Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Distanta intre doua vaccinari

Autor: mandyksch

Am facut vaccinul de la doua luni cel de la stat, pe care de obicei medicii de familie il primesc intre 25-30 ale fiecarei luni. Noi trebuia sa il facem la sfarsitul lui decembrie dar fiind sarbatorile pediatra ne-a spus ca nu a primit vaccinul si probabil il vom face doar in ianuarie. Si uite asa vaccinul l-am facut la 2 luni si trei saptamani.
Din pacate in curand va trebui sa facem vaccinul de la patru luni, probabil la sfarsitul lunii februarie atunci cand medicul de familie va primii vaccinurile. In consecinta nu sunt 2 luni intre cele doua vaccinari. Este acest lucru o problema? Trebuie respectata o anumita perioada de timp intre doua vaccinari?



Autor: simodina

Mandy, eu am intzeles de la pediatra lui Serban ca distantza poate fi intre o luna si 2 luni. Si noi am facut al 2-lea vaccin la 2 luni fara o saptamana, iar pe al 3lea o sa-l facem la o luna jumate distantza.


Autor: uia

Dupa: BCG 2 luni, VPO 30 zile, DTP 30 zile, AR (antirujeolic) 30-60 zile.
La 2 luni a facut antihepatita B (AHB), antipolio (AP), antidiftero-antitetano-antipertussis (DTP) deci un interval de 30 de zile este suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vaccin la 2 ani si jumatate

Autor: koalitza

Peste cateva zile trebuie sa mergem sa ne intepam! Baietelul meu se apropie de 2 ani si jumatate si urmeaza sa faca vaccinul pentru aceasta varsta. Ce reactii are? Am auzit ca e cel mai de temut de pana acum.
Daca ati trecut prin aceasta experienta, va rog sa-mi spuneti si mie la ce sa ma astept!



Autor: pau

Am trecut prin aceasta experienta si nu a fost nici o diferenta.Supozitor cu paracetamol cand am ajuns acasa,compresa pe piciorus si miscare multa pe jos.Sa aveti bafta la "albinuta",sa nu va doara tare.


Autor: susulina

Fata mea mai are vreun an pana atunci dar stiu de la cumnata mea anul trecut ca pe baietelul ei l-a cam durut piciorusul cateva zile.Si ea zicea ca a fost cel mai "cu reactii" vaccin si se speriase un pic si a intrebat asistenta care locuia in apropiere ce se intampla si i-a spus ca e normal.Dar cred ca nu toti copiii reactioneaza la fel.Sa aveti bafta si sa nu doara vaccinul!


Autor: diadaniela

A mea la toate a facut febra si a plans,numai la cel de 2 ani jumate nu a avut nimic.E posibil ca si copilasul tau sa fie ok.


Autor: cgaby

stefan a facut acum 2 saptamani vaccinul si singura problema a fost ca s-a plans de durere de picior vre-o 2 zile dupa.
sanatate si pupici!


Autor: simonaro

Spuneti-mi si mie va rog, ce vaccin se face la 2 ani si jumatate. Fetita mea are 2 ani si 1 luna. In Aprilie anul trecut, cand a avut 1 an si 5 luni i-a facut un vaccin dupa care asistenta a spus ca urmatorul va fi dupa 18 luni, adica aproape la 3 ani.Sunt interesata de acest vaccin.
Cred ca vaccinurile anterioare au fost putin decalate din cauza unor raceli. Acum cred ca este acelasi vaccin care il va face Stefania mea aproape la 3 ani.Dar oricum doresc sa ma informez despre acest lucru. Va multumesc.


Autor: koalitza

Cred ca e vorba de acelasi vaccin ca la 1 an, mai putin picaturile antipoliomielitice, adica vaccinarea antidifterica (antitetanica si antipertussis-DTP)


Autor: pisi_ella

Emma a facut acum 2 luni vaccinul de 2 ani jumate!! Pot sa va spun ca eram tarrree speriata!!! Auzisem si eu fel si fel de povesti!! Insa a fost mult mai usor decat ma asteptam!! A plans ea ce a plans cand i l-a facut (nu ff tare), apoi a fost ok...I-am pus comprese (3-4 , nu mai multe, ca nu ma lasa ) In ziua aceea a fost cam maraita, de ce sa mint! Vroia numai in brate, zicea ca o doare picioru'...In prima noapte a facut putina febra....am simtit ca-i frig manutzele (nu f tare, nu era de speriat), insa, cum nu ma lasa deloc sa-i pun termometrul...m-am multumit doar sa-i dau o lingurita de Panadol! In jumatate de ora nu mai avea febra!!
A doua zi a schiopatat putin, dar nu o durea. Cred ca avea mai mult o jena...Se urca singura pe scaune si peste tot, tragandu-si cam greu piciorul dupa ea...da' se urca!! De unde am dedus eu ca nu o durea prea tare. Asta a fost a doua zi.
A treia zi...NIMIC, NIMIC!!!!
Asa ca...am scapat usor!! Auzisem povesti cum ca nu mai poate merge o saptamana....mamaaaaa!!!!! Ce povesti urate!!
Uite ce zic eu: stai calma!! Poate aveti noroc sa nu aiba reactie urata! Ce e ff important: MULTE COMPRESE RECI!! Daca nu multe, macar 3-4 sa-i pui! Vezi tu cum o convingi, s-ar putea sa le accepte greu....Cate munca de convingere am dus cu Emma!!!...Am avut noroc ca tot atunci ii facuse si lui Matei vaccinul de 4 luni! (iti dai seama ce-a fost pe capul meu) Si daca vedea la Matei compresa...vroia si ea. Asta pana la un punct...cand s-a saturat!
Apoi un antitermic la culcare...preventiv...chiar daca nu are febra...si cam asta-i tot! Eu i-am dat la culcare Nurofen si tot a facut febra in noaptea aia, dar a cedat imediat la Panadol.


Autor: crig72

mami de Martin in nici un caz nu e cel mai de temut.La acest vaccin mariuca nu a facut deloc febra.La celelalte a facut dar nu mare maxim 38.daca vaccinul este pastrat in conditii corespunzatoare totul cred ca e ok.Piciorul a durut-o dar i-am pus comprese reci si n-am avut alte probleme.
Trece si asta si ii mai faci cand va fi scolar


Autor: CRIXIA

Si noi mergem saptamana viitoare!
Problema mea e ca pana acum o tinea asistenta, dar acum e fortzoasa fii-mea si o sa le darame, va trebui s-o tin eu, dar imi e mila!


Autor: l_carmen2003

si noi peste 2 saptamani... nici nu ma gandesc. alex nu plange la injectii insa stiam si eu despre cateva povesti urate asa ca... poate n-o fi chair asa rau


Autor: koalitza

Va multumesc pentru incurajari! Sper sa decurga "conform planului".
Chiar, Crixia, nu m-am gandit ca s-a facut mare si cred ca va fi o problema sa-l tinem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vaccinari suplimentare

Autor: Kate

buna fetelor !
a mai facut cineva vaccinuri suplimentare? la ce virste le-ati facut ?
multumesc !



Autor: Kittycat

Se mai poate face contra Haemophilus influenzae (fie intr-un vaccin combinat, de tipul Infanrix, Pentact-HIB, asat incepand cu varsta de 2 luni) fie separat. Havrix, impotriva hepatitei A; se face inaintea de intrarea in colectivitate (gradinitza, cresa, etc). Varilix, impotriva varicelei, oricand dupa varsta de 1 an.


Autor: aramona

Dragi mamici,

Peste o saptamana fetitza mea va merge la cresa si doresc sa stiu daca pe langa vaccinurile obligatorii voua medicul v-a recomandat si alte vaccinuri, cum ar fi Havrix sau Varilrix...Fetitzei nu le-am facut si sunt pareri pro si contra, nu stiu ce sa cred...


Autor: pisi-si-boscu

Aramona, eu am avut copilul la cresa si nu l-am vaccinat suplimentar deloc. Am lasat natura sa-si urmeze cursul ( mama ce nasol si iresponsabil suna ) si a facut bietul copil intai oreion, pe urma varicela, a racit ( dar nimic in forma grava din toate astea ). La gradi cand l-am dus, era deja imuniat beton, de trei ani de cand o frecventam nu a lipsit decat odata, a facut o forma mai ciudata de alergie si am crezut ca e pojar.


Autor: aramona

Pisi, multumesc de raspuns!
As fi tentata sa procedez la fel...insa ma gandesc ca n-as vrea ca Maysa sa treaca prin varicela si hepatita A...

Alte mamici, alte pareri???


Autor: badjoke

In afara de veccinurile obligatorii, pediatra ne-a recomandat urmatoarele (pe care le-am si facut); Act-hib (antimeningita), Havrix (antihepatita) pe care l-am facut chiar astzi. Cel pentru antivaricela (Varilix-ul) nu ni l-a recomandat din doua motive:
1)- da reactii adverse nasoale si nici nu imunizeaza;
2)- varicela e bine s-o faca pentru ca isi formeaza o imunitate si nu face febra sau altceva decat bubitele acelea si necesita doar statul in casa timp de 2 saptamani.
Eu zic ca cel antihepatita e bine sa-l faci tinand cont ca la varsta asta copii stau numai cu manutele pe jos si prea putin apuci sa-i speli pe manute inainte sa mannce sau sa-si bage degetelele in gurita!


Autor: pisi-si-boscu

Eu am preferat varianta mai "libera"; am preferat sa faca copilul anumite boli la varsta foarte frageda ( de ex. sora mea a contactat oreion chiar de la el si nu va pot spune ce inseamna oreion la 20 de ani !!!) pentru ca le suporta mult mai usor. Cand a facut varicela, fara sa am vreun simptom am "daruit" boala si unui coleg de esrviciu de 24 de ani. S-a umplut saracu' de bube, a suferit teribil, pentru ca nu facuse in copilarie. Broscutza mea in schimb a facut un episod de vreo 2 ore de febra, cateva bubitze ( cateva insemnand vreo 3-4 ) si asta e fost tot, cicva a avut varicela; in schimb a ramas cu o imunitate sanatoasa, a fost epidemie de varicela in gradinita, se "pupa" cu copii plini de bubitze si el nu a avut nimic.
Preferabil sa faca boala vaccinului pentru ca imunitatea dobandita asa e solida, cum se spune, "pe viata" ceea ce nu e valabil la vaccin.
Evident, e alegerea fiecaruia !

In ceea ce priveste vaccinul anti hepatita, ma abtin de la comentarii, prefer sa ignor faptul ca exista aceasta boala; nu cunosc nimic despre subiect deci...


Autor: aramona

Va multumesc pentru raspunsuri...sincer eu inclin doar pentru Havrix, asha m-a sfatuit si directoarea cresei...insa medicul fetizei mi-a zis ca mai bine Varilrix...
Cred ca pana la urma ramane HAvrix...ei oricum stau mult pe jos, Badjoke are dreptate!

CAt despre Varilrix, am citit ca nu da imunitate pe viata...iar la varsta adulta e o boala care lasa cicatrici urate...am o prietena care a facut recent si a ramas cu "cratere" maronii...si nu s-a scarpinat...

Mi-e mi-e teama insa ca fetitza se poate imbolnavi, iar eu sunt insarcinata...insa am trecut in trimestrul II...am facut la viatza mea si rubeola, si varicela...sper sa nu fie probleme!

Pupicei...subiectul ramane in continuare deschis si pentru alte pareri!


Autor: cornelia_laura

Ramona, si eu sunt in aceiasi situatie doar ca inca nu am gasit nici un loc la cresa. Abia pe 3 Mai ne ducem din nou si speram sa rezolvam(la cresa Titan IV). Si mie mi-e teama de boli desi eu sunt deja in 26 de sapt dar nu am avut varicela. Tot vaccinul pt hepatita ne-a fost recomandat si noua. Cel pt varicela il am in frigider insa nu l-am mai facut. Poti sa-mi spui cumva la ce cresa ai gasit loc?
Oricum bafta multa!


Autor: Rony

Eu i -am facut Varilix-ul inainte sa o duc la cresa! Nu este obligatoriu sa faci varicela la 20 de ani , si apoi poti sa-l repeti la o anumita varsta ! nu a avut nici o reactie!
o sa-i fac si havrix , dar las o perioada intre ele !


Autor: aramona

Cornelia, te intzeleg...tu trebuie totusi sa ai grija cu varicela...nu stiu exact ce efecte poate avea supra sarcinii, insa e de evitat...Iar o imunizare a copilului nu cred ca impiedica boala sa fie trasnmisa in casa...copilul nu se va imbolnavi sau va face o forma ushoara...insa va putea transmite boala...asha stiu, e bine sa intrebi medicul...

Eu am inscris-o la cresa din Dr. Taberei, nici aici nu au locuri insa cred ca directoarei i s-a facut "mila" de mine...nu am avut pile, m-am dus direct si i-am spus pasul meu...si am insistat...
Poate am avut noroc...Eu zic sa insisti...Si ceva care sa "induplece"...la inceput toate spun "nu, nu...va rog, nu!"

Pupici si bafta!

Vom face Havrix, zic eu...si apoi mai vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

vaccinul Havrix - de cate ori ?
Autor: Midori

De cate ori se face Havrix (vaccin) ?
Am auzit mai multe variante ...
Midori



Autor: Kittycat

Se fac 2 doze, la interval de 6 luni, maxim 1 an.


Autor: helbi

Eu i l-am facut fetitei mele: Prima doza in noiembrie 2004 si a doua in mai 2005. Pediatrul ei de aici, dar si niste farmaciste din Bucuresti ne-au spus ca a doua doza sa fie facuta la 6 luni, si nu mai tarziu. Se numeste Havris Junior 700

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Varilix-efecte adverse?
Autor: anda74

Puiul meu urmeaza sa faca varilixul si doresc sa-mi spuneti,cele care l-ati facut bebeilor,care au fost reactiile adverse?Noi avem 1 an si 3 luni,dar il vom face la 1 an si 4 luni .Precizez ca este activ 10 ani,iar cam peste vreo 10-11 luni vom merge la gradi,asa ca...este necesar.Multumesc anticipat!Text



Autor: Natasa

Dupa Varilix, timp de o luna imunitatea copilului este mai scazuta si poate lua usor orice raceala sau poate face forme mai grave ale unor boli, tocmai pentru ca este slabit. Altfel, ca dupa orice alt vaccin, poate face febra, poate varsa, este mai agitat.


Autor: anda74
voi ati facut vaccinul?
este adevarat ca exista o metoda speciala de injectare?multumesc


Autor: Natasa

Da, noi l-am facut la un si o luna. Nu stiu daca exista vreo metoda speciala de injectare, ca l-am trimis cu mama :)Adica am fost eu cu masina cu ei si am asteptat afara, sa nu vad cum il inteapa :)
Al meu a racit pentru prima oara in viata lui dupa acest vaccin, nu stiu daca a fost o coincidenta sau chiar era mai slabit. A tusit vreo doua saptamini si hiriia un pic si in spate, dar nu a facut febra sau alte complicatii.


Autor: mamimoni

Anda, ai cumparat de curand vaccinul, caci eu am intrebat azi la farmaciile de pe langa mine (stau in Dr. Taberei) si mi s-a spus ca momentan nu se importa.Daca da, imi spui si mie de unde l-ai luat?
Multumesc, Mamimoni


Autor: Freia

noi l-am facut special pt ca mergeam la cresa avccinul, in plus eu nu am avut bolile copilariei si daca ar fi facut totusi ea ar fi avut o varianta mai usoara.
a plans pe moment la injectie, dar atat. Nu a facut febra nicioadat de la vaccinuri si nici nu a fost agitata. E adevarat ca dupa vaccinul asta si fimea a avut o raceala usoara.


Autor: buclu

si noi l-am facut la 1 an si 5 luni si nu a avut nici o reactie adversa. se face intramuscular si scrie si pe prospect ca reactiile adverse sunt foarte rare.


Autor: florentin73

Noi trebuia sa il facem maine, l-am cautat in farmacii dar din pacate nu mai exista. Am intrebat inclusiv la SesiBlue si la HelpNet, momentan nu se mai importa. Voi unde l-ati gasit?
Iarina a implinit saptamana trecuta 1 an si 6 luni.


Autor: kiss

si noi l-am facut acum o luna...stiu ca trebuia sa avem cel putin 1 luna si-o zi de la vaccinul precedent...metoda si locul de injectare sint aceleasi: in cealalta coapsa decit la vaccinul precedent...se lasa alcoolul sa se usuce inainte de a-l injecta, ca sa nu inactiveze virusul...pe locul injectat am pus un plasture Urgo ca sa nu se inflameze si sa se inroseasca...reactiile adverse sint putine, si de slaba intensitate: febra, chiar usoare eruptii cred ca la 3 sapt de la vaccin...noi n-am avut nimic...pupici


Autor: alina morostes

Noi am facut vaccinul la 3 ani jumate, nu a avut nici o reactie adversa, nici macar febra.
Intreba cineva daca e o metoda mai speciala de injectare.
Eu am citit in prospect ca dupa ce dezinfectezi locul sa lasi sa se usuce si dupa injectare se pune un tampon uscat, nu cu alcool(sper ca am retinut bine, puteti citi pe prospect).


Autor: alina morostes

Kiss, abia dupa ce am trimis mesajul am citit postarea ta, ai scris si tu despre metoda de injectare.
Noi l-am facut in manuta, nu in coapsa.


Autor: anda74

Noi urmeaza sa facem vaccinul la sfarsitul lunii martie,adica luna viitoare.Nu stiam ca nu se gaseste in farmacii si nici nu l-am cumparat.Astept pana apare ,alta solutie nu am.Alex va fi cel mai fericit,a scapat ptr moment de intepatura




Varilix - ce sanse sunt sa fac varicela?

Autor: Amaya

Buna seara mamici si tatici.

Am si eu o mare problema. Sunt insarcinata, in 5 saptamani, si astazi i-am facut baietelului meu, de 1 an si 4 luni, Varilix-ul insa eu nu am avut niciodata varicela. Pediatra mi-a spus ca exista riscul sa contactez boala de la piticul meu, datorita vaccinarii.

Stie cineva cat de ridicate sunt sansele ca eu sa contactez boala? I s-a intamplat cuiva ceva similar sau ati auzit? Precizez ca, pana la aceasta varsta, am intrat de nenumarate ori in contact cu persoane bolnave de varicela si totusi nu m-am imbolnavit.

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre. Multumesc mult!


Autor: Hermis

Sincera sa fiu, nu sint medic! Dar sa te imbolnavesti de la copil, pentru ca i s-a administrat respectivul vaccin...nu am mai auzit. Eu mi-am vaccinat copilul cu tot ce era posibil, si nu m-am imbolnatit nici de tuse magareasca, nici de hepatita samd. Vaccinul, din cite stiu eu (poate nu bine) reprezinta o doza infima de microbi inactivi, care introdusi in organism il fac pe acesta sa-si creeze armele pentru a lupta impotriva. Dar de aici si pina la imbolnavire propriu-zisa si transmitere...mai e ceva cale...
Sarcina usoara!


Autor: Amaya

Hermis, multumesc de raspuns.
Sincera sa fiu nici eu nu am mai auzit de asta pana astazi...si nu mi-a spus-o oricine ci pediatra copilului care este un medic excelent, in opinia mea, bineinteles. Ea a luat in calcul si cel mai mic risc avand in vedere faptul ca sunt in primul trimestru de sarcina si periculozitatea ridicata a varicelei asupra sarcinii in acest stadiu. Sunt cazuri cand, dupa vaccin, micutii pot face o forma usoara a bolii. Si nici nu este nevoie sa se imbolnaveasca propriu-zis ca sa poata transmite boala.
Eu prefer sa ma acopar din toate partile ca sa fiu sigura decat sa ma trezesc luata prin surprindere.
As fi cea mai fericita sa pot fi sigura ca este asa cum spui tu si ca nu exista riscuri de acest gen.


Autor: Tonnia

S-a gandit ca dupa vaccin copilul poate face o forma usoara de varicela, se intampla dar rar. Sper sa nu aveti ghinionul asta! Bafta!


Autor: anda74

se poate intampla sa faca varicela.in forma usoara.daca intra in contact cu copii cu varicela


Autor: Amaya

Multumesc, Anda, insa era vorba de mine...ce sanse am eu sa fac varicela datorita faptului ca mi-am vaccinat copilul cu Varilix!?! Nu stiu daca este o problema intalnita frecvent sau este doar o precautie a medicului si sunt cazuri foarte rare.


Autor: anis

Amaya eu totusi as face o analiza in ceea ce te priveste.Daca zici ca ai stat inainte de a fi gravi in contact cu bolnavi si n-ai luat,inclin sa cred ca ai avut-o cand erai mica.


Autor: Amaya

Anis, sigur nu am avut-o, fiindca, pe langa faptul ca am intrebat-o pe mama, care mi-a spus ca nici eu nici fratele meu nu am avut-o, mai am si fisa medicala din copilarie, cea intocmita cand te-ai nascut si care te urmeaza pana termini liceul, unde este trecut absolut tot, si acolo nu scrie nimic de varicela. Offfff, acum trebuie sa stau cu teama asta fiindca departe de copil nu pot sa stau nici 10 minute si mai ales sa nu-l pup sau sa stau cu el in brate.


Autor: Cristina_C

Dar boala aceea care se poate face dupa vaccin e de fapt reactie la vaccin si nu cred ca-i contagioasa!
Tot asa, stiu ca dupa vaccinul MMR - oreion, rujeola, rubeola- pediatrul a zis ca poate face ca reactie o forma usoara de rujeola sau rubeola - parca de rujeola tin eu minte cu febra si eruptia tipice, dar fara sa fie contagioasa.
Daca n-ai facut varicela in copilarie poti face la maturitate- eu am facut acum 2 ani, la 29.
Sarcina usoara si sa nu te imbolnavesti de varicela (putin probabil de la copilasul tau)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vaccin - 4 luni- Dr. pediatru de la pol. Malcoci

Autor: Dory232002

Astazi facem si noi 4 luni, si bineinteles maine sau poimaine trebuie sa facem vaccinul de 4 luni.
Cum au reactionat bbi vostri la acest vaccin?, dar la cel de 6 luni?
As vrea sa mentionez ca bb-lina mea la cel de la 2 luni nu a facut febra decat 37.5 de care am scapat cu supozitor cu paracetamol, si nici piciopusul nu i sa intarit.
Noi o avem ca pediatra pe Dr. Spineanu de la Pol. Malcoci.



Autor: BiuMil

Depinde si de vaccin, cred...Noi am facut Infanrix si a facut in timpul noptii febra 38,4 desi ii dadusem Calpol, dar dimineata nu mai avea nimic...si i s-a format o galmita care a trecut in vreo 2 zile...


Autor: Kittycat

Si noi tot Infanrix i-am facut de fiecare data. N-a avut nici un fel de reactie adversa dupa, la nici una din vaccinari.


Autor: DanielaLaura

Deoarece fetita mea a facut febra la vaccinul de 2 luni si a fost si agitata, la vaccinul de 4 luni si la cel de 6 luni care l-am facut acum 3 saptamani i-am dat preventiv (imediat cum am ajuns acasa) paracetamol sirop, iar inainte de papita de seara paracetamol sirop si fenobarbital ca sa nu faca febra si sa nu se agite pe timp de noapte.Am preferat sa prevenim decat sa se chinuie iar pe piciorut pe locul unde s-a facut vaccinul i-am pus o felie de cartof.
Spre bucuria noastra a tuturor nu a mai facut febra si nici nu s-a mai agitat ca la vaccinul de 2 luni.
Va uram "vaccin usor" si sanatate maxima!


Autor: Dory232002

FEtelor, ieri am facut vaccinul,am scapat cu bine, nu a facut nici pic de temperatura, a fost doar putin maraite, sa speram ca i azi va fi bine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vaccinul Infanrix

Autor: ioana_77

Sunt mamica unei fetite de doua luni si jumatate si as vrea sa intreb parintii cu copilashi mai mari pe care i-au vaccinat cu Infanrix sau alt vaccin decat cel gratuit de la stat, daca au avut probleme la inscrierea la gradinita si scoala. Este obligatoriu ca vaccinurile sa fie agreate de Sanepid? Sau stie cineva daca acest vaccin - infanrix este acceptat de Sanepid?



Autor: Kittycat

Fa-i fara griji, sunt acceptate. Altfel nu s-ar fi pus in circulatie.


Autor: crisia76

Dar de unde ai auzit minunea asta ca m-ai pus pe ganduri. Eu i-am facut fetitei mele vaccinurile cumparate de mine din farmacie care nu corespund cu cele gratuite si asta la sfatul doctorului bineinteles. Cred ca daca ar fi fost o problema cu ele nu m-ar mai fi pus sa le cumpar ca doar exista niste norme si in materie de vaccinuri nu se fac asa dupa bunul plac al doctorilor sau al parintilor.
Sanatate multa!
Cris, mama lui Iepurix


Autor: Natasa

Nu exista asa ceva. Medicul scrie in carnetelul lui ce vaccin a facut si asta e tot, nu conteaza ce firma l-a facut. Si eu i-am facut doar vaccinuri cumparate, printre care si Infanrix.


Autor: roxisialexia

Ioana de unde ai ideea asta, ca si eu am optat tot pentru vaccinul Infarnix.....nu cred ca se poate asa ceva, altfel nu ar fi recomandat de pediatrii..
Daca afli ceva da-ne de veste


Autor: kiss

nici eu n-am auzit ca n-ar putea fi acceptat ...cred ca daca e chiar produs in UE, e chiar mai bine...noi l-am facut la recomandarea neonatoloagei din Romania, tocmai pt ca are mai putine efecte secundare...si pot sa spun ca n-a facut nici macar febra...nu-ti mai face probleme din astea ...pupici si sanatate la bebici


Autor: ioana_77

Am avut o "minunata" de dr de familie care a refuzat sa-i faca Infanrix-ul si care mi-a transmis foarte sigura pe ea ca voi avea probleme la inscrierea la gradinita!! Altfel nu ma panicam eu degeaba. Si eu l-am facut la recomandarea doctorului pediatru si as vrea sa continui tot cu aceeasi gama, dar sa fiu sigura ca nu vor fi probleme.
pupici la mamici si copii


Autor: Valenka

Nu inteleg de ce ar trebui sa ai probleme la inscrierea la gradi si scoala..noi avem la activ 3 vaccinuri pina acum si toate au fost Infanrix-Hexa...


Autor: sirimie

Din cite stiu eu conteaza sa fie vaccinul facut si trecut in caietul de vaccinuri. Daca se comercializeaza in Romania nu inseamna ca este autorizat si recunoscut?


Autor: Dory232002

Fetelor, sper sa nu radeti , dar am si eu o nelamurire, care este diferenta intre vaccinul Infanrix si cel gratuit?
Sincer eu acum am auzit de acest vaccin si as vrea sa stiu, poate urmatorul il vom face si noi asa(adica cel de 6 luni).


Autor: Natasa

DIn cite stiu eu, vaccinul gratuit antipolio contine virusul activ si exista riscul-rar, dar totusi exista- ca bebe sa faca o forma de poliomelita (cineva de pe forum stiu ca a patit asa cu baietelul). In plus, cel gratuit se administreaza oral si exista un procent de copii care il vomita si trebuie repetat... Mai erau si alte riscuri cu vaccinul gratuit, dar nu le mai stiu exact. Cele mai noi, din gama Infanrix, sint mai sigure si cu mult mai putine efecte secundare. Noi l-am cumparat pt baietel si n-a facut nici febra, nici alte reactii...


Autor: gavri

buna mamici de bebelusi, va rog ajutati-ma si pe mine, sunt foarte confuza.
am inteles ca la 2 luni se pot da 2 tipuri de vaccin unul care e gratuit sau unul cu 1300000 care are si ceva pentru meningita. care e mai bun. voi cum ati procedat?


Autor: roxisialexia

Gavri, daca incepi cu vaccinarea cu infanrix asa mergi( cel putin eu asa stiu) si nu costa 130ron ci 200ron cel de la 2 luni, cel de la 4luni e 180ron .
Eu am optat pentru cel din farmacii, nu are efecte secundare si este doar o singura intepatura pentru copil..si uite aici prospectul:
http://www.medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=4266&fl=1


Autor: clau2toma

Eu am optat pt vaccinurile gratuite si am facut bine Vezi doar ca acest vaccin care este si pt difterie si cel cumparat si cel de stat trebuie sa-i picure in gurita doar 2 picaturi .Ai mare grija si uite-te sa nu-i scape mai mult de 2 picaturi pe cale orala ca dupa aia s-ar putea sa dea in diaree care ar putea sa tina copilul 2 ,3 luni cu tratament cu tot .Am avut o prietena care a patit asa de la vaccinul asta si nu a scapat micutul de diaree decat pe la 5 luni Nu vreau sa te sperii ,dar sa ai grija .Si la cel de stat se inteapa copilul tot o singura data ,iar apoi sa nu uiti sa-i pui compresa cu apa rece unde a fost intepat bb-ul ,dupa care sa-i dai ceva de temperatura .


Autor: sirimie

Noi l-am facut pe cel gratuit dar mi-a parut rau, pentru ca dupa vaccin Vladut nu a mai vrut sa manince bine timp de 3 saptamini. Infanrix (cel care se cumpara) are mai multe componente si e mai bine filtrat, are mai putine efecte secundare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vaccin - picior umflat si vanataie!

Autor: Amaya

Am facut ieri vaccinul de un an si am observat ca asistenta era tare grabita dar nu m-am gandit ca e si incompetenta (scuze, dar asta-i adevarul). Spre seara am observat ca locul unde i-a facut vaccinul (in picior) se umfla din ce in ce mai tare. Specific faptul ca i-am pus comprese si cartof imediat cum am ajuns acasa. Cand am vazut umflatura am continuat cu cartof si comprese dar, dimineata am vazut ca, pe langa faptul ca nu se desumflase si locul era tare, mai era si vanat. Am sunat pediatra si mi-a spus sa-i dau cu Lasonil sau Lioton gel. Concluzie: cand i-a facut vaccinul i-a atins un vas de sange. Am citit pe prospectul vaccinului, la atentionari si precautii speciale, ca trebuie avuta multa grija sa nu se atinga un vas de sange. Acum sunt speriata fiindca nu se precizeaza si ce se poate intampla. I s-a mai intamplat cuiva acest lucru? Cum ati procedat?
Sunt indreptatita sa o strang de gat pe asistenta sau exagerez?.

Orice parere este binevenita. Va multumesc



Autor: corinadana

Pune si comprese cu apa statuta!!!


Autor: miag

si noua ni s-a intamplat sa se umfle destul de rau locul vaccinului si sa fie tare si vanat..dar a trecut cu comprese reci...Eu stiam ca se poate sa fie o reactie ca urmare a vaccinului..asa ca nu am strans pe nimeni de gat ...Acum nu stiu ce sa zic, poate ca a fost neglijentza asistentei, poate e o simpla reactie...daca te ajuta strange-o de gat..dar mai bine data viitoare ai evita sa mai faceti vaccinul la ea...


Autor: Amaya

Corinadana, multumesc pentru sfat.

miag, multumesc...chiar doctorita mi-a spus ca, daca locul este vanat, inseamna ca a atins un vas de sange, si stiu sigur ca asistenta era grabita fiindca se tot certa cu o alta asistenta caruia trebuia sa-i predea o situatie, ce vina are copilul meu ca ea nu-si face treaba la timp!?!...cu siguranta nu voi mai lasa copilul pe mana ei vreodata, dar asta nu inseamna ca ea nu are nici o vina si ca o voi lasa fara sa-i spun nimic...in momentul cand isi asuma un act medical (ea a insistat sa-i faca vaccinul, noi credeam ca o sa i-l faca asistenta care i le-a facut pe toate de cand s-a nascut) in ceea ce-l priveste pe copilul meu atunci responsabilitatea este a ei si raspunde pentru greseli...m-am saturat sa inchid ochii in fata unor iresponsabili pentru care nu conteaza daca isi fac treaba cum trebuie sau o fac de mantuiala fiindca s-au obisnuit sa nu le zica nimeni nimic...sper sa ne treaca si noua curand fiindca arata tare urat si il doare, dar ma tot gandesc la faptul ca in prospect este specificat acest lucru la precautii speciale...ma tot intreb ce ar putea sa se intample de la asta...


Autor: rrox3

La toate vaccinurile specifica in prospect sa nu se faca intravenos, fiindca virusul nu trebuie sa ajunga deodata in fluxul sangvin. Cred ca poate da reactii urate.
Probabil a atins o capilara si o sa-i treaca fara probleme.
Umflatura si intarirea sunt reactie la vaccin, am patit si noi. Reactiile sunt mai puternice la varste mai mari decat la bebe mic.
sa-i treaca!


Autor: Amaya

Roxana, multumesc...sper sa-i treaca repede.



nodul dupa vaccin

Autor: adinell

Andreiutul meu a facut nodul la un piciorus. Ce sa ii pun sa ii treaca? I-am pus in noaptea asta o felie de cartof, ca asa am auzit ca ar fi bine... Este din ce in ce mai umflat, desi pe zi i-am pus si comprese cu apa rece.


Autor: cris1511

Cate un pic de masaj usor si o sa treaca.La noi a durat cam o luna.
Cristina


Autor: georgi75

daca sta, pune-i apa rece si atat.
eu nu te-as sfatui sa-i faci masaj
ii trece


Autor: adinell

Multumesc din suflet, fetelor, deci s-ar putea cam o luna sa stea? Inseamna ca nu e de glumit...
Multumesc inca o data!!!


Autor: impreuna

Adriana e foarte bine ca ii pui compresa cu apa (statuta stiam eu, nu f rece), ce il mai poate ajuta sunt compresele cu frunze de varza, zdrobita putin sa fie mai zemoasa.
Noua asa ne spunea asistenta de la pediatrie si niciodata n-am avut probleme.
Oricum nodulul va scadea, nu va creste, pote in maxim o luna nu se va mai simti deloc, nu iti fa probleme.
Daca mai ai intrebari, sa zici


Autor: MaryP

Adinell, foloseste comprese, dar cu masajul nu rezolvi nimic. Eu am facut tot mereu injectii de tot felul si pot sa iti spun ca si acum am noduri care nu mi-au trecut si sunt de foarte mult timp si daca ma lovesc acolo din greseala ma dor. Dar eu numai cu comprese ma "tratam".


Autor: printze

Si noi am avut probleme din astea. Cel mai bine ajuta lamaia, o felie pusa si fixata cu leucoplast sau fasa elastica. Trece destul de repede.
Sa fiti sanatosi!


Autor: Monica-Elena

Imediat dupa vacin se pune o felie d elamaie de la frigider rece.


Autor: mamagiuliei

Noi am masat usor de 2 x / zi cu Voltaren gel. Daca e reactie locala, nu doare deloc la masaj si trece repede, in cateva zile. Noi am facut chiar daca am pus comprese reci ... dar a trecut !
Sanatate multa !


Autor: anacami

Efect garantat la noi: masaj + Lioton gel


Autor: mika12

Si noua ni s-a intamplat! Pediatra de aici ne-a recomandat sa punem alcool sanitar pediatric timp de 5 minute, dimineata si seara, timp de trei zile. Ceea ce am si facut, dar nodulul a disparut definitiv abia dupa 3 saptamani!


Autor: pisicut

Am un baietel de 6 luni, saptamana trecuta am facut vaccinul. Dupa 4 zile de comprese cu apa rece mai simt o umflatura si nu-l pot masa ca se scanceste. Altfel este foarte vesel si topaie . Ce mai pot sa fac ca sa-i treaca?
Multumim pentru raspunsuri!


Autor: ana3

Observa daca e rosu locul respectiv.
Daca nu, seara la baitza,cu sapun(sau gel ce folosesti tu pentru baia zilnica) maseaza-l(circular) usor si "trage-l"(de-a lungul piciorului)si o sa vezi ca in cel mult 1 saptamana o sa fie bine.
Daca e rosu si nu prea isi misca piciorusul, fuga la medic.


Autor: pisicut

Multumesc de raspuns Ana. Nu este rosu, doar se simte daca-l pipai o umflatura. Si doctorita si tati zic sa am rabdare, ca nu trece de azi pe maine.


Autor: teodraghici

Este o reactie normala la vaccin.Nu te speria. Rabdare ca va trece


Autor: mamagiuliei


La noi a aparut asa o reactie la vaccinul de 2 luni, am masat de cate ori apucam locul cu Voltaren gel si in vreo 3-4 zile a trecut.
Sanatate multa !


Autor: bubu05

Si Vlad a patit la fel la primul vaccin, cel de 2 luni, dar a trecut dupa 3-4 zile. Noi am pus comprese reci mereu si f. putin masat dupa baita. Nu te ingrijora, se mai intampla, poate a tinut piciorusul prea incordat.


Autor: ellarot

Si noi am avut asa dupa vaccinul de 2 luni, da' a trecut in vreo 2 saptamani, timp in care o masam cu ulei de corp pe locul respectiv.Noi nu suportam compresele cu apa rece , asa ca am mers doar pe masaj.
lui BuBu mic sa-i treaca mai repede!


Autor: silvana_salajan

La 8 luni i-au refacut lui Andrei vaccinul acela care se face in spital(tbc-cred). Oricum, nu s-a copt, dar i-a ramas un nodul care se si vede si simte. Nu se plange ca l-ar durea .Acum are 4 ani. Sa ma speriu? Sau asa va ramane? Nu mi-am facut pana acum probleme.


Autor: cris1511

Si noi avem nodul ca i-am facut sapt. trecuta vaccinul de 6 luni.Dr. mi-a zis sa il masez usor si eventual sa ii pun compresa cu apa rece.


Autor: koalitza

Noua ne-a recomandat pediatrul un unguent, Lasonil, cu care il masam usor si nodulul a disparut in 3 zile. Foarte eficient!


Adancitura la locul vaccinului

Autor: pitecantrop

Buna seara!
Acum o luna jumate am facut vaccin. A fost prima si singura data cind asistenta i-a facut vaccinul si nu doctorul. Dupa 2 saptamini am observat ca in piciorusul lui Adrian se foarmeaza o groapa. Nu stiu sa descriu cum e, e o adincitura. Am fost cu el la doctor, i-a facut radiografie la picior si a zis ca osul nu e afectat si mi-a dat o crema sa ii fac masaj spunindu-mi ca va trece. Pe loc nu mi-a zis de la ce s-a format groapa in picior, dar m-a sunat a doua zi si mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la vaccin. De o saptamina am venit in tara ptr o perioada mai lunga. Groapa nu dispare, medic de famile sau pediatru nu avem si nici nu cunoastem. Se pare ca fac masajul in zadar. Nu il doare cind ii fac masaj. A mai patit cineva dupa vaccin asa ceva?
Va multumesc anticipat ptr orice parere si sfat. Sint tare necajita.


Autor: Flaflo

Mie mi-a spus pediatra ca e posibil sa apara un ganglion sau o adincitura dupa vaccin, insa la noi nu a fost cazul! Mergi totusi cu el la un pediatru in tara si vezi despre ce e vorba. De unde esti din Romania, poate iti recomanda fetele pe cineva! Cit despre masaj... nu are ce sa strice!


Autor: niko31

nu ne-ai dat multe amanunte, de exemplu cat timp are bb, sau ce vaccin a facut.Oriunde ai fi ,un medic pediatru se gaseste,sa iti spuna ceva,sau sa te indrume intr-un fel.Da-ne vesti despre voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

vaccin cu febra de 4 zile

Autor: anatudor

Mamicilor, va rog spuneti-mi, voi ati patit asa ceva? Credeti-ma ca nu mai stiu ce sa ma fac, nu mai stiu ce sa mai cred si pe cine. Bebele meu a facut vaccinul de sase luni, joi, 23.02, noaptea pe la 1 a facut febra 39.3, urmatoarea zi, vineri, am fost iar la med.pediatru, nu stie de ce are febra asa mare, a zis ca sigur nu e de la vaccin.M-a trimis la un specialist, aici s-a constatat ca are rosu in gat. Imaginati-va ce tare m-am speriat stiind ca vaccinul trebuie facut doar daca copilul e sanatos. Se poate intampla ceva rau? Specialista mi-a dat Nurofen, panadol si fenobarbital pt ca sa nu faca convulsii, bineinteles i-am facut si impachetari. Vineri spre sambata(noaptea) iar 39.1 febra. Sambata dupa-amiaza iar 39.4. Seara am fost eu la un alt specialist. Acesta imi spune ca starea generala a copilului e buna, nu necesita antibiotic, dar in cazul in care febra mai persista si duminica sa-l sun ca o sa treb.sa incep tratamentul cu antibiotic. Injectabil mi-a zis ca nu-i da ca nu e voie intramuscular nimic timp de o luna de la vaccin. Noaptea, adica azi noapte,a fost bine,zic eu, adevarul ca nu l-am termometrizat azi noapte, dar m-am trezit din ora in ora si am pus mana pe el si nu cred ca avea febra. Azi pe zi a avut 37.5, apoi dupa antitermice, 37.2, pe la ora 17 a avut 37.9, iar dupa ce i-am pus supozitor de novocalmin, la vreo ora a avut mai mare, 38.3. Am uitat sa va zic ca pana azi el avea doar un scaun pe zi, iar azi a avut vreo 2-3 normale, pot sa zic, iar unul si ultimul pana la ora asta(21.30), diaree.Deci nu mai stiu de mine. L-am sunat iar pe specialistul de aseara si mi-a zis ca asta cocea bb de cateva zile, o enterocolita, mai ales cand i-am zis de diaree. In seara asta treb.sa-i dau supa de morcovi, de fapt, la orele 22, 01 si la ora 7 dimineata. Daca mai face febra sa-l sun dimineata si va treb. sa-i puna o branula sa-i faca tratament intravenos. INTREBAREA MEA CEA MAI NELINISTITOARE E: OARE NU SE INTAMPLA NIMIC DACA II VA DA ANTIBIOTICE LA DOAR 4 ZILE DE LA VACCIN? CARE E RISCUL? dAR DACA A AVUT ROSU IN GAT SI P R O A S T A AIA DE PEDIATRA I-A FACUT VACCINUL? VA ROG AJUTATI-MA!



Autor: dani_flor
Buna seara,

Si fetita mea Maria a avut enterocolita virala (la noi sunt f dese epidemiile, Ioana face frecvent). Si cele virale nu necestita antibiotic. Numai cele bacteriale (cu bacterii gen Salmonele, etc), dar nu vad de unde ar fi luat bb al tau, ca doar nu putea sa manince stricat...
Tot asa, cu temperatura in jur de 39, dar numai 2 zile.
Pericolul la bbi este deshidratarea, si asta se rezolva cu electroliti (solutie de glucoza cu saruri), aici exista preparat la farmacie, in ro nu stiu daca exista, dar ar putea prescrie un medic o reteta adecvata. Asta pentru deshidratare + papa dietetic. Eu i-am dat electroliti jumate de zi si apoi lapte dietetic HN. M-am speriat si eu tare, dar s-a terminat cu bine pina la urma.
Dar banuiesc ca si supa (zeama de morcovi) ar putea aavea acelasi efect! Trebuie hidratat puternic daca are diaree!

Antibiotic ma gindesc ca numai daca faci analize si vezi ca e ceva bacterian ca altfel il oia degeaba si-i slabesti si sistemul imunitar...


Autor: sirimie

Nu cred sa fie vreo problema daca ia antibiotic dupa vaccin. Prin vaccinul se inoculeaza virusi morti sau atenuati pentru anticorpi, iar reactia la vaccin poate fi - in cazul cel mai rau - o boala in forma foarte usoara. Iar boala se trateaza cu antibiotic in unele cazuri.

Dar doctorita nu l-a consultat inainte de vaccin, ca sa isi dea seama ca e bolnav? De acum incolo sa ceri unui doctor sa il consulte neaparat inainte de vaccin, e dreptul tau, daca nu il consulta doctorul sa schimbi pediatrul si sa refuzi sa faca vaccin.


Autor: eve44

Stiu ca e o reactie normala daca face febra dupa vaccin ,dar nu atitea zile .Si baietelul meu la vaccinul de la 6 luni a facut febra doar prima seara .
Normal era ca medicul care l-a consultat sa nu ii dea ok ptr vaccin daca a vazut ca e bolnavior.
Oricum e bine sa mergi la un medic adevarat sa-l vada .
Iar ptr medicii care nu isi dau interesul mai ales cind e vorba de un copli mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Vaccin antirujeolic la 7 luni?

Autor: nicole74
Care sunt riscurile vaccinului antirujeolic la 7 luni? Mai avem un pic si trebuie sa-l face si vreau sa iau in calcul toate aspectele.


Autor: Monica-Elena
Noua ne-a recomandata medicul sa nu il facem. Risc vacinul este facut ptr copii de un an si nu ar prinde cum trebuie aceasta imunizare la bebelusi mai mici.


Autor: inapopescu
Andrei are 7 luni si o saptamina si l-am facut miercuri...riscuri nu stiu daca sunt, dr ne-a zis ca nu are nici o reactie adversa gen febra..bla bla si asa a fost..


Autor: ancutzathree
shi noi am fost in aceiashi situatzie,doar ca al meu are 7 luni jumate...eu citisem ca poate face comlpicatzii neurologice de la vaccin...asha ca shi noi l-am refuzat, nici doctoritza nu a insistat sa-l facem...

Autor: nicole74
Multumesc pentru raspunsuri. Mai astept si altele ca sa stiu ce decizie sa iau. Am citit ca de la 9 luni prinde 85% si de la 1 an jumate 100%. Cand vreti sa-l faceti?

Autor: codruta_grg
Nicole, cand am fost la vaccinul de 6 luni dr. mi-a zis ca ne vedem la controlul de 9 luni. Nu mi-a zis nimik de vaccin. Cred ca a trecut epidemia si acum s eface din nou la 1 an. Eu as vrea sa il fac la 1 an.

Autor: Monica-Elena
Eu una o sa il fac la un an dupa ce ii fac vInfanrixul apoi la o luna ii fac si ROR-ul adica cele trei antirujeloa, antirubeola si antioreon si apoi facem si cel contra varicelei.

Autor: codruta_grg
Am sunat-o pe doctorita unde ne facem noi vaccinurile si am intrebat-o. A zis ca ne anunta cand sa il facem, dar il facem indata. Si zic eu, daca il facem la 1 an nu e mai bine?. Zice, "NU daca este epidemie (ea a zis de fapt daca are epidemie)? Si zic eu: este epidemie?, zice ea: pai nu stiu"
No, cum sa fac vaccinul la ea O sun eu si pe dr. care vine acasa si o intreb.

Autor: simona_filipas
Noua ne-a spus pediatra ca nu are rost sa-l facem din doua motive:
- nu intra in contact cu alti copii( cresa, gradi)
- ramane descoperit la un an cand v-as trebui sa-l faca
Asa ca....fiecare cum considera ca-i mai bine pentru puisorul lui


Autor: ancutzathree

quote:
Originally posted by nicole74
Cand vreti sa-l faceti?


ideal ar fi la un an ,dar mai vedem...



www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina , www.dropshots.com/day.php?userid=83483&cdate=20060522" target="_blank">vevika & www.dropshots.com/day.php?userid=83483&cdate=20060521" target="_blank">"scaly monstel"
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput