Medici pediatri - recomandari

Raspunsuri - Pagina 58

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciccolina spune:

Biricica,

nu ca sa te contrazic, ci din contra, vreau sa-ti spun ca eu am o pediatra care a fost la Medlife si a plecat de acolo.
Este dr la spitalul Emilia Irza si este un medic extraordinar.
dr. Paula Avram, pentru cine este interesat.
Mie mi-a fost reocmandata de catre prietena mea, eu o recomand mai departe pentru ca mie mi se pare ca este ceea ce ar trebui sa consideram un medic.
A venit acasa in prima saptamana, a stat 2 ore de vorba si ne-a explicat, in fiecare luna tot 2 ore dureaza controlul si explicatiile, a reactionat in miez de noapte in caz de febra mare. Pe scurt, nu am ce sa-i reprosez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biricica spune:

cand ma gandesc la medlife... iar mi se ridica parul pe spate
incredibil! cum am platit zece luni fiecare consultatie, si cum mi-au raspuns cu nonsalanta "pacientii privati nu au fisa la noi, cu exceptia celor pe care ii are doamna doctor Marcu"!!!!!!!!! cum am platit zece luni fiecare consultatie si nu au fost in stare sa-mi semnaleze niste probleme! nici macar faptul ca fiica-mea are tal valg!!!!!
pai fireste ca nu, ca ar fi trebuit sa si fie cineva competent, in stare sa faca lucrurile astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiena spune:

Va rog foarte mult , stie cineva un medic pediatru-de fapt vreau medic de familie pentru copilul meu de 4 ani-in zona Rahova Ispirescu-ma intereseaza sa fie cat de cat decent , ca doctorita de acum e infioratoare.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flory_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui biricica

buna.
hai sa va povestesc si eu din experientele mele minunate cu pediatri. am nascut la medlife cu dr pelinescu. super incantata si militam pentru nasterea intr-un spital privat, recomandand cu caldura medlife. pe principiul ca nasterea a decurs foarte bine, am ales un pediatru tot de la medlife. pe dr georgescu. care nu a venit niciodata acasa, de fiecare data cand o sunam sa ne programam pentru consult nu stia cine suntem & so on. si ABSOLUT NICIODATA nu raspundea la telefon! noroc ca a plecat sa nasca. dupa care am ales sa mergem la dr bidiga. care raspundea la telefon dar nici ea nu stia cine suntem si ce vrem. fiecare consult decurgea la fel: masurat, cantarit, palpat si gata. dura mai mult sa stam la coada sa platim consultatia decat consultul in sine. si de fiecare data cand o intrebam "doamna, e ok sa ia atat de mult in greutate?" imi spunea "stati linistita, e ok!". sau o intrebam "doamna, copilul meu are 7 luni si nu sta singura in fund!" iar ea imi raspundea "stati linistita, unii copii stau mai tarziu! ea e grasuta si ii e mai greu." intr-un final am ajuns la dr ivascu. dupa ce a consultat-o pe fiica-mea mi-a spus ca are tonus muscular scazut, ne-a dat o reteta cu calciu si fier si ne-a spus sa vedem cum evolueaza in luna ce urma. dupa ce am fost din nou la consult, ne-a spus ca a inregistrat progrese semnificative dar nu indeajuns. motiv pentru care suspecteaza ca are sindrom hipoton si ne-a facut trimitere la neurologie infantila. sa n-o mai lungesc, fiica-mea intr-adevar are sindrom hipoton si acum mergem la kinetoterapie.
dupa ce ne-am decis sa mergem doar la ivascu am mers sa-i scoatem fisa de la medlife. si am aflat cu stupoare ca fiica mea nu era inscrisa acolo si nu avea nici un fel de fisa. nici de pacient privat nici de nimic. si ni s-a explicat ca doar "pacientii doamnei doctor marcu au fise la noi"!!!!!
trageti voi concluziile privitoare la conduita spitalului si la competenta doctorilor pediatri de la medlife! caci mie sincer mi s-a terminat mintea!

http://picasaweb.google.ro/MihaiPop99



biricica, imi pare rau...chiar sunt neseriosi...dar cum ai procedat? ai avut un abonament la ei? Vaccinurile le faceau tot ei? Te intreb pentru ca am cunostinte ce au abonamente la Medicover si sunt foarte multumiti...au tot inclus, chiar si lectiile la bazin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biricica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flory_28

Citat:
citat din mesajul lui biricica

buna.
hai sa va povestesc si eu din experientele mele minunate cu pediatri. am nascut la medlife cu dr pelinescu. super incantata si militam pentru nasterea intr-un spital privat, recomandand cu caldura medlife. pe principiul ca nasterea a decurs foarte bine, am ales un pediatru tot de la medlife. pe dr georgescu. care nu a venit niciodata acasa, de fiecare data cand o sunam sa ne programam pentru consult nu stia cine suntem & so on. si ABSOLUT NICIODATA nu raspundea la telefon! noroc ca a plecat sa nasca. dupa care am ales sa mergem la dr bidiga. care raspundea la telefon dar nici ea nu stia cine suntem si ce vrem. fiecare consult decurgea la fel: masurat, cantarit, palpat si gata. dura mai mult sa stam la coada sa platim consultatia decat consultul in sine. si de fiecare data cand o intrebam "doamna, e ok sa ia atat de mult in greutate?" imi spunea "stati linistita, e ok!". sau o intrebam "doamna, copilul meu are 7 luni si nu sta singura in fund!" iar ea imi raspundea "stati linistita, unii copii stau mai tarziu! ea e grasuta si ii e mai greu." intr-un final am ajuns la dr ivascu. dupa ce a consultat-o pe fiica-mea mi-a spus ca are tonus muscular scazut, ne-a dat o reteta cu calciu si fier si ne-a spus sa vedem cum evolueaza in luna ce urma. dupa ce am fost din nou la consult, ne-a spus ca a inregistrat progrese semnificative dar nu indeajuns. motiv pentru care suspecteaza ca are sindrom hipoton si ne-a facut trimitere la neurologie infantila. sa n-o mai lungesc, fiica-mea intr-adevar are sindrom hipoton si acum mergem la kinetoterapie.
dupa ce ne-am decis sa mergem doar la ivascu am mers sa-i scoatem fisa de la medlife. si am aflat cu stupoare ca fiica mea nu era inscrisa acolo si nu avea nici un fel de fisa. nici de pacient privat nici de nimic. si ni s-a explicat ca doar "pacientii doamnei doctor marcu au fise la noi"!!!!!
trageti voi concluziile privitoare la conduita spitalului si la competenta doctorilor pediatri de la medlife! caci mie sincer mi s-a terminat mintea!




biricica, imi pare rau...chiar sunt neseriosi...dar cum ai procedat? ai avut un abonament la ei? Vaccinurile le faceau tot ei? Te intreb pentru ca am cunostinte ce au abonamente la Medicover si sunt foarte multumiti...au tot inclus, chiar si lectiile la bazin.




eu nu am avut abonament la medlife. ma duceam la inceput odata la doua saptamani, dupa care odata pe luna. toate vaccinurile si toate bolile fiica-mii (noroc ca n-a avut decat o raceala si o bronsiolita) le-am rezolvat la medlife. si de fiecare data am platit. subliniez partea cu platitul pentru ca vreau sa se inteleaga faptul ca nu mi-a facut nimeni nici un favor acolo. si consider ca in banii astia meritam o fisa a copilului.
ca sa nu mai spun cat de profi e bidiga. atunci cand a facut fiica-mea bronsiolita a fost destul de complicat. pentru ca a avut febra vreo doua saptamani, cu toate antiinflamatoarele pe care i le dadeam. intr-o seara, pe la 21.30, fiica-mea iarasi a avut un puseu de febra. eu, disperara sun pediatrul. pe bidiga. care imi spune foarte relaxata sa-i dau augmentin! noi tampiti o credem pe cuvant. motiv pentru care mihai fuge la farmacie dupa antibioticul cu pricina. farmacista, femeie cu capul pe umeri, cere reteta. mihai ii spune ca ne-a fost prescris prin telefon, ca e pentru copilul nostru (la vremea respectiva avea 8 luni) etc. moment in care farmacista ii explica faptul ca nici un pediatru nu trebuie sa prescrie antibiotic unui copil atat de mic fara sa-l vada. i-a dat augmentinul da' i-a sugerat sa nu-l administram copilei fara consult. mergem ziua urmatoare la pediatra vietii de la medlife care nici una nici doua, dupa ce ii ia temperatura, ii scrie pe reteta alt antibiotic! eu ii spun panicata: "ALTUL? Pai nici pe primul nu i l-am dat!" la care ea spune: "Aveti dreptate. ar trebui sa-i facem totusi o hemoleucograma inainte. sa vedem daca e totusi cazul de antibiotic." Fireste, am facut hemoleucograma si nu era nici o suprainfectie bancteriana, so nu era cazul de antibiotic...
si povesti ca asta... multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui veveritza27

Intreba cineva, Alinutza79cred, de pediatru. S-a deschis in curtea bisericii Sf Spiridon Vechi, in Piata Natiunile Unite, un centru medical, foarte frumos. Au si pediatrie. Pare ok :)


am inteles ca e al Nadiei Comaneci http://www.libertatea.ro/stire/nadia-a-inaugurat-asezamantul-socio-medical-care-ii-poarta-numele-246651.html

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niculina_ina spune:

Eu o recomand cu mare caldura pe doamna dr. Adela Radulescu de la IOMC.Este un dr. nemaipomenit din mai multe motive: de 5 ani de cand o cunosc mi-a raspuns la orice ora din zi si din noapte la telefon, a venit chiar si de acasa la spital ca sa-i faca analizele fetitei mele, mi-a cescut practic fetita de la 850 gr. cat avea la 11 zile pana acum cand are 4,8 ani si 17 kg.Nu as renunta la ea pentru nimic in lume chiar daca sa ajung la dansa fac peste 100 km.Niciodata nu agresit un tratament sau altceva si intotdeauna a fost si pentru mine ca o mama, intotdeauna cand ma speriam ma calma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pndr spune:

Buna,
eu o recomand cu caldura pe dr Gheorghita Luminita, strada Focsani(parca).
Raspunde la telefon cand ai nevoie, este calma, iti explica ce ai nevoie si vine si acasa pentru vaccin.

Citat:
citat din mesajul lui simiena

Va rog foarte mult , stie cineva un medic pediatru-de fapt vreau medic de familie pentru copilul meu de 4 ani-in zona Rahova Ispirescu-ma intereseaza sa fie cat de cat decent , ca doctorita de acum e infioratoare.
Multumesc.

Simona


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciccolina

Biricica,

nu ca sa te contrazic, ci din contra, vreau sa-ti spun ca eu am o pediatra care a fost la Medlife si a plecat de acolo.
Este dr la spitalul Emilia Irza si este un medic extraordinar.
dr. Paula Avram, pentru cine este interesat.
Mie mi-a fost reocmandata de catre prietena mea, eu o recomand mai departe pentru ca mie mi se pare ca este ceea ce ar trebui sa consideram un medic.
A venit acasa in prima saptamana, a stat 2 ore de vorba si ne-a explicat, in fiecare luna tot 2 ore dureaza controlul si explicatiile, a reactionat in miez de noapte in caz de febra mare. Pe scurt, nu am ce sa-i reprosez.


Imara, la petite bassa :)


Poti sa-mi dai si un numar de contact al dnei doctor Paaula Avram,te rog?
am incercat sa-ti dau un PM dau nu-l ai activat?
multumesc anticipat

vally s38 Gloria Ailyn

AMR ~2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

cand am vazut topicul, deja aveam in minte 2 pediatrii pe care sa-i recomand. si inca as dori sa o fac, cu toate ca vad ca sunt persoane care nu au avut o experienta f buna cu ei!
este vorba de dr Miruna Georgescu de la Medlife si de dr. Bidiga Raluca de la aceeasi clinica. eu am nascut la medlife, si desi mi-am inscris copilul la un medic pediatru din cartier, am fost numai la medlife. cu toate ca nu avem fisa, d-na dr Miruna Georgescu o stie pe fii-mea cu absolut toate problemele care le-a avut. si atunci cand a fost vorba de ceva mai complicat ne-a recomandat pe cineva si ne-a pus in legatura cu sefa sectiei de nefrologie de la Budimex, unde fetita mea treb sa faca o cistografie. si cand nu am gasit-o pe d-na dr Miruna Georgescu am fost la dr. Bidiga, care a 2 zi dupa consultatie m-a sunat sa ma intrebe cum se simte fii-mea, cum evolueaza, si m-a sunat si cand i-a iesit rezultatul la exudatul faringian. asa ca eu nu am decat cuvinte de lauda pentru aceste 2 doamne dr.

nu acelasi lucru l-as putea spune si despre atotstiutoarea dr marcu, care in 2 min a pus diagnostic, a dat tratament etc, etc si nici despre dr. Spataru de la medlife favorit. dar nu despre asta este topicul...

Mergi la inceput