SA SCHIMBAM LEGEA ADOPTIEI!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Costi spune:

Cum sa se retraga atestate?
Adica acum 5 luni jumate cind l-am obtinut si am cunoscut-o pe pitica mea eram apti sa adoptam si intre timp nu mai suntem?
Unde mai pui ca sunt cazuri in care se asteapta luni de zile sa-ti gasesti copilul si...cazul meu 5,5 luni sa-l poti aduce acasa.
Si cum o sa fie azi iti da atestatul miine te cheama sa-l inapoiezi?
Pe ce criterii ti-l poate retrage?
Si apropos de consiliere...sunt cazuri in care consilierea a durat 4 luni, la mine, facuta de 2 ori, in sectorul unde s-a nascut pitica si s-a reluat si de catre sectorul in care domicilia naturala...si aud mai nou ca consilierea e valabila si doar cea facuta intr-o zi..deci..galinarodica, sa subliniem si asupra termenelor...cit dureaza consilierea, cite declaratii trebuie sa dea naturala ca sa se inteleaga exact ce doreste(ca naturala mea are 3 declaratii la dosar ca vrea sa dea copilul spre adoptie), cite domicilii trebuie sa aiba un copil pina sa ajunga la familia adoptiva. Sunt destui copii abandonati care zac in maternitati, de ce copilul meu sa ocupe un loc la as maternal daca exista o familie care-l asteapta, ca doar riscurile sunt ale noastre si ni le asumam.


Ultima speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Dragele mele din Bucuresti exista o fundatie care ne poate pune la dispozitie o sala, undeva la Sala Palatului, deci avem unde ne intalni, dati un semn sa ne adunam sa punem pe hartie ce si cum si sa rezolvam ceva; Doamana Musca inca nu m-a sunat sa stabilim intaknirea, dar cred, sper ca e femeie de cuvant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

quote:
Originally posted by Andreea_k

Fetelor , mie mi-a zis cineva de la un DPC ca a fost o intalnire intre ei acum vreo luna ( au participat asistenti DPC din toate judetele) si s-a discutat o chestie oribila.Cica suntem prea multi cei care vrem sa adoptam bebelusi si de ce cam toate cererile se incheie cu obtinerea atestatului ?Si de ce nu sunt atestate retrase ?Chiar toti care au atestat sunt OK?
Eu una am ramas cu gura cascata si nu cred ca avea nici un rost sa-mi spuna niste chestii inventate.Tipa care mi-a spus isi manifesta uimirea si indignarea.
Voi stiti ceva de chestia asta ? Ar fi culmea acum sa inceapa sa retraga atestate sau mai stiu eu ce.



Eu nu cred ca vor face asta pentru ca este o mare porcarie. Mi s-ar parea normal insa sa se faca niste cursuri serioase (nu de bifat actiunea) pentru cele care vor bebelusi, in sensul sa te invete cum sa-l ingrijesti - asta daca intr-adevar vor sa se asigure ca esti OK.

Asta ca sa nu mai aducem vorba de putreziciunea din ograda DPC-urilor (vezi fetita Corinei care la maternal fiind nu fusese spalata pe cap 4,5 luni, vezi fetita Aissei pe care nu a vazut-o treaza cat a fost in spital, vezi propunerea pe care o asistenta maternala i-a facut-o Aissei de a-i da bonul de la casa pentru pampersi si alte exemple de pe forum in care copiii nu au avut vaccinurile facute la timp samd). pe de alta parte "piticii" pe care ii avem multi dintre noi cu bebelusul se datoreaza EXACT acestui sistem de rahat, in care nu stii cum a fost ingrijit copilul in primele luni de viata, daca i s-au dat sedative sau tuica ca sa taca. Asa ca daca ceva e putred e la ei, nu e la noi. Vroiam de mult sa raspund la aceasta postare si uite ca acum am reusit sa scriu. O zi buna va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Galinarodica,

Este un inceput bun acesta cu doamna Mona Musca si ne poate sprijini in demersurile noastre daca va intelege problema.
Ce imi permit sa sugerez eu este sa ai un material scris pe care fie il trimiti inainte daca telefonul cu pricina intarzie, fie il inmanezi la intalnire.
Domna deputat este serioasa si are credibilitate. Daca accepta sa lupte pentru aceasta cauza vom avea un atuu nesperat.
Este super!
Daca te pot ajuta cu ceva te rog sa ma soliciti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Fetelor, poate am mai putea apela la Theodora Bertzi (sotia lui Ducu Bertzi) care este secretar de stat si seful Ofociului Roman pt. Adoptii. Din cate am auzit si am vazut (am vazut-o o data la Teo dand informatii in legatura cu adoptia), e o femeie sufletista si deloc scortoasa.
Am gasit cateva adrese de internet unde puteti citi despre ea (nu stiu daca vor merge). Daca nu intra de aici, dati pe google: theodora bertzi si exista material destul.
Eu sunt de acord sa ne intalnim. Personal as putea sambata sau duminica peste 2 saptamani (deci nu la acest sf. de saptamana).
Mai astept sa vad daca a prins ceva la inseminarea pe care am facut-o duminica trecuta....
In rest... imi schimb serviciul... asa ca sunt putin cam stresata, dar sunt alaturi de voi.
Va pup, Florina

http://www.gardianul.ro/index.php?a=societate2005021603.xml
http://www.bza.ro/fullnews.php?ID=7350
http://www.ziua.ro/display.php?id=190823

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Buna, fetelor.
Nu am mai avut timp sa scriu, dar am citit pe apucate tot ce ati mai scris.
Am si eu unele propuneri de modificatre a Legii 273:
1.Introducerea unor alineate referitoare la confidentialitatea datelor privind familia adoptatoare;
2.Introducerea de sanciuni foarte mari si amenzi la fel pentru persoanele implicate in situatia nerespectarii prevederilor si a termenelor prevazute in lege, precum si in cazul nerespectarii confidentialitatii datelor.
Mai clar, respectarea de catre partile implicate(DPC- cu juristi, asistenti sociali,psihologi etc.. tribunal si familia adoptatoare) a principiului celeritatii enuntat la art.2 lit.e) din lege si in caz de nerespectare aplicarea de sanctiuni/amenzi corespunzatoare.
Exemplu:juristii nu depun dosarele in termenul prevazit de lege si stau si asteapta...sa-i expire omului atestatul probabil-sanctiune sau amenda pe care o poate solicita familia adoptatoare;sau nu se prezinta la termen ceea ce duce la amanare si obtinerea unui nou termen-la fel...etc.
Aici cred ca fiecare din voi pate spune cate ceva din propria experienta.
PS.Rog sa nu se inteleaga gresit, la DPC sunt multi oameni de o calitate ireprosabila care isi fac datoria legal si constiincios, nu putini,dar ca in orice padure....stiti zicala.
Va doresc numai bine.

Aissa,
scriai mai sus ca Ale dormea tot timpul cand o vizitai.Stii de ce?Poate ca i se administra fenobarbital. Am aflat ca este o practica uzuala in spitale la acesti copii si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

Galinarodica, nu am reusit sa-ti trimit mesajul pe yahoo asa ca scriu aici ce cred ca ar trebui modificat in lege, fara sa am pretentia ca ma pricep catusi de putin in domeniu :

-Daca am inteles eu bine, dosarul copilului declarat apt pentru adoptie este valabil un an, timp in care daca nu se gaseste o familie / persoana care sa-l adopte, trebuie refacut din nou. Statutul de copil "apt pentru adoptie" ar trebui sa se schimbe numai cand cineva din familia naturala sau extinsa solicita sa ia copilul inapoi.
-Parintilor decazuti din drepturi nu ar trebui sa li se mai ceara consimtamantul.

Probabil ca fetele care au adoptat pe aceasta lege pot sa spuna mai multe, eu inca mai astept atestatul si nu am simtit pe pielea mea ce inseamna aceasta procedura.
Iti tin pumnii pentru intalnire si asteptam vesti bune.

daphnyie

Mergi la inceput