa ne oprim unde vrem si sa stam cat vrem. Cred ca este mai bine decat cu o exursie organizata. Tata lu Toma, ziceai ca Aliki merita vazut? Dar capitala, se merita sa facem o vizita pe-acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am si eu o intrebare: intre Limenas si Potos, ce sa aleg? Am gasit oferte in aceste statiuni. Unde-i mai frumos? Si va rog, daca stie cineva, cum e agentia Europa Travel: serioasa sau nu?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Ma intereseaza si pe mine subiectul foarte mult, pentru ca ne-am propus ca vacanta mare anul asta sa o facem in Grecia, 2 saptamani. Noi vrem sa mergem cam pe la inceputul lui septemberie si am vrea intr-o zona nu foarte turistica, am vrea sa simtim ca suntem in Grecia, printre localnici, cu traditiile lor, nu numai turisti in jurul nostru.

Tata lui Toma, ziceai ca ai mers prin septembrie in insula aceea, cum a fost vremea? Cam cate grade sunt??

Daca stiti, unde imi recomandati sa mergem ca sa nu vedem prea multi turisti..o insula asa micuta, dar sa aiba totusi acces la un oras mai mare ca sa ajungem usor de la aeroport?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Lau10, intra pe greecetravel.ro si poti gasi o sumedenie de informatii despre insule, hoteluri. Poate iti este de ajutor.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Dar in mai cum e vremea?

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by roxana c.
Si va rog, daca stie cineva, cum e agentia Europa Travel: serioasa sau nu?


Noi am fost vara trecuta la Paralia cu Europa Travel. Noi am fost destul de multumiti de ei (am fi vrut sa mergem cu ei si vara asta, da nu mai mergem nicaieri ): autocar mare, aerisist, soferi cu bun simt, ghizii nu prea stiu ei pe ce lume sunt, in vami se trece super lejer (nu se cotizeaza in plus) si nu te-ntreaba nimeni de sanatate. Singura chestie naspa (care, sincera sa fiu, nu'sh daca a tinut de agentie sau de politica vilei unde am stat noi) a fost ca nu sunt 6 nopti de cazare (adica 7 zile efective), ci doar 5 nopti (adica 6 zile). In rest e bine (nu dau tzepe!!), cred ca e cea mai ieftina agentie, mai ales ca fac acel discount (de 20-25%) daca platesti in primele 3 luni ale anului.


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Maine plec pe insula Thassos, in Potos. Ma intoc pe 22 cu detalii pentru cei interesati.
Sper ca acolo e vreme mai buna decat aici. N-am gasit pe nici un site cu vremea Thassos-ul... vedem noi.....

Mergi la inceput