Totul despre Vaccinuri

Totul despre Vaccinuri | Autor: kita

Link direct la acest mesaj

Bebele meu a implinit ieri 11 luni si am vorbit cu dr. lui despre vaccin dar am totusi unele nelamuriri (descoperite acasa bineinteles);
deci am facut vaccinurile gratuite de la stat la 2,4 si 6 luni, iar la 10 luni am facut antirujeolicul; la 10 luni mi s-a spus sa fac rapelul la 1an si jumatate;

Ieri am apucat sa ii spun dr. ca vreau sa ii fac si vaccinul impotriva meningitei, imi zice de Pentacthib-ul asta sa il facem nu la 12 luni ci la 1 an si o luna;

Va rog sa imi spuneti:
1.daca ati mai procedat asa cu copii vostri
2.daca trebuie sa mai fac si vaccinul la 1 un si jumatate (acel ROR care trebuia facut la 1 an)
3.ce alte vaccinuri mai pot sa ii fac (in viitor, adica nu neaparat la 1an sau 1 an si o luna)

Multumesc anticipat de lamuriri, ALINA (Kita on DC)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Kita, noi am facut baietelului nostru PentAct Hib-ul si la 2 si la 4 si la 6 luni. La un an i-am facut ROR, iar acum la 1 an si 2 luni facem rapel la PentAct Hib.
dac i-ai facut numai antirujeolicu' trebuie sa-i faci ci cel contra oreionului si rubeolei, nu stiu insa daca se gasesc separate sau doar in varianta Trimovax sau Priorix.
Ptr informatii suplimentare despre vaccinari intra www.activecenter.ro/calendar%20vaccinari.pdf" target="_blank"> aici sau da cautare pe google ptr vaccinari...ai sa gasesti o gramada de scheme.

aime si Vladimir, 1an+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

kita, e corect cum ti-a spus medicul tau; daca vrei sa-l imunizezi si pt Haemophilus, cel mai bine e sa apelezi la PentactHIB sau Infanrix, pe langa DTP si antipolio contine si componenta de Haemophilus si scapi de toate printr-o singura injectie; peste 1 an e suficienta o doza pt imunizare impotriva Haemophilus, doar sub 1 an se repeta de mai multe ori. Exact asa a procedat si o cunostinta de-a mea care nu stia de aceste vaccinuri, a aflat de la mine si la 1 an a facut Infanrix in locul celor gratuite. Referitor la ROR: medicul iar a avut dreptate; in primul rand, ca vaccinul facut la 10 luni protejeaza numai pt rujeoal, deci va trebui sa ii faci si pt rubeola si oreion; in al doilea rand, pt copiii vaccinati pt rujeola sub 11 ani, este necesar un rapel dupa varsta de 1 an pt a asigura o imunizare buna, deoarece, sub 11 luni imunizarea obtinuta nu este suficienta. Alte vaccinuri pe care vei putea sa i le mai faci pe viitor, daca doresti, sunt: Havrix (impotriva hepatitei de tip A, se recomanda imunizare inainte de intrarea in colectivitate- gradinitza, scoala); Varilix (impotriva varicelei).

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pentact HIB - vaccin 1 an

Autor: MamideIngeras

Buna mamici
Am auzit ca pentact HIB nu se mai importa.
Ce facem cu bb-ii la vaccinul de 1 an? Il cumparam de acum sa fim sigure?
Am auzit a se poate face in locul lui Priorix Hexa dar si acela e cam pe sfarsite.
Bb-ul meu are aproape 9 luni si ma gandesc ca nu are rost sa il iau de acum. Poate e doar un zvon si se reia importul.Este imposibil totusi sa-i lase pe copii descoperiti.
Nu stiu ce sa fac.
Multumesc



Autor: anda74

Noi la 1 an am facut pentaxim,fara nici o reactie adversa.Este putin cam scump,dar merita facut,acum urmeaza sa facem varilixul,la 1 an si 4 luni.Sanatate maxima!


Autor: MamideIngeras

Multumesc din suflet
M-ai mai linistit.
Credeam ca o sa ajung sa fiu nevoita sa le fac pe cele gratuite, si din cate am inteles , daca ai inceput cu cele injectabile, trebuie sa continui asa.
Sanatate si pupici






Reactii dupa Priorix ?

Autor: otau


Joi seara (15. sept) am fost la policlinica cu baietelul meu pentru vaccinare. Am refuzat sa i se faca vaccinarea la scoala pentru ca acolo le facea doar vaccinul DT si AR (anntirujeolic). La 1 an si o luna eu i-am facut Trimovax. In mod normal, rapelul se face tot cu vacin din acesta triplu, altfel pierde imunitatea pentru rubeola si oreion.
Dr. m-a sfatuit sa cumpar Priorix caci este mai bine tolerat si nu da reactii.
Imi amintesc ca de la Trimovax a facut o minirujeola, minirubeola si minioreion cam dupa o saptamana. Sper sa nu patesc asa si dupa Priorix.
Concluzie: copiii cu vaccinati cu Priorix au avut reactii?


Autor: alina023

Luca nu a avut absolut nici o reactie. Daca-mi amintesc eu bine, i-a fost facut vaccinul in manuta si nu a facut nici febra, nu a avut nici reactie locala, nici vreo eruptie... NIMIC.
Sanatate multa la puiut!


Autor: diana904

Si eu am refuzat vaccinarea la scoala, sper ca e suficient faptul ca am scris pe foaia respectiva ca nu sint de acord si nu ma trezesc cu copilul intepat.
Ca sa raspund la intrebarea ta, eu i-am facut rapelul anul trecut, nu a avut nici o pb imediat, in schimb cam la 3 saptamini de la vaccin a facut putina febra fara alte simptome, febra care a tinut 1 zi...probabil asta a fost reactia,caci toate bolile au perioada de incubatie in jur de 3 saptamini (rubeola, rujeola, oreion)


Autor: roxanaz

noi am facut Trimovax si nici o reactie. depinde de copil si nu de vaccin. sanatate si bafta de data asta!!


Autor: herra

nici Vlad nu a avut nici o reactie dupa Priorix; l-am facut la 11 luni.

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!


Autor: Kittycat

Si dupa Priorix se poate sa apara o minirujeola, depinde de copil. Dar din moment ce la voi este un rapel, chiar daca prima data a facut Trimovax si acum Priorix, riscul asta nu mai exista. Doar eventual putina febra.


Autor: lidiadanaila

Noi am facut Trimovax , si a avut o reactie locala , usoara .


Autor: radu.

bb a facut rubeola la 3 saptamani dupa Priorix..e adevarat o faza mai usoara..ati mai auzit asa ceva ?


Autor: delia_alx

Noi am facut Priorix la 7 luni jumate si nu a avut nici o reactie


Autor: crinuta

Noi am facut Priorix la 11 luni si ceva si nu a avut nici o reactie.


Autor: Kittycat

quote:
originally posted by radu.

bb a facut rubeola la 3 saptamani dupa Priorix..e adevarat o faza mai usoara..ati mai auzit asa ceva ?


Da, se poate intampla asa ceva. Cel mai frecvent apare o mica rujeola, dar la fel de bine poate apare o mica rubeola sau un mic oreion (li se spune "mici" pt ca sunt forme mult mai usoare comparativ cu boala data de virusul propriu-zis). Cauza pt care pot apare aceste reactii este ca vaccinul anti-rujeola-rubeola-oreion (indiferent ca se cheama ROR, Priorix sau mai stiu eu cum) sunt vaccinuri vii atenuate (ca si antipolio oral, de exemplu) si nu vaccinuri inactivate (ca DTP de exemplu).


Autor: alimara

fetita mea a facut priorix la 1 an si 1 luna si nu a avut nici o reactie. nu stiu ce sa zic, probabil ca la rapel pot aparea reactii datorita imunitatii date de primul vaccin. eu am citit ca rapelul la MMR se face optim intre 4-6 ani


Autor: Monica-Elena

Noi ne apropiem peste doua saptamani de implinirea primului anisor de viata si la un an si o saptamana stiu ca trebuie sa facem PRIORIXUL. Puiutii vostri au avut reactii adverse la acest vacin?
Si apoi la cat se face INFANRIXUL la un an si 3 luni?????
Multumim frumos de raspunsuri,


Autor: roxanaz

Patrick a facut reactii adverse standard dupa Priorix la exact 7 zile - un pic de febra, cateva bubite, trecute fara tratament in 2 zile. infanrix - de la 15 la 20 luni.


Autor: akella

Si fetita mea a patit-o de la Priorix: dupa cateva zile a facut febra, i-au aparut o multime de bubite (inclusiv in gat, de varsa aproape tot ce manca...). I-am dat antitermice, Peritol si mixtura mentolata pe bubite.


Autor: Inex

Aici nu se face Priorix dar se face ceva similar.Si baietelul meu la o saptamna dupa vaccinare a facut cam 24 de ore febra moderata,in jur de 38.Alte reactii nu a avut.


Autor: Mihaelutat

Buna mamicilor!
Baietelul meu are 7 luni si doctorita ne-a recomandat sa facem Prioroxul pana in 9 luni. Eu din cate am citit acesta se face cel mai devreme la 9 luni cu rapel la 13 luni. Sincer sunt in dubiu. Stiu ca inca mai este in vigoare campania de vaccinare antirujeolica dar Priorixul este combinat si deci nu stiu daca este in regula sa il fac. A mai facut cineva acest vaccin asa devreme?
Mihaela


Autor: aime

Cam la 5 zile de la vaccin Lui Vladimir i-au aprut bubite mici rosii, dar f usoare si i-a curs putin nasucul si okisorii, asta ptr o zi, doua, in seara celei de-a doua zi era deja curatel.
Multa bafta la vaccin!


Autor: ligia13

Radu trebuie sa faca luna viitoare vaccinul.
Problema:
- eu nu am facut rubeola cand eram mica
- sa presupunem ca Radu face o reactie la vaccin
E contagios in aceasta perioada? Adica eu pot face rubeola?

(Nu de alta, dar acum tocmai am oreion, luat D-zeu stie de unde)




Priorix - rapel?

Autor: coraly

Fetele care ati facut Priorix la bebei in jurul varstei de 1 an (eu am facut la 11,5 luni), mai faceti rapelul? Si la ce varsta?

Merci!


Autor: tomasa

Scumpa, eu i-am facut tot Priorix si tot la 11 luni. Pt. siguranta ii voi face si rapel, la recomandarea medicului fireste, la varsta de 1 an si 11 luni. Pupici!


Autor: coraly

Merci
Deci 1 an si 11 luni? Ca dr. de familie zicea ceva de 15 luni.


Autor: anacami

Si noi i-am facut Priorix in jurul varstei de 1 an.
Am facut si Havrix (pe la 1,1-1,2 ani) si, dupa cum imi amintesc, rapel am facut doar la asta- la 6 luni de la prima doza de Havrix junior. O sa ma uit in carnetul de vaccinari si o sa-ti spun mai exact (noi am facut toate vaccinurile recomandate de dr., obligatorii+optionale)


Autor: herra

chestia asta cu rapelul la Priorix e noua, nu?

mie mi-a spus pediatra de ea dupa epidemiile recente; dupa care s-a modificat si schema de vaccinare - in sensul ca nu se mai face priorix (deci ROR), ci anti-rujeolic simplu la 6 luni, si apoi ROR (ca rapel la anti-rujeolic) la 18 luni.

cand am intrebat dr de familie mi-a spus ca nu stie de nici un rapel la cei care au facut priorix-ul...

asa ca stau cu el in frigider si mai astept lamuriri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

vaccin Infanrix Hexa dupa celelalte?

Autor: Krys

Pediatrul care l-am schimbat de curand mi-a recomandat sa ii cumpar vaccinul Infanrix Hexa pentru vaccinul de la 6 luni chiar daca celelalte 2 vaccinuri i le-am facut pe cele gratuite de la stat. Dar eu am citit si mi-a zis si pediatrul ca acest vaccin are vreo 6 vaccinuri incluse. Atunci nu trebuia sa incep sa ii dau de la 2 luni si acum sa fie a treia doza? Pe cand la noi e prima, oare nu se intampla nimic?
Si inca ceva, mi-a zis ca se poate face vaccinul si seara, a vrut sa mi-l faca in seara asta, dar eu ma gandesc ca nu e asa bine, mai bine in timpul zilei sa urmaresti reactii, asa ma gandesc.



Autor: anneoprea

Si noi tot la 6luni am inceput cu infanrix (aici in Be), dupa ce in primele luni le facuseram pe cele obligatorii din Ro. Pediatra de aici a zis ca nu-i bai (diferenta la infanrix e ca mai contine un vaccin in plus - Hoemophilus influenzae b, si ca antipolio e cuprins in doza injectabila si nu se mai da oral)
Pentru HiB (cel care era in plus)- a trebuit sa mai facem luna urmatoare un rapel, doar el singur, dar nu mai tin minte denumirea, asta pentru ca nu incepuseram cu infanrix-ul de la nastere...

Reactie la Infanrix Hexa

Autor: Inex

Buna ziua!
As dori sa intreb mamicile ai caror copii au facut Infanrix Hexa daca au avut febra dupa vaccinare sau o alta reactie.Intreb asta pt ca baietelul meu de 1 an jumate a facut ieri vaccinul si desi doctorul m-a asigurat ca nu o sa aiba nici o reactie secundara totusi de azi noapte a facut febra si acum la aproape 24 de ore dupa vaccinare avea inca 38,4.E posibil oare ca febra sa nu fie de la vaccin?


Autor: Alina

Inex,
Fetita mea a facut Infarix Hexa deja de 4 ori si nu a avut niciodata nici un fel de reactie.Mai stiu cel putin 4-5 copii care au facut Infanrix Hexa si tot fara nici un fel de reactie postvaccin.
Nu stiu ce sa-ti zic,mai bine suna pediatru sa-l intrebi.
Stiu ca in momentul vaccinului copilul tre'sa fie sanatos si sa nu fi avut febra cu cel putin 14 zile inainte.

Sanatate multa puiului!


Autor: roxisialexia

Inex, Alexiei i-am facut Infanrix Hexa la 2 luni si nu a avut nici o reactie secundara.Acum eu i-am si administrat preventiv din sase in sase ore nurofen sirop si eferalgan suppozitor.
Si da, este posibil sa ii creasca temperatura si de la supraincalzire.
Eu zic sa incerci sa ii dai nurofen si o sa treaca.
Nu toti copii reactioneaza la fel.
SAnatate multa.


Autor: Inex

Va multumesc pentru raspunsuri.Dupa masa nu a mai avut febra si nici acum seara.Cred ca totusi era reactie la vaccin.Am mai cautat pe net si am vazut ca febra poate fi o reactie la acest vaccin.Oricum daca mai face febra la noapte sau maine atunci voi vorbi cu pediatrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Un alt vaccin in clasa I ?
Autor: otau

Azi, cand a venit copilul de la scoala am aflat ca saptamana viitoare li se va face un nou vaccin. A venit asistenta in clasa si le-a spus, iar copiii si-au notat pe carnetel cum se numeste vaccinul. Copilul meu a inteles ca se numeste DITROVITALIC. Va dati seama ca sigur nu este denumirea asta. Am dat o cautare si pe google, dar degeaba.
Lamuriti-ma si pe mine ce vaccin e asta.
Precizez ca a facut vaccinul de 7 ani (ROR in manuta si DTP in picior).



Autor: Kittycat

Poate este vorba de rapelul la antipolio (nu mai tin minte exact in ce clasa 1-4 se face). Sau IDR (intradermoreactia, care aduce de departe cu DITROVITALIC--ul puiului tau...) la tuberculina (care e insa o testare, nu un vaccin). Altceva (in afara de cele 2 pe care baiatul deja le-a facut si de crapelul la hepatita B) nu se mai face in clasele primare, deci sigur trebuie sa fie vorba de una din cele doua.


Autor: otau

M-am informat si cred ca este vorba despre vaccinul diteperic (impotriva difteriei si tetanosului). La scoala le-a facut doar Trimovax. In schema de vaccinare la 7 ani sunt obligatorii 2 vaccinuri (antirujeloic si diteper). Eu i le-am facut pe amandoua la medicul de familie.
La 9 ani se face rapel la antipolio si la AHB.
IDR stiu ca se face in clasa a 8-a urmand ca apoi (in funcie de rezultat) sa se faca sau nu BCG.


Autor: kiwwy

copilului meu i s-a facut vaccinul di te per si cel antirujeolic la scoala,chiar inainte de sarbatori,in cele 2 manute.Daca acest vaccin care i-l-ai facut a fost la circa este obligatoriu sa le spui invatatoarelor.
Pe noi ne-a anuntat ca ii va face si vaccinul antigripal.


Autor: otau

Eu am dus la scoala adeverinta de la medic ca am facut vaccinarile obligatorii la 7 ani. In plus de asta, am semnat o hartie la scoala in care am spus ca nu sunt de acord sa i se faca vaccinarea la cabinetul scolii.

Tu esti de acord sa i se faca vaccinul antigripal?


Autor: tessie

Baiatul meu a primit chiar inainte de sarbatori vaccin antirujeolic,Di-Te(fara Per)si antioreion,de care n-am mai auzit pana acum,dar e foarte bine ca se face,mai ales ca la baieti pot sa apara probleme daca fac boala.


Autor: otau

M-am lamurit pana la urma. E vorba de vaccinul DT, pe care Vladut l-a facut in septembrie la policlinica, impreuna cu Priorixul.
Scuze ca v-am indus in eroare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

HELP - temperatura pastrare vaccin

Autor: lordra

Hello!
Sunt o mamica a unei fetite de 2 luni si am o maaaare ingrijorare. I-am cumparat vaccinul Infarix Hexa acum 2 saptamani (fiindca nu se prea gaseshte) si mi s-a spus sa-l tzin pe usha frigiderului (sfat dat atat de pediatra cat si de farmacista). L-am pus acolo, bun bazata ca e ok si azi, neavand ce face, am pus termometrul la locul cu pricina. Am constatat ca sunt 14 grade, in conditiile in care pe prospect scrie ca se pastreaza intre 2-8 grade. Am dat frigiderul la maxim (adica la 6) si am aflat ca temperatura minima la care poate ajunge e de 10 grade.
Sunt foarte derutata si nu stiu daca vaccinul mai e bun sau nu - am si dat o tona de bani pe el, adica vreo 2 milioane. Am o intrebare pentru parintii care si-au cumparat vaccinul cu ceva timp inainte de vaccinare: unde ati tinut vaccinul si la cate grade (sau macar la ce grad de racire al frigiderului)? Eu tin, in general, frigiderul la gradul 2-3.
Multumesc anticipat si astept raspuns cat mai repede



Autor: crinuta

Asa am patit si eu si l-am aruncat din pacate. Nu am vrut sa risc, asa ca am cumparat altul, asta dupa ce am reglat temperatura din frigider la 7-8 grade.
De atunci il cumpar de la farmacie in ziua respectiva, desi daca stau sa ma gandesc de unde stiu eu ce temperatura are frigiderul respectiv...


Autor: aime

Toate vaccinurile le-am tinut pe usa frigiderului.Eu am fost la Sanepid, ptr a ne reface schema de vaccinare si d-na dr de acolo mi-a explicat cum sa pastrez vaccinul. Mi-a deschis frigiderul din laborator si era ticsit de vaccinuri, din cele care se fac gratuit la circa, asa ca...stai linistita...
Cum ai luat temp din usa frigiderului, cu ea deschisa, nu? Atunci e normal sa fie 14 grd. In general in frigider sunt 4-8 grd.


Autor: lordra

Multumesc pentru raspunsuri
Da, Aime, temperatura am luat-o cu usha deschisa. Am facut toata seara testari si am vazut in ce hal poate varia temperatura odata cu deschiderea ushii. In nici un caz n-a stat la 14 grade cand usha era inchisa, mi-am dat seama de asta.
Oricum, in marea mea panica am scotocit internetu' pana am gasit o pagina salvatoare facuta de australieni, manca-i-ar mama . Acolo scria ce se intampla cu vaccinurile in caz de expunere la temperaturi diferite. Treaba statea cam asha :ideal e sa le pastrezi intre 2-8 grade (asha, tin 3 ani). Interzis e sa le congelezi (potzi sa le arunci). Dup-aia, intre 22-25 de grade pot fi tzinute 4-6 luni, cea mai putzin stabila fiind componenta pertussis, care ar rezista doar 2 saptamani la temperatura asta (deci asta ar putea deveni ineficace, in nici un caz toxica). Pana si la 35-37 de grade vaccinurile ar putea fi stabile, insa doar pt. cateva saptamani. Componentele DT ishi pastreaza stabilitatea chiar si la 45 de grade, insa pt. celelalte componente nu se cunoaste daca rezista sau nu.
Deci, m-am linistit. Vaccinul e ok fiindca n-a fost expus temperaturilor de mai sus. Oricum, mi-am intrebat si pediatra si ea mi-s spus sa stau fara grija fiindca si in farmacii tot asha sunt expuse vaccinurile (adica pe usha frigiderului) si in clinici, pt. vaccinurile gratuite, procedura este aceeashi. Important este sa nu stea constant la o temperatura ridicata, ori, in frigider, nu cred sa fie depashita temperatura de 10 grade (la un grad inferior de pastrare a temperaturii)


Autor: kiss

bine de stiut, multumim de informatii, ca mai avem si noi vaccinuri de facut! oricum, am trecut si eu prin ce treci tu acum...eu, pina la urma, am pus termometrul direct pe cutia cu vaccinul, inauntru in frigider, si din cind in cind, ma mai uitam la el, sa nici nu scada prea mult, si nici sa nu creasca...pe usa frigiderului tot timpul e o temperatura mai ridicata (aprox 8-10 gr), si in interor, la fel, variaza in functie de cite ori descizi usa frigiderului, si daca termostatul merge/sta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vaccin ROR in acelasi timp cu vaccinul de 1 an
Autor: sirimie

Doctorita noastra de familie ne-a propus sa facem vaccinul ROR in acelasi timp cu vaccinul obligatoriu de la 1 an. A facut cineva asta? Nu sint efecte secundare?
Eu am citit ca ROR are mari sanse sa aiba efecte secundare cind e facut singur, darminteni cu alt vaccin ..



Autor: aime

Noi am facut ROR-ul la 1 an, datorita epidemiei care era si apoi la 1 an si 2 luni(ptr ca intre timp au fost sarbatorile si-am asteptat sa treaca ) am facut PentActHib-ul ptr 1 an (noi am facut de la 2 luni acest vaccin). Dar cei care faceau vaccinurile de la cabinet (cele gratuite) le faceau simultan.
ROR-ul facut singur a dat reactii f usoare, febra pana in 38, cam la 24 ore de la vaccin, si inca un puseu la 48 ore, cand a aparut si o usoara eruptie (febra a disparut). Eruptia a durat 2 zile, si, repet, era abia perceptibila.


Autor: narcisa

Eu stiu de aici de la pediatrul nostru ca trebuie sa fie intre vaccinuri cel putin 4-6 saptamani pauza.
Ai grija, se pare ca sint doctori si doctori, dar eu ca parinte n-as accepta sa le faca pe amandoua o data; cit despre reactii copiii nostri n-au avut nici la cel obligatoriu nici la ROR.
narcisa


Autor: Denisa_35
Separat!

Noi am facut ROR la 1 an, in Decembrie din pricina epidemiei de rujeola si cel obligatoriu la 1 an peste 1 luna. ROR-ul da reactii adverse peste 11-12 zile de la inoculare. Eu stiu ca nu se fac impreuna!


Autor: aurelia1278

Si noi le-am facut separat, chiar daca au fost cele gratuite si nu in perioada epidemiei. La 1 an a facut vaccinul de 1 an, la 1 an si 2 luni a facut ROR-ul.


Autor: alexa si mami

si noua ne propunea dr de fam la fel. dar pedi, ne-a spus separat si asa le-am facut. intii ROR la un an, apoi vaccinul de un an la 1,2 ani.
eu cred ca din comoditate fac asta.
la ROR alexa a avut o mica eruptie pe piele care a trecut in 2-3 zile. la DTP febra 36 de ore dupa, 38 grade.
sanatate!


Autor: lazy

In prospectul de ala PRIORIX,se specifica faptul :
"Desi nu exista date despre administrarea concomitenta de Priorix si alte vaccinuri,este general acceptat faptul ca trivaccinul poate fi administrat in acelasi timp cu vaccinul polio oral(VPO) sau ianactivat(VPI),vacc trivalente difteric,tetanic,pertussis(DTP),si Hib daca se folosesc locuri de inoculare diferite.
Daca Priorixul nu poate fi administrat in acelasi timp cu alte vaccinuri vii atenuate,trebuie lasat un interval de cel putin o luna intre vaccinari."


Autor: asi
Mai bine lasa o luna distanta intre ele.E mai bine pentru copilul tau.


Autor: Roxana80art

Noi am facut vaccinul ROR si vaccinul de la un an odata,adica la 1 an si 1 luna(ca nu am fost in oras,am fost in concediu)si nu a fost nici o problema in afara de putina temperatura,care se mai face.
Parerea mea e ca nu este nici o problema,tu acum faci cum vrei.


Autor: carmen_ardelean

Si eu zic sa mai asteptati o luna...eu stiu ca cel de un an nu se da cu altul si ca e nevoie de minim 4 saptamani intre ele...


Autor: impreuna

Noi le-am facut impreuna, vaccinul de 1 an si ROR si a fost ok, a avut o forma usoara de rubeola (pe care ar fi avut-o si daca facea ROR separat) insa totul a trecut in cateva zile.


Autor: viorica avram

SI NOI LE-AM FACUT IMPREUNA SI N-AM AVUT PROBLEME.A FOST TOTUL OK.


Autor: gongutza

Si noi le-am facut impreuna,dar s-au folosit locuri de inoculare diferite.PentActHibul i l-a facut in piciorul iar Priorixul in manutza.Nu a avut nici un fel de reactie la vaccin,nici macar putina febra,nimic.


Autor: anda74

Si noi le-am facut ambele vaccinuri in aceeasi zi ,fara nici o reactie adversa:Priorix si Pentaxim.Au trecut 2 luni si suntem super ok!Sanatate maxima!Iar atata timp cat medicul ti-a spus ca nu este nici o problema,nu crezi ca este bine sa faci asa cum te-a sfatuit?Fa-le fara teama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

baita dupa vaccin

Autor: Leta

Buna

alaltaieri fetita mea a facut vaccinul de 1 an. seara nu i-am facut baie. aseara a facut temperatura si iar am sarit baita. azi ar trebui s-o spalam, deja doua zile de pauza mi se pare mult. problema este ca locul unde a fost intepata e foarte iritat - pulpita e rosie pe o suprafata destul de mare in jurul intepaturii. In aceste conditii este ok sa ii fac baita?



Autor: pisi_ella

Eu zic sa o speli tot asa...pe bucatele, adica fundulet, fata, manute si alte alea...fara sa o scufunzi cu totul in apa calda. Nu e o problema daca nu face cateva zile baie in cadita. O poti spala cu dusul, evitand sa curga multa apa calda pe locul cu pricina, pentru ca se va inflama si mai tare! Apoi, vezi cum se prezinta maine situatia. In mod normal, ar trebuie sa treaca. Eventual mai pune niste comprese!


Autor: teodraghici

Ma bucur tare mult ca s-a deschis subiectul asta. Eu tot nu inteleg ce are vaccinul cu baita de seara. Chiar daca BB are putina febra, asta nu inseamna ca nu spalam BBul (eu asa cred).Adica eu dupa ce imi fac o injectie intramusculara inseamna ca nu mai fac baie 2-3 yile?
Astept si parerile altor fete. Stiu ca sunt pediatrii care recomanda asa...fara baita.Cand ii intrebi DE CE?....nu dau raspuns...sau eventual pt ca asa trebuie....mie nu mi se pare multumitor.


Autor: bubu05

Noi am facut intotdeauna baita in ziua in care am facut vaccinul, iar pediatra noastra a zis ca se face baie. Apa la baie a fost intotdeauna "potrivita", iar daca avea putina febra ii faceam baie cu apa cu 2 grade mai mica decat a corpului si dura f. putin. E drept ca Vlad nu a facut decat la vaccinul de 6 luni febra si asta pe la 2 noaptea.
La fel si cu iesitul afara in ziua cu vaccinul, dr. zice sa iesim, dar eu am preferat sa stam in casa.
Pt. umflatura de pe pulpita, pune comprese reci mai des si va trece in 2-3 zile.


Autor: teodraghici

Si noi am facut baita in yiua cu vaccinul...am iesit afara chiar dupa vaccin de fiecare data pt ca BB a dormit si a uitat de intepatura.
teo si BB Fulvia


Autor: mitoasa

Sincer nici mie nu-mi arde de baie cand am febra, asa ca eu nu fac baita la bblina daca are febra .


Autor: mariussimiuc

Si eu i-am facut baita dupa vaccin, e adevarat ca nici febra nu a facut.Asta este motivul pt care unii pediatri recomanda sa nu se faca baita,cu toate ca baita este recomandata pt scaderea febrei.


Autor: aime

dupa fiecare vaccin a primit baita, daca febra era aparuta, apa era o idee mai rece.


Autor: Natasa

Noi am facut baita dupa toate vaccinurile. Pe pulpita, i-am pus de fiecare data o batista cu apa rece, sa nu faca nodul. I-o schimbam de citeva ori in ziua respectiva.


Autor: pisi_ella

Baita nu este recomandata si din cauza ca poate inflama mai tare locul cu pricina! Vorbesc aici despre apa calda...Si acum, in miez de iarna....nu stiu cine ar face baie la bb cu apa calaie!
Emmei i-am facut baie a doua zi dupa vaccinul de 2 ani jumate si i s-a inrosit tare locul!! Nu era apa ff calda, dar asta a fost reactia ei...M-am speriat un pic!! Era, intr-adevar, cam rosu dinainte, insa, dupa baita...s-a facut si mai si!!
De-aia ziceam eu sa mai astepte o zi.


Autor: Leta

dupa fiecare vaccin am dat "skip" baitei se seara. Asa ne-a zis pediatra si nici nu m-am gindit s-o intreb de ce.

Teo, injectia e una, vaccinul altceva. Prin vaccin ti se baga in corp diverse microorganisme (virusi, bacili si mai stiu eu ce alti gargauni), obligindu-ti organismul sa produca anticorpi. Te simti mai rau dupa un vaccin decit dupa o injectie cu polidin de exemplu.

Una peste alta...i-am facut baita in seara asta. N-am mai bagat-o in rondoul din cadita ci am tinut-o in picioare, sub dus, cum a zis pisi_ella.


Autor: alexa si mami

si noi ne-am conformat cu cele spuse de dr si n-am facut baita in cele 2 zile in care alexa a facut febra dupa vaccin. nu stiu care e legatura, dar.... si cu iesitul afara la fel.


Autor: coraly

Singura explicatie posibila poate fi cea cu temperatura.... dar si atunci, nu toti fac temperatura, al meu nu a facut. Si chiar daca ar face, in apa cu 1-2 grade mai rece decat corpul e chiar indicat...
La fel cu scosul afara, explicatia data de asistenta a fost ca sa nu stea in soare sa se incalzeasca si sa faca temperatura....
Eu l-am scos si afara.
Locul injectiei nu are nimic de-a face... Rana se inchide in cateva minute de la intepare.


Autor: Kittycat

quote:
Originally posted by coraly
Locul injectiei nu are nimic de-a face... Rana se inchide in cateva minute de la intepare.


Gresit, locul injectiei are chiar foarte mult de-a face. Si nu este deloc vorba despre posibilitatea de a intra germeni prin gauricea de la intepatura. Legatura este cu fenomenele inflamatorii locale, o baie prea calda produce vasodilatatie si accentueaza si mai mult aceste fenomene daca ele deja exista. Asa ca cea mai buna atitudine in cazul lui Leta, tinand cont ca bebe deja are zona inflamata, este ca sa recurga deocamdata cel mai bine la dus, evitand sa atinga prea mult zona cu pricina cu apa calda.


Autor: kiss

ce mare scofala ca nu face bebe baie 1-2 zile? daca dr. a zis ca nu, atunci nu! mai bine sa nu riscam vreo complicatie...aaa, eu i-am pus pe intepatura de la vaccin, intotdeauna, cite un plasture URGO, care e impregnat cu substante cicatrizante si antiinflamatoare...si nici macar nu s-a inrosit vreodata...


Autor: susulina

Si eu i-am facut baie in ziua cu vaccinul dar niciodata n-a avut febra si nici locul intepaturii nu s-a inflamat.Dar eu nu-i fac niciodata baie cand are febra pt. ca s-a intamplat odata sa -i fac baie si desi apa nu era prea calda cand am scos-o din cadita s-a molesit de tot ,facuse ochii mici si m-am speriat rau de tot.Dr. a zis ca poate-i era somn dar niciodata nu s-a mai intamplat asa ceva.Asa ca eu fie ce-o fi nu-i mai fac baie cand are febra niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

urgent!febra dupa vaccinul de la 6 luni!

Autor: ancutzathree

bblinii vostri au facut febra dupa acest vaccin,cat a durat,ce le-atzi administrat?
noi am facut ieri vaccinul si azinoapte mi-a facut febra!i-am administrat paracetamol sup. si i-a scazut febra dar dupa cateva ore iar i-a crescut temperatura,i-am mai dat un paracetamol si mergem imediat la doctoritza sa vedem ce zice si ea dar pana atunci as avea nevoie de niste sfaturi,idei de la mamici care au mai trecut prin asa ceva,VA ROG FRUMOS! voi cum atzi reactionat?cat a durat la voi,cat e de grav?
va multzumesc anticipat!



Autor: nastasie

si al meu tot dupa ala de 6 luni a facut febra.la celelalte nu.nu e grav.e o reactie a vaccinului.e bine ce i-ai administrat.la noi parca 2 zile a durat.tine-o tot cu supozitoare sau cu panadol.o sa treaca si asta.


Autor: Lia2000

Nu te panica, se intampla sa faca febra dupa vaccin. Fii fericita ca nu a facut pana acum. In afara de supozitoare (care le-as recomanda ultimele), incerca sa reduci temp in casa, sa il imbraci mai usor sau sa-i faci o baie cu apa calaie.
Sanatate va dorim!


Autor: aime

Nu te speria, ancutza!
si la noi vaccinul de 6 luni (acu ca le-am facut si pe cele de 1 an)ne-a dat de furca. scade temp cu antitermice, si la noi a durat noapte ade dupa vaccin si ziua urmatoare. ai sa vezi ca e din ce in ce mai bine.nici dr n-are ce sa-i faca. vaccinul isi face treaba si e bine.


Autor: diadaniela

Eu stiu ca dupa vaccin nu se face baie.
Ancuta,si copila mea a facut febra dupa vaccinul de 2,4 si 6 luni.Nu intra in panica,dar mai bine suna-ti pediatra ca sa stai linistita.


Autor: aurelia1278

Eu i-am dat Nurofen dupa fiecare vaccin, imediat ce ajungeam acasa. Asta pentru ca la vaccinul de 2 luni nu i-am dat nimic, asteptand sa vad reactiile si cand le-am vazut... m-am speriat.
Si este normal ca dupa ce trece efectul antitermicului, febra sa reapara. Eu ii dadeam Nurofen la 8 ore, de cateva ori (cam 2 zile).


Autor: ancutzathree

multzumesc de mesaje
sper sa fie bineca tare sufera saracutzul de el,plange ,iar de la vaccin stam cu el in bratze si nu vrea nimic sa inghita,doar tzitzi a papat f putzin...asa grav au fost si ai vostrii?
tot trei vaccinuri au luat deodata?


Autor: sirimie

Noi i-am pus supozitor Novocalmin imediat dupa vaccin, preventiv sa nu faca febra mare. Dar tot a facut febra vreo 2 zile..
I-am dat Calpol sau Panadol alternat cu Nurofen la 4 ore.


Autor: bubu05

Singurul vaccin la care Vlad a facut febra a fost cel de 6 luni. A facut febra la 2 noaptea, avea 39, s-a trezit din somn, saracutul...i-am pus sosete cu otet si apa, supozitor cu novocalmin, compresa cu apa rece pe frunte si statea la mine in brate cu ochisorii inchisi si gemea...Dimineata i-am mai dat nurofen si i-a trecut. Deci a durat doar o noapte. Anca, stai linistita, ca nu tine mult, este o reactie normala!


Autor: andora

Ancuta, nu e nimic grav, e normal asa cum spun si fetele. Te-ai speriat fiindca n-ati avut febra pana acum probabil. Noi am facut la toate vaccinele. La 6 luni i-am pus Novocalmin si a tinut 2 zile + noptile parca, evident ca nu are pofta de papa, depinde si cat are febra,.... Baie nu, eventual comprese la capusor. Gogo facea cam 38,3-38,5 si rar 39. Fiecare copil e diferit, e urat cand nu se simte bine.... Va pupic si sanatate multa va doresc!


Autor: hristina

Noi am facut vaccinul joia trecuta si a fost aparent ok. Noaptea insa a facut febra mare si i-am pus supozitor cu paracetamol.I-a scazut si dimineata a facut iar. Acelasi tratament. Poti sa-i dai si nurofen baby sau Panadol. Iar vineri seara a mai facut o data. Deci, cam trei reprize de febra, calmate cu paracetamol.


Autor: simona_filipas

Ancutzathree nu te speria. Este o reactie normala la vaccinul de la 2,4 si 6 luni. Pina la o temperatura de 38.5 poti sa-i dai paracetamol din 4 in 4 ore iar la febra de peste 38.5 dai novocalmin din 6 in 6 ore.
Va dorim sa cresteti mari si sanatosi


Autor: ancutzathree

va multzumesc inca odata pentru incurajari,fara voi ma urcam pe peretzi...
slava domnului acum e mai bine,la indicatzia doctoritzei am trecut azi pe novocalmin si i s-a ameliorat imediat starea


Autor: codruta_grg

Mi-a facut azi noapte febra 39. Dar ce vreau eu sa va intreb ar fi:
Am vazut ca are sub intepatura niste pete rosii, ca o exema
Poate fi reactie la vaccin?
Petele sunt mici dar sunt intinse pe o suprafata de 2-3 cm.


Autor: MamideIngeras

Nu te ingrijora.Asa face doua zile dupa vaccin.Da-i nurofen si tine o batista rece legata de piciorus. Probabil ii va ramane si o galmita la piciorus. Baietelului meu inca nu i s-a retras aceasta galma.


Autor: ancutzathree

da, e o reactzie la vaccin si asta,la fel a facut si al meu,i-am pus compresa si atat,in 3 zile i-a trecut...
am sa fac o paranteza...despre febra...si alex a facut 39,5 si doar cu NOVOCALMIN i-a trecut(de la 38,5 acesta se da)cu paracetamol nu-i trece...
sanatate multa!


Autor: sirimie

Compresa cu apa rece pe locul intepaturii, pina trece. Si daca nu trece repede, sa mergeti din nou la doctor.
Iar pentru febra mare - supozitor cu algocalmin.


Autor: roxanaz

da, este reactie la vaccin. dar NU trece numai cu novocalmin (btw, este total contraindicat la copii atat de mici!). ii poti da alternativ la 4 ore paracetamol si nurofen. daca febra nu scade ii poti pune sosete ude cu otet. mai poti pune compresa cu apa rece pe locul vaccinului si o felie de lamaie tinuta la frigider, sau o felie de cartof crud. sanatate!


Autor: codruta_grg

Multumim !
Nu are nici o galma, doar petele alea rosii ma ingrijorau.
Nici sa manance nu prea vrea.


Autor: ancutzathree

nici alex n-a mancat in ziua respectiva,si tzitzi doar tzinut in bratze si plimbat a vrut sa pape saracutzul...si ceai,ai grija sa fie hidratat bine,este foarte important cand are febra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vaccin antirujeola

Autor: dana-alexia

Fetelor ajutati-ma! Alexia este inscrisa la un medic pediatru din apropierea locuintei,dar vizitele lunare le facem la Medlife la dr. Marcu. Doctora de familie ma sunat si a spus ca miercuri sa ma duc sa-i fac vaccinul antirujeolic,iar daca nu vreau sa il fac sa ma duc sa dau semnatura in fisa precum ca nu sunt de acord si ca il aman pana la 10 lunI.
Mentionez ca Marcu nu recomanda acest vaccin mai devreme de 10 luni.
Voi ce ma sfatuiti?
Cum ati procedat?



Autor: elean75

Amana vaccinul pana la varsta a care trebuie facut - adica pana la un an si trei luni, si da semnatura la medicul de familie... mare scofala.
Au fost tot felul de discutii legate de minunatul vaccin. pe scurt: nu prea ai de ce sa il faci, daca Alexia nu intra in contact cu copii care pot avea pojar - copii de gradinita sau de scoala - si inainte de 15 luni anticorpii pe caer ii face copilul nu sunt prea buni, asa ca va trebui sa repeti vaccinul, si peste toate poate sa faca pojar4 chiar de la vaccin.


Autor: kiss

eu i-am facut puiului meu vaccinul Priorix la 14 luni. e echivalentul celui gratuit. am considerat ca e mai bine, imi facusem eu o schema da vaccinari impreuna cu neonatoloaga lui, in asa fel incit sa avem perioade mai lungi intre intepaturi...da semnatura!


Autor: fdoina

Si eu am dat semnatura pentru Ioana (a facut ieri 9 luni)...Mai asteptam sa mai crestem nitel...Nu s-a facut gaura-n cer...


Autor: Kittycat

Eu ma bucur ca n-am fost in situatia asta, pe fetitza mea am vaccinat-o fix la 1 an. Dar daca mi s-ar fi spus sa o vaccinez doar cu antirujeolic, inainte de varsta de 1 an, iti pot spune sincer ca as fi refuzat.


Autor: diadaniela

Fiica-mea e inscrisa la doamna Marcu ,am facut toate vaccinurile obligatorii si optionale pe care le-a recomandat ea si totul e ok.Daca tot o duci lunar la Medlife de ce nu o muti cu fisa acolo?Madam Marcu o fi ea grabita ,dar cel putin e foarte bine informata dpdv medical .Nu a ramas cu ce a invatat ea in facultate.


Autor: dana-alexia

Pai madam Marcu are afis mare pus la receptie ca nu mai este medic de familie,dar acum ma gandesc ca poate este valabil numai pentru adulti.Cand o sa merg acum la control o sa intreb daca ne poate primi si fisa. Multumesc.


Autor: gegea

Eu am fost tare speriata si cu greu puteam lua o decizie, avand in vedere cate se discutau pe aceasta tema in acea perioada (mentionez ca era perioada cu epidemie de rujeola, in decembrie 2005, cand se trageau semnale de alarma ca nu e bine sa lasi puiul nevaccinat).
Am vaccinat-o, dupa indelungi razgandiri, avea numai 8 luni si 6 zile si s-a ales micuta cu o alergie, din cauza albusului de ou pe care a fot cultivat vaccinul antirujeolic. Din pacate, alergia s-a vindecat tare greu, nici acum nu e pe deplin in regula.
Nu e obligatoriu sa se intample tuturor copilasilor sub 1 an asa ceva. Decizia iti apartine in totalitate, dar eu una daca as da timpul inapoi, nu as mai vaccina-o, mai ales ca nu intra in contact cu prea multi copii.


Autor: MihaT

Eu i-am facut vaccinul antirujeolic la 11 luni,acum si cu o intepetura in plus ,asta e?Dar daca doamne fereste face boala, poate fi fatala,defapt nu boala cat complicatiile care pot aparea.


Autor: ixxi

Nici eu nu am facut antirujeolicul cand m/a anuntat pedi la 9luni si jumatate, am facut priorixul acum la 11 si 1 sapt. Am tinut/o izolata, fara vizite, fata supermarket, fara copii mai maci ce merg la gradi...si nu s/a intamplat nimic. La vremea aia pedi tot ma batea la cap cu AR, dar acum m/a felicitat ca am asteptat, mi/a spus ca majoritatea copiilor vaccinati au avut reactii, unii chiar urate.

Sotul meu e medic si a tot intrebat si el cativa epidemiologi cum sta treaba cu acest AR....stiati ca aceasta varianta de vaccin nu se mai practica de 2 ani? cu atat mai mult la copii asa de mici...

parerea mea e sa semnezi (asta e acoperirea medicilor fata de cei de la minister) si sa feresti copilul de colectivitati mari....epidemia a cam trecut....


Autor: simanoro

<<Disease risk:

Measles risk

"Doctors maintain that the (MMR) inoculation is necessary to prevent measles encephalitis, which they say occurs about once in 1,000 cases. After decades of experience with measles, I question this statistic, and so do many other pediatricians. The incidence of 1/1,000 may be accurate for children who live in conditions of poverty and malnutrition, but in the middle-and upper-income brackets, if one excludes simple sleepiness from the measles itself, the incidence of true encephalitis is probably more like 1/10,900 or 1/100,000."------Dr Mendelsohn

Vaccine risks:

"Probably 20% of American children—one youngster in five--- suffers from "development disability". This is a stupefying figure…...... the primary cause of encephalitis...... is the childhood vaccination program. To be specific, a large proportion of the millions of US children and adults suffering from autism, seizures, mental retardation, hyperactivity, dyslexia, and other shoots or branches of the hydraheaded entity called "development disabilities", owe their disorders to one or another of the vaccines against childhood diseases."—Harris L. Coulter, Ph.D.

MMR vaccine:
Autism (287), Crohn’s disease and other serious chronic stomach problems (136), Epilepsy (132), Other forms of brain damage (induding meningitis, cerebral palsy, encephalopathy, encephalitis etc.) (77), Hearing and vision problems (81), Arthritis (50), Behavioural and learning problems (in older children) (110), Chronic fatigue syndrome (41), Diabetes (15), Guillain-Barre syndrome (9), Idiopathic thrombocytopaenic purpura (and other purpuras) (6), Subacute Sclerosing Panencephalitis (SSPE) (3), Wegener’s Granulamatosis (2), Leukaemia (1), Multiple sclerosis (1), Death (18). (Dawbarns fact sheet.)>>

Sursa: http://www.whale.to/vaccines/risk.html

In lb romana http://www.nccn.net/~wwithin/mendelsohn.htm

Pe acest forum s-a mai discutat despre acest subiect http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28337


Autor: dana-alexia

Multumesc pentru raspunsuri.Am refuzat sa-i fac vaccinul Alexiei si o sa ma duc zilele acestea sa semnez in fisa.


Autor: rucarenii

Probabil ca mamicile cu bebei in jurul varstei de 8-9 luni au fost sunati de pediatrii pt a-i duce pe piticuti la vaccinarea anti pojar. Pana acum 1 an (cand a fost problema cu epidemia) si peste tot in Europa acest vaccin se face in jurul varstei de 1 -1,5 ani. Am cautat materiale pe net si am vazut ca aste periculoasa vaccinarea antipojar la aceasta varsta. Voi la ce varsta v-ati vaccinat bebeii?


Autor: clau2toma

Eu l-am vaccinat la 1 an ,si nu a patit nimic .Nici macar temperatura nu a facut .


Autor: ancutzathree

noi facem luna asta la sfarsit vaccinul si va avea 9 luni jumate atunci...si eu tot am auzit in stanga si in dreapta ca e periculos insa nimic concret...daca ai gasit tu ceva ,imi dai si mie te rog linkurile sau macar spune-mi de ce e periculos?
...in anii trecutzi (nu stiu exact...prin '90) vaccinul se facea la 7 - 8 luni...


Autor: loryi1974

Fetita mea a facut Priorix(anti-rujeola,rubeola,oreion) la 1 an si 2 luni.Ca reactie,a facut o forma usoara de rujeola care s-a declansat dupa 9 zile de la vaccinare.A trecut repede,iar ea oricum a facut reactie(febra) la fiecare vaccin.Reactia este nirmala,in rest nu a avut probleme.

Mergi la inceput