Amanajare curte

Amanajare curte | Autor: ponicid

Link direct la acest mesaj

Aveti idee cam cat costa 1 mp din materialele care se pot folosi pentru realizarea aleilor intr-o curte? Indiferent care ar fi aceste materiale: biscuiti, piatra, ciment simplu. Mi-ar fi de folos experienta cuiva care si-a amenajat de curand aleile din curte.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Nu este atat de simplu, si nicidecum la mp.
Trebuie sa ai clar in vedere ce vrei, pt. ca fiecare se aseaza pe o "baza"...trebuie sa cunosti terenul, ca difere, plan/cu pante....
Cimentul este simplu sa-i vezi pretul, dar iti mai trebuie pietris, nisip, sapatura, asezatul nu este asa simple...dalele/pietrele...ajung sa fie cea mai simpla problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Pai cam asta as vrea: daca cineva si-a facut o alee acoperita cu piatra slefuita de exemplu, sa-mi spuna cam cat a costat aleea cu totul si impartind la suprafata putem calcula pretul pe metru patrat (deci toate materialele si toata manopera).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Daniela, uite un site unde poti vedea diferite tipuri de pavaje de beton, preturile si caracteristicile fiecarui model: www.pavementprod.ro

Mie imi place foarte mult modelul Neptun ecologic, il poti pune direct de pamant, ai nevoie doar de borduri, iar in ochiurile pavajului poti planta gazon. Au si avantajul ca daca vrei sa redecorezi gradina, pur si simplu le ridici, si-ti recompui aleile cu aceleasi dale.

Parintii mei au o casuta la tara si in jurul casei au facut incercuire de cca 1,2m latime cu pavele de ciment rosii, care necesita instalarea pe pat de nisip (plus borduri) dar pentru gradina tata si-a facut un cofrag si in zilele cand are timp si chef toarna dale hexagonale cu diametrul de vreo 40 cm, pe care, dupa ce se usuca, le planteaza prin gradina la distanta de un pas.

Mama in fiecare an modifica aleile din gradina de flori, asa ca in fiecare primavara, dalele astea sunt saltate si mutate dupa cum vor sa arate gradina in acel an.

Tu trebuie sa decizi daca vrei o solutie permanenta sau una (relativ) provizorie si abia aboi, tinand cont si de sfaturile Ilenei, sa intrebi de costuri.

Un site foarte frumos cu scheme pt amenajarea gradinilor de casa la oras (in italiana) este www.bravacasa.it

Mergi la inceput