Medici pediatri - recomandari

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Cine poate sa imi recomande si mie un medic pediatru bun in Ploiesti??
Si mai am o intrebare: doi medici pediatri mi-au recomandat sa nu ii dau fetei mele ( are 40 de zile) cu nimic, nici ulei, nici crema...si atunci vin cu intrebarea: cum ii fac masaj????? Va rog sa imi raspundeti!

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kasky spune:

Draga Geo, nu stiu de ce ti-au recomandat medicii pediatri sa nu-i dai copilului cu nici un fel de crema, eu i-am dat Dariei cu crema Nivea Bebe pt masaj dupa baie si i-a fost excelent! Doctorita noastra imi spusese ca inainte de baita sa-i dau cu ulei, sa-i fac masaj si apoi s-o spal. Mi-era cam sila de uleiul ala, asa ca i-am luat Nivea Baby si totul a fost bine.
Mult succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:

Si eu sunt din Ploiesti si am auzit lucruri bune despre dna Dr. Podeanu. Insa nu am fost la ea, doar am vorbit odata la telefon. Are cabinet pe Strada 8 Martie la nr 49, si lucreaza si la Spitalul Petrolul.
Despre creme si uleiuri...Mara mea nu a suportat NICI un fel de masaj, ca nu ii placea. Eu luasem crema Nivea, inainte sa nasc, insa am folosit-o eu pana la urma.
Cred ca uleiurile obtureaza porii prea rau. O crema e mai buna. Iar acest masaj asa zis "obligatoriu"...nu e chiar asa. Nu i-am facut masaj, acum are 10 luni si e cat se poate de bine. Depinde de piele si de preferinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Pot sa adaug un pedic pediatru din Iasi. Se numeste NICOLETA SIMINICEANU, are cabinet particular TERRABABY si poate fi gasita la maternitatea "Cuza Voda". E profesionista dar nu foarte disponibila inafara programarilor deoarece este aglomerata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camidoaga spune:

Buna! Recent ne-am mutat in Cluj si caut dispetata un pediatru bun pentru copil in zona garii sau centru(Mihai Viteazu)_ noi stam in Gruia, dar ma gandesc ca pe aici nu dau de cabinete de pediatrie. Sincer as prefera sa fie si medic de familie pentru noi. Astept ajutorul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ecou spune:

Ma introduc si eu in grupul vostru, desi nu sunt mamica ci tatic. Din nefericire nu pot sa recomand un medic pediatru, ci vreau sa va povestesc despre un medic pe care NU il recomand: Dr. George Dinulescu, Policlinica Titan.
Desi mi-a fost recomandat ca fiind profesionist, bun pediatru, ca ar face vizite la domiciliu, sunt total dezamagit. Piciul meu are 3 ani, e la el in evidenta de la 2 saptamani. In primele luni a facut cateva vizite la domiciliu, m-a trimis la analiza ba pe la Cantacuzino, ba pe la un laborator particular de pe Oltenitei. Ne tot chinuiam cu scaune moi si raceli, ambele probleme fiind tratate si nu prea. Ne-a explicat ca nu poate prescrie tratamente radicale deoarece medicamentele ar fi nerecomandate copiilor de varste asa mici. Pe la 6 luni imi vede odorul un alt medic si imi spune ca piciul a avut ruptura de clavicula la nastere ! Pe care super-medicul nici nu a observat-o!
Ok, am zis ca e o scapare. Ca si faptul ca de la 6 luni vizitele la domiciliu au incetat, desi i s-au oferit sume considerabile pentru a isi face datoria de medic de familie. In schimb suntem chemati la Titan, unde programarile sunt ceva vag orientativ. In plus, domnul doctor participa la o groaza de conferinte si simpozioane, pacientii ramanandu-i pe mana colegilor lui. De ex. ultima data cand m-a chemat pentru o adeverinta de gradinita m-am trezit ca nici nu era la cabinet, pacienti fiindu-i preluati de un alt medic (care la prima vedere chiar mi-a placut).
In concluzie...daca aveti de ales alegeti un alt medic. Domnul Dinulescu este extrem de ocupat iar copiii dumneavoastra ii stau in calea carierei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IOANANASTASA spune:

IN BACAU MEDIC PEDIATRU DR.COJOC LIVIA SPITALUL DE COPII IN POLICLINICA ESTE UN MEDIC FOARTE BUN SI NU ESTE UN MEDIC CARE DA IMEDIAT ANTIBIOTICE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olenkaro spune:

Sunt abolut de acord cu ceea ce povestesti despre dr. Dinulescu de la Policlinica Titan. Si noi am fost pacientii lui de la varsta de 1 saptamana si pana la 1 an si 6 luni. In acest interval a venit acasa doar o singura data, respectiv la prima vizita, cea de la o saptamana de viata. Una dintre marile probleme pe care le-am avut a fost cu vaccinul de la 2 luni, respectiv cu vaccinul antipoliomielitic in varianta orala, in care virusii sunt vii si atenuati. Acest vaccin trebuie tinut in conditii speciale de temperatura caci altfel virusii sunt in continuare vii, dar nu mai sunt si atenuati. Asa a fost in cazul nostru, cand copila mea a avut diaree si dureri ingrozitoare, cel putin in primele 2 sapt. Si a tinut-o cu diareea asta aproape 2 luni de zile, timp in care el imi dadea tratamente ptr diaree, dar fara sa faca nici un pic de efort de a intelege cauza. Practic nu avea decat un scaun sau doua pe zi, dar erau lichide si verzi. Asa am ajuns la dr. Stanciu Adrian care a realizat imediat care este cauza, iar tratamentul pe care mi l-a dat si-a facut efectul in cateva zile. Se pare ca marea sansa a copilei mele a fost ca am alaptat-o in aceasta perioada si i-am dat din anticorpii mei. Iar dr. Dinulescu se pare ca nu a realizat nici in al 12-lea ceas care a fost cauza... sau nu a vrut sa realizeze.
Cand ne-am retras de pe lista dr. Dinulescu, tot asa, copila mea avusese 6 scaune lichide intr-o zi. Am dat telefon la cabinet sa fac o programare ptr ziua respectiva si am vorbit chiar cu el, nu cu asistenta. Iar raspunsul lui a fost ca are multi pacienti ptr ziua respectiva si ca eu sa ma duc la spitalul Gomoiu, la camera de garda. I-am multumit ptr aceasta recomandare pretioasa si astfel s-a incheiat fructuoasa colaborare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

Imi puteti recomanda un medic pediatru bun la Spitalul Sf. Pantelimon?



Melina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Buna!Imi poate recomanda cineva un medic pediatru bun in sect.2 sau in imprejurimi,va rog??

Stela 32+Teodora Traseul in burtica
Pozici www.onetruemedia.com/shared?p=50677c305de26d1ca1af23&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Povestea noastra..
"In sfarsit, suntem si noi voinice de luna a 8 a. Doamne ajuta sa ajungem in luna a 9 a!!!"

Mergi la inceput