SA SCHIMBAM LEGEA ADOPTIEI!

SA SCHIMBAM LEGEA ADOPTIEI! | Autor: mamiFlori

Link direct la acest mesaj

Ne intalnim pe acest forum ca sa dezbatem problemele adoptiei, ca sa ne ajutam si mai ales sa gasim suport moral in lupta cu birocratia, pentru ca, in final, procesul adoptiei este un razboi al nervilor.
Suntem atat de multe cele care ne intalnim pe acest forum, din toate colturile tarii; cunoastem astfel problemele specifice fiecarui DPC de judet. Suntem prin urmare posesoarele INFORMATIEI, stim foarte bine (pe pielea noastra) toate "hachitele" si gaurile negre ale acestui sistem. De ce sa nu ne unim fortele, cunostintele, experienta si sa incercam (macar)sa urnim ceva in aceasta legislatie deficitara, "in interesul copilului". Sa fim alaturi de cele care au avut curajul sa ridice vocea catre oficialitati! Este in interesul copilului si nu in ultimul rand al nostru, celor care suntem gata sa oferim totul copilului indelung asteptat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

galinarodica
membru junior




Romania
Bucuresti
301 Mesaje
Trimise - 10/01/2006 : 14:13:14
--------------------------------------------------------------------------------

Fetelor vesti super, mi-a raspuns la e-mail Mona MUSCA si a zis ca saptamana asta ma suna asistenta sa stabilim o audienta cu privire la modificarea legii adoptiei. EI asa-i ca e o veste mare? Incepem sa ne miscam. Mai vrea cineva sa vina cu mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

hei, ce adresa ai folosit pt. doamna Mona Musca? i-am scris si eu odata la camera deputatilor, dar nu am primit nimic back.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Sprijin demersul, dar oare cum putem sa fim eficiente, si eu zic ca cu cat suntem mai multe, avem mai multe sanse de a ne face auzite, oare n-ar trebui facut un memoriu care sa fie semnat de noi? Sunt sigura ca d-na Mona Musca habar n-are de situatia reala, si nu stiu cum am putea sa i-o aratam mai exact, in toata durerea ei?

Dora,o mamica fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Din pacate legea adoptiei nu se va schimba dar putem sa aducem niste adugiri care sa ajute cu adevarat copii abandonati sau neglijati ,dar care sa si confere niste drepturi familiilor adoptatoare.
Trebuie sa facem ceva dar trebuie sa fim realiste legea noua nu este in totalitate gresita.Si legea veche avea foarte multe greseli.
Deci ce facem?Si cum procedam?


Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Fetelor, eu acum plec si e cam greu cu internetul la sf. de saptamana pt mine. GALINARODINA ma va contacta si vedem ce a mai facut, cand va primi audienta. Pana atunci, repet, nu vreti sa ne intalnim la o cafenea sa dicutam problema? Ar fi si placut si util...
Va pup! si mai vorbim...
Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Fetelor inca nu m-a sunat pentru audienta. Eu mi-am pus cateceva pe hartie dar nu as vrea sa discutam on line ci cel mult pe YM. Puneti si voi fiecare pe e-mail sau pe YM sau pe privat ceea ce ati observat ca nu e ok. EU o sa le centralizez si va trimit si voua.
Legea se poate schimba nu in intregime ci anumite paragrafe care nu sunt in concordanta cu realitatea romaneasca. In occident au 2-3 abandonuri pe an pe o regiune intreaga iar la noi is 2-3 pe saptamana intr-o maternitate; asta-i baiul. Ca sa nu mai spun de faptul ca daca nu se intereseaza nimeni de copil dosarele zac si nimeni nu se apuca de ele. Sa mai spun si ca mama are dreptul sa se razgandesca si dupa 2 ani? Pai amaratul ala de copil care a deschis ochii poate intr-o familie care il iubeste si il vrea nu are dreptul la o sansa in viatza? De ce naturala sa aiba dreptul sa-i distruga viatza? Doar fiindca cum zice romanul de rand, mai vulgar "fiindca a stat cu cracii in sus?"
EI au bagat in fata ca e depresia post factum, aiurea orice medic poate confirma ca doar in rare cazuri aceasta depresie dureaza mai mult de cateva zile, maxim saptamani si oricum nu se manifesta cu abandonul copilului. Si daca a semnat ca-l da de ce incearca sa se faca presiune psihologica asupra ei?
Consilierea obligatorie de ce trebuie sa dureze 1 luna si daca aia nu vrea sa vina nu se poate mere mai departe? Adica daca ea se ascunde de ce incearca sa dea de ea si in gaura de sarpe? Consilierea poate foarte bine facuta atunci cand e gravida daca mere la medic sau dupa nastere caT STA IN SPITAL SI CU ASTA BASTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ina draga ai dreptate in ceea ce spui.Eu nu sunt de acord cu un paragraf din lege(o sa il caut si o sa il scriu precis) in care se spune ca, chiar daca au fost decazuti din drepturile parintesti ,parintii naturali se pot opune adoptiei.Asta mi se pare o aberatie groaznica.Adica daca e decazut din drepturi atunci cum sa mai aiba drepturi?????

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Fetelor , mie mi-a zis cineva de la un DPC ca a fost o intalnire intre ei acum vreo luna ( au participat asistenti DPC din toate judetele) si s-a discutat o chestie oribila.Cica suntem prea multi cei care vrem sa adoptam bebelusi si de ce cam toate cererile se incheie cu obtinerea atestatului ?Si de ce nu sunt atestate retrase ?Chiar toti care au atestat sunt OK?
Eu una am ramas cu gura cascata si nu cred ca avea nici un rost sa-mi spuna niste chestii inventate.Tipa care mi-a spus isi manifesta uimirea si indignarea.
Voi stiti ceva de chestia asta ? Ar fi culmea acum sa inceapa sa retraga atestate sau mai stiu eu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Pe ce baza sa retraga atestatele?
Sa inceapa sa refaca evaluarile eventual dar asta presupune timp si personal de care nu cred ca dispun.
Eu cred ca e o aiureala.
Oricum nu pot retrage atestate doar asa.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Mi se pare o tampenie chestia asta cu retrasul atestatelor .Dar la noi se poate orice .Oricum ,daca nu toata lumea atestata ar fi ok ,ar fi tot vina lor ,ca doar ei se ocupa de atestare ,nu?Raman la ideea ca in Romania parintii adoptatori sunt tratati ca niste oameni de categorie inferioara .Sa le fie rusine !

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput