Medici pediatri - recomandari

Raspunsuri - Pagina 69

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexia.iorga spune:

Super...dar in Pitesti nu stie nimeni un medic pediatru bun???eu am doar medic de familie la fetita pentru ca nici un prieten de-al meu nu e multumit de pediatru....please heeeeeeeeeeeeeelp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori_m spune:

Buna tuturor mamicilor si taticilor!
Am si eu o rugaminte pentru cei care ma pot ajuta. As dori sa-mi spuneti un dr. bun din Timisoara (nici nu stiu domeniul)care sa o vada pe fetita mea. Ii apar de cativa ani pe limba niste pete rosii, depapilate, care migreaza pe suprafata limbii, inclusiv marginile (apar si dispar si iar apar, iar dispar). Limba devine incarcata in rest, este alba, iar petele rosii. Am fost si la pediatrii si la dermatologi si la orl-isti si degeaba. Toti spun ca este limba geografica, dar eu stiu ca nu-i asa deoarece nu s-a nascut asa, i-au aparut pe la 4 ani. I-am dat cu glicerina+nistatin, cu bicarbonat, cu spray-uri si degeaba. De ceva timp a inceput sa-mi apara si mie, in acelasi loc, din cand in cand o pata -exact cum a inceput la fetita. Va multumesc si astept raspuns de la cei care ma pot ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura10

Buna,

baietelul meu are 3 ani si 4 luni si trebuie operat de polipi, la Budimex ne-a recomandat pediatrul, la doctorita Manuela Rizesc. As avea nevoie de un sfat din experientele voastre, cum decurge operatia? am inteles ca e scurta. e ok doamna doctor, se poate comunica cu ea? cati bani ati dat si cui? doctoritie si anestezistului?

multumesc



Tudor-Matei 11 Decembrie 2007

Laura


buna
eu miam operat baiatul mare de polipi la 3 ani la dct rizescu si am fost foarte multumita de cum sa purtat.ia facut anestezie totala, nu a stiut nimic, dupa operatie a fost mai greu ca na.. e durere dar ne adata ntibio, nea zis pana seara sa stam in bucuresti in caz de ceav sa en intoarcem la spital, dar a fost totul ok si sear neam intors in orasul nostru. eu tioa recomand eodct ok.

_
SOACRA CU DOUA NURORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

de bani nu mai stiu cat am dat ca lam operat acum 3 ani, dar nu am dat foarte mult. afli acolo de alte mamici care e pretul.

_
SOACRA CU DOUA NURORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali0770700 spune:

Am ajuns cu baietelul meu de 8 luni la cabinetul personal al dr Ana Culcer datorita faimei de care se bucura in Bucuresti si in Romania, insa am fost dezamagita de prestatia doamnei doctor, de atitudinea ei si de organizarea si igiena din cabinetul ei.
Prestatia si atitudinea doamnei doctor:
Am asteptat o ora si cincizeci de minute sa intram la consultatie, desi aveam programare. Au intrat in fata noastra alti pacienti care nu aveau programare.
Cand am intrat in sfarsit in sala de consultatie, baiatul meu a fost tratat mai mult decat superficial. A fost un consult general, baiatul meu nesuferind de nimic, insa consultatia propriu-zisa a fost intrerupta de alte doua interventii: asistenta a introdus alte doua mamici sa vorbeasca cu doamna doctor. De fiecare data doamna doctor uita unde ramasese in discutia cu mine. Ii reaminteam eu, dar am avut impresia ca nu ma asculta si nu era atenta la ceea ce ii raspundeam eu, intrucat mai tarziu ma intreba din nou aceleasi lucruri, dar din nou parea ca nu asculta. Nu a verificat vaccinurile facute de baiatul meu pana acum si nu mi-a facut nici o recomandare asupra alimentatiei baiatului meu. La intrebarile mele raspundea superficial.
Inspre finalul consultatiei, au intrat peste noi o familie. La vederea lor, doamna doctor a uitat de noi, i-a invitat sa ia loc si le-a spus: Vai, domnu ..., dar de ce nu ati intrat mai repede?, etc, etc. Adica domnul ... a venit fara programare, a fost introdus in fata si in timpul consultatiei cu mine. Probabil era o persoana 'importanta', intrucat noi am fost uitati cu desavarsire. Nici fetita acelei familii nu suferea de nimic, deci nu era vorba de o urgenta. Nu mi s-a parut corect, intrucat si eu am platit consultatia ca si acel domn si vreau sa va spun ca pretul este mai mult decat piperat. Este mai mare decat la clincile private de sanatate, unde esti tratat cu respect si primesti toata atentia cuvenita.
Despre organizare si curatenie:
Organizarea si caratenia lasa mult de dorit. Sunt tinuti intr-o camera si pe un hol de apartament apr 15 parinti si copii. Daca un copil sufera de ceva este mai mult decat probabil ca le va transmite virusul si celorlalti copii. In camera functioneaza un aer conditionat foarte puternic. Datorita faptului ca acea camera este foarte mica, iar aerul conditionat nu este asigurat de o instalatie propriu-zisa, bate inspre copii, care se pot imbolnavi.
In baie se afla locul de schimbat scutece ale copiilor. Avand in vedere ca am stat aproape doua ore sa asteptam sa intram la consultatie, iar drumul de la mine acasa pana la cabinetul doameni doctor, a trebuit sa il schimb pe baiatul meu. Cand am intrat in acea baie, m-a izbit un miros de igrasie foarte puternic.
Conculzie:
Nu neg competentele doamnei doctor, insa fata de baietelul meu nu si-a le-a dovedit. Nu a fost capabila sa imi transmita ca este cu adevarat interesata de binele copilului meu si ne-a facut sa ne simtim ultimii oameni.
Parerea mea este ca ar trebui sa limiteze consultatiile la numarul de pacienti pe care ii poate trata respectabil si decent, in acord cu pretul pe care il cere pentru fiecare consultatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alghaziloredana spune:

Eu o recomand pe d-na dr. Lena Enatescu, neonatolog si pediatru.
Am trei baietei (pe primii doi ii vedea dr. Muscoi-pana a plecat din tara)dar pana sa il nasc pe al treilea, nu am realizat importanta neonatologului la nastere si in perioada imediat urmatoare!
Pentru mine e important si faptul ca ei doi "se cunosc" de la momentul 0 si d-na dr. l-a urmarit inca de la nastere. Buna si constanta comunicare mi se pare a fi cheia unei relatii reusite intre medic si pacient/mama copilului si aceasta trebuie cultivata de ambele parti!
Eu zic ca trebuie sa va ascultati intuitia atunci cand alegeti medicul copilului vostru si daca nu va place, in ciuda tuturor recomandarilor, nu va opriti la o persoana cu care simtiti ca nu veti putea comunica sau nu o veti putea investi cu incredere!
TOTI medicii au succesele si esecurile lor terapeutice-TOTI! Nu suntem noi in masura sa ii judecam profesional! Dar relatia medic-pacient, cu tot specificul ei, este TOT o relatie si sta in puterea noastra sa decidem cu cine intram in aceasta relatie si daca o mentinem sau nu. Personal, am ales un medic care MA ASCULTA, care nu "se crizeaza" atunci cand aude despre ce am mai gasit eu pe Internet, care IMI RASPUNDE la intrebari,si MA ASCULTA pe mine si pe copiii mei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Noa

Bine v-am gasit!E primul meu mesaj pt voi.Sper ca va fi de ajutor pt acele mamici care sunt in evidenta fostei policlinici 10{cea de pe Washinghton]. Feriti-va cat puteti de dr. Adriana Roman.Noi am trait experiente Foarte neplacute Datorita acastei persoane. Dumnezeu insa ne-a ajutat si suntem acum la d-na dr. Irina Antonescu Pe care v-o recomand cu toata caldura. E medic si om deopotriva.


subscriu la ce a spus Noa...
am un baietel de 4 luni, si de la nastere am chemat-o pe Dr. Roman Adriana la recomandarea unor prieteni... prima luna cand ne venea saptamanal acasa (si plateam 100 RON/per vizita), si a doua luna a fost totul ok, numai lapte si miere... insa pe la 3 luni, cand am avut o problema cu baietelul si am inceput sa o contactam pe mobil nu ne raspundea, si nici nu suna inapoi - prtecizez ca nu o sunasem noaptea, ci la pranz... plus ca atunci cand a raspuns numai sfat avizat nu ne-a dat, mai bine il tratatm eu acasa decat ce ne-a recomandat (sau mai bine spus, ce nu ne-a recomandat)...
sanatate multa la puiuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mickylaur spune:

buna ziua,
a fost cineva la dr alina stanciu la regina maria (cmu)?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemernica spune:


Bidiga Raluca este o doctorita care noua ne place ff mult..are timp mereu de noi..ne explica ne face recomandari, scheme diversificare etc..Noi o recomandam cu drag..O gasiti la spitalul de pediatrie medlife din zagazului-zona de nord..

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Eu recomand cu caldura pe doamna Marcu de la Medlife. Intodeauna ne-a primit cu caldura indiferent de problema de problema pe care o aveam.. si cu telefon la orice ora daca solicitam informatii sau sfaturi. O recomand din tot sufletul.

Mergi la inceput