engleza online pt copii?

engleza online pt copii? | Autor: gabibarta

Link direct la acest mesaj

nu stit cumva daca exista pe net cursuri de engleza online pt copii clasa a 2-a? Sau ceva manual bun? Eu l-as ajuta sa invete engleza, dar n-am decat materiale pt. adulti. La scoala fac ei ceva engleza, dar parca la gradi rezultatele erau mai vizibile...

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

Daca imi permiti un sfat....nu cred ca lectiile de limbi straine pe calculator sunt o solutie pentru copii de clasa a 2-a. si mai ales cele online, pe internet. mie mi-e teama de o oarecare dependenta nu foarte productiva de calculator si/sau de internet. ce-i drept cezar e mai mic, poate ma insel!

daca tu consideri ca e o solutie, poti apela la kit-urile de cursuri cu CD. cu engleza sunt o gramada de astfel de cursuri. de pilda, eu am ochit (dar nu am cumparat inca)un kit de engleza pentru copii de la editura RAO (daca nu ma insel) care are si cd-uri ptr calculator, si cd-uri audio dar si carti! costa cam mult, in jur de 4-5 mil. lei (vechi)
cezar al meu face la gradi engleza, germana si franceza si, de aprox. 6 saptamani face engleza si germana in particular, la mediatii. eu am incercat sa fac cu el dar "percuteaza" mai bine la profesoara decat la mine! si de la gradinita prinde destul de bine dar am observat ca retine mecanic de acolo. probabil ca , fiind mai multi in grupa, profesoarele nu se pot ocupa de fiecare in parte. profa lui il invata sa treaca prin filtrul gandirii noile cuvinte straine, il invata sa faca analogii...

in rest, noi avem deja o mica colectie de carti cu cele 3 lb straine si cd-uri cu cantecele si dvd-uri care nu sunt traduse. din pacate, dvd-uri cu desene nu am decat in engleza.

toate cele bune, gabibarta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

multumesc!
Ceea ce as avea eu nevoie, ar fi un fel de engleza de conversatie pt copil. El a mai facut la gradi engleza, face si la scoala, dar se pare ca in vara va fi trimis intr-o tabara internationala si s-a panicat ca nu se va descurca. Putina engleza stiu si eu, insa as avea nevoie de un ghid pt. el. Deocamdata am comandat un curs de engleza pt. copii, sa vedem cum ne descurcam...

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

cred ca asta e cea mai buna motivatie pentru el sa invete engleza!
poate la niste biblioteci gasiti ceva cu cd. pentru ca e clar ca are nevoie sa auda limba respectiva cum se pronunta. vezi ca mai erau pe tvr2 parca niste cursuri de lb straine. nu stiu daca acum mai sunt. asta in cazul in care varianta cu meditatii acasa pica din start!
iti urez bafta multa si sunt convinsa ca la vara baiatul tau se va descurca admirabil in tabara. oricum ei prind repede acum si mai ales daca sunt fortati de imprejurari. apoi va coresponda cu prietenii facuti in tabara si o sa invete si mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Si pe mine ma intereseaza engleza, nu neaparat online, poate un soft insa pentru copil de 4 ani.
Nu e ideal sa tii copilul la computer, dar oricum sta in feicare zi cam o ora si ma gindeam sa-i inlocuiesc jocurile cu ceva care sa-i foloseasca mai cu seama ca banuiesc ca programele concepute pentru varsta lui sint similare jocurilor.

Stie cineva?
On line sau software, n-are importanta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

http://www.starfall.com/ poate va ajuta acest site pt copii
http://www.amazon.com/gp/product/B00001SHKP/102-6483681-7807331?v=glance&n=229534 acest prgram l-am folosit si eu ceva timp (cateva luni dupa ce am ajuns in us), engleaza mea s-a imbunatatit si la pronuntare si la gramatica.. il recomand cu incredere

PS: daca copilul sta la Pc cate 30 min - 1 ora pe zi si stie ca sta acolo sa faca teme sau sa invete ceva nu cred ca e rau, mai ales ca poate sa isi auda vocea inregistrata, pronuntarea si sa primeasca o evaloare cat de curect rosteste si comunica in conversatie... programu doi e cel cu asemenea performante

o zi buna



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Site-ul recomandat de Gabbriela e super!
www.starfall.com/n/level-b/index/load.htm?f" target="_blank">http://www.starfall.com/n/level-b/index/load.htm?f
aici au si galerie pictori, muzica clasica, lecturi, poezii.

Noi cumparam o revista cu CD - "Magic English" care se gaseste la chioscurile de ziare , costa 8 lei noi si e amuzanta tare engleza cu personaje din povesti contine tot felul de joculete si teste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Incercati si site-ul asta , mai mult pt adulti, dar si copii cu ajutorul parintilor in pot folosi.
http://www.englishclub.com/
In stanga sus veti gasi sc asa:
Learn English
Hot Links
English Lessons

acolo incep lectiile de eng.. bafta si spor la invatat.

PS: Ma bucur ca va place link-ul pt copii si baiatul meu de 3 ani jumate il adora.



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

GAbriela,
multumesc, site-ul chiar e bun si copilul meu e fascinat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatatushi spune:

Bravo, Gabi! Nu e niciodata prea devreme pt un copil sa invete o limba straina...
Eu predau engleza la scoala si la gradinita si situl asta e f bun www.britishcouncil.org/kids
Sa va mai spun ca cu al meu prunc de aproape o luna vorbesc si romana si engleza?
Spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by tatatushi

Bravo, Gabi! Nu e niciodata prea devreme pt un copil sa invete o limba straina...
Eu predau engleza la scoala si la gradinita si situl asta e f bun www.britishcouncil.org/kids
Sa va mai spun ca cu al meu prunc de aproape o luna vorbesc si romana si engleza?
Spor la treaba!



am rasfoit si eu link-ul indicat de tine, chiar l-am salvat la Favorites, cand vine piciu de la gradinita il pun la PC sa vedem ce parere are despre link.

PS: La Julian ii plac jocurile in eng, si link-urile cu sistem pedagogic in eng pt ca el refuza categoric sa mai vb ro cu noi, de cand merge la gradi numai eng vb, noi inca ii vb ro si ne intelege dar el nu raspunde numai in eng



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput